11.12.19, 08:20Screenshot Youtube - PROGRAM7 - NTI

Co dalej z Banasiem? Premier Morawiecki: Rozważamy rozwiązania natury prawnej

Szef Najwyższej Izby Kontroli nadal pozostaje na swoim stanowisku. Marian Banaś mimo nacisków wywieranych przez polityków Prawa i Sprawiedliwości nie zdecydował się złożyć dymisji. Sprawę komentuje również szef polskiego rządu.

W rozmowie z „Gazetą Polską” premier Morawiecki poinformował:

Rozważamy rozwiązania natury prawnej, które pozwoliłyby zakończyć tę sytuację”.

Dodał jednak:

Liczę jednak na to, że prezes NIK podejmie decyzję, której był już blisko”.

Pytany o to, czy satysfakcjonuje go zapowiedź Banasia, że nie poda się do dymisji, ale może się zrzec immunitetu, premier odpowiedział, że oczywiście każdy ma prawo do tego aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości lub ewentualnie bronić się przed sądem, jednak „lepiej, aby nie czynił tego jako prezes NIK”.

Wspomniał też jednak o roli Mariana Banasia choćby przy zwalczaniu mafii VAT oraz budowaniu Krajowej Administracji Skarbowej. Dodał, że to człowiek:

[…] który ma wielkie zasługi dla likwidowania patologii o monstrualnych rozmiarach”.

Stwierdził też:

[…] prawo jednak nie przewiduje takiej sytuacji, jaka się wytworzyła obecnie. I takiej zresztą, jaka miała miejsce już w czasach poprzedniego prezesa NIK, wybranego przez Platformę Obywatelską”.

Zaznaczył jednak, że PiS zależy na tym, aby stosować prawo jednakowo wobec każdego. Dodał, że Marian Banaś nie jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości, a szybkie wyjaśnienie sprawy jest w interesie zarówno państwa, jak i szefa NIK.

Jeśli jednak Banaś do dymisji się nie poda, premier stwierdził, że rozważane są obecnie rozwiązania natury prawnej, które mogłyby zakończyć tę sytuację, która jest niekorzystna dla prestiżu NIK oraz wizerunku państwa. Dodał:

Będą one najpewniej wymagały współpracy z opozycją”.

Zauważył jednak, że obecnie wszystko wskazuje na to, że nie ma tam takiej woli. „[…] zależy jej bardziej na konserwacji problemu, który można wykorzystać przeciwko PiS i przeciwko państwu polskiemu, niż na jego rozwiązaniu” - mówił premier.

Podkreślił jednak, że wciąż liczy na to, że prezes NIK podejmie decyzję, której było już blisko.

dam/PAP,"Gazeta Polska"

Komentarze

Janek2019.12.11 10:37
To jest kuriozum, rząd zjednoczonej prawicy z jednej strony funduje 500+ na każde dziecko, a z drugiej strony, truje je skażoną żywnością. Zapytać można pana Premiera Morawieckiego, po co ten wysiłek z budżetu państwa, jak i wysiłek każdej matki, wysiłek rodziców? Po to, aby później patrzeć, jak się ich pociechy męczą na onkologii? To jest skandal! Boga w sercu nie macie?
robaczek2019.12.11 12:46
Janek, aleś ty gupi !
Janek2019.12.11 9:42
Skoro min. Ziobro Ziobro i podlegli mu prokuratorzy nie prowadzą przestępców trucicieli "żywności" przeznaczonej do konsumpcji przez Polaków i ich dzieci (niemowląt) do sądów, tak jak za sprawą dopalaczy, to może zrobi to NIK w osobie p. Banasia?
robaczek2019.12.11 9:41
ahahahhahahahaha kłótnia w GANGU!!!! ;] aq raczej w UKŁADZIE TRZYMAJACYM WLADZE !! hahahahahhaa a taki byl krzyk!! a tutaj sie okazalo ze większej mafiii kolesi nawzajem sie kryjacych w historii Polski nie bylo BRAWO WY!!!!! TOŻ TO WY ICH WYBRALISCIE!!!! DUMNI? na pewno!!!! tyle sukcesów!!!!1 ahahhahahahhuihihihihihihihihhhuuhuhuhuhhhahahahahhihihi !! no! tyle! ;]
Janek2019.12.11 9:48
sorry, że zapytam, a pinowo, literka pod literką, próbowałeś pisać?
robaczek2019.12.11 12:16
no pisalem ci przeciez ze probowalem ale niewygodnie!!! kurde czytaj odp ;]
złodziej w przebraniu księdza2019.12.11 11:49
a Skoki? a PCK? a KNF? a SREBRNA? a NBP? NIK to tylko element mafijnej układanki
Janek2019.12.11 9:08
Liczę, że p. Banaś zostanie na stanowisku i wróci do raportu swojego poprzednika z kontroli polskiej żywności o skandalicznym truciu Polaków poprzez skażoną żywność. Co rząd zrobił w tej sprawie? Czy zamierza tylko zwiększać finansowanie służby zdrowia i biernie przyglądać się jak ludzie w wieku produkcyjnym, jak dzieci umierają. To jest hańba. To się nie da zapisać w żadną rubrykę, jak mawia ich rabin Schudrich. MOCNE, ogólnie dostępna i bez ostrzeżeń na etykietach "zdrowa" polska "żywność" w wykonaniu PiS i zjednoczonej prawicy wygląda tak, jak poniżej, za sprawą pierwszego truciciela Polaków z ramienia PiS Min. Rolnictwa p. Ardanowskiego, System przetwórstwa Rolno Spożywczego i mafia trują Glifosatem Polaków youtube.com/watch?v=K_g_rrV3Pmg RÓBCIE BADANIA na zawartość Glifosatu w swoich organizmach! youtube.com/watch?v=NJkn0QfUmoQ Załatwiłem 15% RABAT-u na badanie glifosatu i witaminy D3 w laboratoriach ALAB youtube.com/watch?v=yrFWfIzAO3Q Nie głosujcie na marionetkę. Duda nic nie robi w obronie Polaków! youtube.com/watch?v=pDtMoOESYD0
Rozbawiony2019.12.11 8:58
Morawiecki to tak łże jak ruda suka jeszcze w historii Polski nie było takiego oszusta ale ma to po tatusiu
premier pułapka2019.12.11 11:47
ale były momenty gdzie był bardzo szczery - jak u sowy z Powcami został nagrany gadał inaczej - coś że trzeba rozbudzic oczekiwania a potem je wygaszać i jak ludzie (the people) nie będa zmniejszać oczekiwań to im wojna w 5 min. je zmniejszy! będą musieli życ za miske ryżu i kopać rowy ! wtedy na tych nagraniach szczerze chyba gadał z kumplami przy ośmiorniczkach...
guess who2019.12.11 8:45
Dopóki grał w drużynie a drużyna przymykała oko na jego przekręty było dobrze, natomiast gdy Banaś zorientował się, że jest tylko pionkiem na tej szachownicy i prawdopodobnie chcą go zbić automatycznie stanął okoniem - a wiedza którą posiada przyda mu się do bezpiecznego utrzymania pozycji jaką ma. Kaczyński popełnił duży błąd, chcąc się pozbyć kolesia - to nie Kuchciński lub Szydło.
lady chapel2019.12.11 8:25
"Obecnie moja reputacja jako księdza jest zdruzgotana przez plotki i domysły. Z bólem stwierdzam też, że nie udało mi się pokonać kryzysu wiary i powołania. W tej sytuacji nie pozostało mi nic innego, jak złożyć w kurii diecezji bielsko-żywieckiej prośbę skierowaną do Ojca Świętego o przeniesienie mnie do stanu świeckiego (...)" - napisał ks. Tymoteusz Szydło, A taka pompa informacyjna po święceniach była, taaaaka pompa!