Chadecy zmniejszają stratę do SPD. Emocjonujący finisz kampanii w Niemczech - zdjęcie
23.09.21, 15:06Fot. Michael Lucan via wikimedia CC 3.0 / Olaf Kosinsky via wikimedia CC 3.0

Chadecy zmniejszają stratę do SPD. Emocjonujący finisz kampanii w Niemczech

3

26 września w Niemczech odbędą się wybory, w których po raz pierwszy od lat nie wystartuje odchodząca na polityczną emeryturę Angela Merkel. Rezultat wyborów jest bardzo istotną kwestią dla Polski i całej Europy. Na finiszu kampanii rządzącej chadecji (CDU/CSU) udało się zmniejszyć stratę do socjaldemokratów (SPD).

SPD, której kandydatem na kanclerza jest zwycięzca debat Olaf Scholz, zanotowała stratę 1 proc. i może obecnie liczyć na poparcie 25 proc. Niemców.

Z kolei rządząca koalicja CDU/CSU i jej kandydat na kanclerza Armin Laschet mogą spodziewać się 22 proc. poparcia. Oznacza to z kolei wzrost o 1 proc.

Na trzecim miejscu znajdują się Zieloni z poparciem 16 proc. Niemców. Ich kandydatka na urząd kanclerski Annalene Baerbock ma korzystne dla Polski poglądy w sprawie geopolitycznych kwestii związanych ze stosunkami z Rosją. Baerbock mocno krytykowała zniesienie sankcji blokujących powstanie Nord Stream 2.

Liberalna partia FDP (Freie Demokratische Partei) utrzymała poparcie na poziomie 11 proc.

Identyczne poparcie w sondażu uzyskała antyimigrancka i prorosyjska partia Afd. Skrajnie lewicowa Der Linke (Lewica) może cieszyć się poparciem 7 proc. badanych.

jkg/rp

 

Komentarze (3):

katolicka deratyzacja Polski2021.09.24 12:08
Cale Niemcy sa zawsze przeciwko Polsce,nie ma nawet malej grupy Sprawiedliwych,caly narod degeneratow i mordercow.
Anonim2021.09.23 15:47
Niestety takie czasy, ze wyniki wyborow za granica nie sa bez znaczania dla Polski. Jezeli w Niemczech wygraja promotorzy zjadania plastikowrgo buta to taka Jachira bedzie zachwalac ze to najzdrowsza potrawa swiata.., ktos pare lat temu sie mnie spytal co trzeba zrobic by ludzie w Polsce nie byli bezwolna masą. Odpowiedzialem ze nic sie nie da zrobic. Bo jaki mamy wplyw na wyniki wyborow i ksztaltowanie pogladow za granica? Jakby wygryla AFD to moze wtedy PIS przestal by robic lockdowny.
Templar2021.09.23 15:43
Z punktu widzenia Polski jest to kompletnie bez znaczenia, bo i tak będą rządzić razem, stosując bezczelne połajanki i donosicielstwo do KE I TSUE wobec polskiego, demokratycznie wybranego rządu. Oni rozumieją jedynie prawo pięści, to złodzieje, kłamcy i oszuści z zababraną do granic przeszłością, ich miejsce jest za Łabą.