Benedykt XVI jest dla papieża Franciszka jak "mądry dziadek" - zdjęcie
09.02.14, 09:46

Benedykt XVI jest dla papieża Franciszka jak "mądry dziadek"

4

Na jednym ze swoich ostatnich spotkań z kolegium kardynalskim Benedykt XVI powiedział: „Między wami jest kolejny papież: przysięgam mu posłuszeństwo”. Tę obietnicę emerytowany papież powtórzył, gdy spotkał się osobiście z papieżem Franciszkiem w Castel Gandolfo dziesięć dni po wyborze tego ostatniego na następcę Piotra.

Jak mówił rzecznik Watykanu Federico Lombardi, relacje między Franciszkiem a Benedyktem XVI są „najlepsze” i „szczególnie serdeczne”. Benedykt XVI jest cały czas do dyspozycji nowego papieża, gdy ten tylko sobie tego zażyczy. Według Lombardiego emerytowany papież towarzyszy Kościołowi przede wszystkim w ciągłej modlitwie.

Także abp Georg  Gänswein, prywatny sekretarz Benedykta XVI i prefekt Domu Papieskiego, jest linią łączącą obu papieży.

Papież Franciszek nie spotyka się często z Benedyktem XVI; emerytowany papież wybrał życie w wycofaniu i do większej obecności w życiu publicznym nie mogą go zachęcić nawet słowa obecnego następcy Piotra, który zapraszał go swego czasu tymi słowami: „Niech Wasza Świątobliwość przyjmuje wizyty, żyje swoim życiem, niech przychodzi do nas!”. Obaj papieże są jednak w stałym kontakcie telefonicznym.

Już choćby z tych wszystkich powodów całkowicie nieuzasadnione są tezy tych, którzy chcą stawiać ścianę między papieżem Franciszkiem a Benedyktem XVI. Najlepszym symbolem ich wspólnej i zgodnej pracy dla Kościoła świętego pozostanie z pewnością słynna encyklika „Lumen fidei”, pisana „na cztery ręce”.

Pac/kathpress

Komentarze (4):

anonim2014.02.9 9:55
Jednak wnuczek idzie własna drogą.
anonim2014.02.9 10:45
W "National Catholic Reporter" emerytowany nauczyciel akademicki Pat Periello powołując sie na znanego watykaniste amerykańskiego Johna Allena Jr. pisze: "He [Benedykt XVI] and Francis have probably spoken more often than we know. I have a feeling he is on board with most if not all of what Francis is doing. I would suspect that he has even encouraged or nudged Francis in the direction he is going. I'm sure there is daylight between them, but I bet he is on the sideline, rooting Francis on and cheering most of the moves he is making. [W tlumaczeniu]; [Benedykt] i Franciszek prawdopodobnie rozmawiaja ze soba o wiele częściej niz jestesmy tego swiadomi. Mam odczucie, ze jego zdanie jest brane pod uwage przez Franciszka prawdopodobnie w wiekszosci, jesli nie wszystkich przypadkow tego co robi. Powiedziałbym, że nawet on zacheca i popycha Franciszka w obranym kierunku. Jestem pewien, ze jest między nimi harmonia i ide o zaklad, ze choc pozostaje on na uboczu, to inspiruje Franciszka i kibicuje większości jego poczynań. Jestem pewien, ze Benedykt jest zaufanym i waznym doradca obecnego papieza. Ci, ktorzy byc moze maja nadzieje, ze moze on byc głównym sekretnym tradycjonalista w Rzymie, sa, jak wierze, w błędzie. I'm sure Benedict is a confidant and important adviser to our current pope. Those who may be hoping that he might be leading a secret traditionalist uprising in Rome are, I believe, quite deluded.
anonim2014.02.9 17:54
Nie "Ci, ktorzy byc moze maja nadzieje, ze moze on byc głównym sekretnym tradycjonalista w Rzymie, sa, jak wierze, w błędzie.", a "Ci, którzy być może mają nadzieję, iż jest on przywódcą ukrytego powstania tradycjonalistycznego w Rzymie pozostają, jak mi się wydaje, w ułudzie".
anonim2014.02.10 8:39
Co takiego??!!!! Franciszek ceni sobie rady Benedykta i jest z nim w stałym kontakcie? A przecież na początku było mówione, że BXVI odejdzie zupełnie w cień i odosobnienie, by nie wtrącać się w najmniejszy sposób w bieg spraw, aby czasem nie stworzyć wrażenia istnienia "dwóch papieży".