Co dalej z ZP? Gowin: Każdy kompromis ma swoje granice - zdjęcie
09.08.21, 08:35Screenshot Youtube

Co dalej z ZP? Gowin: Każdy kompromis ma swoje granice

22

Jaka będzie przyszłość Zjednoczonej Prawicy? W ostatnim czasie nie brak kolejnych wątpliwości dotyczących miejsca Porozumienia w koalicji. Głos w sprawie zabrał wicepremier i lider ugrupowania Jarosław Gowin.

W rozmowie z „Rzeczpospolitą” polityk stwierdził między innymi:

Warunkiem dalszej obecności Porozumienia w Zjednoczonej Prawicy i w rządzie jest wycofanie się z planu drastycznego podwyższenia podatków dla mikro-, małych i średnich firm, przyjęcie nowych zasad finansowania samorządów, by uchronić je przed głębokim kryzysem finansowym, oraz korekta tzw. lex TVN”.

Gowin podkreślił, że polityka jest sztuką kompromisu, ale:

[…] każdy kompromis ma swoje granice”.

Zdaniem wicepremiera, wspomniane „lex TVN” naraża Polskę na wizerunek państwa, gdzie łamana jest zasada wolności mediów. Ma to również psuć „klimat inwestycyjny wokół naszego kraju”. Gowin podkreśla, że przede wszystkim doprowadza ona do „irracjonalnego” sporu z głównym gwarantem bezpieczeństwa Polski, Stanami Zjednoczonymi.

Lider Porozumienia powiedział też, że administracja Joe Bidena chce współpracować z Polską, co potwierdzili w rozmowach z nim jego amerykańscy odpowiednicy. Dodał, że chodzi przede wszystkim o kwestie gospodarcze, nie tylko bilateralne:

Stany Zjednoczone chcą wypracować wspólne z Polską stanowisko wobec Chin. Liczą się z naszym głosem w takich sprawach jak reforma WTO czy wprowadzenie podatku cyfrowego”.

Stwierdził, że wspomniany projekt ustawy medialnej kładzie się na relacjach polsko-amerykańskich cieniem. Może to mieć też wpływ na współpracę w obszarze obronności – mówi Gowin, powołując się na ujawniony list senatorów demokratycznych i republikańskich z ubiegłego tygodnia.

Gowin dodał, że intencja samej ustawy jest słuszna jeśli chodzi o usunięcie luki mogącej pozwolić na przejęcie w przyszłości polskich mediów. Zdaniem wicepremiera można jednak osiągnąć ten cel bez konfliktowania się ze Stanami Zjednoczonymi.

dam/PAP,"Rzeczpospolita"

Komentarze (22):

Filip2021.08.9 18:08
Anna Kordecka w uzgodnieniu z Jarosławem Gowinem publicznie skrytykowała tzw "Polski Ład", spodziewając się potem dymisji ze strony Mateusza Morawieckiego. Jarosław Gowin prowokuje Jarosława Kaczyńskiego do wyrzucenia go z rządu, a tym samym ze Zjednoczonej Prawicy. Decyzja Jarosława Gowina o odejściu ze Zjednoczonej Prawicy jest już podjęta, ale on szuka najefektowniejszego sposobu do odejścia z koalicji. Będzie chciał z realizacją tego zamierzenia poczekać do września, tj. do zakończenia okresu wakacyjnego. Będzie chciał pokazać klasie średniej, że odchodzi z rządu nie chcąc zgodzić się na podniesienie podatków przedsiębiorcom z małych i średnich firm. Prawdopodobnie prowadzi rozmowy z politykami z PSL-u, o wspólnych listach podczas przyszłych wyborów parlamentarnych. Jarosław Kaczyński niezależnie od tego czy Jarosław Gowin i jego "Porozumienie" odejdzie z koalicji, czy nie i tak nie zgodzi się w przyszłości na wspólną listę z jego partią. Politycy z "Porozumienia" o tym wiedzą i nie mają nic do stracenia. Ponadto Jarosław Gowin wie, że PiS przegra przyszłe wybory parlamentarne, niezależnie czy odbędą się na wiosnę przyszłego roku, czy w październiku 2023 roku. Opozycja przystąpi do nich w zwartych blokach i nie będzie się nawzajem krytykowała. Politycy z PiS-u zachowują się jak orkiestra na "Titanic-u", która grała do końca. Jarosław Gowin chce uciec z tonącego okrętu. Władysław Kosiniak - Kamysz chce mu rzucić koło ratunkowe. PSL może się przydać jako szalupa ratunkowa dla polityków ze Zjednoczonej Prawicy, którzy uciekają przed coraz większym sztormem.
Filip2021.08.9 17:46
Wprowadzenie ustawy lex TVN może "położyć się cieniem na relacjach polsko-amerykańskich". - Nasi amerykańscy partnerzy podkreślają, że wprowadzenie jej zamrozi nasze relacje polityczne i gospodarcze - ostrzega w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Jarosław Gowin, tłumacząc stanowisko Porozumienia w tej sprawie. - Mam w zanadrzu inne rozwiązanie - zapowiada. Jednocześnie wicepremier podkreślił, jakie warunki stawia jego ugrupowanie, aby koalicja Zjednoczonej Prawicy mogła wciąż funkcjonować. Jarosław Gowin: PiS odrzuca naszą inicjatywę. Szef Porozumienia o kolejnych krokachJarosław Gowin: PiS odrzuca naszą inicjatywę. Szef Porozumienia o kolejnych krokach - Darek Delmanowicz / PAP - Polityka to sztuka kompromisu, ale każdy kompromis ma swoje granice - mówi Jarosław Gowin o sytuacji w Zjednoczonej Prawicy - Sobotni wywiad premiera Kaczyńskiego wskazuje, że PiS odrzuca naszą inicjatywę. Będziemy zatem szukali innej większości - zapowiada lider Porozumienia w sprawie ustawy lex TVN Jarosław Gowin skomentował również ostatnie słowa Zbigniewa Ziobro, w których minister sprawiedliwości twierdził, że "TSUE narusza polską suwerenność". - To wzniecanie nieuzasadnionych lęków - mówi Wicepremier przypomina, że "obecność w UE jest równie oczywistym elementem polskiej racji stanu jak obecność w NATO"
Filip2021.08.9 17:41
Gowin krytycznie o słowach Ziobro. Na uwagę, że szef Ministerstw Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro twierdzi, że TSUE narusza polską suwerenność i mówi: "Dzisiaj wtrącają się w sprawy naszego sądownictwa, jutro każą nam zaakceptować adopcję dzieci przez pary homoseksualne", Gowin ocenił, że "można dyskutować, czy TSUE nie nadużywa swoich kompetencji, wypowiadając się w sprawie polskiego systemu sądownictwa". - Ale przechodzenie od wyroku w sprawie Izby Dyscyplinarnej do ewentualnego narzucenia krajom członkowskim rozstrzygnięć w sprawach fundamentalnych wartości moralnych, takich jak rodzina, jest wzniecaniem nieuzasadnionych lęków. Tym bardziej nieuprawnione jest kwestionowanie sensowności polskiej obecności w UE - stwierdził. Gowinowi wskazano, że w wywiadzie dla "Rz" Ziobro wyliczał, że przez najbliższe lata musimy wydać miliardy czy wręcz biliony złotych na transformację energetyczną oraz stwierdził, że nie ma sensu być w UE za wszelką cenę. - Powtarzam: obecność w UE jest równie oczywistym elementem polskiej racji stanu jak obecność w NATO. Co do transformacji klimatycznej można się rzeczywiście zastanawiać, czy jej tempo jest adekwatne i czy nie zagraża konkurencyjności nie tylko polskiej, ale w ogóle europejskiej gospodarki. Ale ten pociąg odjeżdża – możemy do niego wskoczyć i przeobrażać polską energetykę w zgodzie z ustaleniami przyjętymi przez rząd, którego członkiem jest także pan minister Ziobro, albo możemy robić puste gesty, które sprowadzałyby się tak naprawdę do marginalizacji Polski w Europie - odpowiedział Gowin. Gowina pytano też o wypowiedź Ziobry, że fiasko jest tylko tam, gdzie premier Morawiecki kazał się zatrzymać w pół drogi, bo szukał kompromisu z Brukselą, którego nie udało się osiągnąć, co tzw. reformę zatrzymało. - Jak wiadomo, z premierem Morawieckim rozeszły nam się drogi na wielu obszarach. Ale w sprawie wymiaru sprawiedliwości podzielam jego ocenę - odpowiedział polityk.
Aa2021.08.9 11:56
Palant ma rację, właśnie przekracza tę granicę
matis892021.08.9 11:50
Przypominam, szatanistyczny lewacki PIS prócz aborcyjnych, demonicznych szczepionek Antychrysta oficjalnie wspiera i reklamuje cyfrowe państwo bezgotówkowe Antychrysta i Nowego Ładu NWO do Znamienia Bestii. Wspieranie lewackiego PISu to już wybieranie Antychrysta przeciwko Chrystusowi.
as2021.08.9 9:59
Czytając wpisy: nikt Gowina nie lubi, ani w pis ani po, ma go w nosie psl, a bezhołowie nawet patrzeć nie chce. Będzie jak ten Ujazdowski, niby przyjęty, ale przeganiany bo zawsze będzie ktoś lepszy, tzn. swój. Gowin wie o tym, więc pokazuje: O! zobaczcie jakim twardy, ale dałem im popalić, zablokowałem. A "oni" na to : weź się jebn.j.
dama pik2021.08.9 9:54
A kim ty jesteś GW-nie?!..żeby tak wszystkich PO kątach.. rozstawiać!!!....bez PIS-u byłbyś nikim paskudny ..wstrętny.. krecie!!!.....
Anonim2021.08.9 10:00
Bez Gowina Kaczysta nie mógłby psuć Polski, więc tak Gowin jest dwarancją utrzymania pisiej władzy i bierze na siebie dużą część wyrządzonych Polakom win.
dama pik2021.08.9 10:34
@ Anonim ...korzystaj puki możesz z tego jak ty to nazywasz ''kaczego''przywileju..bo jak DO WŁADZY../niedaj Boże!../ POwrócą lewak ..to ty.. nie dostaniesz już nic!!!....niestety!.. oni już z nikim dzielić się nie będą ..5 zeta na godz. i koniec dyskusji.. (zresztą!.. nawet nie będziesz miał ..się komu POżalić!!!)....😁
Anonim jest "dwarancją"2021.08.9 12:34
Anonim! ech, ty "dWarantowany" POpłuczyno! ta g0winowa partyjka o nazwie nikomu nieznanej - a na pewno większości Polaków, weszła do Sejmu tylko dlatego, że jej kandydatów do parlamentu, PiS umieścił na swoich listach wyborczych, a w tych wyborach wyborcy głosują na partię, a nie na nazwiska - tym bardziej nikomu nie znanych g0winowców, zatem zamiast oddania głosów na kandydatów g0winowych ( będąc przekonani, że to kandydaci PiS), głosowaliby na nazwiska kandydatów PiS , który niestety temu zdradzieckiemu kretowi g0winowi zaufał i kosztem kandydatów swojej partii, umieścił też nazwiska g0winowdców! Gowinowcy na banerach wyborczych afiszowali się pod znakiem firmowym PiS!!! Bez kandydowania z list wyb. PiSu, g0win byłby już dawno w koszu na odpady!!!!!!!!
Maciej Piwowar2021.08.9 9:47
Prezesie J.Kaczyński JAK DŁUGO JESZCZE POROZUMIENIE i J.Gowin będzie SZANTAŻOWAŁ????????????????? Wywalić na Śmietnik Historii.
Dość kompromisów wobec krecich g0wniarzy!2021.08.9 9:19
wreszcie do tego g0w....nianego wymoczka dotarło, że KOMPROMIS MA SWOJE GRANICE!
pije po 13tej2021.08.9 9:19
Coś mi się zdaje że PIS chce naprawić błąd ,,zdradzieckiego ,, Wałęsy i z powrotem zainstalować wojaka radzieckie w Polsce.
2021.08.9 9:52
@pije po 13tej -----------ty to już lepiej nie pij wcale misiu! ------------------bo jak widać później głupoty gadasz!!! -----------------------------------------
pije po 13tej2021.08.9 10:46
Jako smakosz napojów wysoko akcyzowanych jak przystało na Prawdziwego Patriotę Polaka wydajnie podnoszę PKB czego głaskając kota bym nie uczynił .
kibic2021.08.9 9:14
Starsi Panowie przewidzieli Gowina w piosence: "Szuja - obrzydliwa larwa i szczeżuja" !!!
waldeberg2021.08.9 8:51
Z Unią jesteśmy skłóceni od dawna,teraz jeszcze musimy docisnąć USA,które oczywiście nie sprzedadzą nam ani czołgów ani F35 jeśli PiS będzie nadal forsował lexTVN i potem wrócą do nas sprawdzone MIG-i, a zamiast EURO popłyną ruble.
AAAtomek2021.08.9 9:02
To już było wiadome od 2015 roku.?.. Ta część narodu polskiego, nadal mająca ciągoty nostalgiczne, ta bliższa geograficznie Moskwy, głosowała na tę partię...
Anonim2021.08.9 9:09
Kto może być bliższy Moskwie, kolebce komunizmu, niż lewacy? Teraz zachodzą nas od drugiej strony, ale to ta sama mentalność, tylko środki ogłupiania mają lepsze.
Dam2021.08.9 9:29
Lewacy mają ciągoty do utopijnej wersji komunizmu, bo nie widzieli faktycznej. Za to PISowcy mają ciągoty do tej, którą mieliśmy przez 1989r. Obie strony są złe, ale o ile lewacy są głupi przed szkodą, PISowcy są głupi po szkodzie.
AAAtomek2021.08.9 9:47
Z Podkarpacia i Podlasia jest bliżej mentalnie do Moskwy niż z Wrocławia czy Gdańska.
Maciej Piwowar2021.08.9 9:50
@waldeberg > Czy tak TRUDNO pojąć ,że USA ma TYLKO i AŻ JEDNEGO SOJUSZNIKA? To Izrael.A UE ,NATO to NAJEMNICY opłacani przez USA.Myśl Bo Nie Boli.