W Brandenburgii sukces wyborczy odniosła Alternatywa dla Niemiec. Partia zajęła drugie miejsce w wyborach, nieznacznie tylko ustępując SPD. Czołową figurą ugrupowania w landzie jest Andreas Kalbitz, mający w przeszłości powiązania z neonazistami.

Andreas Kalbitz według mediów ARD i RBB w roku 1993 wziął udział w letnim obozie ekstremistycznej organizacji "Die Heimattreue Jugendt" - "Młodzież wierna Ojczyźnie", która powszechnie oskarżana jest o neonazizm. Została w 2009 roku zdelegalizowana.

Według "Spiegla" z kolei w roku 2007 Kalbitz wziął udział w marszu radykałów w greckich Atenach. Spotkał się tam też z wieloma działaczami NPD, partii legalnej, ale o wyraźnym sznycie volkistowsko-nacjonalistycznym; wielu jej sympatyków to neonaziści."Spiegel" powołuje się na materiały niemieckiej ambasady w Atenach, według której "14 niemieckich neonazistów" przyjechało do miasta, by wziąć udział w marszu greckich radykałów. Według niemieckiej ambasady doszło do interwencji policji, bo część niemieckiej grupy miała wywiesić na balkonie pokoju hotelowego swastykę.

Kalbitz przyznał, że w 2007 roku był w Atenach, dokąd zaprosiły go "jego zagraniczne kontakty". Jak zapewnia, nie był jednak członkiem opisanej przez ambasadę grupy. Jak dodaje Kalbitz, nie jest związany z NPD i nie utrzymuje z tą partią żadnych kontaktów.
O swoim udzial w letnim obozie "Die Heimattreue Jugend" Kalbitz "nie pamięta". Polityk przekonuje, że w przeszłości miał nieco inne poglądy, ale rozwinął się.

Według "Die Welt" Kalbitz przyznał też, że jeszcze w 2007 roku uczestniczył w inym obozie zorganizowanym przez "Heimattreude Deutsche Jugend" (zmieniono wówczas nazwę).

Jak zapewnia Kalbitz, "odcina się od prawicowego ekstremizmu", a jego partia, AfD, "jest demokratyczna".

hk/welt.de