Abp Marek Jędraszewski: Walka szatana z Bogiem nieustannie trwa - zdjęcie
08.12.19, 21:00Fot. Joanna Adamik via Flickr (Archidiecezja Krakowska)

Abp Marek Jędraszewski: Walka szatana z Bogiem nieustannie trwa

26

- Prawdziwa miłość to ta, którą ukazał nam swoim życiem Jezus i którą odczytujemy, wpatrując się w obraz Przenajświętszej Dziewicy Maryi. Miłość Boga i drugiego człowieka: czysta, ofiarna, bezinteresowna, zatroskana o dobro, zwłaszcza tych zagrożonych, bezbronnych – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas uroczystej Mszy św. z okazji 20-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Gdowskiej.

Metropolitę krakowskiego w parafii Najświętszej Maryi Panny w Gdowie powitał proboszcz ks. Stanisław Bętkowski. – Okazja naszej modlitwy jest niecodzienna. Oto dwadzieścia lat temu w tym kościele dokonano koronacji wizerunku Matki Bożej Gdowskiej – zaznaczył. Poprosił metropolitę o przewodniczenie Mszy św. Arcybiskupa powitali również przedstawiciele parafian, którzy wyrazili swą radość z jego obecności w tym ważnym dniu.

Na początku homilii metropolita stwierdził, że Bóg zachwycał się człowiekiem, stworzonym na Boski obraz i podobieństwo. Doszło jednak do buntu pierwszych rodziców, przez co ludzkość spotkała kara. Bóg zapowiedział, że między człowiekiem, a wężem będzie nieprzyjaźń. Ludzie oczekiwali momentu, gdy nastanie pełnia czasów i Szatan zostanie pokonany.

Zachwyt Boga nad człowiekiem pojawia się także w scenie zwiastowania, gdy archanioł Gabriel pozdrowił Maryję. Stwierdził, że jest ona piękna i czysta, poczęta bez grzechu i dlatego może stać się Matką Boga. Maryja, pełna wiary i pokory nazwała siebie „służebnicą Pańską” i zgodziła się na Boży plan. Tym samym stała się nową Ewą, która złamała zapis nieposłuszeństwa pierwszych rodziców. Dzieje Kościoła od początku związane są z zachwytem nad pięknem, czystością i wiarą Maryi, która kochała Boga i wszystkich ludzi. Ukoronowaniem tej miłości jest dogmat o niepokalanym poczęciu, ogłoszony w 1854 roku przez Piusa IX.

Metropolita przyznał, że zachwyt nad Maryją i jej kult jest naruszany, ponieważ walka Szatana z Bogiem nieustannie trwa. Przejawem tej walki w wymiarze symbolicznym i materialnym jest spustoszenie, które wśród chrześcijan sieje ISIS. Metropolita odwołując się do swej podróży do Libanu i Syrii powiedział, że widział rzeźby Maryi z uciętą głową i ikony świętych, którym zamazywano lub wydłubywano oczy. Przywołał wydarzenia z Homs, gdy islamiści próbowali wymóc na chrześcijanach, by zmienili wiarę. Większość wyznawców Chrystusa uciekła, zostali tylko najbiedniejsi i jezuita Frans van der Lugt, który chciał pozostać ze swoją owczarnią do końca. Napastnicy zażądali, by odszedł, a gdy spotkali się z odmową, zamordowali go. – Byłem na jego grobie. Miesiąc po tym jak zginął, dokonał się cud. Islamiści musieli opuścić to miasto. Mieszkańcy uważają, że te nadzwyczajne rzeczy dzieją się za przyczyną jego męczeńskiej śmierci. Toczy się już jego proces beatyfikacyjny w Rzymie, bo on też pokazał sobą, swoim życiem, ufnością, jak trzeba być wiernym do końca Bogu na wzór Matki Najświętszej – powiedział metropolita. Stwierdził, że chrześcijanie w Syrii cierpią biedę, nędzę, zimno. Arcybiskup zaznaczył, że historia chrześcijaństwa na tych ziemiach sięga pierwszych wieków, ponieważ tam docierali apostołowie. O wyznawcach Chrystusa, żyjących tam trzeba myśleć z troską i miłością. Stwierdził, że zwróci się z prośbą do parafii Archidiecezji Krakowskiej, by przekazać pieniądze na rzecz syryjskich sierot. – Niewiele trzeba dać, żeby mieli co jeść, w co się ubrać, żeby mogli się uczyć. To nasz dar, nasza wierność Bogu na wzór Matki Najświętszej – powiedział arcybiskup.

Przypomniał, że chrześcijanie w Syrii walczą o przetrwanie, a Europa i Polska staje przed próbą obrony swego ducha. Zaznaczył, że nie można pozwalać na działania, które łamią ducha dzieci, odciągając je od Maryi. To wielki i święty obowiązek, by sprawdzać jakie programy są realizowane w szkołach, zwłaszcza te nadobowiązkowe, które chcą załamać czystość serca dzieci, głosząc źle pojmowaną wolność i tolerancję. – Nie ma prawdziwej wolności bez autentycznej miłości. Prawdziwa miłość to ta, którą ukazał nam swoim życiem Jezus i którą odczytujemy wpatrując się w obraz Przenajświętszej Dziewicy Maryi. Miłość Boga i drugiego człowieka: czysta, ofiarna, bezinteresowna, zatroskana o dobro, zwłaszcza tych zagrożonych, bezbronnych. Staje przed nami wielkie wyzwanie, prawdziwie adwentowe. (…) Bo adwent, rozumiany jako czas naszego życia, to czas zmagania o to, by pomagać innym, zagrożonym w ich życiu biologicznym i duchowym – stwierdził. Przypomniał, że adwent to czas radosnego czuwania, a życie chrześcijanina jest oczekiwaniem na spotkanie z Jezusem.

Metropolita przyznał, że wierni w Syrii przygotowują już żłóbki i zapalają światełka, by nieść radość z obecności Chrystusa. – Te żłóbki betlejemskie przygotowane z taką miłością są świadectwem wiary nielicznych chrześcijan wobec świata muzułmańskiego – zauważył. Przypominał, że święta są okazją, by dziękować Bogu za to, że dał ludziom Swego Syna, który zbawił świat. – Niech Matka Najświętsza błogosławi wam wszystkim. Waszym małżeństwom, rodzinom, dzieciom, całej waszej parafii – zakończył.

Obraz Matki Bożej Gdowskiej powstał w XIV w. Modlił się przed nim król Władysław III Warneńczyk. Koronacji wizerunku dokonał kard. Franciszek Macharski koroną pobłogosławioną przez Jana Pawła II. Matka Boża otoczona jest szczególnym kultem przez mieszkańców Gdowa, w 2014 roku dokonali zbiórki pieniędzy i kosztowności, które pozwoliły wykonać nową koronę oraz sukienkę, umieszczone na wizerunku.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Komentarze (26):

Darek2019.12.9 12:50
Ilustrację szatana frondelek dobrał idealnie - celnie w punkt :)
andrzejhahn32019.12.9 12:33
jedraszewski ty nierobie i pasozycie spleczny......SRAM TOBIE DO RYJA SZMACIARZU Kkoscielny
Albert2019.12.9 12:25
Jędraszewski jak zwykle całkowicie oderwany od rzeczywistości. Nikt nie walczy z Bogiem, choćby z tego prostego powodu, że żadnego boga nie ma.
zbg.2019.12.9 11:02
Walka Szatana z Bogiem trwa od czasu napisania ksiąg Nowego Testamentu.Wcześniej nikt nie wiedział że jest jakiś szatan ,tylko był Bóg.Pisarze NT specjalnie go wymyślili aby straszyć ludzi i podnieść rangę Boga.
west2019.12.9 13:56
Znawca Biblii się odezwał. Poczytaj sobie Księgę Rodzaju. Tam są pierwsze wzmianki o szatanie. Potem wróć na forum i sprostuj swoje głupoty
Szatan (pisane z wielkiej litery)2019.12.9 8:59
Panie Jędraszewski, proszę nie siać zamętu. Ja, jako Szatan stanowię służby specjalne pana boga. Beze mnie Bóg byłby nikim. Od lat ściśle współpracujemy, a ja daję twojemu bogu alibi.
Michael2019.12.9 10:06
Do reszty odbiło ci, idioto? Rusz resztką mózgu i wymyśl coś lepszego!
Szatan (pisane z wielkiej litery)2019.12.9 11:55
Wczytaj się w ST to zrozumiesz ile mam racji.
Katolik2019.12.8 23:33
Wstyd mmi za abb
+++2019.12.8 22:26
Jesteś Drogi Biskupie prawdziwym następcą Prymasa Wyszyńskiego. Dlatego pachołki szatana tak wściekle Ciebie atakują. Cała Małopolska, ta z krwi i kości polska, dziękuje Ci za Twoją służbę Bogu i Ojczyźnie.
Chory Portier2019.12.8 22:22
Codziennie dziękuję Bogu za takiego metropolitę. On przejdzie do historii jako niezłomny i będą Go z wdzięcznością wspominać. A te wszystkie szczekające na forum Frondy żałosne pieski pójdą w zapomnienie. Cóż im zostało? Chamskie wulgaryzmy, rozdzieranie szat w obłudnym oburzeniu. Grzech sodomski był i jest obrzydliwością w oczach Boga.
skuter2019.12.8 22:19
Wojna szatana z Bogiem będzie trwać do końca świata Ostatnia walka szatana z Bogiem będzie o rodzinę Ta walka trwa Oczywiście Bóg na końcu zwycięży Szczęśliwi którzy wówczas będą w jedności z Bogiem
Polak Ateista Dumny Gej2019.12.8 22:16
Skuurwysyn Jędraszewski oby jak najszybciej zdechł w mękach. Tego mu życzę z całego serca :)
Beno2019.12.8 22:21
Dumny, a raczej durny ateista i do tego gej, Widzę, że szatan cię wziął w swoją moc. żal mi ciebie, bo źle skończysz.
Darek2019.12.9 12:52
Z treści życzeń wnioskuję żeś jednak katolik, a nie ateista.
katolik 2019.12.8 21:46
Jeżeli wreszcie udało się dojśc do odkrycia tego ,co oczywiste, że to szatan walczy i chce rozwalić Polskę,przez smierć małych i starych ,przez sodomię TO jedynym lekarstwem jest wezwanie przez Episkopat do powszechnego Różańca,tylko Matka Boża zniszczy szatana, w modlitwie wielu w jedności
AB2019.12.8 21:37
Tak, walka szatana z Bogiem toczy się cały czas. Na tym portalu też to widać we wpisach zmanipulowanych przez szatana, zagubionych i agresywnych ludzi. Wielkie podziękowanie wspaniałemu Arcybiskupowi Jędraszewskiego za mądrą homilię!
Oloo2019.12.8 21:21
Mówi to co musi.Przecież nie może powiedzieć inaczej,chociaż rozum tego wykształconego biskupa mówi coś innego.
AB2019.12.8 21:39
Nie sądź według siebie. To twój rozumek nie obejmuje prawdy Bożej.
Oloo2019.12.9 0:22
Też mówisz to co musisz na portalu katolickim.Na pewno jesteś wykształcony/na i chyba nie wierzysz w palec Boży,,Arkę Noego czy wieżę Babel bo to bezsens.
Albert2019.12.9 12:26
Słowa "rozum" i "biskup" nie powinny występować w jednym zdaniu, bo są antonimami.
koronacja wizerunku2019.12.8 21:19
Jezu....gdzie ja żyję?
JanKochanowski2019.12.8 21:04
Stary a głupi
anonim2019.12.8 22:13
Nie martw się, możesz jeszcze zmądrzeć .
wujek dobra rada2019.12.9 9:04
dlaczego administracja nie banuje bydląt?
Ura-Bura - syn Baby Jagi2019.12.9 12:15
Gdybyś z tego żył - opowiadałbyś jeszcze większe pierdoły i niedorzeczności. On MUSI przekonać wiernych, że celem jego życia jest ich zbawienie otwierające drogę do nieba.