Akolitki również w Polsce? Sprawą zajmie się Komisja Liturgiczna KEP  - zdjęcie
12.01.21, 18:25Fot. screenshot - YouTube ( Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski)

Akolitki również w Polsce? Sprawą zajmie się Komisja Liturgiczna KEP

33

Papież Franciszek dokonał zmiany w Kodeksie Prawa Kanonicznego, dopuszczając do posługi lektoratu i akolitatu kobiety. Jeszcze do niedawna posługi te w Polsce były zarezerwowane wyłącznie dla alumnów seminariów duchownych jako kolejne etapy przygotowań do kapłaństwa. Dziś jedynie w kilku polskich diecezjach na akolitów i lektorów powołuje się świeckich mężczyzn. Czy w najbliższym czasie pojawią się w Polsce lektorki i akolitki? Na to pytanie w rozmowie z KAI odpowiadał bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP.

- „Nie działa to tak, że od razu po ogłoszeniu Motu Proprio posługi lektoratu i akolitatu teraz automatycznie z dnia na dzień będą udzielane kobietom. Przypomnijmy, że w Polsce na razie tylko w kilku diecezjach takie posługi są udzielane w ogóle i dzieje się to po długim przygotowaniu i dokładnej ocenie kandydatów. Niewielka popularność tych posług nie wynika z opieszałości w reformach kościelnych, ale jest to uzależnione także od stanu świadomości eklezjalnej ogółu wiernych, co w naszym kraju ma swoje konkretne ukształtowanie” – podkreśla hierarcha.

- „Lektor i akolita to osoby charakteryzujące się nie tylko odpowiedzialnością za Kościół lokalny, ale także takimi cechami charakteru, które czynią z nich liderów we wspólnotach, osoby na których pasterze mogą polegać, i którym mogą powierzać odpowiedzialne funkcje (nie tylko służenie do Mszy, ale prowadzenie grup, współpracę w ewangelizacji)” – dodaje.

Jak wyjaśnia bp Adam Bałabuch, Konferencje Episkopatów ustalą teraz odpowiednie kryteria dla rozeznawania i przygotowywania kandydatek do tych posług. W Polsce najpierw zajmie się tym Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP, której ustalenia następnie zaakceptować będzie musiała cała Konferencja. Na koniec wszystkie zmiany w tekstach liturgicznych zatwierdzić będzie musiała Stolica Apostolska.

- „Nasza Komisja Liturgiczna zajmie się sprawą w najbliższym możliwym czasie” – podkreślił bp Bałabuch.

Warto zaznaczyć, że zmiany dot. urzędu lektora i akolity. Nie chodzi o ministrantów czy innych świeckich, którzy posługują w czasie Mszy św., np. odczytując w czasie liturgii Słowo Boże czy rozdając Komunię św. jako nadzwyczajni szafarze.

kak/KAI, misyjne.pl

Komentarze (33):

kibic2021.01.13 14:31
Niech posługują Papieżowi jak mu się tak podoba, w Polsce nie dopuścić do zmian !!!
wezuwiusz2021.01.13 9:00
Kolejne posunięcie Franciszka, które rozwala Kościół. Najpierw akolitki, potem przyjdzie czas na diakonisse, a potem wreszcie kapłaństwo kobiet. Tak krok po kroczku, by się mało kto zorientował w procederze. Wyjmuje z murów Kościoła cegiełka po cegiełce. Demolka.
pp2021.01.13 10:55
Bo najlepiej trwać w czymś co wymyślono 2000 lat temu a potem wielokrotnie zmieniono przez papieży morderców i papieżyce dziwki.
ateusz2021.01.13 7:58
Z pewnego źródła wiem, że w kaplicy przy jednym cmentarzu w Warszawie podczas każdej mszy starsza pani (na oko ok. 80 lat) z mównicy czyta to coś, co się czyta przed tym, co ksiądz czyta przed kazaniem. Sorry, nie znam się, ale łapiecie o co chodzi. Listy apostolskie czy coś takiego. Czy ta pani jest lektorką? Czy przez te wszystkie lata była nią nielegalnie, skoro Papa Francesco dopiero teraz dopuścił kobiety lektorki? Ktoś wie?
edek2021.01.13 7:13
W kolejnym kroku należy przerobić prezbiterium tak by przypominało wybieg dla modelek. Będzie się działo i te połyskujące w świetle reflektorów tyłeczki, i króciutkie spódniczki. Kto przeciw ten pedał! Zdrowy chłop zawsze zerknie, na czele z proboszczem.
NON2021.01.13 6:31
A Księża i Biskupi homoseksualiści. To wypacza liturgię. I mamy temat zastępczy prosto z Niemiec.
KKK2021.01.13 12:52
Oni jak Gomułka. Potępił Stalina. a winnych w sprawie homoseksualizmu nie ma.
Wojtek2021.01.13 5:05
KEP potrzebuje odwagi do pełnego przywrócenia tradycyjnej mszy łacińskiej, w niej nie ma miejsca na nowinki. Ale bez wiary nie ma odwagi, jest w zmian dzień judaizmu i dzień islamu w KK w Polsce. To jest postępująca apostazja, schizmy dokonał już Vatican II i Paweł VI.
matis892021.01.12 22:02
Do Niemców wypad z tymi masońskimi nowinkami Bergoglio Fałszywego Proroka Nie Katolika. Tam se to wprowadzajcie w opustoszałych kościołach od tych nowinek.
MIKI2021.01.12 21:15
Moim zdaniem w Polsce nie ma takiej potrzeby,rozumiem w krajach misyjnych w których jest jeden ks na bardzo duży obszar.Są to pomysły z zachodu które zachodowi nie przyniosły korzyści.
katolik2021.01.12 21:34
ale potrzeba zostanie uznana n a pewno
pp2021.01.13 10:57
Jakie korzyści masz na myśli?
Ala2021.01.12 21:08
Jak kobieta czyta czytania to ja jako kobieta zwracam uwagę jak jest ubrana, uczesana itp. To dla mnie jako kobiety naturalne i niestety rozpraszające podczas Mszy św. W mojej małej miejscowości znam te panie, nie zawsze od najlepszej strony i po co mi to ma na myśl przychodzić w czasie Mszy św. ? Ksiądz wprowadził dyżury co niedziela i bierze z łapanki te co najbliżej, najczęściej nauczycielki, które wcale się do tego nie palą, są nawet złe, bo w niedzielę, chciałyby z rodziną wyjechać itp. a tu zaplanowany miesiąc wcześniej dyżur, którego zwyczajnie księdzu nie wypada odmówić. Poza tym taka praktyka odsuwa ministrantów i lektorów od ich obowiązków, będących dla młodych ludzi wyróżnieniem (przynajmniej do niedawana) a co za tym idzie może mieć to wpływ na zmniejszenie powołań. Jako kobieta jestem przeciwna tym nowościom i szukam takich Mszy św. gdzie mogę się skupić na modlitwie a nie na występach.
Beno2021.01.12 21:32
Alu masz rację. Trochę młodzieży męskiej w kościele to lektorzy. a dla nich i dziewczyny przchodzą do kościoła. Teraz dla lektorów (młodzieży) nie będzie miejsca przy ołtarzu, a wraz z odpływem tej resztki młodzieży, odpłyną i wierni. Episkopat powinien sprawę dobrze przemyśleć zanim narobi wiele szkód, które trudno będzie naprawić. Młodzież w szkole coraz częściej krytycznie patrzy na kościół, a teraz jeszcze zostanie odepchnięta od ołtarza. Kościele dokąd zmierzasz?
Klara2021.01.12 21:42
Naprawdę myślisz, że wierni przychodzą do kościoła z powodu przystojnej służby ołtarza? Co z nich za "wierni"? A poza tym, dlaczego nie miałoby teraz być miejsca przy ołtarzu dla młodzieży?
Klara2021.01.12 21:43
Ja zupełnie nie ma takich doświadczeń. W ogóle mnie nie obchodzi fryzura i ubiór osoby czytającej.
Beno2021.01.12 23:34
Starą dewotę, w ogóle nic nie interesuje i dlatego kościół upada.
ateusz2021.01.13 8:27
To może chodź na pokazy mody zamiast do kościoła, skoro najważniejsze są dla ciebie fatałaszki i fryzura? :D
Beno2021.01.12 20:56
Bierzcie przykład z kościoła na zachodzie i skończycie jak kościół na zachodzie - pustki. Dlaczego kościół w Polsce nie liczy się z wiernymi i to tymi, którzy biskupów i księży i kościoły utrzymują, a więc tymi, którzy praktykują? Ich opinia jest bardzo ważna. Jak to dobrze, że w Polsce nie ma podatku kościelnego. Jeśli kościół w Polsce nie będzie się liczył z wiernymi, którzy przychodzą jeszcze do kościołów, to już w niedługim czasie zamiast pasterzowania dusz, będą mogli być pasterzami owiec, baranów i krów, o ile ich będzie jeszcze ktoś potrzebował. Kościół prawosławny, an i żydzi, ani muzułmanie, ani budyści jakoś się nie wygłupiają.
Po 11 ...2021.01.12 19:47
Akolitki ... Alkoholowe Lolitki?
Przeciw kretynom2021.01.12 19:38
W Polsce nagminną i powszechną praktyką od wielu lat jest czytanie tekstów liturgicznych przez niewiasty. Od małych dziewczynek angażowanych na koszmarkach zwanych mszami dla dzieci po wszystkie inne babska w liczbie ogromnej na każdej innej. Wychodzi na to, że odbywało się to nielegalnie a obecna próba rozróżnienia tych praktyk od niby czegoś więcej jak to górnolotnie określa się mianem urzędu lektora, wywołuje u mnie pusty śmiech. W mojej parafii jest stała grupa samych kobiet, z wyznaczonymi dyżurami czytań, zarówno w dni powszednie jak i niedziele i święta. Niech mi nikt nie mówi, że to nie jest funkcja nielegalna lektoratu.
admin2021.01.12 19:52
Tak to jest jak katolik udaje że coś wie, a nie wie nic. Wyraźnie biskup powiedział, że nie jest posługa związana z czytaniem i szafarzem nadzwyczajnym panie katoliku. Warto zaznaczyć, że zmiany dot. urzędu lektora i akolity. Nie chodzi o ministrantów czy innych świeckich, którzy posługują w czasie Mszy św., np. odczytując w czasie liturgii Słowo Boże czy rozdając Komunię św. jako nadzwyczajni szafarze słowa biskupa. Akolit będzie brał udział w ceremoniale maszy podobnie jak ksiądz. Najpierw się zapoznaj a potem KLEP, wstyd przynosisz katolikom.
Przeciw kretynom2021.01.12 20:18
Zapoznałem się już dawno temu, jaśnie oświecony. Jakie znaczenie ma śmieszna zmiana semantyki jak wszystkie te babska od wielu lat faktycznie pełnią rolę lektora. I zapoznałem się również z tym, że to niby jest dopuszczone przez KPK. Ale zdania co do całej tej szopki nie zmieniam. Dodam tylko, że raz porozmawiałem sobie na ten temat z rozgoryczonym panem byłym lektorem, który ze smutkiem mi mówił, że on musiał się długo do tej posługi przygotowywać i zdawać jakieś egzaminy a tu naglę znalazło się parę chętnych kobiet i robią to co on.
Przeciw kretynom2021.01.12 20:23
Więc nabzdyczone formalności będą teraz tworzyć oficjalnych lektorów i lektorki takie zayebiste w albach a życie będzie biegło po staremu i u mnie w parafii smutne kobieciny w szarych kapotkach i tak będą robiły to samo co ci z papierami.
Cierpliwy.2021.01.12 19:23
W starych przepowiedniach napisano, że przyjdzie czas, gdy kapłani do pługa rękę przyłożą, bo kościoły ochydą pustki się staną. Marsze macic też organizują kobiety wykorzystywane przez synów zatracenia, a od ponad stu lat ze szczególną zaplanowaną przez nich destrukcją planu Bożego. Zmiany w posłudze to jedno z ogniw łańcucha tej zaplanowanej destrukcji.
admin2021.01.12 19:56
Im mniej ludzi w kościele tym bardziej zmęczeni sa książęta, nie księża, wiem co napisałam. I to jest koniec katolicyzmu dla udawanych katolików i książąt. Do kościoł będa chodzić ludzie prawdziwie wierzący, może i dobrze. Papież robi wszystko aby zmienic to szybciej, aby ludzie szybciej odeszli od kościoł, tak chyba chce też Bóg. Bo jaki to katolik który codziennie przyjmuje komunię świętą i jednoczesnie tworzy partię i godzi aborcję w swojej parti jako cos naturalnego. A wielu katolików się zgadza z nim i ma zamiar na niego głosować przy najbliższych wyborach! Diabeł wcielony!
Zawi2021.01.12 19:18
Panie, co czytają pismo może i będą jakimś nowum w niektórych tradycyjnych krajach, ale ja taką panią pamiętam już sprzed 2-3 dekad w naszej parafii :) Kobiety u nas prowadzą pielgrzymki i parafialne wycieczki... To troszkę jak ostatni skandal z lewicowymi zmianami w Hiszpanii - rząd cofnął finansowanie szkół katolickich i niezależnych... Tyle, że u nas od pół wieku takich szkół rząd nie finansuje i nie finansował.
Ala2021.01.12 21:42
Parafialna wycieczka to nie to samo co Msza św. "Nie" dla dalszych zmian w liturgii !!! (i tak po soborze zostało za dużo pozmieniane i jakoś na Zachodzie to nie pomogło, wniosek, że i u nas zaszkodzi). Kobieta katoliczka.
PATO-TROLLE, PATO-ATEIŚCI nie zdychają2021.01.12 19:04
Po 11... AAAssranek, Max i c h ö j wie jeszcze jakie "niki" mają te PATO-TROLLE, PATO-ATEIŚCI
AAAtomek2021.01.12 20:22
Dobry wieczór Panie Hrabio! Pozdrowienia dla wilczura...
AAAtomek2021.01.12 19:01
Czyli co, Szydło, Mazurek, Kempa czy Dziuk bedą mogli zostać księdzem?
Anonim2021.01.12 18:53
Jakie Lolitki? Jakie LOLITKI ja się pytam?!
Wojtek Polak2021.01.12 18:44
TEN KTO NISZCZY DZIELO PANA TEGO PAN SAM ZNISZCZY. uważajcie zbaraniali pasterze aby was z waszych pałaców nie powyrzucali za sianie spustoszenia i ohydy.