Brawo! Ta inicjatywa zakończy marginalizację myśli chrześcijańsko-społecznej - zdjęcie
06.02.21, 12:42Fot. screenshot - YouTube (Telewizja Republika)

Brawo! Ta inicjatywa zakończy marginalizację myśli chrześcijańsko-społecznej

42

W formie zdalnej odbyła się dziś inauguracja Powszechnego Uniwersytetu Nauczania Chrześcijańsko-Społecznego. To instytucja, która ma położyć kres marginalizacji chrześcijańskiej myśli i popularyzować wśród polskiej młodzieży dziedzictwo św. Jana Pawła II i Roberta Schumana.

- „To niezwykle istotne, że po wielu dekadach marginalizowania myśli chrześcijańsko-społecznej została powołana instytucja, która będzie aktywizować społeczeństwo obywatelskie w oparciu o uniwersalne wartości chrześcijańskie” – powiedział minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek na nagraniu zaprezentowanym na dzisiejszej uroczystości.

Minister podkreślił, że wielkim wyzwaniem jest dziś edukacja w zakresie katolickiej nauki społecznej. Pogratulował inicjatorom, że udało im się stworzyć placówkę promującą myśl św. Jana Pawła II i Roberta Schumana. Podkreślił, że powodzenie inicjatywy wzmocni znaczenie katolickiej nauki społecznej w kontekście budowania lepszego modelu społecznego i zwiększenia efektywności modelu gospodarczego.

Ogromne znaczenie PUNCS podkreślała również minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

- „Utworzenie PUNCS to jest potężne wyzwanie i jakże potrzebne w dzisiejszym czasie, kiedy tak naprawdę młodzi ludzie borykają się z systemem wartości. System wartości oparty na szkole naszego św. Jana Pawła II to jest właśnie to, czego potrzebują młodzi ludzie dzisiaj” – mówiła.

kak/PAP, niezależna.pl

Komentarze (42):

XD2021.02.8 13:08
Marginalizację? Mało krzyży z truchłem syna cieśli sprzed 2 tysięcy lat wisi absolutnie wszędzie? Kościołów więcej niż Biedronek, księża w szkołach, księża na imprezach rządowych, księża na procesjach, księża pakujący się po hajs nawet do domów! Faktycznie zostaliście zepchnięci na margines. Margines przyzwoitości.
gumowa kaczka2021.02.7 10:46
niech się lepiej zajmie odchudzaniem dziewczynek,bo obiecał
Nakarmiłeś wilczura2021.02.6 20:38
"hrabio" ?
Ada to nie wypada2021.02.6 19:31
Były już uniwersytety marksizmu-leninizmu teraz jakby podobnie. Jedyny efekt to wykształcenie dla tłuków i kadry dla rządzących.
Cala Prawda🚬💪2021.02.6 17:22
https://www.youtube.com/watch?v=rtlBc7Nx6UY
kruk2021.02.6 15:48
Katolicyzm i nauka są wzajemnie sprzeczne.
kruk2021.02.6 17:59
oczywiście według żydowskiej kabały.
kruk2021.02.6 19:12
Nie podszywaj się...
To KK2021.02.6 18:31
stworzył uniwersytety. To ideologiczne kółka wzajemnej, które z nich dziś zostały to właśnie dzieło ateistów i różnych "naukowych" światopoglądów.
kruk2021.02.6 19:12
Kk stworzył uniwersytety, na których przez 500 lat uprawiania nauki, nikt nie dał rady na przykład wymyslić, że dobrze byłoby, dla zdrowia, myć ręce. A wystarczyło 200 lat, kiedy ludzkość w nauce kierowała się rozumem zamiast studiować święte księgi i mamy te zmiany, które mamy. Takie drobiazgi: żarówka, samochód, penicylina, komputer i tysiące innych rzeczy. I ktoś ciągle ma czelność mówić o "katolickiej nauce" czegokolwiek? Przecież to kpina...
z Polski2021.02.6 20:02
Głupi kruk z ciebie, Chrystus nie tylko kazał myć ręce, ale i nogi obmywał,.... chorym, no ale cóż, jeżeli Biblię zna się tylko z hejtu.
kruk2021.02.6 21:22
Drogi z Polski. Fakty są niestety jednoznaczne. Co tam Jezus obmywał, to ja nie wiem. Faktem natomiast jest, że w Europie mycie rąk przez chirurgów i położników zaczęło się od Semmelweisa, czyli połowy XIX wieku. I nie katolickie uniwersytety to wymyśliły przez stulecia swojego istnienia. Zatem ostrożnie z zarzutem głupoty wobec kruka, bo może sie odbić... zarzut, nie kruk...
kostek2021.02.6 15:39
Przecież wy - fundamentaliści katoliccy - jesteście marginesem 10-15% społeczeństwa, nie więcej. 1 na 10 par chce dochować czystości przedmałżeńskiej - wśród młody również jesteście marginesem i mniejszością. Co robić?! Taki klimat, takie czasy!
kostek2021.02.6 18:03
Oczywiście liczenia dokonałem w mojej dysfunkcyjnej wielorasowej rodzinie.
Klapaucjusz2021.02.6 15:37
Brawo panie Ministrze! Cały świat będzie panu wdzięczny. Chiny sprzedadzą nam 5G, Korea telewizory i telefony, Rosja z Ukrainą węgiel, samochody kupimy u Niemców, a samoloty i szczepionki od USA. Bo my mamy 500+ i myśl społeczno-chrzescijańską JP2.
Urszula2021.02.6 15:26
Minister, Profesor Przemysław Czarnek to jeden z nalepszych prawników i konstytucjonalistów w Polsce, a także fachowiec w takich dziedzinach jak gospodarka, ekonomia i zarządzanie ! Wspaniały człowiek ! Jego walory to bystrość umysłu oraz szybkość i perfekcja analitycznego myślenia. Jego rozmówca jeszcze przed zakończeniem wypowiedzi, ma gotową przeanalizowaną i trafną odpowiedz. To niesamowite ! Teraz Ministrem, a następna kadencja po Dudzie na prezydenta !!!
Klapaucjusz2021.02.6 15:40
Zapmniałaś dodać, że jest szczupły, przystojny i elegancko ubrany.
chodzi o katolicki etos pracy2021.02.6 14:59
Chodzi o promowanie sprawiedliwosci polecznej i niedopuszczenie do tego by... byli narażeni na nędzę ci, KTORZY (W pocie czola) DLA WSZYSTKICH WYTWARZAJA DOBRA.” tak jak to dzieje sie teraz, kiedy w nedzy zyja ci ktorzy najuczciwiejnajciezej pracuja a godziwie zyja tylko -zlodzieje finansjera-bankierzy, kombinatorzy, celebryci, komputerowcy, ci ktorzy wytwarzaja nikomu nie potrzebne do zycia rzeczy i ktore czesto sa szkodliwe albo DEMORALIZUJA LUDZI I tez za to sa sowicie wynagradzani. 15 maja 1891 roku papież Leon XIII wydał encyklikę Rerum novarum, o podtytule „O kwestii robotniczej”. Leon XIII zawarł odpowiedź Kościoła katolickiego na społeczną niestabilność i konflikty wokół pracy, jaki pojawiły się u progu ery industrializacji i doprowadziły do powstania socjalizmu. Papież nauczał, iż rolą państwa jest promowanie sprawiedliwości społecznej, poprzez ochronę praw, podczas gdy Kościół musi mówić o sprawach społecznych, w celu poprawy socjalnych warunków i zapewnienia harmonii klasowej. Kościół uznawał konieczność istnienia własności prywatnej, ale wolna gra sił rynkowych musi być ograniczana przez względy moralne: „Otóż w tworzeniu tych dóbr praca proletariatu jest tak skuteczną, jak i konieczną, czy to w rolnictwie czy w fabrykach. Co więcej, praca ma tutaj taką płodność i taką skuteczność, że bez wahania można powiedzieć, iż praca robotników jest jedynym źródłem bogactw państwa. Przykazaniem więc sprawiedliwości jest publiczna opieka nad pracownikami taka, by z tego co do dobra publicznego dorzucają, tyle przynajmniej z powrotem otrzymywali, iżby sobie zapewnili mieszkanie, odzienie i środki żywności, i by w ten sposób łatwiej mogli znosić uciążliwości życia. Stąd wniosek, że państwo winno popierać wszystko, co w jakikolwiek sposób może polepszyć dolę robotników. Nikomu ta opieka nad proletariatem nie zaszkodzi, a owszem pomoże wszystkim, w interesie bowiem państwa leży, aby nie byli narażeni na nędzę ci, którzy dla wszystkich wytwarzają dobra.”[
chodzi o katolicki etos pracy2021.02.6 15:02
Protestancki etos pracy - wyglada inaczej niz katolicki - ale dobrze samemu dowiedziec sie na czym polegaja roznice... Materialow w tym temacie jest wiele. Pozdrowienia.
Polak katolik2021.02.6 22:01
- Co nam hańba, gdy talary Mają lepszy kurs od wiary! Wymienimy na walutę Honor i pokutę!
obserwator2021.02.6 14:46
A ja polecam https://e-civitas.pl/pl/kosciol/wilhelm-emmanuel-von-ketteler-ojciec-katolickiej-nauki-spolecznej. Gdyby wybrano spoleczna nauke Kosciola pod koniec XIX wieku kiedy panoszyl sie nieludzki kapitalizm i na poczatku XX wieku - zamiast szalonego marksizmu, leninizmu nie mielibysmy tego ... bagna, ktore mamy teraz.
O ja biedny chuj nie "Polak katolik"!2021.02.6 14:47
U mnie NIET polskowo alfabieta!
uwaga2021.02.6 14:31
Chodzi o myśl chrześcijańsko-społeczną, czy katolicko-społeczną? Nie mamy tych pojęć. Zajrzyjcie na stronę "Jestem katolikiem, dlaczego powinienem rozważyć to, czy zostać chrześcijaninem?"./
Polak katolik2021.02.6 14:28
Brawo. Mam nadzieje - ze to bedzie zarodek normalnego ksztalcenia i wychowywania mlodych ludzi - po 80-letnim neomarksistowskim marszu przez instytucje - ktory zdemoralizowal nasze uniwersytety (w wiekszosci nasz Kosciol niestety tez) i ksztalcil ludzi, ktorych celem bylo glownie zdobycie prestizu (stopnia, tytulu) i pieniedzy oraz zmanipulowanie tych ludzi tak, zeby nie wiedzieli kim sa , po co zyja, co jest dobre, co zle , jakie sa wartosci w zyciu -i zeby zaprowadzic kolektywistyczny (globalny) system ktory moglby z tymi ludzmi robic co mu sie podoba - a rzadzic mieli ci LEWACCY SPECE OD MANIPULACJI (Soros, Rockefeller - jego kolega Z. Brzezinski, Radek,Sikorski, Geremek,Gates, Balcerowicz, Waltz, Obama, Kamala Harris, Merkel Tusk, Holownia etc)
O ja biedny chuj nie "Polak katolik"!2021.02.6 14:46
Nasz Łukaszenka, dumny rycerz z Zakonu Rycerzy Putina w Doope Yebanych, nigdy by nie oddał naszego kochanego kołchozu Białoruś w ręce warchołów z Najjaśniejszej Rzeczpospolitej, w ręce monopolistów (wolimy nasz białoruski bimber). Nasz Łukaszenka jest dumnym rycerzem z Zakonu Rycerzy Putina w Doope Yebanych i jak nasz Mistrz Zakonu Putin który jest TYLKO w doope yebany przez tego z Chin Xi, nasz Łukaszenka tylko daje doopy i mistrzowi i nikomu więcej!
Obywatelu rodaku-etniczny Polaku,2021.02.6 14:12
jak mogłeś zaobserwować, po forum Frondy grasują żydzi. Przyznaje, że takich hejterów to rzeczywiście ze świeczką szukać. Przed wojną Polska miała grubo ponad trzy miliony szmondaków, jedynie można się dziwić, że znalazło się AŻ tylu Polaków ich ratujących. - - - - I tylko pomyśl rodaku-etniczny Polaku, co było gdyby wojny nie było? Czy otworzyłbyś drzwi Po 11... , AAAtomek, kretynizacja? Ryzykowałbyś dla nich swoje życie, rodziny i sąsiadów?
cha cha cha2021.02.6 14:52
Pokazują całe bogactwo ich przebogatej kultury. Nic dziwnego, że występują w jednym szeregu z degeneratami:)
taka uwaga2021.02.6 14:10
Wreszcie ktos cos mowi o 'katolickiej nauce spolecznej; - ktora sprzeciwiala sie i sprzeciwia olbrzymiej niesprawiedliwosci chorego kapitalizmu opartego na monopolach, na wyzysku ludzi pracy oraz komunizmowi-socjalizmowi ktory chce kompletnie zniesc wlasnosc prywatna, wyrzucic pojecie Boga i zdemoralizwac ludzi. Dzisiejszy swiat to kombinacja takiego 'chorego monopolistycznego kapitalizmu -(glownie MONOP OLE FINANSJERY, PSEUDOKULTURY-celebryci, monopol sportowy, i BIG TECHU-firmy internetowe) z - -komunizmem (lewactwo - u nas UB-ecy ich dzieci, , neomarksistowscy oszusci- manipulanci demoralizujacy i zwodzacy wielu ludzi)
O ja biedny chuj nie "katolik"!2021.02.6 14:18
Nasz Łukaszenka, dumny rycerz z Zakonu Rycerzy Putina w Doope Yebanych, nigdy by nie oddał naszego kochanego kołchozu Białoruś w ręce warchołów z Najjaśniejszej Rzeczpospolitej, w ręce monopolistów (wolimy nasz białoruski bimber). Nasz Łukaszenka jest dumnym rycerzem z Zakonu Rycerzy Putina w Doope Yebanych i jak nasz Mistrz Zakonu Putin który jest TYLKO w doope yebany przez tego z Chin Xi, nasz Łukaszenka tylko daje doopy i mistrzowi i nikomu więcej!
Taka druga uwaga2021.02.6 15:47
Zwrot "katolicka nauka...", jakakolwiek - jest oksymoronem.
Po 11 ...2021.02.6 13:59
Ta inicjatywa zakończy marginalizację myśli chrześcijańsko-społecznej??? Niestety NIE. Myśl chrześcijańsko-społeczna może obronić się stając w Prawdzie. Jeśli ciągle KK będzie kojarzył się z matactwem, pedofilią, pazernością, tłustymi bezczelnymi biskupami i nienawiścią do wszelkiej inności, to wasze uniwersytety nic nie zdziałają. Sami sobie robicie dobrze i to z połykiem. Dodam, że to co robi KK to właśnie jest zabijanie i marginalizacja Chrześcijaństwa. To wasza i tylko wasza wina. Gadanie o atakach na KK to głupota. To wy jesteście odpowiedzialni za zniszczenie dzieła Jezusa. Tylko wy. Piekło czeka na was i wasze masturbacyjne uniwersytetki.
Z galicyjskich parchów Keller-Krawczyk2021.02.6 13:51
wstydzi się, że jest parchem w dosłownym słowa tego znaczeniu, więc wymyśla o sobie historie, pozuje na antysemitę, antysyjonistę... A to zwykła przykrywka jego żydostwa w najgorszym, bo bolszewickim wydaniu. Ale niech on sam się wypowie o swoim pochodzeniu. CYT.: „Zaznaczam też, że mam wśród mych bliskich osoby uważane obecnie w Izraelu za Żydów,… i dalej "..., jako że moja rodzina, mimo że praktycznie czystej niemieckiej krwi,… - Jako potomek niemieckich Żydów…” - - - - 𝐓𝐄𝐆𝐎 𝐉𝐄𝐒𝐙𝐂𝐙𝐄 𝐍𝐈𝐄 𝐁𝐘𝐋𝐎 - 𝐙𝐘𝐃 "𝐂𝐙𝐘𝐒𝐓𝐄𝐉 𝐊𝐑𝐖𝐈 𝐍𝐈𝐄𝐌𝐈𝐄𝐂𝐊𝐈𝐄𝐉"!
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.02.6 13:48
katolicka ideologia pod egidą naukowego uniwersytetu :D
Z galicyjskich parchów Keller-Krawczyk2021.02.6 13:41
wstydzi się, że jest parchem w dosłownym słowa tego znaczeniu, więc wymyśla o sobie historie, pozuje na antysemitę, antysyjonistę... A to zwykła przykrywka jego żydostwa w najgorszym, bo bolszewickim wydaniu. Ale niech on sam się wypowie o swoim pochodzeniu. CYT.: „Zaznaczam też, że mam wśród mych bliskich osoby uważane obecnie w Izraelu za Żydów,… i dalej "..., jako że moja rodzina, mimo że praktycznie czystej niemieckiej krwi,… - Jako potomek niemieckich Żydów…” - - - - 𝐓𝐄𝐆𝐎 𝐉𝐄𝐒𝐙𝐂𝐙𝐄 𝐍𝐈𝐄 𝐁𝐘𝐋𝐎 - 𝐙𝐘𝐃 "𝐂𝐙𝐘𝐒𝐓𝐄𝐉 𝐊𝐑𝐖𝐈 𝐍𝐈𝐄𝐌𝐈𝐄𝐂𝐊𝐈𝐄𝐉"!
Po 11 ...2021.02.6 13:37
A kiedy powołacie: Franciszkański Uniwersytet Chrześcijańsko Katolicki, albo Dumny Uniwersytet Papiesko Akademicki, albo Chrześcijański Hakatystyczny Uniwersytet Jagieloński, albo Katolicki Uniwersytet Rzymsko Wojtyło Antyateistyczny ???
Z galicyjskich parchów Keller-Krawczyk2021.02.6 13:34
wstydzi się, że jest parchem w dosłownym słowa tego znaczeniu, więc wymyśla o sobie historie, pozuje na antysemitę, antysyjonistę... A to zwykła przykrywka jego żydostwa w najgorszym, bo bolszewickim wydaniu. Ale niech on sam się wypowie o swoim pochodzeniu. CYT.: „Zaznaczam też, że mam wśród mych bliskich osoby uważane obecnie w Izraelu za Żydów,… i dalej "..., jako że moja rodzina, mimo że praktycznie czystej niemieckiej krwi,… - Jako potomek niemieckich Żydów…” - - - - 𝐓𝐄𝐆𝐎 𝐉𝐄𝐒𝐙𝐂𝐙𝐄 𝐍𝐈𝐄 𝐁𝐘𝐋𝐎 - 𝐙𝐘𝐃 "𝐂𝐙𝐘𝐒𝐓𝐄𝐉 𝐊𝐑𝐖𝐈 𝐍𝐈𝐄𝐌𝐈𝐄𝐂𝐊𝐈𝐄𝐉"!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.02.6 13:25
myśl św. Jana Pawła II - nie lękajcie się... pedofile w sutannach! ja was obronie!
CałaEdukacjaTo10LatPaństwowejKatechezy2021.02.6 13:23
Jedyna myśl, jaka kala czoło Jego Dewocyjnej Mordziastości ministra Czarnka: zapewnić upadek edukacji powszechnej w Polsce. Ochrzczony analfabeta to idealny wyborca dla rządzących z warunkach PiSocjalizmu katolickiego
Po 11 ...2021.02.6 13:21
PUNCS Not Dead. https://pl.wikipedia.org/wiki/Punks_Not_Dead
Po11...AAA...proud jew2021.02.6 13:20
Kochany wirusie. Wyrżnij to stare, głupie katolickie bydło co głosuje na PiS ...BYDŁO-WŁADZA JUŻ LEPIEJ ŻEBY JAREK ZDECHŁ
AAAtomek2021.02.6 13:12
Szkoła społeczna naszego narodowego św. Jana Pawła II. Przez prawie 60 lat jego kapłaństwa- nie wiedział - nie widział - nie słyszał o problemie pedofilii w kościele katolickim. Amen.
Patryk2021.02.6 12:53
Po prostu trzeba w jakiś sposób dać zarobić dojnej zmianie.