Białoruś oburzona stanowiskiem IPN ws. ''Burego'' - zdjęcie
12.03.19, 17:22

Białoruś oburzona stanowiskiem IPN ws. ''Burego''

22

"Oczekujemy od władz Polski publicznego oficjalnego komentarza, czy ta ocena działań Burego jest oficjalnym punktem widzenia i jak się to odnosi do kroków na rzecz budowania dialogu, w tym historycznego, podjętego przez oba kraje w ostatnim czasie" - czytamy w oficjalnym komunikacie rzecznika MSZ Białorusi.

Na przysłowiowy dywanik wezwany został Ambasador RP na Białorusi Artur Michalski.

"Przestępca, który osobiście wydawał rozkazy i uczestniczył w zabójstwach cywilnych mieszkańców białoruskich wsi na Podlasiu, nie może być wybielany – ani w oczach Białorusinów, ani w pamięci historycznej innych racjonalnie myślących ludzi. Polscy uczeni zebrali wystarczającą ilość dowodów jego zbrodni. Na podstawie faktów, a nie teoretycznych rozważań, w 2005 r. oceniło je śledztwo komisji IPN" - mówi Anatol Hłaz, rzecznik MSZ Białorusi, komentując decyzję polskiego IPN.

"Nasze szczególne zaniepokojenie wywołał otwarty cynizm niektórych polskich badaczy, na których powołuje się w oświadczeniu IPN. M.in., usprawiedliwiając Burego, twierdzą, iż miał możliwość puścić z dymem nie pięć, ale znacznie więcej wiosek białoruskich w powiecie Bielsk Podlaski" – zauważył Hłaz.

mor/PAP/Fronda.pl

Komentarze (22):

Jimmi2019.03.18 23:01
Cześć Białorusinów kolaborowała też z sowietami i to oni też jada na BUREGO. BURY BYŁ I BĘDZIE ZAWSZE MOIM BOHATEREM A DZIECIOM SOWIETÓW KIJ W OKO.
Oskar2019.03.18 22:54
Bury był bohaterem i nie było takiego rozkazu on nie istnieje jak istnieje. Jak znajdziecie to proszę linka do takiego dokumentu oO. Życzę powodzenie z szukaniem nieistniejącego rozkazu. Na dodatek bury został uniewinniony przez sąd. BURY TO BOHATER KTÓRY PRZEŚLADOWAŁ MORDERCÓW NIEMIECKICH NAZISTÓW I MORDERCÓW SOWIECKICH. Takie rzeczy rozprzestrzeniają dzieci komunistów lub niewolnicy którym zrobiły wodę z mózgu dzieci katów.
ala2019.03.13 18:56
Zgadzam sie z tym że Bury nie był bohaterem białoruskim, ukraińskim tylko Polskim !!!!!!!!
nie dla marksizmu2019.03.13 9:59
A co za zdziwienie? przecież to nadal republika związku POstsowieckiego Putina....Podobnie jak ci kolaborujący onegdaj z sowietami Białorusini mieszkający w Polsce, dzisiaj notorycznie głosujący na SLD= PZPR!
kto2019.03.13 7:32
To oznacza że IPN uzna banderowców za żołnierzy wyklętych, to nic że mordowali niewinnych cywilów bo to był tylko przypadek.
diki2019.03.13 10:31
miał być fajna logika wyszła zwykła kpina .... i Niemcy chcieli wytłuc Polaków i Rosjanie też i zaczęli przed 1939 i UPA też... bo taki mieli program i go realizowali aż nadto dowodów co nie miara... Państwo Podziemne za okupacji wydawało wyroki na donoszących konfidentów.. . nie zależnie od pochodzenie i narodowości .. i wśród ofiar wyroków byli i Polacy ... dzięki temu uratowano wiele niedoszłych ofiar.. więc te wyroki nawet trudno nazwać wyrokami a bardziej ochroną społeczeństwa...tak się tańczy jak graja... Kuczera w Warszawie też dostał "czape "
diki2019.03.12 21:25
problem jest ciekawy... czy jakaś cześć Białorusinów popierając po prostu komunizm rozumie że : popierała Stalina który wytłukł więcej swoich obywateli niż Hitler.. i zostawmy rozważania historykom który z nich był gorszym zbrodniarzem... Polska racja stanu jest taka .. .ani z Hitlerem ani ze Stalinem nam nie po drodze.. ani z ich zwolennikami ... jak się wam (komunizującym Białorusinom ) Polska racja stanu nie podoba... to przecież Białoruś jest mało zaludniona ... ziemi dużo żyznej... to możecie się tam przenieść ... ale jakoś tak dziwnie jest że jak by otworzyć granice to połowa Białorusinów przeprowadziła by się do Polski i oto walczył Bury dzięki niemu (i jemu podobnym) nie kradłeś w zagłodzonym kołchozie tylko UPRAWIAŁEŚ SWOJĄ WŁASNĄ ZIMIE nawet w najgorszych czasach stalinowskich Polska był jedynym krajem gdzie nie zrobiono kołchozów.. w całym RWPG.. i za to podziękuj Buremu i innym ... a wszystkie komunizujące w sposób świadomy osoby powinni przeprosić że popierali zbrodniczy system .. ale wiadomo.. to nie modne... najlepiej bić się w cudze piersi kłamliwymi argumentami...
urszula2019.03.12 19:14
PO CO TO WIELKIE HALOO,kiedy Bury juz dawno w ziemi osadzony i z wykonanym wyrokiem przez wladze owczesnej PRL. Tu w strefie przygranicznej byly przerozne zdarzenia i nie zawsze mozna je dzisiaj akceptowac. DO dzisiaj jest bardzo wiele osob ,ktore sprzyjaja i holubia polityke imperialistyczna Rosji. W czasach 'grasowania "BUREGO, na Podlasiu,gdzie skupionych bylo najwiecej bialorusinow ten sentyment do SOWIETOW BYL BARDZO ZYWY i temu mniejszosc bialoruska nie moze zaprzeczyc.ZNAM OSOBISCIE OSOBY, KTORE w temacie Katyn i zolnierze AK- BOHATERZY CZY ZBRODNIARZE maja swoje zdanie nie zawsze zgodne z oficjalna polityka racji stanu RP.
Krzysztof2019.03.12 18:23
Bury likwidował szpiclów, konfidentów komunistycznych i białoruskich komunistów. Bury to bohater.
Parzingr2019.03.12 19:05
Nawet jeśli się tak zdarzało to Bury nie miał do tego prawa. Zarówno z punktu widzenia katolickiego jak i prawnego. Wyklęci to nie była żadna armia ani legalna władza. Nie mieli prawa strzelać do ludzi, sądzić i oceniać kto zasługuje na śmierć a kto nie.
diki2019.03.12 21:43
oczywiście lepiej aby nikt przeciwko nikomu nie występował.. ale komuniści (i ich zwolennicy) robili jeszcze gorzej ... czy komuniści byli legalni ? nigdy ...wszystkie wybory i pierwsze referendum był sfałszowane.. Parzingr katolik ma prawo do obrony jak każdy... a obrona jest adekwatna do czasów jakie były.. jak z powodu konfidenta ginęli ludzie za okupacji to co ? ? ? miało go AK wysłać na terapie ? chyba kpisz ...
Andrzej Malik2019.03.12 20:38
Co zawiniły: Sergiusz Leończuk (1 rok), Nadzieja Leończuk (dwa tygodnie)? To też szpicle?
KONSTYTUCIA to ja = Bolek OTUA to nie ja2019.03.12 23:01
Tak se mysle ze z tego Malika bendom ludzie. Zajrzy do mnie na Yobtwoju tam tera jezdem.
kto2019.03.13 7:33
Krzysztof najgorsi konfidenci to były te zamordowane dzieci.
Oskar2019.03.18 22:47
kto :Nie nie mordował i nie wydał żadnego rozkazu jak tak proszę mi wysłać linka to tego rozkazu? Bury został uniewinniony to co mówisz to sowieckie propagandy.
Parzingr2019.03.12 17:50
Bury = MORDERCA!
Krzysztof2019.03.12 18:24
Parzingr = wsiowy głupek
Parzingr2019.03.12 19:07
Krzysztof nawróć się!
Czech2019.03.13 8:54
Bredzisz, mordował sympatyków NKWD i ub-ków. A w tym czasie Polska już była terroryzowana przez sowieckich namiestników.
Oskar2019.03.18 22:46
Bury = zabójca sowietów morderców Polaków.
Auferetur Inferunt Insaniam2019.03.12 17:33
Ludzie mają różne pudle i jamniki, Ale ja tam nie zamieniłbym się z nikim, Tylko mam troszeczkę żalu, że nie dadzą mu medalu, Bo mój kundel to na medal przecież pies. Razem ze mną kundel bury penetruje wszystkie dziury. Kundel bury, kundel bury, kundel bury fajny pies
Oskar2019.03.18 22:45
Czekam na ten rozkaz który osobiście bury uczestniczył w zabójstwach cywilnych mieszkańców białoruskich który nie istnieje. Bury został uniewinniony dawno temu przez sąd. To propagandy sowieckie głąbie. Czytałeś dokumenty jakieś na ten temat wątpię.