Reprezentanci szpitala Pro-Familia z Rzeszowa, którzy tłumaczyli się z dokonywanych w ich placówce „terminacji”, mówili o uśmierconych dzieciach „bezczaszkowiec”, „płód bez mózgu”. Czy możemy porozmawiać o dzieciach dotkniętych bezmózgowiem?

Bezmózgowie to letalna wada rozwojowa centralnego układu nerwowego. Dziecko nie ma mózgu ani kości czaszki. Rozwinięte są oczy i twarz. Wada zdarza się mniej więcej z częstością 1:1000. Jest łatwa do wykrycia w badaniu ultrasonograficznym. Dzieci często rodzą się żywe, ale po urodzeniu umierają.

Czy taka wada może mieć różne stopnie?

Nie rozróżnia się różnych stopni wady.

Jak długo potrafią żyć takie dzieci po urodzeniu? Czy ta wada zawsze oznacza nieuchronną śmierć?

Dzieci takie mogą żyć najwyżej kilka dni.

Z książki „A Gift of Time: Continuing Your Pregnancy When Your Baby's Life Is Expected to Be Brief (Johns Hopkins University Press, 2011) wynika, że w przypadku kobiety donoszenie dziecka z bezmózgowiem nie wiąże się ze szczególnym ryzykiem. Ryzyko związane z aborcją po 21 tygodniu jest wtedy większe. Czy może Pan potwierdzić, że z punktu widzenia zdrowia fizycznego, kobiety nie powinny bać się chronienia takich dzieci we własnym łonie?

Piśmiennictwo dotyczące porodów dzieci z bezmózgowiem jest skąpe. Ale wynika z niego, że po porodzie drogami natury część z dzieci żyje przez krótki okres czasu. Poród nie łączy się ze szczególnym zagrożeniem dla matki. Poronienie wywołane na przykład w 21 tygodniu może częściej spowodować powikłania. Duża część dzieci z bezmózgowiem poddawana jest aborcji, często na skutek sugestii lekarza.

W tej samej publikacji „A Gift of Time” omawiane są różne metody tzw. ”terminacji ciąży” w USA. W drugim trymestrze stosuje się trzy. Tzw. D&E, czyli rozrywanie dziecka na członki, D&X, czyli aborcję przez częściowe urodzenie, i trzecią: poród indukowany. W tych dwóch ostatnich dziecko bywa uśmiercane zastrzykiem w serce z digoksyny. Czasem takich zastrzyków jest kilka. W tym trzecim przypadku, pozwala to na wpisanie w kartę pacjentki, że właściwie był poród, ale z „naturalną śmiercią płodu”. Tak napisano w tej książce. Czy takie metody są w Polsce dopuszczalne? Czy któraś z nich jest zabroniona prawem?

Aborcja poprzez rozszerzenie szyjki macicy i wydobycie ciała dziecka we fragmentach jest stosowana w pierwszym trymestrze ciąży. Częściowe urodzenie jest stosowane w USA i łączy się z opróżnieniem czaszki z tkanki mózgowej. W przypadku bezmózgowia nie ma ani czaszki ani mózgu, więc takiej metody w tych przypadkach się nie stosuje. Prawdopodobnie wywołuje się przedwczesny poród. Zastrzyk dosercowy "zapobiega" urodzeniu żywego dziecka po aborcji wykonanej w ten sposób. W Polsce stosuje sie pierwszą i trzecią metodę, zgodnie z prawem. Prawo zresztą nie określa metody, jaką stosuje się przy wykonywaniu aborcji. Nie wyobrażam sobie by ktoś fałszował dokumentację medyczną wpisując po sztucznym wywołaniu przedwczesnego porodu jako metody aborcji naturalną śmierć dziecka.

Czy dzieci z bezmózgowiem muszą cierpieć?

Dzieci z bezmózgowiem być może cierpią w macicy, tego nie wiemy. Poród drogami natury może być dla nich bolesny, bo resztkowe struktury mózgu przykryte są tylko cienką błonką, która łatwo ulega uszkodzeniu. Aborcja jest prawdopodobnie bolesna w większym stopniu. Ale do końca nie wiemy, czy dziecko bez mózgu ma czucie bólu.

Czy to oznacza, że dzieci te powinny się rodzić przez cesarskie cięcie?

Cięcie cesarskie bez istotnych wskazań ze względu na dobro matki nie powinno być brane pod uwagę. Zawsze łączy się ze zwiększonym ryzykiem dla zdrowia i życia matki.

[koniec_strony]

Czy można skutecznie uśmierzyć tym dzieciom ból?

Ból u dziecka nienarodzonego i u noworodka można skutecznie usunąć podając leki przeciwbólowe matce podczas ciąży czy porodu. Można je podać również noworodkowi. Każdemu dziecku, także z bezmózgowiem trzeba ulżyć w cierpieniu.

W Polsce z roku na rok powstaje coraz więcej miejsc, w których kobiety mogą uzyskać pomoc w przypadku bardzo niepomyślnej diagnozy dziecka nienarodzonego. Jak to wygląda w Pana szpitalu?

Powstają hospicja prenatalne, oferujące opiekę nad matką i dzieckiem z wadą wrodzoną, podczas ciąży, porodu i po porodzie. Jest ich niewiele, ale i świadomość potrzeby takiej opieki jest jeszcze niewielka. Opieka taka polega na opiece lekarskiej, wsparciu ze strony położnej oraz pomocy psychologa. W niektórych z nich akceptuje się decyzję kobiety i kieruje do aborcji, jeżeli taka decyzja jest podjęta przez rodziców (matkę). W innych opcji aborcji nie bierze się pod uwagę, pomaga się  matce, dziecku i całej rodzinie podczas ciąży i porodu.  W naszym Szpitalu oferujemy tego typu opiekę, oczywiście bezpłatnie.

Dziękuję na rozmowę.

Rozmawiała Natalia Dueholm

Krótkie filmy przygotowane przez rodziców kochających swoje dzieci z bezmózgowiem, upamiętniające ich krótkie życie:

Historia dziewczynki Raylee Jo i jej rodziny, dla których była ona najpiękniejszą księżniczką:

Historia chłopczyka Graysona: