Amber Gold: Szokujące zeznania byłego wiceszefa UKS - zdjęcie
04.07.18, 15:35Fot. Patryk Matyjaszczyk via Wikipedia, CC 3.0

Amber Gold: Szokujące zeznania byłego wiceszefa UKS

Przed komisją śledczą ds. Amber Gold zeznawał dziś były wiceszef Urzędu Kontroli Skarbowej w Gdańsku Artur Korzeniowski. Jego zeznania były wprost szokujące.

Przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann pytała go między innymi o to, kiedy dowiedział się o spółce Amber Gold. Ten stwierdził, że miało to miejsce 4 czerwca 2012 roku w trakcie szkolenia ABW w obecności ówczesnego dyrektora gdańskiej delegatury Adama Gruszki.

Poinformował, że do dnia 8 sierpnia 2012 roku ustalone było, że będzie miało miejsce wspólne z ABW wejście na przeszukanie, jednak tego dnia:

Na pół godziny przed wyjazdem do ABW z drugą panią wicedyrektor, dostałem od pani dyrektor (Małgorzaty Bogumił - red.) dyspozycję, że nie będziemy wchodzili na czynności realizacyjne z ABW”.

Przyznał, że sam był tą decyzją zaskoczony i nie miał pojęcia, dlaczego współpracę odwołano. Zaznaczył, że już wcześniej miał wątpliwości, czy prowadzone będą czynności realizacyjne. Jarosław Krajewski, wiceszef komisji, pytał Korzeniowskiego też o to, czy z punktu widzenia „ekonomiki” postępowania oraz skuteczności działań wskazane było zabezpieczenie dokumentacji w skoordynowanej akcji ABW i UKS. Ten odpowiedział jednoznacznie:

Odpowiedź brzmi "tak", dlatego że najważniejszym dokumentem w postępowaniu kontrolnym niestety są dokumenty księgowe”.

Przyznał też, że nie potrafi odpowiedzieć na to, jak możliwe było funkcjonowanie Amber Gold przez 3,5 roku bez składania deklaracji podatkowych, nie płacąc podatków, a na dodatek – będąc wpisaną na listę ostrzeżeń publicznych przez Komisję Nadzoru Finansowego. Świadek stwierdził:

[...] wydaje mi się, że gdzieś problemy były administracji podatkowej”.

Wynikać one miały z nadmiaru pracy.

dam/PAP,Fronda.pl