Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dziś rano sześć osób podejrzanych między innymi na powoływanie się na wpływy oraz czerpanie z tego korzyści materialnych. Jedną z zatrzymanych osób jest były rzecznik prasowy resortu obrony narodowej Bartłomiej M.

CBA zatrzymało też Antoniego K., który zasiadał w komisji obrony za poprzedniej kadencji Sejmu. Pozostałe cztery osoby to między innymi była urzędniczka czy osoby związane z Polską Grupą Zbrojeniową. TVP Info ustaliło, że chodzi o byłą urzędniczkę MON. Zatrzymano też przyjaciela Bartłomieja M., Radosława O., byłego członka zarządu PGZ i dwóch byłych dyrektorów firmy. Chodzi o okres, kiedy Ministrem Obrony Narodowej był Antoni Macierewicz.

W trakcie śledztwa ustalono jednak, że szef resortu nie miał świadomości na temat powoływania się na swoje wpływy w ministerstwie przez Bartłomieja M. To samo dotyczy Antoniego K. Prowadząc swoją firmę wykorzystywał fakt, że niegdyś był członkiem PiS oraz zasiadał w sejmowej komisji obrony.

Według informacji TVP Info zatrzymanie dotyczy między innymi sprawy, którą opisywał tygodnik „Sieci”. Chodzi o wydarzenia z połowy 2016 roku, kiedy to PGZ zawarła kilka umów na szkolenia ze Stowarzyszeniem dla Dobra Rzeczpospolitej, zawierając niemal jednocześnie z tym podmiotem umowę na identyczną kwotę na wsparcie dla koncertu, który miał być organizowany na placu Piłsudskiego w Warszawie z okazji 40-lecia powstania KOR.

Jak przypomina portal TVP.Info – koncert ostatecznie odbył się w Hotelu Victoria, z kolei wniosek o dofinansowanie koncertu przez PGZ miał zostać zaakceptowany przez Radę Nadzorczą PGZ dwa tygodnie po wydarzeniu. Według „Sieci” chodzi o 713 tys. złotych. Druga sprawa ma dotyczyć zapłacenia przez PGZ za wystawę multimedialną w Kielcach, która miała zdaniem CBA w ogóle nie dojść do skutku. Z kolei koszt wystawy w Ostródzie, na której miały zarobić podmioty związane z M., były zdaniem śledczych wielokrotnie zawyżone.

Mariusz Antoni K. podejrzewany jest natomiast o czerpanie dochodów przez jego firmę Warszawskie Centrum Legislacyjne z nielegalnej działalności lobbingowej.

dam/TVP.Info,Fronda.pl