Abp Jędraszewski: Bóg jedynym Panem dziejów i historii ludzkiej [Wideo] - zdjęcie
14.03.21, 09:09fot. flickr.com/archidiecezja krakowska

Abp Jędraszewski: Bóg jedynym Panem dziejów i historii ludzkiej [Wideo]

177

- Człowiek wierzący swoją chrześcijańską codzienność ma kształtować zgodnie z wielkim zamysłem miłości Boga, zamysłem zbawczym – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w czasie liturgii stacyjnej w bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie.

Na początku homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że czytania mszalne wskazują na Boga jako jedynego Pana dziejów i historii ludzkiej, a w Jego ręku najwięksi królowie są tylko narzędziem, aby się wypełniła Jego wola. Opisaną w Ewangelii wg św. Jana nocną rozmowę z Nikodemem, w której Jezus opisuje Boży plan zbawienia arcybiskup określił jako „historię miłości Boga do ludzi”.

Mamy uznać Boga nad nami. Mamy dostrzec Jego miłosierdzie nieustannie nam okazywane. Mamy w to uwierzyć. Mamy to przyjąć całym sercem. I zgodnie z tym wielkim zamysłem miłości, zamysłem zbawczym odtąd kształtować naszą chrześcijańską codzienność – mówił arcybiskup.

Arcybiskup nawiązał do patronki rzymskiej świątyni stacyjnej czwartej soboty Wielkiego Postu – św. Zuzanny, która została skazana na śmierć za to, że nie chciała zdradzić wiary chrześcijańskiej i oddać czci bożkom pogańskim. Metropolita zwrócił uwagę, że kościół znajduje się w pobliżu Term Dioklecjana – największych i najszybciej zbudowanych term w Rzymie, które w dużej mierze wznoszone było przez niewolników chrześcijańskich. W XVI w. papież Pius IV w części ruin Term Dioklecjana wzniósł wspaniałą bazylikę poświęconą Najświętszej Maryi Pannie i Męczennikom. – To historia Zuzanny, męczenników i kolejnych pokoleń męczenników składających się na dzieje chrześcijaństwa – historia tych, którzy uwierzyli, że Jezus Chrystus, Boży Syn, umierając i zmartwychwstając dał nam nadzieję życia wiecznego. Ta historia przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, kolejnym wiekom, kolejnym chrześcijanom z przekonaniem gwarantowanym przez samego Jezusa Chrystusa, że bramy piekielne Kościoła nie przemogą i że On – zwycięzca będzie ze swoim Kościołem razem aż do skończenia świata i aż przez wieczność całą – mówił arcybiskup.

Kończąc homilię metropolita modlił się, aby dzięki wierze chrześcijanie stawali się „synami światłości, spełniając wymagania prawdy, zbliżali się do światła bez lęku i trwogi, by okazało się, że nasze uczynki zostały dokonane w Bogu”. – Modlimy się także za tych, którzy prześladują Kościół, aby dzięki Bożej łasce zrozumieli, że poza Kościołem nie ma dla nikogo zbawienia – zakończył metropolita.

mp/diecezja.pl

Komentarze (177):

KRÓLUJ NAM CHRYSTE, ZAWSZE I WSZĘDZIE!2021.03.16 0:21
O Mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, ....zachowaj nas od ognia piekielnego,....zaprowadź wszystkie dusze do Nieba....i dopomóż szczególnie tym, ....którzy najbardziej potrzebują Twojego Miłosierdzia! Amen. ... Proszę Cię Panie Jezu daj Łaskę nawrócenia wszystkim blużniercom !
Anonim2021.03.14 19:56
Czas na rechrystianizację, jeżeli nie przemogą, to znaczy nie przemogą!
Grizzly2021.03.15 7:26
Pomyliłeś literki, R jest nieco powyżej D. Chodzi o dechrystianizację, ale wybaczamy Ci tą literówkę.
Grizzly2021.03.15 8:25
Won złodziejska mendo bolszewicka od mojego nicka! Won parchu!
katolik2021.03.15 9:48
Cierpisz na jakieś rozdwojenie jaźni? Nie pisz gdy tabletki odpuszczają
Schopenhauer2021.03.14 16:00
Religia jest jedynym środkiem, aby surowym zmysłom i niezgrabnemu umysłowi pogrążonego w pospolitości i materialnej pracy tłumu oznajmić i dać odczuć głębokie znaczenie bytu. Albowiem człowiek taki, jaki z reguły jest, nie ma pierwotnie zmysłu do niczego innego oprócz potrzeb i żądz fizycznych, następnie dopiero domaga się trochę rozrywki i zabawy. Twórcy religii i filozofowie na to przychodzą na świat, by człowieka z odrętwienia otrząsnąć i wskazać mu na wzniosłe znaczenie bytu: filozofowie czynią to dla niewielu wybranych, twórcy religii dla wszystkich, dla ludzkości w ogóle. Gdyż ˝filozofami tłum być nie potrafi" mawiał Platon. Religia jest metafizyką ludu; należy mu ją z konieczności zostawić i dlatego na zewnątrz przynajmniej szanować, gdyż odzierać ją z powagi znaczy tyle, co ją odbierać. Jak istnieje poezja ludowa, a w przysłowiach mądrość ludowa, tak samo musi istnieć metafizyka ludowa, albowiem człowiekowi potrzeba koniecznie wytłumaczenia zagadki życia na miarę jego zdolności pojmowania.
Leo2021.03.14 17:19
Zapomniałeś jeszcze dodać: a bramy piekieł Go nie przemogą. Dziękuję, dzięki tobie wierzę jeszcze bardziej. Tak nawiasem mówiąc zastanawiam się, po co taki ludek jak ty, wchodzi na forum...
Foster2021.03.14 15:04
Jak na yoytube usłyszałem przekleństwa proboszcza z Wałbrzycha broniącego niby prywatnegp parkingu parafialnego, to zaniemówiłem. Czy on również jest chory na tę samą chorobę, którą zdiagnozowaną u Obajtka ?
Anonim2021.03.14 15:17
To jest ta sama choroba, którą zdiadnozowano u Jędraszewkiego gadajacego o "tęczowej zarazie".
Och, ach2021.03.14 16:01
Chazarska stepowa dzicz, która zamiast "dzień dobry" używa zamiennika "wypier....ć", urażona niecenzuralnymi słowami polskiego kapłana. Przecież ta dzika satanistyczna swołocz chciała tylko zostawić na drzwiach kościoła swoją pieczęć w postaci pioruna, czy inne diabelskie znamię.
ladychapel2021.03.14 15:00
Polski KK to taki Izrael w wojnie Abiasza z Jeroboamem - 2 Księga Kronik, rozdz.13
Abp Jędraszewski:2021.03.14 14:50
Bóg jedynym Panem dziejów i historii ludzkiej.//// - Człowiek wierzący swoją chrześcijańską codzienność ma kształtować zgodnie z wielkim zamysłem miłości Boga, zamysłem zbawczym – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w czasie liturgii stacyjnej w bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie. Na początku homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że czytania mszalne wskazują na Boga jako jedynego Pana dziejów i historii ludzkiej, a w Jego ręku najwięksi królowie są tylko narzędziem, aby się wypełniła Jego wola. Opisaną w Ewangelii wg św. Jana nocną rozmowę z Nikodemem, w której Jezus opisuje Boży plan zbawienia arcybiskup określił jako „historię miłości Boga do ludzi”. – Mamy uznać Boga nad nami. Mamy dostrzec Jego miłosierdzie nieustannie nam okazywane. Mamy w to uwierzyć. Mamy to przyjąć całym sercem. I zgodnie z tym wielkim zamysłem miłości, zamysłem zbawczym odtąd kształtować naszą chrześcijańską codzienność – mówił arcybiskup. Arcybiskup nawiązał do patronki rzymskiej świątyni stacyjnej czwartej soboty Wielkiego Postu – św. Zuzanny, która została skazana na śmierć za to, że nie chciała zdradzić wiary chrześcijańskiej i oddać czci bożkom pogańskim. Metropolita zwrócił uwagę, że kościół znajduje się w pobliżu Term Dioklecjana – największych i najszybciej zbudowanych term w Rzymie, które w dużej mierze wznoszone było przez niewolników chrześcijańskich. W XVI w. papież Pius IV w części ruin Term Dioklecjana wzniósł wspaniałą bazylikę poświęconą Najświętszej Maryi Pannie i Męczennikom. – To historia Zuzanny, męczenników i kolejnych pokoleń męczenników składających się na dzieje chrześcijaństwa – historia tych, którzy uwierzyli, że Jezus Chrystus, Boży Syn, umierając i zmartwychwstając dał nam nadzieję życia wiecznego. Ta historia przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, kolejnym wiekom, kolejnym chrześcijanom z przekonaniem gwarantowanym przez samego Jezusa Chrystusa, że bramy piekielne Kościoła nie przemogą i że On – zwycięzca będzie ze swoim Kościołem razem aż do skończenia świata i aż przez wieczność całą – mówił arcybiskup.
Słowo Boże i kazanie na niedzielę 14 marca 20212021.03.14 13:47
Wielebna Jej Perfekcyjność https://www.youtube.com/watch?v=Be35No4ChM8
fighter2021.03.14 13:25
Kościół się odrodzi przez całkowitą wierność Panu i Niepokalanej Maryi Zawsze Dziewicy. Polsko, odwagi, do boju (różańce w dłoń i modlitwa)!!! Trumf Niepokalanego Serca Maryi nadchodzi i tego się już nie zatrzyma...
Abp Jędraszewski:2021.03.14 13:19
Bóg jedynym Panem dziejów i historii ludzkiej.//// - Człowiek wierzący swoją chrześcijańską codzienność ma kształtować zgodnie z wielkim zamysłem miłości Boga, zamysłem zbawczym – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w czasie liturgii stacyjnej w bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie. Na początku homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że czytania mszalne wskazują na Boga jako jedynego Pana dziejów i historii ludzkiej, a w Jego ręku najwięksi królowie są tylko narzędziem, aby się wypełniła Jego wola. Opisaną w Ewangelii wg św. Jana nocną rozmowę z Nikodemem, w której Jezus opisuje Boży plan zbawienia arcybiskup określił jako „historię miłości Boga do ludzi”. – Mamy uznać Boga nad nami. Mamy dostrzec Jego miłosierdzie nieustannie nam okazywane. Mamy w to uwierzyć. Mamy to przyjąć całym sercem. I zgodnie z tym wielkim zamysłem miłości, zamysłem zbawczym odtąd kształtować naszą chrześcijańską codzienność – mówił arcybiskup. Arcybiskup nawiązał do patronki rzymskiej świątyni stacyjnej czwartej soboty Wielkiego Postu – św. Zuzanny, która została skazana na śmierć za to, że nie chciała zdradzić wiary chrześcijańskiej i oddać czci bożkom pogańskim. Metropolita zwrócił uwagę, że kościół znajduje się w pobliżu Term Dioklecjana – największych i najszybciej zbudowanych term w Rzymie, które w dużej mierze wznoszone było przez niewolników chrześcijańskich. W XVI w. papież Pius IV w części ruin Term Dioklecjana wzniósł wspaniałą bazylikę poświęconą Najświętszej Maryi Pannie i Męczennikom. – To historia Zuzanny, męczenników i kolejnych pokoleń męczenników składających się na dzieje chrześcijaństwa – historia tych, którzy uwierzyli, że Jezus Chrystus, Boży Syn, umierając i zmartwychwstając dał nam nadzieję życia wiecznego. Ta historia przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, kolejnym wiekom, kolejnym chrześcijanom z przekonaniem gwarantowanym przez samego Jezusa Chrystusa, że bramy piekielne Kościoła nie przemogą i że On – zwycięzca będzie ze swoim Kościołem razem aż do skończenia świata i aż przez wieczność całą – mówił arcybiskup.
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.03.14 12:55
błagam Was forumowicze o modlitwę za mnie. Sam się nie wykaraskam z moich problemów. Niech stanie się cud w mojej sprawie i zacznę być normalny, hetero, pełny Jedynej, Prawdziwej Miłości
Anonim2021.03.14 12:33
To sie nazywa monopol na szczęście.
ddkr2021.03.14 12:07
jędraszewski to ten zboczeniec, który do końca bronił ubogacającego kleryków arcybiskupa petza a jego kolega ksiądz marcial maciel degollado to wcielenie zła absolutnego...
Jędraszewski2021.03.14 12:18
to wierny Bożemu Prawu pasterz katolicki, najbardziej znienawidzony przez satanistyczny szczep żydochazarski.
ALA2021.03.14 14:31
A WY ICEK ZAMIST W NIEDZIEKE SIE MODLI W SYNAGODZE ALBO POD SCIANA PLACZU TO TO ZACHOWUJECIE SIE JAK BLAZNY JUDASZOWSKIE.
Felek2021.03.14 12:04
A niby zarzucają gejom że się ubierają w śmieszne ciuszki...
Z lewaków płaczących tu...2021.03.14 11:46
HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA
wamal2021.03.14 11:34
Argentyna i Irlandia . . mówi ci to coś jędraszewski?? tak niedługo wszyscy w Polsce skończycie na śmietniki historii
hahahaha2021.03.14 11:45
Tak mówiono od 1000 lat i nie ma tych co tak mówili. Was też nie będzie, a kościół będzie.
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.03.14 12:03
co za bełkto ktoś mu przytacza jak kościół skończył w konkretnych krajach DZIŚ WSPÓŁCZEŚNIE (pomimo propagandy 2000lat bla bla bla) a ten bełkocze, że to niemożliwe i zaklina rzeczywistość, że kościółek ma się świetnie i przetrwa wszystko... no tak zapewne sobie przetrwa z tym nikt nie polemizuje, natomiast przetrwa, ale jako nic nie znacząca malutka sekta bez wpływu na społeczeństwo i ingerencje w życie ludzi takie przetrwanie ma już od jakiegoś czasu miejsce i ja coś takiego podzielam, a że się wam katolom to być może podoba i zaklinacie rzeczywistość, że to dla was super to z tym nikt nie polemizuje i mi to też nie przeszkadza uprawiajcie sobie ten cyrk w swoim maluczkim gronie :)
Anonim2021.03.14 12:35
Racja.Kościół jest i będzie pełen pedofilów i LGBT
Ludzkość2021.03.14 11:48
słyszy to od 2000 lat od różnych żydów, zboczeńców, psychopatów, uzurpatorów i ich marne satanistyczne truchła już dawno robaki przetrawiły, a Kościół TRWA.
olo2021.03.14 14:28
To jest icek tolerancja po zydowsku.Niedoczekanie wasze.
Wezwanie Maryi2021.03.14 11:34
"Dzieci moje, w tym momencie, świat znajduje się pod panowaniem zła, które przestało się ukrywać, i otwarcie chce z was uczynić poddanych. Demokracja dobiegła końca a wyłoniła dyktatura. Dzieci moje, proszę byście byli stali w wierze, w przeciwnym razie ryzykujecie utratę całej drogi którą przeszliście aż do dziś. Kochajcie Jezusa i krzyż a otrzymacie zbawienie. Dzieci moje, to czas wielkich prób i oczyszczenia, proszę byście nie znajdowali się w uśpieniu ale czuwajcie, módlcie się dzieci, módlcie dużo i mimo wszystko miejcie w sercu radość i pokój, to właśnie jest wiara. "
takito.ataki2021.03.14 11:31
Jedna wypowiedź biskupa pokroju Jędraszewskiego szkodzi kościołowi bardziej niż przeczytanie wszystkich dzieł Lenina i Stalina.
Plewy trzeba odsiać2021.03.14 11:54
Masz rację. Letnich i zimnych nam nie potrzeba. Na kościół i tak nie dają, ani z Jego nauką nic wspólnego nie mają, niech sobie idą. Sekty czekają.
FRANEK2021.03.14 14:36
ICEK ZYDZIE TWOJ LENIN TO BYL ZBOCZENIEC SEKSUALNY.
DJ Jędru2021.03.14 11:28
Manager zespołu Paetz Sex Boys
DJ Gulbi2021.03.14 11:29
...lubi to.
"Panowie" spierdzielili przez Zaleszczyki w '392021.03.14 11:25
j.w.
Anonim2021.03.14 11:28
Silni, zwarci, gotowi.
palo_ma2021.03.14 11:20
Święty Jędraszewski ze swoim atrybutem - pługiem. Zaorał Kościół.
zafunduj koledze trojana2021.03.14 11:19
https://lurker.land/
swru2021.03.14 11:16
odezwał się mój "ulubiony" arcybiskup. Skąd się biorą takie miernoty na takich stanowiskach ? komu obciągał ile dzieci zgwałcił, żeby dostać awans?
***** ***2021.03.14 11:18
Oni chyba jeszcze nie zrozumieli, że powoli muszą zacząć się pakować...
OLO2021.03.14 14:39
BESZCZELNOS ICEK I CHAMSTWO TO WASZA SPECJALNOSC.SZATAN Z JUDASZEM TOWASZ PRZEWODNIK.
***** ***2021.03.14 11:14
Przygłup chce umoralniać Polaków. Do piachu zboczeńcu !!!!!!!!!!!!!
Polak2021.03.14 11:17
nie podawaj się za Polaka, zdechła unijna gnido!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
***** ***2021.03.14 11:19
tylko sowiety są przeciwko UE, większość Polaków głosowała za wejściem i teraz też tak chce, tylko zdrajcy są za opusczeniem unii putinowskie gadzinówki i watykańska mafia
cam2021.03.14 11:11
Jasne, a wy się uważacie za jego namiestników i od stuleci usiłujecie sprawować realną władzę polityczną. Namaszczaliście królów i cesarzy, wszczynaliście wojny religijne i krucjaty, a obecnie weszliście w cudzołożny romans z politykami, tylko po to aby RZĄDZIĆ ciemną masą i obrastać w bogactwa, majątki ziemskie oraz nieruchomości.
miecztemidy2021.03.14 11:05
Wypie..alaj stary dziadu - bo Polacy ci pomogą. Swoją trucizną w głoszonych bredniach zatruwacie całe społeczeństwo. Byku z "celibatem", z ciągotami do dzieci. Uważaj -bo łeb z szyi łatwo może ci polecieć.
Wyluzuj2021.03.14 12:00
Uspokój się, wyluzuj, wysikaj się, bo ci na pęcherz bije, i na główką też, zaciągnij świeżego powietrza i wyłącz internet, bo możesz prędzej skończyć niż biskup. I choj ci w doope, cwelu.
skuter2021.03.14 11:04
Bóg objawił się tylko w jednej religii . I to ona jedna jedyna jest drogą do zbawienia . Wszystkie inne rozwidlenia i wymysły ludzkie to ślepe uliczki
A2021.03.14 11:25
W której?
Katecheta2021.03.14 12:03
Zapisz się na katechezę, to się dowiesz.
savrin2021.03.14 11:04
Z zasłyszenia: w PL kościół całkowicie stracił wiernych, ci co zostali przy kościele to wyznawcy szatana.
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.03.14 11:01
Katolska mafia żeruje na ludzkiej naiwności, biedzie, niewiedzy. Im ludzie maja gorzej tym kk ma lepiej, zawsze będą robić wszystko w tym kierunku dlatego nie możemy odpuścić musimy ukręcić łeb katolskiej hydrze. To historyczna szansa dla polskiego społeczeństwa tym razem skutecznie ich pogonimy po upadku PiSd.
?2021.03.14 11:16
Jesteś reprezentantem zboczeńców na których głosuje u nas ok 2-3% społeczeństwa, kogo ty chcesz pogonić ? robaczku
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.03.14 11:24
Takie kwiki i manipulacje to sobie puszczaj na paskach w tvpinfo nikt normalny nie weźmie tego na serio. Większość Polaków opowiada się za wprowadzeniem związków partnerskich dla społeczności LGBT. Jednocześnie większość jest przeciwna politykowaniu katolskiej mafii, młodzież lawinowo wypisuje się z katechezy, deklaruje pogardę dla katoideologii, ogromnie też wzrasta liczba apostazji. Jednym słowem wasz czas dobiega końca.
iremus2021.03.14 11:33
no miejmy nadzieję, że to już końcówka czarnych zboków.......
OLO2021.03.14 14:42
MASZ NA MYSLI ICEK TYCH CZARNYCH ZBOKOW Z DLUGIMI KRECONYMI PEJSAMI.
Polak2021.03.14 10:58
Jakoś nigdy nie słyszałem żeby ten facet w torebce po cukrze na głowie pomagał samotnej matce wychowywać chore dziecko, krytykował przemoc wobec LGBT, napiętnował pedofilię swoich kolegów z pracy. Więc nie wpieprzajcie się w kobiece części ciała, nie mówcie gejom co dla nich dobre i nie pouczajcie nas jak mamy układać sobie życie wy skończone pasożyty wasz czas policzony.
Precz z hienami w czerni2021.03.14 10:48
Kler niczym plugawe insekty żerują na padlinie umysłowej jaka reprezentują sobą mohëry i starüchy z demencja. Całe szczęście młodzi Polacy gardzą ta czarna zaraza i nie zamierzają sponsorować tych pasożytów. Nie mogę się doczekać chwili, gdy kościół katolicki zostanie odcięty od budżetu państwa i bedą zdani tylko na kasę wymierającego już starego pokolenia.
Po 11 ...2021.03.14 10:58
KK gromadzi majątek od setek lat. Ziemia, nieruchomości, złoto, pieniądze w bankach. Oni są przygotowani na dziesięciolecia życia w luksusie, nawet jak ich państwo finansowo porzuci. KK trzeba rozliczyć i odebrać ukradziony majątek. Ukarać przestępców. Inaczej będą się z nas śmiać zza szyb swoich luksusowych limuzyn.
swiatbeztroli2021.03.14 10:47
Słowa wypowiedziane przez jędraszkę zboczeńca pedofila znaczą tyle co smród z kloaki zwanej kościół katolicki
precz_z_komunią_i_komuną2021.03.14 10:46
Ideologia katolicka zawsze będzie walczyła z ludzkością, bo ideologia katolicka to wróg ludzkości. Ta chora ideologia zawsze będzie dążyć do zagłady ludzkości bo tak im każe ich pedofilska księga :-)
Darek2021.03.14 10:45
Jak ktoś ma mentalność niewolnika to zawsze szuka sobie pana. Niewolnicy tak już mają, nie potrafią żyć na wolności.
Polak2021.03.14 10:47
katolicki i antylewacki portal https://lurker.land/ zapraszam do założenia konta
Biedroń z penisem w tyłku2021.03.14 10:45
Brawo krytykanci księdza MMMM MM MMMM M mogę wam dać pociągnąć mmmm MMM mmm MM chcecie?
Polak Dumny nie gej2021.03.14 10:45
Pała w ryj przeciwnikom ojca Jędraszewskiego.
ajg2021.03.14 10:44
Jesteśmy światkami starcia zabobonu , manipulacji, obsesji facetów w sukienkach z ludźmi myślącymi otwarcie i uznającymi równość dla lgbt oraz prawo do decyzji przez kobiety.
Polak2021.03.14 10:47
katolicki i antylewacki portal https://lurker.land/ zapraszam do założenia konta
Polak2021.03.14 10:43
katolicki i antylewacki portal https://lurker.land/ zapraszam do założenia konta
pab2021.03.14 10:41
Kościół jest obleśny. Zakompleksiały, szowinistyczny i bezdzietny tetryk śmie bezczelnie mówić jak żyć. Czas najwyższy, by przejrzeli wreszcie na oczy, ściągnęli różowe okulary i rozwiali swe mityczne wyobrażenie w kwestii bycia jakimkolwiek autorytetem.
Polak2021.03.14 10:48
katolicki i antylewacki portal https://lurker.land/ zapraszam do założenia konta
hahahahaha2021.03.14 10:41
Życzę śmierci wszystkim z UB, PO, KO, PSL, SLD, KOD i SK!!!!!!!!!!!!!!! Mocz na groby adamowicza, syna milera i blidy!!!!!!!!!!! hahahahah gardzę wami!
cam2021.03.14 11:13
To taka niedzielna modlitwa wolaka - katola? Nie zaskoczyłeś mnie, tego się właśnie po tobie i tobie podobnym spodziewałem.
Anonim2021.03.14 11:27
Prawdziwy katolik. Jan Paweł ll byłby dumny.
Morawiecki jak Tusk = zielonynład2021.03.14 10:40
https://www.youtube.com/watch?v=HP-CGkGkypc
Obajtek2021.03.14 10:38
Tak reaguję na kłamstwa zagranicznych mediów - HAHAHAHAHAHAHAHAHA
andrzejsec2021.03.14 10:38
Przestań wreszcie klecho nawracać a raczej zawróć z tej drogi bo to droga klęski. I jest to tylko kwestia czasu!
hahahahaha2021.03.14 10:39
zamknij ryj komuchu i idz na swój portal bo tu cuchniesz
klik2021.03.14 10:39
Lesiu, sam wymyślasz nicki czy jakaś maszyna?
artur01212021.03.14 10:37
pedofil uczy moralności
hahahaha2021.03.14 10:38
to nie jest twój ojciec, popatrz dokładniej na zdjęcie.
klik2021.03.14 10:38
Lesiu, to ile dzisiaj masz nicków do publikowania?
polokbo2021.03.14 10:36
Panie Jędraszewski, nawrócenia to właśnie wy najbardziej potrzebujecie.Nie ma pan prawa być autorytetem moralnym bo pan nim nie jest. Niech pan zdejmie te kiecki pozłacane i się przestanie wiecej ośmieszać. Rzeczywiście narodzenie chorego lub martwego dziecka jest rzeczywiście błogosławieństwem bożym.
klik2021.03.14 10:38
Lesiu jesteś powtarzalny. To jak Twój znak firmowy.
Wiara katolicka i żałosna bajeczka dla bezmózgow2021.03.14 10:35
Bajki dla ciemnogrodu i gamoni. Cała ta wasza wiara katolicka to stek bzdur i kłamstw oraz jedna wielka ignorancja. A teraz dalej, postraszcie mnie sądem ostatecznym albo ze na łożu śmierci będę błagał, zeby klecha mnie rozgrzeszył buhahahaha.
Polak2021.03.14 10:44
katolicki i antylewacki portal https://lurker.land/ zapraszam do założenia konta
terisma2021.03.14 10:34
Więcej takich księży to za kilka lat nie będzie wiernych. Odstraszają i zniechęcają. Sprawy molestowania pod dywan i problemu nie bylo .
klik2021.03.14 10:37
Nie znudziło ci sie jeszcze Lesiu? Ja mogę cały dzień o tym, że więcej takich lewaków jak Ty i z Jewropy wszyscy normalni ludzie pouciekają. A z tym co pozostanie to muslimy zrobią przyspieszony porządek.
Anonim2021.03.14 10:34
Nie ma krakowski kościół szczęścia do kolejnych biskupów,oj nie ma..!
Polak2021.03.14 10:44
katolicki i antylewacki portal https://lurker.land/ zapraszam do założenia konta
uzaz2021.03.14 10:31
Panie Jędraszewski , panu i pańskim kolegom pasibrzuchom z episkopatu skompromitowanym za ochronę księży pedofilów już dziękujemy !!! Miejcie choć odrobinę honoru i podajcie się do dymisji !!!
klik2021.03.14 10:35
Lewactwu i jego "misjonarzom" pedofilii w szkołach już dziękujemy. Miejcie choć odrobinę honoru i nazwijcie swoje dewiacje po imieniu.
Polska2021.03.14 10:43
katolicki i antylewacki portal https://lurker.land/ zapraszam do założenia konta
Polak2021.03.14 10:45
katolicki i antylewacki portal https://lurker.land/ zapraszam do założenia konta
Polak2021.03.14 10:46
katolicki i antylewacki portal https://lurker.land/ zapraszam do założenia konta
Radek2021.03.14 10:30
Obrona pedofilii w KK trwa w najlepsze. Dziad nie ma ni kszty przyzwoitosci. Bez ochrony się na ulicy nie pokazuj.
klik2021.03.14 10:33
Propagowanie pedofilii u lewaków trwa w najlepsze. Deprawatorzy nie mają krzty przyzwoitości. Bez zakazu wstępu do szkół dla seksedukatorów nie ma co posyłać dzieci do szkoły.
KIBIC2021.03.14 14:59
ICEK NIE STRASZ BO SIE NATKNIESZ NA MNIE.
Tadeusz2021.03.14 10:29
Bujaj się obrzydliwy zboczeńcu. Do budy szamanie!
bobon2021.03.14 11:08
Zabłądziłeś tęczaku na nie swój portal... co tu szukasz...zboczeńcu
online2021.03.14 10:27
KK wymordowal wiecej ludzi niz Adolf Hitler ... jakos te ich porady, czy tez punkt widzenia nie sa mi do niczego potrzebne
Anonim2021.03.14 10:26
Dokąd krajem zarządza partia Pedofile i Sympatycy, to taka menda będzie sobie wyobrażała, że wyznacza standardy moralne.
klik2021.03.14 10:31
A nie wiedziałem, że do PiS-zapisali się europoseł z nadmorskiego miasta i wiceprezydent stolycy...
+++2021.03.14 10:26
Jaki będzie świat, jeśli siły, które nazywacie siłami ciemności, zwyciężą? Arcybiskup CM Viganò: Świat, w którym panuje deep state, urzeczywistni najgorsze scenariusze opisane w Księdze Objawienia, przez Ojców Kościoła i przez różnych mistyków.Byłoby to piekielne królestwo, w którym wszystko, co nawet z daleka przypomina chrześcijańskie społeczeństwo - od religii po prawa, od rodziny po szkołę, od zdrowia po pracę - byłoby zakazane, wywrócone i wypaczone. Osoby heteroseksualne byłyby prześladowane; rodziny zakładane przez mężczyzn i kobiety byłyby zakazane; dzieci byłyby pozyskiwane w wynajętych macicach; historia zostałaby ocenzurowana; religia zostałaby zdyskredytowana; uczciwość i dyscyplina byłyby wyszydzane; honor zostałby nazwany faszyzmem; męskość zostałaby potępiona jako „toksyczna”; macierzyństwo byłoby potępione jako „nietrwałe”; starość byłaby zmuszona do eutanazji; choroba byłaby traktowana jedynie jako okazja do osiągnięcia korzyści; zdrowie byłoby postrzegane jako podejrzane. I po dwóch wiekach musielibyśmy również zobaczyć, jak zaprzecza się słynnemu systemowi demokracji, w imieniu którego rządzący nami "robią" ją bez wyborów, a wszystko to w imię zdrowia publicznego. Tylko w królestwie Chrystusa można mieć pokój i prawdziwą zgodę. W tyranii szatana panuje terror, represje, wojna przeciwko dobru i przyzwolenie na najgorsze występki.
krzysztof_ptk2021.03.14 10:24
Przyznam rację Markowi. Jego wizja kościoła nie istnieje w Europie. Podobieństwa widzę w Iranie. Duchowieństwo w tych krajach szuka dla siebie rozwiązania i oskarża wszystkich ale nie siebie, że nie ma na żadne pytanie odpowiedzi.
klik2021.03.14 10:29
Jasne że "jego wizja kościoła nie istnieje w Europie". W Europie istnieje wizja Sodomy i Gomory co uroczyście potwierdził PE. Lewactwo szuka wszędzie dla siebie rozwiązania i oskarża wszystkich ale nie siebie, że nie ma na żadne pytanie odpowiedzi. Natomiast uważa, że ma przed sobą świetlaną przyszłość. Zupełnie jak w Sodomie i Gomorze... Ot i postęp. Powrót do epoki brązu...
NaziBarbi2021.03.14 10:24
Wycie satanistyczno-lewackiego bagna poniżej - niezastąpione.
klik2021.03.14 10:24
Ale lewactwo zawyło... Uważajcie bo się zapowietrzycie...
Dziennikarz TVN2021.03.14 10:23
jestem dziennikarską świnią i dobrze mi z tym.
lesnojeziorska2021.03.14 10:21
Rozpaczliwe wycie pedofila, któremu odcinają źródło zabawy.
klik2021.03.14 10:25
Rozpaczliwe wycie lewaka, który usłyszał trochę prawdy.
Anonim2021.03.14 10:21
JBĆ KLR!
franek2021.03.14 10:28
kultury czerwony buraku koszerny
Po 11 ...2021.03.14 10:21
Kolejne przestępstwo Pbajtka: Tylko 6,9 tys. zł zamiast 12,5 tys. za metr kwadratowy zapłacił w 2018 r. prezes Orlenu Daniel Obajtek za 187-metrowy apartament na luksusowym warszawskim osiedlu. Zaoszczędził na tym 1 mln zł. W tym samym roku Orlen został sponsorem piłkarskiego przedsięwzięcia dewelopera. Ręka rękę myję.
Anonim2021.03.14 10:24
To jest norma w kraju, w którym kuźnią kadr top managementu strategicznych spółek skarbu państwa jest urząd gminy w Pcimiu.
mlody2021.03.14 10:32
jak tam icek czuje sie wasz zegarmistrz nowak
Polska2021.03.14 10:44
katolicki i antylewacki portal https://lurker.land/ zapraszam do założenia konta
Nelson Puszysty2021.03.14 10:21
Won z Krakowa, przybłędo !
Polak2021.03.14 10:47
katolicki i antylewacki portal https://lurker.land/ zapraszam do założenia konta
pawello-wawa2021.03.14 10:20
WYPAD KLESZA WSZO
olo2021.03.14 10:30
a co ty judaszu szukasz na tym forum
+++2021.03.14 10:19
Arcybiskup CM Viganò: Jak zawsze w sprawach ziemskich, wojna między dobrem a złem, między dziećmi światła a dziećmi ciemności zawsze wydaje się faworyzować tych drugich. Szatan, który jest princeps huius mundi, ma wielu bardzo zorganizowanych wyznawców i nieskończoną liczbę sług. I odwrotnie, dobrzy wydają się liczbowo gorsi i słabo zorganizowani, często anonimowi i prawie zawsze pozbawieni jakiejkolwiek władzy lub środków ekonomicznych, które pozwoliłyby im działać z taką samą skutecznością jak ich wrogowie. Ale tak było zawsze, ponieważ zwycięstwo nie należy do dobrych ludzi, ale do Chrystusa. Ego vici mundum: To ja zwyciężyłem świat, napomina nas Pan. Dajemy nasz biedny wkład, czasami wręcz heroiczny, ale bez łaski Bożej nic nie możemy zrobić: sine me nihil potestis facere.
mitexmitex2021.03.14 10:19
Takich jak ty to Hitler miał do pomocy w 1933 roku a narody też były świadkami wielkiego starcia o charakterze kulturowym i cywilizacyjnym tylko że teraz to tworzycie z PiS-em i Kaczyńskim
ALA2021.03.14 10:27
HITLER MORDOWAL ZYDOW . KACZYNSKI JESZCZE ZADNEGO ZYDA NIE USMIERCIL.
Darek2021.03.14 10:18
Jak ktoś ma mentalność niewolnika to zawsze szuka sobie pana. Niewolnicy tak już mają, nie potrafią żyć na wolności.
logedout2021.03.14 10:17
niepotrzebny nam bóg pedofilów i ich obrońców
olo2021.03.14 10:23
WASZYM BOZKIEM ZYDZIE JEST SREBRNIK.SKAD NADAJESZ CHYBA Z KIBUCU.
***2021.03.14 10:12
Ma rację i nie ma sensu żebyście się tak pluli.
fdf2021.03.14 10:12
Ty sobie gęby Bogiem nie wycieraj.
krzywelustro2021.03.14 10:09
Ubrał się diabeł w ornat i ogonem na mszę dzwoni.
Po 11 ...2021.03.14 10:09
Nauka jest jedynym wytworem człowieka, który nie ma konkurenta. Mówiąc nieco skrajnie, jeżeli ktoś chce skonstruować bombę atomową lub polecieć na Księżyc, to – niezależnie od kultury (czy jej braku), religii i poglądów politycznych – musi kształcić swoje kadry w tej samej nowoczesnej fizyce. Drugi nurt – kościelny – także się rozwija. Ma swoje uczelnie i systemy kształcenia, ma swoje elity i swoich wiernych, ale oddziałuje coraz bardziej „do wewnątrz”, utracił bowiem pewien impet w kierunku ekspansji, przynajmniej w stosunku do tzw. społeczeństw wysoko rozwiniętych. Odnosi się wrażenie, jakby nurt ten był zbyt zapatrzony w przeszłość, jakby jego siła napędowa znajdowała się wyłącznie w przeszłości, przez co utracił on kontakt z tym pierwszym nurtem, który wyznacza kierunek zmian. --- https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/kryzys-kosciola-ks-michal-heller-kilka-uwag-o-kosciele-w-okresie-pandemii/tg3864v,79cfc278
sextusempricus_pl2021.03.14 10:09
Jeden z szefów klubu pedofili, stertryczały "autorytet moralny" poinformował nas o przekazie od boga, którego jest samozwańczym przedstawicielem na ziemi.
boo-boo2021.03.14 10:08
Jędraszewski !!! wyp******** ty pedofilska zarazo !!!
+++2021.03.14 10:08
"Rok 2020 zmusił nas do spojrzenia w oczy globalistycznej Meduzie, pokazując nam, jak łatwo jest głębokiemu państwu narzucić "sanitarną" tyranię miliardom ludzi. Wirus, który nie został wyizolowany, z bardzo wysokim wskaźnikiem przeżywalności, został zaakceptowany jako instrumentum regni, przy współudziale tych, którzy rządzą, mediów i samej hierarchii kościelnej.Kryzys gospodarczy wywołany blokadą musi sprawić, że umorzenie długu i instytucja dochodu powszechnego będą nieuniknione w zamian za zrzeczenie się własności prywatnej i zgodę na śledzenie za pomocą paszportu zdrowia. Kto odmówi szczepionki, będzie mógł zostać internowany w już przygotowanych obozach zatrzymań w wielu krajach, w tym w Niemczech. Łamanie praw konstytucyjnych i religijnych będzie tolerowane przez sądy w imię wiecznego stanu wyjątkowego, który przygotowuje masy do dyktatury. To właśnie nas czeka - potwierdzają w swych dziełach i wypowiedziach autorzy Wielkiego Resetu." Arcybiskup Vigano
krzysieks2021.03.14 10:07
Jedraszewski talibie katolski zamilcz kanalio
OLO2021.03.14 10:19
KULTURY BURAKU ZYDOWSKI.IDZ DO RABIEGI WYSPOWIADAJ SIE .
rggg2021.03.14 10:06
A może by się zajął już narodzonymi dziećmi i gwałconymi przez księży?
Anonim2021.03.14 10:11
Jacy, z nich pasterze ???!!! Pasterz swoje owieczki karmi i chroni, a te pasożytnicze sępy tylko strzygą, doją a jagnięta ruchają.
mlody2021.03.14 10:20
PRZEZ WAS ICEK SZATAN PRZEMAWIA.
Polak2021.03.14 10:46
katolicki i antylewacki portal https://lurker.land/ zapraszam do założenia konta
berschot2021.03.14 10:06
dlaczego ten klecha nie podaje sie do DYMISJI mam w czterech literach tą czarną mafie zeszli na psy
Roman K2021.03.14 10:05
Przypomnę tylko, że poucza Was osoba która, tuszowała wyczyny i bardzo broniła niejakiego Paetza. Chcecie to słuchajcie...
Polak2021.03.14 10:45
katolicki i antylewacki portal https://lurker.land/ zapraszam do założenia konta
ja200342021.03.14 10:03
Nigdy nie przestanę być mu wdzięczna za jego ogromny wkład w laicyzację polskiego społeczeństwa.
Po 11 ...2021.03.14 10:01
Dlaczego nie publikujecie głosu takich ludzi kościoła??? --- https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/kryzys-kosciola-ks-michal-heller-kilka-uwag-o-kosciele-w-okresie-pandemii/tg3864v,79cfc278
Cyrkówka2021.03.14 10:00
Nieustający kabaret...
kater-252021.03.14 9:58
Znowu obrońca kościelnych pedofilów pyskuje. Kardynałem nigdy nie będziesz , a jak tak dalej będziesz pyskował zabiorą ci to co najbardziej kochasz. Złoto i władzę . Watykańska mafia jest bardzo sprawna w usuwaniu śmieci ze swojego otoczenia.
W G2021.03.14 9:57
Kto odwraca się od kościoła ten odwraca się od boga? Kto odwraca się od pisu ten odwraca się od Polski? Bolszewickie myślenie.
OLO2021.03.14 10:04
KTO ODWRACA SIE OD PLATFORMY NIE BEDZIE BRONIONY PRZEZ NUMANA TJNACZELNEGO OBRONCE LUDZI PODEJRZANYCH.
zniwiarz2021.03.14 9:56
jestesmy swiadka poczatku stacia KK w pyl.
ewa2021.03.14 9:54
Kościół dogorywa. To dobra wiadomość dla Polski.
ALA2021.03.14 10:06
MASZ NA MYSLI ICEK POLSKA KOSZERNA W GMINACH ZYDOWSKICH.
Polak2021.03.14 10:45
katolicki i antylewacki portal https://lurker.land/ zapraszam do założenia konta
astachanowicz2021.03.14 9:54
Oby tak dalej, klecho! Skutecznie zniechęcasz i odstraszasz ludzi od instytucjonalnego kościoła. A może parę słów o pedofilii w kościele? Ach, zapomniałem, że to wydumany problem...
OLO2021.03.14 10:09
ICEK PEDOFILIE SA WSZEDZIE. NAJWIECEJ JEST ICH W KOSZERNYCH SRODOWISKACH.
Polak2021.03.14 10:46
katolicki i antylewacki portal https://lurker.land/ zapraszam do założenia konta
Po 11 ...2021.03.14 9:53
W Polsce jest ok 140 biskupów. Dlaczego lansowany jest największy kretyn? Inni nic nie mówią?
mlody2021.03.14 10:11
KULTURY BURAKU ZYDOWSKI.
facet2021.03.14 9:53
Za duzo wdychal kadzidla i bredzi.
MLODY2021.03.14 10:17
ATY ICEK CO Z RANA WACHALES CZOSNEK .
rebeliant2021.03.14 9:52
Każde pogaństwo wymaga ołtarza, ofiar i męczenników (wówczas lepiej sprzedają się figurki). A co do pana naszej historii, to ona wyraźnie pokazuje nam jaki to jest pan. Gdyby każda istota stworzona przez niego była wszechmogąca co najmniej wobec samej siebie, to nie doszło by do tego co znamy z przeszłości oraz tego co obserwujemy obecnie. A to, że ponoć on przybył tutaj, zakpił z bycia autentycznym człowiekiem - jeśli już to był półbogiem - nie jest niczym aj waj cymes cud. Daj dowolnej istocie nieograniczone możliwości i wówczas zobaczymy, przekonamy się panie buczku co to za piekło by było móc wszystko. Prawdziwymi zbawicielami XXI wieku są ofiary pedofilii oraz przemocy seksualnej, tych jak doskonale wiemy nasz ponoć żbawiciel nie poniósł, a jego duszpasterze oszukują tym kłamstwem między innymi ofiary pedofilii, że "przeto nasz żbawiciel nosi rany bliźnie..." sraty taty d...a w kraty, bo tych nie nosi. Ponadto jak na nie-człowieka przystało sam dobrał sobie talenty i umiejętności oraz przygotował sobie swoje narodziny. Skoro jest panem historii to odpowiada za umieszczenie drzewa szkodliwości nieświadomemu (okrojonemu) człowiekowi. Podobnie ktoś kto zastawia autem drogę pożarową odpowiada, podobnie ktoś kto wiadro z benzyną i zapałki zostawia ośmiolatkom odpowiada. No ale to jest Jahwe, czyli "a kto silniejszemu zabroni" - kto silniejszemu zabroni i nic ponadto, o miłości to on tylko słyszał przez ścianę. Z jego strony to nie była miłość, lecz utwierdzenie jego władzy nad ludzką publicznością.
mlody2021.03.14 10:15
ICEK TO KIEDY WASZA" SW KROWA" Z ZADYM ULICZNYCH ZOSTANIE MECZENNIKIEM.
halszka2021.03.14 9:51
On się nawet Boga nie boi. Ludzi kocha wybiórczo - najbardziej tych hojnych , skrycie pedofili. Nie kocha i sieje nienawiść do kochających się gejów, lesbijek chociaż nikomu krzywdy nie robią - w przeciwieństwie do ukrywanych i chronionych m.in przez niego pedofili.Jak się to ma nauk Chrystusa?
sambucus2021.03.14 9:50
Brawo! Starszy Pan ma gigantyczne zasługi w krzewieniu ateizmu w Polsce. Można być ubranym w szaty szamana, ale nie być chrześcijaninem. Walka a LGBT to przykład jak innej orientacji dzieci Boże są traktowane przez tego szamana. Do tego oblepia się jakimiś odznakami. Odejdź szamanie i nie gorsz ludzi. Ty ideologio ...
nessie2021.03.14 9:49
I oto oblicze tego waszego kościółka: zamordyzm, nienawiść, kasa i dymanie owieczek. Tylko bez wstawek mi tu, że prawdziwy KK to nie on, itd. Właśnie tak wygląda prawdziwe oblicze KK, bo jest on jednym z jego głównych reprezentantów. Jak pracownik w korpo zacząłby publicznie głosić tezy, że pedały do gazu, to wyleci na pysk tego samego dnia, a korpo się od niego natychmiast odetnie. A tutaj proszę... Nie tylko nie odetnie, a jeszcze medale rozdaje.
marianl2021.03.14 9:48
Wołajmy dziś ze Sługą Bożym bp. Piotrem Gołębiowskim: „Jak wielki jest Bóg, tak wielkie jest Jego miłosierdzie!”. Panie miej litość i miłosierdzie dla tych agresywnych niewierzących atakujących bez pardonu twój kościół i jego sługi!
votec2021.03.14 9:45
To papież Franciszek -Reformator, obdarzył Kraków tym idiotą...
mirgda2021.03.14 9:45
Ciekawe co tam wyczynial z paetzem i jego pryncypałem
winf2021.03.14 9:44
To jest ten wasz kościół, więc przestańcie opowiadać o "fajnych książkach"
malek2021.03.14 9:42
Bez komentarza. Szkoda słów. Ja nie chcę takiej Polski.
mlody2021.03.14 10:36
to spadai icek do izraela
Anonim2021.03.14 9:42
Możesz pomarzyć, kleruchu.
ge672021.03.14 9:41
"Prawda" jędraszewskiego ma tyle wspólnego z prawdą co krzesło elektryczne ze zwykłym krzesłem
nickki2021.03.14 9:41
Zwymiotowałam
olo2021.03.14 10:40
napaskudziles zydku w mycke
Bartymeusz2021.03.14 9:36
Błogosławieni jesteście, gdy ludzie wam urągają i prześladują was, i gdy mówią kłamliwie wszystko złe na was z mego powodu. Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie”
ABC2021.03.14 9:35
Argumenty katoli: Poczekaj jak wygonisz kler, to przyjdą islamiści, wtedy zobaczymy czy taki odważny będziesz jak ci łeb utną. Zaiste mocno mnie intryguje co ma jedno z drugim wspólnego? Co, że kościół katolicki i księża będą nas bronić przed islamem? Czym? Koszyczkiem na ofiarę?
AAAtomek2021.03.14 9:33
Hmmm, narzucony leśnym Polakom, Bóg obrzezanych pastuchów z pustyni piaszczysto-kamienistej na Bliskim Wschodzie, stworzył i dał człowiekowi wolną wolę, ale ingeruje w ich życie cały czas, wiedząc jako Bóg jakie będą konsekwencje (złe i dobre) ich postępowania? Wysyła swojego "Syna" na Ziemie, żeby cierpiał i umarł za ludzi, których stworzył i którym dał wolną wolę... Non stop ingeruje, morduje, wysyła plagi, a jak dochodzi do holokaustu, to siedzi cicho? Trochę to poyebane?