„Chrześcijaństwo nie polega na serii zakazów, tłumiących nasze pragnienia szczęścia, ale na planie życia, który może zafascynować nasze serca. Miejcie odwagę być szczęśliwi!” – napisał Ojciec Święty Franciszek z okazji 30. Światowego Dnia Młodzieży obchodzonego w tym roku w Kościołach lokalnych w Niedzielę Palmową 29 marca.

W tym roku rozważamy słowa: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5, 8).

Papież podkreślił, że Bóg stworzył człowieka do szczęścia. Szczęście polega na „na doskonałej komunii z Bogiem, z innymi, z przyrodą i z nami samymi. W tym stanie pierwotnej czystości wszystko było przejrzyste i jasne”. Wskutek grzechu ta „pierwotna czystość ulega skażeniu”. Ludzie, pozbawieni światła, postrzegają otaczającą rzeczywistość w sposób wypaczony, krótkowzroczny”. Marzą o dobru i szczęściu, ale tylko Chrystus może zaspokoić ich oczekiwania, „tak często zawiedzione fałszywymi obietnicami świata”. Franciszek wskazuje w orędziu także na potrzebę, jak to określa, „ludzkiej ekologii”.

Według Ojca Świętego Franciszka „ludzka ekologia” „pomoże nam oddychać czystym powietrzem, pochodzącym z rzeczy pięknych, z prawdziwej miłości, ze świętości”. Przypomina, że właśnie w młodości rozwija się w sercach wielkie bogactwo uczuciowe, „głębokie pragnienie prawdziwej miłości, pięknej i wspaniałej”. Apeluje do młodych: „Nie pozwólcie, aby ta cenna wartość została sfałszowana, zniszczona lub oszpecona. Dzieje się tak, gdy w nasze relacje zakrada się instrumentalizacja bliźniego dla własnych egoistycznych celów, czasem jedynie jako obiektu przyjemności. Proszę was: nie bójcie się prawdziwej miłości. Wzywam was do buntu przeciwko powszechnej tendencji do banalizowania miłości, zwłaszcza gdy próbuje się ją ograniczyć jedynie do aspektu seksualnego, pozbawiając ją jej podstawowych cech piękna, komunii, wierności i odpowiedzialności” – napisał Wikariusz Chrystusa.

Najwyższy kapłan Kościoła powszechnego zachęca ponadto do stałego „szukania Boga” w sakramencie pojednania, modlitwie, codziennym czytaniu Ewangelii. Pisze też o powołaniu do małżeństwa, które wielu uważa dziś za „niemodne”, ale to nie jest prawdą i właśnie dlatego Kościół podjął synodalną refleksje o misji rodziny. Ponadto Ojciec Święty zachęca do zastanowienia się nad powołaniem do życia konsekrowanego i kapłaństwa. Przypomina, że właśnie ze światowych spotkań młodzieży wypłynęło wiele decyzji powołaniowych.

Na zakończenie orędzia na tegoroczny Światowy Dzień Młodzieży Papież przypomina, że prowadzi on „do ostatniego etapu drogi przygotowującej na najbliższe wielkie światowe spotkanie z młodzieżą w Krakowie w 2016 roku”. Dni te ustanowił przed 30 laty Jan Paweł II. Była to inicjatywa opatrznościowa i prorocza. „Niech święty Papież, patron Światowych Dni Młodzieży, wstawia się za naszą pielgrzymką do jego Krakowa” – pisze Franciszek.

kad/radio watykańskie