Międzynarodowe Stowarzyszenie Adwokatów i Prawników Żydowskich (IAJLJ) zwróciło się do polskich władz o wydanie wytycznych dotyczących stosowania przez prokuraturę przepisów ustawy o IPN, zgodnie z treścią przyjętej w czerwcu deklaracji premierów Polski i Izraela. W apelu zaznaczono, że IAJLJ chce zapewnienia, że ustawa o IPN „nie stanie się podstawą jakichkolwiek postępowań prawnych dotyczących swobody wypowiedzi na temat historii oraz wolności badań nad wszystkimi aspektami Holokaustu”.

Apel został skierowany szefa polskiego rządu, Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry. Stowarzyszenie domaga się od polityków, aby  „wystąpili do polskiego rządu z wnioskiem o wdrożenie Wspólnej Deklaracji w instytucjach odpowiedzialnych za egzekwowanie ustawy o IPN, w tym wśród prokuratorów”. IAJLJ zależy na zapewnieniu, że ustawa o IPN nie będzie w przyszłości "podstawą jakichkolwiek postępowań prawnych dotyczących swobody wypowiedzi na temat historii oraz wolności badań nad wszystkimi aspektami Holokaustu”. Dodano również, że "tego rodzaju politykę i sposób wykładni ustawy przyjmie i będzie stosować również IPN", a rząd- "w celu wyrażenia powyższego stanowiska, będzie interweniować w postępowaniach wszczynanych przez organizacje pozarządowe na podstawie ustawy”. Stowarzyszenie poprosiło prokuratora generalnego o wydanie– na podstawie przepisów Prawa o prokuraturze – wytycznych dla prokuratorów.

„Za gwarancjami politycznymi premiera Morawieckiego z czerwca 2018 r. powinny iść konkretne wytyczne prawne zapewniające takie same gwarancje w toku praktycznego stosowania przepisów ustawy o IPN” – czytamy w komunikacie IAJLJ przekazanym we wtorek mediom wraz z apelem. Stowarzyszenie wyraziło również zadowolenie z decyzji rządu o uchyleniu przepisów karnych ustawy. Jednocześnie oceniło, że „przy braku wdrożenia w życie deklaracji premiera Morawieckiego z czerwca 2018 r. naukowcy zajmujący się Holokaustem, czy osoby, które publikują swoje wspomnienia przedstawiając odpowiedzialność niektórych Polaków, mogą być nadal bezzasadnie pozwani o odszkodowanie w sądzie cywilnym przez IPN lub organizacje pozarządowe”. W ocenie IAJLJ, instytucje te mogą tak czynić wbrew publicznej deklaracji szefa polskiego rządu, podczas gdy deklaracja premierów Polski i Izraela stanowi jasno, że taka sytuacja nie może mieć miejsca. 

yenn/PAP, Fronda.pl