Jaka będzie przyszłość Zjednoczonej Prawicy? W ostatnim czasie nie brak kolejnych wątpliwości dotyczących miejsca Porozumienia w koalicji. Głos w sprawie zabrał wicepremier i lider ugrupowania Jarosław Gowin.

W rozmowie z „Rzeczpospolitą” polityk stwierdził między innymi:

Warunkiem dalszej obecności Porozumienia w Zjednoczonej Prawicy i w rządzie jest wycofanie się z planu drastycznego podwyższenia podatków dla mikro-, małych i średnich firm, przyjęcie nowych zasad finansowania samorządów, by uchronić je przed głębokim kryzysem finansowym, oraz korekta tzw. lex TVN”.

Gowin podkreślił, że polityka jest sztuką kompromisu, ale:

[…] każdy kompromis ma swoje granice”.

Zdaniem wicepremiera, wspomniane „lex TVN” naraża Polskę na wizerunek państwa, gdzie łamana jest zasada wolności mediów. Ma to również psuć „klimat inwestycyjny wokół naszego kraju”. Gowin podkreśla, że przede wszystkim doprowadza ona do „irracjonalnego” sporu z głównym gwarantem bezpieczeństwa Polski, Stanami Zjednoczonymi.

Lider Porozumienia powiedział też, że administracja Joe Bidena chce współpracować z Polską, co potwierdzili w rozmowach z nim jego amerykańscy odpowiednicy. Dodał, że chodzi przede wszystkim o kwestie gospodarcze, nie tylko bilateralne:

Stany Zjednoczone chcą wypracować wspólne z Polską stanowisko wobec Chin. Liczą się z naszym głosem w takich sprawach jak reforma WTO czy wprowadzenie podatku cyfrowego”.

Stwierdził, że wspomniany projekt ustawy medialnej kładzie się na relacjach polsko-amerykańskich cieniem. Może to mieć też wpływ na współpracę w obszarze obronności – mówi Gowin, powołując się na ujawniony list senatorów demokratycznych i republikańskich z ubiegłego tygodnia.

Gowin dodał, że intencja samej ustawy jest słuszna jeśli chodzi o usunięcie luki mogącej pozwolić na przejęcie w przyszłości polskich mediów. Zdaniem wicepremiera można jednak osiągnąć ten cel bez konfliktowania się ze Stanami Zjednoczonymi.

dam/PAP,"Rzeczpospolita"