Rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło, że w ćwiczeniach Centr-2019, które odbędą się we wrześniu tego roku, weźmie udział około 128 tys. wojskowych, ponad 20 tys. pojazdów i sztuk sprzętu wojskowego, 600 samolotów i śmigłowców, do 15 okrętów. W ćwiczeniach wraz z Rosjanami wziąć ma udział wojsko z ChRL, Pakistanu, Kirgistanu, Indii, Kazachstanu, Tadżykistanu i Uzbekistanu. Deklarowane cele ćwiczeń, ich skala i stopień zaangażowania części państw Azji Centralnej potwierdzają wzrost zainteresowania Rosji tym regionem. W ciągu ostatniego roku Moskwa wyraźnie zintensyfikowała swoje dyplomatyczne, militarne i gospodarcze inicjatywy w stosunkach z postsowieckimi państwami regionu. Jednym z tego owoców jest udział w Centr-2019 żołnierzy z Uzbekistanu. Powrót Rosji do Azji Centralnej dyktowany jest dwoma głównymi powodami. Po pierwsze, ambicje rosyjskie odegrania ważnej roli w Afganistanie. Po drugie, próby hamowania rosnących wpływów chińskich, czego przejawem są choćby lipcowe ćwiczenia chińsko-tadżyckie w Pamirze.

Centr-2019 to doroczne najważniejsze ćwiczenia Sił Zbrojnych Rosji, które co roku odbywają się kolejno na jednym z czterech kierunków strategicznych. Rok temu był to Wschód: ćwiczenia Wostok-2018. Wcześniej zaś: Zapad-2017, Kaukaz-2016, Centr-2015, Wostok-2014, Zapad-2013 itd. Letni sezon ćwiczeń w Siłach Zbrojnych FR rozpoczął się 3 czerwca 2019 roku. Centr-2019 mają być jego kulminacją. Strategiczne dowódczo-sztabowe ćwiczenia odbędą się w dniach 16-21 września 2019.

Ćwiczenia odbędą się w dwóch etapach. W ramach pierwszego organy dowódcze będą symulować zarządzanie wojskami w trakcie walki z terroryzmem, odpieranie ataków z powietrza, a także prowadzenie działań wywiadowczo-poszukiwawczych i obronnych. Etap drugi ma być poświęcony kwestiom zarządzania pododdziałami w trakcie zmasowanego wrogiego uderzenia ogniowego, a także przy natarciu na przeciwnika. Główne elementy ćwiczeń zostaną przeprowadzone na ośmiu poligonach. Na sześciu ogólnowojskowych (Tockij, Donguz, Adanak, Czerbarkulskij, Jurginskij, Aliejskij) oraz dwóch poligonach wojsk obrony przeciwlotniczej: Aszułuk i Safakuliewo. Oddzielne „epizody prowadzenia walki z nielegalnymi zgrupowaniami zbrojnymi” mają być realizowane na poligonach krajów partnerskich. Oprócz tego manewry obejmą też akwen Morza Kaspijskiego, gdzie będzie ćwiczone współdziałanie floty z wojskami lądowymi, obrona morskiej komunikacji i działalności ekonomicznej na morzu.

W ćwiczenia zaangażowane będą organy dowodzenia i jednostki nie tylko Centralnego Okręgu Wojskowego, ale też należąca do Południowego Okręgu Wojskowego Flotylla Kaspijska, część sił Wschodniego Okręgu Wojskowego, jednostki Wojsk Powietrzno-Desantowych, lotnictwo transportowe i dalekiego zasięgu Sił Powietrzno-Kosmicznych. W działaniach praktycznych na poligonach Donguz, Tockij i Adanak w europejskiej części Rosji będzie brało udział do 13 000 żołnierzy, w tym do 10 700 Rosjan, do 250 czołgów, do 450 BMP i BTR, do 200 systemów artylerii i rakietowych. Nacisk ma być położony na sprawdzenie gotowości bojowej rosyjskiej armii na kierunku centralnoazjatyckim. Ćwiczenia będą prowadzone pod kierownictwem naczelnika Sztabu Generalnego SZ FR, generała Walerija Gierasimowa.

Warsaw Institute