Co pandemia zmieniła w świecie? Ryszard Czarnecki podsumowuje rok 2020 - zdjęcie
01.01.21, 16:00Fot. screenshot - YouTube (Telewizja Republika)

Co pandemia zmieniła w świecie? Ryszard Czarnecki podsumowuje rok 2020

26

Dobiega końca Stary Rok 2020. Warto, jak sądzę, podsumować go, zwłaszcza gdy chodzi o politykę międzynarodową, a więc dziedzinę, którą się zajmuję.

COVID vs. świat. Kto korzysta?  

Było to 12 miesięcy, z których niemal wszystkie zapełnione były największym wyzwaniem dla całego świata – państw dużych i małych na wszystkich kontynentach, ale także dla organizacji międzynarodowych. Już dziś można powiedzieć, że państwa – nie wszystkie oczywiście – poradziły sobie z pandemią koronawirusa lepiej albo znacznie lepiej niż struktury ponadnarodowe – zwłaszcza te europejskie. 

Oczywiście to generalizacja, że państwa narodowe poradziły sobie lepiej – niż organizacje ponadnarodowe – z zarazą. Są państwa – i państwa. W Europie był to „czarny rok” państw Europy Południowej, a trudny, ale nie katastrofalny, gdy chodzi o państwa Europy Północnej i naszego regionu. Warto porównać wysiłki i ich skuteczność, choćby Polski, Czech, większości krajów skandynawskich z bardzo spóźnionymi działaniami i opłakanymi rezultatami w walce z COVID-19 Włoch czy Hiszpanii. W skali globalnej mocno spóźniły się z reakcją Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Koronawirusa zlekceważyło też Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. 

Rzym: Pekin pomógł, Unia kompletnie zawiodła  

Polityka międzynarodowa znalazła się w cieniu pandemii . Bynajmniej jednak nie oznaczało to wcale stanu hibernacji czyli zamrożenia aktywności poszczególnych „play-makerów”, „rozgrywających” w skali globalnej i regionalnej. Co więcej, stawiam tezę, że pandemia jest wykorzystywana przez szereg państw do wzmocnienia ich pozycji. Chodzi tu zarówno o względy PR-owskie, jak również tzw. realną politykę. Warto podkreślić na przykład działania rosyjskiej propagandy, która już parę miesięcy temu dezinformowała międzynarodową opinię publiczną, jakoby Rosja jako pierwsza znalazła szczepionkę przeciwko COVID-19 i jest gotowa wielkodusznie podzielić się z nią z innymi krajami. Chińska Republika Ludowa – a więc kraj, od którego rozpoczęła się globalna pandemia – dość umiejętnie potrafiła odwrócić uwagę od tego faktu, wysyłając do wielu państw na większości kontynentów setki tysięcy ton masek czy środków dezynfekujących, a nawet podstawowych medykamentów. Nie chodziło tu bynajmniej o chęć odwrócenia uwagi od faktu, że problem zaczął się na terenie ChRL, ale o bardzo świadomą politykę pokazywania, że gdy inne kraje i organizacje międzynarodowe (np. Unia Europejska) zawodzą, to Chiny spieszą z konkretną, wymierną pomocą i niczego za to nie żądają. Taka kroronawirusowa „soft-diplomacy” przyniosła efekty nie tylko tam, gdzie Chiny są największym inwestorem zagranicznym czyli w Afryce, ale również tam, gdzie traktowane sa podejrzliwie i nieraz sceptycznie czyli na Starym Kontynencie. Jeżeli minister spraw zagranicznych trzeciego co do wielkości – po Brexicie – państwa członkowskiego UE czyli Włoch, mówi, że Chiny pomogły wtedy, gdy Unia kompletnie zawiodła, to pokazuje, że ta kontrofensywa Pekinu okazała się przynajmniej w jakiejś mierze skuteczna. Nawet jeżeli efekty tego działania sa tylko na „short-term”, krótkotrwale. Skądinąd ta wypowiedź szefa MSZ Italii Luigi Di Maio była wyrazem nie tyle politycznego zakochania się w komunistycznej ChRL, ale raczej totalnej frustracji Włochów (Hiszpanów zresztą też), zostawionych przez Unię Europejska samym sobie. 

Zmiany za „Wielką Wodą” 

Z całą pewnością najistotniejszym politycznym wydarzeniem roku 2020, z największymi implikacjami dla polityki międzynarodowej, były tradycyjnie listopadowe ( pierwszy wtorek tego miesiąca) wybory prezydenckie w USA. Wszystko wskazuje na to, że mimo kwestionowania wyników przez samego 45. prezydenta w dziejach USA Donalda Johna Trumpa i innych poważnych figur amerykańskiego życia publicznego, jak chociażby byłego burmistrza Nowego Yorku, „szeryfa” Rudy Giulianiego – jednak w styczniu to Joseph Robinette Biden wprowadzi się do Białego Domu. Amerykańska polityka zagraniczna jednocześnie zmieni się i się nie zmieni. Zmieni, bo na pewno Waszyngton dokona resetu w relacjach USA – UE i USA – Niemcy. Nie zmieni, bo zapewne Biden ,inaczej niż jego niegdysiejszy szef-prezydent Barrack Obama – nie dokona głupawego resetu w relacjach z Rosją i politycznie nie sprzeda naszego regionu Europy Federacji Rosyjskiej. To wydaje się być dogmatem. Niewiadomą pozostaje polityka zagraniczna nowej ekipy z sekretarzem stanu Antonym Blinkenem na czele w kontekście Azji i Ameryki Łacińskiej. Prawdopodobnie wojowniczość Trumpa wobec Pekinu zostanie zastąpiona polityką mniej werbalnie ostrą, może nawet z chwilowym „appeasementem”, „uspokojeniem”, choć jednak na „long-term” Chiny pozostaną strategicznym konkurentem USA na arenie międzynarodowej i mocarstwem „numer 2”, którego rola zresztą będzie raczej rosnąć, a nie maleć. 

Nie jestem posłem do hiszpańskich Cortezów, a więc nie będę zajmował się w tym kontekście analizą sytuacji w Ameryce Południowej. Jako polski reprezentant w Parlamencie Europejskim wolę, w myśl zasady – „bliższa koszula ciału” przedstawić sytuację z punktu widzenia Polski znacznie ważniejszą niż los dawnych hiszpańskich i portugalskich kolonii „za Wielką Wodą”.  

Białoruś: bliżej Zachodu? 

Nowa jakość pojawiła się na Białorusi, gdzie większość elit i duża część społeczeństwa zanegowała 23-letnie rządy Aleksandra Łukaszenki – tego rekordzisty Europy i nie tylko, gdy chodzi o długość rządzenia, którego pod tym względem bije na głowę niemal tylko brytyjska królowa Elżbieta II. Białorusini, także politycy opozycyjni nie myślą, aby Białoruś politycznie pożegnała się z Rosją. Ze względów geopolitycznych chcą bliskich związków z Moskwą, a przedmiotem ich kontestacji nie jest sam sojusz Mińska z Kremlem, lecz raczej kto ten sojusz zawiera. Chcą wejść w buty Łukaszenki i w dużej mierze maszerować w nich w tym samym kierunku. Pytanie tylko, czy stopniowo się westernizujące białoruskie społeczeństwo, z młodzieżą studiującą w Polsce i innych krajach zachodnich nie postąpi tak, jak stało się to na Ukrainie, gdzie to w dużej mierze naród wymusił reorientację polityki zewnętrznej kraju – ze Wschodu na Zachód. 

Polska, będąc członkiem NATO i jednym z pięciu największych krajów UE („G-5”) jako sąsiad Białorusi ma szczególną rolę do odegrania w zmianie strategicznych priorytetów polityki międzynarodowej Mińska. Nie będzie to jednak wcale proste, szybkie i oczywiste. Jednak na dłuższą metę masowe protesty w stolicy Białorusi i innych miastach odsuwają ten kraj od Rosji, nawet jeśli – w wymiarze „twardej”, realnej polityki – jeszcze tego nie widać.  

Dobrze się stało, że w tym roku to władze Rzeczpospolitej starały się animować politykę Unii wobec Mińska, a nie być tylko, jak przez szereg lat, pasem transmisyjnym polityki wschodniej Brukseli. 

Ryszard Czarnecki

*tekst ukazał się w "Gazecie Polskiej Codziennie" (28.12.2020)

 

Komentarze (26):

Ty Walter - Władziu - Włodziu!2021.01.2 13:52
Nie martw się o Polskę! Ciebie tutaj nie ma! A pisząc pamiętaj o polskich znakach diakrytycznych! A czy wiesz co to są znaki diakrytyczne Władziu - Włodziu?
Walter2021.01.2 10:14
W wyniku pandemii karonawirusa i związanego z tym kryzysem, a również z powodu nieudolności rządu w tym czasie zwiększa się niezadowolenie. W związku z tym spadają sondaże partii rządzącej i będą spadały jeszcze bardziej. Jarosław Kaczynski zrobi wszystko, żeby nie doszło do przedterminowych wyborów parlamentarnych. Mając swojego Prezydenta Andrzeja Dudę nie będzie miał z tym problemu. Prezes PiS-u ma nadzieję, że do 2023 roku sytuacja gospodarcza w kraju się poprawi i nastroje społeczne również. Jednak rośnie zadłużenie finansów publicznych, od 2015 roku wzrosło o 500 mld zł. W czasie bardzo dobrej koniunktury rząd pisowski zadłużał kraj, a w normalnym panstwie okres hossy wykorzystywany jest do oddłużania. Mamy najwyższą inflację w Unii Europejskiej. Należy spodziewać się podwyżek podatków i cen i nie poprawią one nastrojów społecznych. Jeśli PiS, Solidarna Polska i Porozumienie w 2023 roku wystartują w wyborach parlamentarnych oddzielnie, to te dwie ostatnie partie mogą nie przekroczyć progu 5%. PiS dostanie około 26%, a głosy oddane na Solidarna Polskę i Porozumienie się zmarnują. Wtedy Koalicja Obywatelska razem z Lewicą, partią Szymona Hołowni i PSL-em będą mogli utworzyć rząd. Powstaną liczne komisje sejmowe wzywające na przesłuchania polityków z PiS-u. W Sejmie odbędzie się audyt rozliczający rządy PiS-u. W 2025 roku kandydat opozycji uzyska ogromne wsparcie ze strony rządu, który będzie bardzo obawiał się zwycięstwa wrogiego polityka powiązanego z PiS-em. Przewiduję zwycięstwo opozycji w wyborach parlamentarnych w 2023 roku, a następnie prezydenckich w 2025 roku. To będzie koniec polityki Jarosława Kaczynskiego.
Anonim2021.01.2 7:47
Przed chwilą czytałem tekst płaskoziemcy Macieja Pawlickiego w Sieci 36/20 o tym, jak to Trump w sierpniu powoływał na swojego doradcę w sprawie Covid płaskoziemcę i radiologa dr Scotta Atlasa. Patrząc na rozwój epidemii w tymkraju i w USA w kolejnych miesiącach tekst czytało się jak przednią tragikomedię, nawet uwzględniając że Sieci to pierwsza liga wśród nowogrodzkich szczujni. Ciekawe co Pawlicki i jemu podobni dzisiaj czują, przeglądając się w lustrze?
Richard Henry Francis Czarnecky2021.01.2 5:22
zna się również na wirusach?
przedruk:Prof. Joacim Rocklöv z Umeå Universitet2021.01.2 1:12
jest specjalistą od chorob zakaźnych, uznanym i nagrodzonym naukowcem. Otrzymał m.in. z Institute Pasteur oraz Prince Albert II z Monaco nagrodę na badania nad tzw. arbovirus, można powiedzieć, że wie co mówi. Potwierdził, że rząd szwedzki ukrywa prawdziwą ilość ofiar. Szczególnie w pierwszej fazie pandemii. I jak się okazuje rząd nie tylko szwedzki nie przygotował się drugiej fali, podobnie jak reszta "rozwiniętej" Europy. W Włoszech w pierwszej fali zmarło po domach tysiące samotnych starych ludzi. W Hiszpanii rząd lekceważąc powagę sytuacji doprowadził do tragedii narodowej. Nie ma sensu wspominać Rosji i Brazylii - tam już NIKT NIE LICZY ofiar. Putin tylko półgębkiem wspomniał, że muszą "poprawić" budżet narodowy. Następny krok to kartki na chleb.
przedruk: Masowa zbrodnia.2021.01.2 1:11
Jak podają nieoficjalne statystki z domów pogrzebowych w Szwecji, zgonów mogło nawet byv ponad 50 tyś.! Rząd Stefana Löfven może stanąć przed sądem dlatego ukrywa prawdziwe dane. Prof. epidemiologii Joacim Rocklöv określił działania rządowe jako masowa zbrodnia.
podsumowanie za 20202021.01.2 0:13
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/koronawirus-w-polsce-prof-andrzej-horban-jestesmy-bardzo-blisko-sciany/v54bb2k .... Zdaniem głównego doradcy premiera, prof Horbana zjadliwość wirusa po letnich mutacjach zmniejszyła się 1,5-2 razy. Tym bardziej 65 tys zmarłych ogółem ponad normę dowodzi wybitnych dokonań PIS. Praktyka pokazuje że jest niewykonalne dla wielu, nawet śpiąc w jednym łóżku z zakażonym, się zarazić dlatego wątpliwe by infekcji uległo więcej niż 20 milionów ludzi..... Skoro w starczym Sztokholmie do lata, przed mutacjami, zmarło 800 osób na 200 tys zarażonych (były badania na przeciwciała) to przesadą jest twierdzić że na 20 mln zakażonych Polaków powinno umrzeć 80 tys osób. 60 tys to max. A zarażonych było do tej pory około 7 mln... Coś jest nie tak!!!!! Paranormalne jest uśmiercenie aż tylu ludzi przy tak niewielkiej liczbie zakażeń....... Może faktycznie mają rację koledzy komentatorzy że to co się wyrabia w Polsce to nie tylko sprawa dla lekarzy ale tez dla prokuratury?? Lub przynajmniej sejmowej komisji śledczej.
gumowa kaczka2021.01.1 21:05
kabriolet robi brrrrrrrrrrrrrrrr
rebeliant2021.01.1 19:11
A już tradycyjnie... peyrdolę te szczpiónkę, bo liczę tylko na Jezusa - on w mgnieniu oka uzdrawia ofiary pedofilskich pyt.
faryzeusze z PiS2021.01.1 18:01
https://www.youtube.com/watch?v=UAkuapz1Q5M
x2021.01.1 17:48
Czy Richard się teraz nawróci i przestanie kraść?
Anonim2021.01.1 17:43
Czy doradca rządu d/s epidemii prof. Horban kłamie i celowo wprowadza w błąd opinię publiczną? Zobacz wideo: https://youtu.be/77xSKcIk3Rc?t=103
jak banda 4 obnizyła odporność Polaków2021.01.1 17:41
https://www.salon24.pl/komentator/35478,kelkeszos a teraz chce z nich niewolników korpo zrobić: https://www.youtube.com/watch?v=jSYW02tHUOw
man.of.Stagira2021.01.1 17:29
WSZYSTKO // Zmieniła wszystko.
Anonim2021.01.1 17:04
Fałszywą - sztuczną - pandemię COVID-19 można porównać do sztucznie wytworzonego przez bolszewików głodu na Ukrainie w latach 1932-1933, a zatem do wielu milionów niepotrzebnych śmierci w Ukraińskie SRR tj. zgłodzonych ludzi?
Prawda2021.01.1 17:03
Pandemia pokazała jak kruche jest zycie na ziemi ----znałem 3 milionerów co z ludzi robili głupa - i odeszli w zaświaty spalili ich pozostały tylko prochy ====
Anonim2021.01.1 16:58
Rysiu to zwykły złodziej i szmaciarz, który robi wstyd Polsce...
Anonim2021.01.1 16:57
Nawet w nowym roku musicie tym złodziejem tutaj epatować?
Czarnecki2021.01.1 16:39
Jeszcze nie mam swojej Azjatki, ale będę takową mieć, gdyż są mardzo mięciutkie w przytulaniu: https://www.youtube.com/watch?v=lpBA05p56UE
Anonim2021.01.1 16:09
Czy pisowski rząd RP to żydobolszewia rujnująca polską gospodarkę, niszcząca godność ludzi, wysyłająca Polaków na tamten świat?? Jakim trzeba być sq.synem, aby ograniczyć ludziom w aptekach Amantadynę (brak w hurtowniach) tj. skuteczny lek generyczny od lat stosowany do przy grypie do leczenia COVID-19? Powtarzam, skuteczny! I co do skuteczności Amantadyny nie można mieć żadnych wątpliwości - potwierdził to sam minister tego rządu! Dalej, dlaczego zabroniono stosowania Hydroksychlorochiny w leczeniu wirusa COVID-19 - także taniej i skutecznej. Każdy dobiera sobie doradców jak chce, to jest jego problem. Nie oceniam doradców, tylko osoby – urzędników - odpowiedzialnych za taki stan rzeczy. Można zwątpić w człowieczeństwo niektórych decydentów z rządu RP?
Anonim2021.01.1 16:09
VIP-y, ministrowie pisowskiego rządu, lekarze, i ich rozdziny leczą się skutecznie AMANTADYNĄ, circa trzy dni, także na szpitalnych odziałach kowidowych, a plebs umiera w ciepieniach i bólu? Dla plebsu nie jest dostępne leczenie Amantadyną! Dlaczego urzędnicy skazują Polaków na kuriozalną i zupełnie bezsesowną śmierć, gdy jest środek - lekartwo - które leczy? Gdzie jest Prokurator Generalny? Co robi Prokutor Generalny?
Anonim2021.01.1 16:10
Gdzie jest Prokurator Genetalny? Gdzie jest NIK? Codziennie niesłusznie, i to z winy urzędników umierają ludzie? Można dostrzec śmieć hurtową ludzi? Śmiertelność bije rekordy? Co robi w tej sprawie Prokurator Generalny? Co robi Prezes NIK? Dlaczego nie są wszczynane z urzędu kontrole i postępowania?
Anonim2021.01.1 16:11
Kto z urzędników z rządu RP osobiście skazuje Polaków na śmieć? Kto blokuje Amantadynę w leczeniu chorych? Ok. 100 przypadków wyleczenia z COVID-19 (dziś już więcej) wraz ze diagnostyką i historią na stronie przychodni dr Bodnara OPTIMA w Przemyślu, o czym pulmonolog dr Bodnar mówi w kilku wywiadach na YT, w mediach. AMANTADYNA nie tylko hamuje wirusa, ale cofa zmiany w płucach, co udowodnił dr Bodnar zdjęciami Rtg. Więcej tu, oto link: https://przychodnia-przemysl.pl/tag/wlodzimierz-bodnar/
Anonim2021.01.1 16:11
KTO NIE CHCE SUKCESU AMANTADYNY? ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, https://www.youtube.com/watch?v=77xSKcIk3Rc
Anonim2021.01.1 16:13
Dr Bodnar: Gdyby mnie posłuchano, to w ciągu miesiąca pandemia zostałaby opanowana! źródło" Google, TY - jest w tym temacie wiele wywiadów z dr Bodnarem.
Anonim2021.01.1 16:15
Psychole z PiS, mam nadzieję, że Polacy upomną się o wyszystkie kowidowe zbrodnie? co do jednej?