Brawo Sanok! Grzywna za zniszczenie banerów pro-life - zdjęcie
24.12.20, 12:34fot. yt/tvp info

Brawo Sanok! Grzywna za zniszczenie banerów pro-life

10

Sąd Rejonowy w Sanoku skazał na karę grzywny mężczyznę, który zniszczył antyaborcyjne banery umieszczone przed jednym z kościołów. Jerzy J. musi także naprawić szkodę wyrządzoną Fundacji Pro – Prawo do Życia, do której należały transparenty. Przedstawiały one zdjęcia nienarodzonych dzieci, pozbawionych życia na prenatalnym etapie rozwoju. Fundację reprezentowali prawnicy Ordo Iuris. Tego samego dnia Sąd Rejonowy w Białymstoku umorzył postępowanie przeciwko działaczowi pro-life.

Sprawa z Sanoka swój początek miała 30 czerwca 2018 r., kiedy to, Jerzy J. zniszczył dwa banery antyaborcyjne znajdujące się to przed tamtejszym kościołem p.w. Przemienienia Pańskiego. Czyn zakwalifikowano jako wykroczenie z art. 124 § 1 Kodeksu wykroczeń, czyli zniszczenie lub uszkodzenie mienia. W czerwcu 2019 r., po przeprowadzeniu postępowania dowodowego, Sąd Rejonowy w Sanoku uniewinnił obwinionego. Apelację od tego wyroku złożyli prawnicy Ordo Iuris, którzy wskazali, że doszło do naruszenia przepisów prawa procesowego, co miało wpływ na treść orzeczenia, poprzez dowolną, a nie swobodną ocenę dowodów. Naruszenie tych przepisów, w ocenie Instytutu, skutkowało błędnym ustaleniem stanu faktycznego, przez co sąd I instancji ustalił, że obwiniony, rzekomo, nie miał zamiaru bezpośredniego lub ewentualnego w zniszczeniu dwóch banerów antyaborcyjnych.

Apelację rozpatrywał Sąd Okręgowy w Krośnie, który wyrokiem z 2 marca 2020 r. uchylił wcześniejszy wyrok oraz przekazał sprawę Sądowi Rejonowemu w Sanoku do ponownego rozpoznania. Sąd I instancji został też zobowiązany do przesłuchania Jerzego J. i bezpośrednich świadków jego zachowania. Sąd Rejonowy, po przeprowadzeniu czynności zakreślonych przez sąd odwoławczy, wyrokiem z 21 grudnia 2020 r. uznał Jerzego J. za winnego popełnienia wykroczenia określonego w art. 124 § 1 k.w. oraz skazał na karę grzywny 200 złotych, jak również zobowiązał do naprawienia szkody na rzecz Fundacji Pro-Prawo do Życia.

Tego samego dnia Sąd Rejonowy w Białymstoku umorzył postępowanie toczące się przeciwko działaczowi pro-life. Mężczyzna, podczas jednej z pikiet, prezentował banery z fotografią dziecka pozbawionego życia w wyniku aborcji. Nieco wcześniej Sąd Okręgowy w Warszawie prawomocnie uniewinnił prezesa Fundacji Pro – prawo do życia Mariusza Dzierżawskiego, w którego sprawie skierowano do sądu pięć wniosków o ukaranie dotyczących kampanii antyaborcyjnej. Miało w niej dojść do realizacji znamion wykroczenia określonego w art. 141 k.w., czyli prezentowania nieprzyzwoitych treści w miejscu publicznym.

Niewątpliwie, ostatnie orzeczenia wpisują się, w utrwaloną już linię orzeczniczą sądów powszechnych, która wskazuje, że publiczne prezentowanie treści pro-life nie wypełnia znamion wykroczenia. Podkreśla się w niej również, że działacze, wolontariusze organizacji przedstawiających treści antyaborcyjne, realizują wolność do wyrażania swoich poglądów ustanowionej na mocy art. 54 Konstytucji RP oraz art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności” – podkreślił Witold Łukasik z Centrum Interwencji Procesowej Instytutu Ordo Iuris.

 

mp/ordoiuris.pl

Komentarze (10):

doradca2020.12.24 14:40
Brawo sąd w Sanoku. Chociaż takiego śmiecia powinno się odizolować od społeczeństwa na parę lat
"Marysia nawet w święta nie odpuszcza2020.12.24 12:57
złośliwości..."
Matka Polka ⚡️2020.12.24 12:54
Wieszanie takich plakatów i zezwalanie na nie w przestrzeni publicznej to przemoc w czystej postaci, chamstwo, bezmyślność i wielka krzywda robiona naszym dzieciom! Dlaczego nawet małe 3-4 letnie dzieci są zmuszane do oglądania czegoś takiego? A jak zwolennicy LGBT będą chcieli zamanifestować swoje poglądy, to może tez rzucą na płoty jakieś pornograficzne obrazki, np. seksu analnego? A może w ramach walki z pedofilią rozwiesimy sceny gwałtu na dzieciach??? W końcu idea będzie słuszna... Moje poglądy na temat aborcji nie mają tu nic do rzeczy. Mam dzieci - narodzone! - i żądam od państwa podstawowej ochrony dla nich! Ale niestety... te narodzone dzieci nie są juz tak bliskie sercom tych wielkich stróżów moralności
PePe2020.12.24 15:28
A podobno to "prawo człowieka". Niech sobie dzieci popatrzą do czego ich rodzice mają "prawo". Może zadadzą jeszcze jakieś "trudne pytanie". Co lewuski, trudno byłoby tłumaczyć dzieciom ich "prawa"? Nawet GWno miałoby kłopoty.
Ojciec Polak2020.12.24 22:02
Wieszanie takich plakatów i zezwalanie na nie w przestrzeni publicznej to przemoc w czystej postaci, chamstwo, bezmyślność i wielka krzywda robiona naszym dzieciom. Ale pozbawianie życia nienarodzonych dzieci, to już nie jest przemoc w czystej postaci, chamstwo, bezmyślność i wielka krzywda robiona naszym dzieciom?
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.12.24 12:49
ależ to skandal! tylko grzywna?! powinien spłonąć na stosie przed siedzibą ePiSkopatu! i może zamiast rozbebeszonych płodów organizacje pro-life zaczną coś robić dla żyjących dzieci i wywieszać plakaty z duchownymi molestującymi dzieci w ramach kampanii ostrzegającej przed lekcjami religii w szkołach!
infor2020.12.24 14:42
a co ty robisz debilu w danej dziedzinie? Akurat NIKT nie potrzebuje rad od lewackiego debila - twojego pokroju
pro-life vs pro-choice2020.12.24 12:47
Aborcja zlepka komórek, które nie dożyją 24h po urodzeniu - nie masz wyboru, musisz urodzić! Zaszczepienie się na chorobę, która zabiła miliony - dajcie wybór, bo inaczej to dyktatura!
wyrok jest nieprawomocny2020.12.24 12:38
°
merkawa2020.12.24 12:43
jeżeli się nie odwoła to się uprawomocni po 14 dniach