Bóg to może być ,,Ona''. Szokująca teologia amerykańskiego jezuity!  - zdjęcie
11.03.21, 21:21fot. yt/teh jesuit review

Bóg to może być ,,Ona''. Szokująca teologia amerykańskiego jezuity!

45

James Martin to jezuita, który już od jakiegoś czasy wygłasza kontrowersyjne tezy, a w tracie jednego z nabożeństw pozwolił nawet na pocałunek pary homoseksualnej, tym razem w swoich rozważaniach poszedł znacznie dalej i w odniesieniu do Boga już użył zaimka "Ona", a do krytyki takiego podejścia odniósł się w swoim artykule, w którym ... broni swojego stanowiska.

James J. Martin SJ jest pisarzem i redaktorem naczelnym jezuickiego magazynu "America". W trakcie nabożeństwa podczas drugiej niedzieli Wielkiego Postu użył on w odniesieniu do Boga określenia "Ona" odnosząc się do kwestii możliwości ujrzenia przez ludzi "Jej" mocy.

Po dość ostrej krytyce ze strony różnych osób i środowisk o. James Martin broni swojej tezy w artykule, który został opublikowany w magazynie, którego jest redaktorem naczelnym.

W tekście tym stwierdza, że kobiecy obraz Boga „nie jest sprzeczny z naszą wiarą”. Jezuita ponadto krytykuje męską koncepcję Boga jako „promującą szkodliwą koncepcję patriarchatu”.

Artykuł nosi tytuł "Bóg nie jest mężczyzną (ani kobietą)" i wyraża w nim opinię, że "nie ma problemu z nazywaniem Boga „nią”.

Jezuita twierdzi ponadto, że „tak samo poprawne z teologicznego punktu widzenia jest używanie kobiecych wyobrażeń o Bogu, jak używanie męskich wyobrażeń” oraz że „nie jest to sprzeczne z naszą wiarą, ponieważ jest to część Pisma Świętego, chociaż pomijana, a nawet ignorowana”.

O. Martin jest znany szerzej jako obrońca LGBT. W jego opinii „szkodliwe” jest „wyobrażanie sobie Boga tylko jako jednej płci” oraz krytykuje kultury patriarchalne. Jezuita sugeruje także, że przedstawianie Boga jak mężczyzny to "nikczemne działania" wobec kobiet i przykład "niszczącej patriarchalnej kultury".

 

mp/lifesitenews,com/dorzeczy.pl

Komentarze (45):

antyheretyk2021.03.13 9:34
Heretycki jezuita nie wie (on chyba nigdy nie czytał Biblii), że Bóg przedstawił się w Objawieniu jako Ojciec a nie matka. Ten heretycki jezuita ubliża Panu Bogu, bo Go poprawia, a tego żadnemu człowiekowi robić NIE WOLNO!!
Korzybski2021.03.18 6:42
A "Duch Święty" gramatycznie rzecz biorąc jest w "Biblii" rodzaju żeńskiego. Ponadto Tomasz z Akwinu, czyli najpoważniejszy magik w drużynie katolickich teologów, stwierdził, że cokolwiek mówimy o Bogu, jest prawdziwe nie dosłownie, ale przez analogię. Czy Bóg ma penisa? Czy powodując poczęcie Jezusa miał erekcję i wytrysk?
gość2021.03.12 19:03
Historia właśnie z USA: Jedne z takich proroków, teleewangelistów, ogłosił: Widziałem Boga! I wszyscy do niego - jaki jest ? jaki jest? Odpowiedź: She is black - ona jest czarna!
Uczciwy2021.03.12 18:21
Szokujące to jest, że tyle lat kobiety słuchają bzdur wymyślonych przez jebniętych dziadów.
Anonim2021.03.12 14:03
Wg PWN; bóg 1. Bóg «w religiach monoteistycznych: istota nadprzyrodzona, stworzyciel i pan wszechświata» 2. «w religiach politeistycznych: istota lub jej wyobrażenie będące przedmiotem kultu» Tak naprawdę, to tylko problem gramatyczny. Najbardziej trafne - to istota nadprzyrodzona, która niekoniecznie ma jakiś rodzaj. Tylko poprzez Biblię można przypuszczać o rodzaju męskim. ALe Biblię też pisali ludzie.
Palindrom2021.03.12 12:14
A to ci "myśliciel"! Ciekawe, skąd te "mądrości"? Wnioski po wielogodzinnej naradzie z… hemoroidami? Czekam na ustalenie płci elektronu, bo neutron to chyba oczywiste, że jest niebinarny.
Alicja2021.03.12 12:12
3 dni temu na Youtube otrzymałam nowo otwarte muzeum Paczamakas w Limie, Peru.Paczamakas .to wielka Bogini Matka Ameryki Półud..pamiętacie, ponad Rok temu przybyli do Watykanu szamani, właśnie z Paczamakos.Filmy pokazywały, jak noszono ją w procesie,a następnie w ogrodach watykańskich, z udziałem Franciszka,szamanskie ognisko i śpiewy.Franciszek jest jezuita i pochodzi z Argentyny,gdzie też czcili Paczamakas.Wracajac do muzeum,jest ogromne,mało artefaktów,ale wszędzie głowy Paczamakas,przeniesiono na teren muzeum świątynię starą, antyczna świątynię Słońca, a Paczamakas jest bostwem solarnym.mury w zupełnie dobrym stanie,wewnątrz nie pokazano.stoją też 2 ogromne ekrany solarne,wycelowane w niebo.z tego co zrozumiałam, Paczamakas obiecała powrócić za kilka tysięcy lat,a ten czas właśnie nadchodzi.
Templar2021.03.12 11:29
Po co się tu rozwodzić nad tymi bzdurami. To zwykły zbok propagujący swą ideologię. Watykan utrzymuje w klasztorze mu podległym kogoś, kto przeczy permanentnie wierze chrześcijańskiej. Albo tzw. papież jest tak słaby wobec" lobby homosiów" albo sam podziela te poglądy.
matis892021.03.12 11:18
James Martin to najwierniejszy, najlojalniejszy sługa Bergoglio Fałszywego Proroka Nie Katolika. To on najlepiej wykłada nauki Bergoglio.
BieS2021.03.12 10:03
Takie szajbusy są wszędzie, nawet u Jezuitów!
RAB2021.03.12 9:37
O takich duchownych, którzy burzą Kościół (w sensie duchowym i fizycznym) pisała Katarzyna Emmerich. Nie warto komentować a ni prowadzić dialogu z takim profanem - duchownym. Pan Bóg jest tak doskonałą Istota Najwyższą, że tego rodzaju dyskusja byłaby profanacją Jego Boskości.
Roman2021.03.12 9:11
Im więcej takich "duchownych" tym bliżej do zagłady . Bóg ma swoją cierpliwość . Piekło się cieszy jak ma takich emisariuszy jak ten baran. Pokuta , pokuta i tylko pokuta jest szansą na to że nie będzie końca tego totalnego syfu który stwarza dzisiejszy świat .
doradca2021.03.12 9:10
Nie cytujcie tego lewackiego debila w koloratce, bo po co? Wielu lewackich intelektualnych przygłupów ma podobne tezy
chłopka2021.03.12 8:44
Już naprawdę oszalały kler nie wie co ma jeszcze wymyślać . Bóg to on , ona a może ono ? Ma wyraźnie w Biblii napisane , że ma nawet nie zastanawiać się nad istotą Boga , gdyż jest ON wszystkim . Modli się " a z Niego wszystko się stało " . Jeśli taka jest płycizna kleru to jak on naucza ? Jak ludzie mają zbliżyć się do Boga ? Co za pycha , bezczelność wobec Niego ! Mnie to przerasta . A czas już się kończy .
zorro2021.03.12 8:08
Ale po co Bogu płeć? Jeśli ma organy płciowe to rodzi się pytanie - jak jest kluczyk to trzeba kłódki, no i kto urodził Boga itd.
killpedryll2021.03.12 7:09
James Martin jest też kobietą, bo chociaż ma fujarę to lubi w zad i do paszczy.
Anonim2021.03.12 6:22
Modlitwa Pańska: "Ojcze nasz...", nie podoba się Chrystus, proszę odejść!
Anonim2021.03.12 6:25
Przecież odchodzą! Gazet nie czytasz?
toni2021.03.12 6:14
Jezuici to przecież zakon, który już dawno miał być rozwiązany jako heretycki. Niestety doczekali się swojego heretyka na tronie Piotrowym i mamy na jakiś czas pozamiatane. Szkody jakie wyrządzają są bardzo bolesne, ciągną za sobą mnóstwo dusz na wieczne potępienie.
Anonim2021.03.12 5:48
A sobie losy pociągnijcie czy to chłop, czy baba czy może wafelek. Fikcja pozostanie fikcją!
Po11... Żydzi to "bohaterzy"2021.03.12 1:25
Ci jednokierunkowi ateiści, jak Hertrich-Woleński, Hartman, Passent, Urban dosłownie srrają w nieprane gacie na samą myśl aby w podobny sposób wyrazić się o żydach i ich żydowskim hokus-pokus, ich "wierze", o ich parchatym "prawie" sankcjonującym pedofilie. . . .Naczelny rabin Polinu natychmiast by zadzwonił i OPIERRDOLIŁ, amabasada Wysraela poprzez swego "attaché" do spraw Polinu by zadzwoniła i OPIERRDOLIŁA, Anti-Defamation League, filia na Polin wysłała by kogoś z Mossadu i zyebała takich jak bure suki, Pravda Wyborcza dostałaby biegunki koszernej, żadnych wyjazdów frajerskich do Wysraela, itp., itd. BYCIE skürwysynem, kürwą wobec Polaków, katolików jest dla tych parchów bardzo bezpieczne "zajęcie".
A co to jest ta tzw. "słuszna sprawa"2021.03.12 1:18
wg. "prof. doktora" Hertrich-Woleńskiego? To tak jak z aborcją, CYT.: "dziewczyny, dobro zwycięży!!!" - Aborcja JEST DOBREM a zboczenie jak homoseksualizm jest SŁUSZNĄ SPRAWĄ"! - - - - Co te dwa hasła mają ze sobą wspólnego? - - - - Zniszczyć KK, historie Polski, tradycyjną rodzinę, zniszczyć kraj! . . . Bolszewizm inaczej, CEL ten sam! . . . Światowe parchy o tym marzą od stuleci z czystej NIENAWIŚCI do KK, ale tylko KK. . . . Żaden sekret!
Po11... pisze2021.03.12 1:17
CYT.: "NSDAP to oczywiście też narodowy socjalizm, tak samo jak PiS" - - - - SKORO TAK... - - - Otwórzmy obozy, rozpalmy krematoria, wyznaczmy znaczne nagrody za wyłapanie Żydów i bolszewików-janczarów kremlowskich, rozdajmy AK47 i zróbmy polowania na gudłai ... SKORO PIS to NSDAP - - - TO K U R WA oczyśćmy z gówna żydowskiego i bolszewickiego Polskę RAZ na ZAWSZE!
Po 11 ...2021.03.11 23:37
Jak to się dzieje, ze Kobiety tak się dają poniewierać? Są lepiej wykształcone, bardziej pracowite, rodzą dzieci, pracują, opiekują się dziećmi i równocześnie dają się ruuchać i poniżać grubym degeneratom w koloratkach. Nawet nie było biskupa kobiety, a proboszcz kobieta to rzadkość. Kobiety co z Wami? Dacie się ciągle ruuuchać przez tych purpurowych smierdzieli????
zorro2021.03.12 8:09
Są mniej agresywne i słabsze fizycznie, a z niektórymi bez "mordobicia" się nie dogadasz.
lojban2021.03.12 10:28
Socjologia social media to te legendarne "lepsze wykształcenie"?
Po 11 ...2021.03.12 15:01
Ciiii, cicho. Wszyscy wiemy że na kierunkach ścisłych studiuje "aż" 15% dziewczyn, ale niech się cieszą że masowo kończą kierunki ekonomiczne, humanistyczne i itp shity. Ciii
OLENA2021.03.11 23:17
FATHER MARTIN TO OHYDNY PEDAL
Ala2021.03.11 23:00
Najpierw był matriarchat,a potem faceci dorwali się do władzy, a więc pora to zmienić.
Po 11 ...2021.03.11 23:17
To zmieniajcie! Świat rządzony przez Kobiety, to lepszy świat. Kobiety są mądrzejsze i nie mają kompleksów małego kaczego fiutka. Do dzieła!
Palindrom2021.03.12 12:31
Matriarchat, twierdzisz… Większość dużych religii twierdzi, że na początku był chaos, zaś fizycy-kosmolodzy twierdzą, że chaotyczne promieniowanie o niewyobrażalnej temperaturze i niewyobrażalnym ciśnieniu, więc i oni są skłonni do tezy, że jeśli już matriarchat, to z całą pewnością jeden wielki, niewyobrażalny pod każdym względem chaos, a skoro tak, to nikomu nie życzę powrotu do takiego matriarchatu.
Anonim2021.03.11 22:39
Teologia szokująca? Nie koniecznie. Niektórzy już oswoili się nawet z pojęciem boga nieosobowego (energia), i też jest dobrze.
PRAWDA2021.03.11 22:32
Na Ludzkość spadła == Kara Boża za pyche ----Chciwość ---Chamstwo ii Wirusy sie mutuja bo nie chca się podać Chamstwu człowieka na ziemi ==
Wirusy to kara za prześladowania feministek2021.03.11 23:00
i za strefy wolne od LGBT.
Zatroskany2021.03.11 22:22
To klasyczny przykład odebrania komuś rozumu, przez Boga.
Po 11 ...2021.03.11 22:30
To klasyczny przykład oświecenia kogoś, przez Boga.
Po 11 ...2021.03.11 22:10
To piękne jak katozboki wpadają we własne sidła. Upierają się, że Bóg to mężczyzna i jednocześnie uciekają od pytań o wielkość boskiego PENISA. Samozaoranie :))
Po 11 ...2021.03.11 22:15
A może katolicy myślą, że Bóg jest mężczyzną, ale nie ma PENISA? Albo, że jako mężczyzna nie uprawia boskiego seksu i nie zalewa partnerek boską spermą? To w końcu jest męski czy ciapo kaczy? Zdecydujcie się, bo się nudzę ....
Przeciw kretynom2021.03.11 22:02
Ten pedzio zdechnie jako kretyn. Ale nie to jest najgorsze. Gorsze jest to, że to jeden z kolesi papy Franciszka, który mu pozwala na ten debilizm a może i sam podziela jego poglądy.
łysy pedzio w koloratce2021.03.11 21:59
przypomina mi mojego proboszcza z jastrzebie,ona? ono? on? tez trudno odkryć!!!
AAAtomek2021.03.11 21:42
No i dobrze, Bóg jest nieheteronormatywny.
Po 11 ...2021.03.11 21:31
Katolicyzm upadł. Obrona męskości Boga jest idiotyczna. Bóg jest bytem LGBT+ (ten plus jest tu najistotniejszy). Dywagacje czy Bóg ma penisa, w jakim rozmiarze i czy jest obrzezany to upodlenie teologii chrześcijańskiej. Wasz prymitywizm śmierdzi odrastającą brudną nogą.
Palindrom2021.03.12 12:21
Uważasz, że Chrystus był nieobrzezany a Jezuita nie może bredzić?
Böno2021.03.11 21:29
Jnnkiersi bez jaj,. Nie ma chłopa kto uspokoić.
Co ci się Mariusz nie zgadza?2021.03.11 21:24
Wg ciebie jakiej płci jest wasz "bogo" ?