Abp Fulton J. Sheen: Kościół wobec heretyków. ,,Gdy heretyk się nawróci....'' - zdjęcie
03.10.19, 07:59

Abp Fulton J. Sheen: Kościół wobec heretyków. ,,Gdy heretyk się nawróci....''

19

Kościół katolicki, nauczyciel z dwudziestowiekowym doświadczeniem, wykonał olbrzymią, trudną pracę intelektualną, w efekcie której zbudował system dogmatów, podobnie jak człowiek może zbudować dom z cegieł utwierdzony na skale.

Kościół widział stulecia z ich ulotnym entuzjazmem i chwilami lojalności, widział jak ludzie powtarzają te same błędy, jak pielęgnują te same maniery, jak wpadają w te same mentalne pułapki i wykazywał wielką cierpliwość i łagodność wobec swoich błądzących uczniów, będąc zarazem bardzo nietolerancyjnym i surowym wobec fałszu.

Kościół był i zawsze będzie bardzo nietolerancyjny w kwestii Bożych praw, gdyż herezja, błąd i nieprawda mają zły wpływ nie tylko na sprawy osobiste, co do których Kościół może ustąpić, lecz również na Boże Prawo, co do którego nie istnieje kompromis.

Kościół jest cierpliwy dla błądzącego, lecz jest też gwałtowny wobec błędu. Prawda jest Boża, herezja jest rzeczą ludzką.

Gdy heretyk się nawróci, Kościół przyjmie go do skarbca swoich dusz, lecz nigdy nie przyjmie herezji do skarbca swojej mądrości. Słuszność jest słusznością, nawet gdy nikt nie ma słuszności, a błąd jest błędem, nawet gdy każdy trwa w błędzie. W dzisiejszych czasach potrzebujemy, jak mówi pan Chesterton: "nie Kościoła, który ma rację, gdy świat ma rację, lecz Kościoła, który ma rację, gdy cały świat się myli".

Źródło: "A Plea for Intolerance", 1931r. (esej)

Abp Fulton J. Sheen

Komentarze (19):

Taki jeden 2019.10.11 15:06
i dlatego marksiści ze szkoły frankfurckiej wymyślili redefinicje słów, przewrót lingwistyczny, gdzie dawano inne znaczenie wyrazom/definicjom. Debate zastąpiono dyskursem, prawdę interpretacją, zrelatywizowano znaczenie pojęć podstawowych, dobro już nie jest dobrem, zło złem, piekno brzydotą itd. wszystko zależy od interpretacji jakiegoś gremium. Najlpeszym przykładem jest tu np. wykreślenie z listy zaburzeń psychicznych, czyli chorób, homoseksualizmu przez strikte polityczną instytucje, jaką jest WHO - zebrało się stado zideologizowanych polityków, uczestników hipisowskiej wiosny prochów-doopcingu-muzyki i stwierdzili że to nie jest chorobą, i tak od 1973 roku światowe utopia lewactwa powtarza tę bujdę, a my dajemy sobie narzucić ich nomenklaturę-język. Racje ma abp Fulton Sheen, gdy wszyscy będziemy mówić że czarne jest białe nic to nie zmieni, to nadal będzie czarne. Tu wkrada się tzw. eksperyment Asha, gdzie bazując na konformizmie (większość ludzi nimi jest) można kolektywnie 'myślącym' durniom wstawić każdego kita, w myśl podstawowej zasady manipulacji "bo co sobie inni pomyślą", albo "wszyscy nie mogą się mylić" PS Rodacy, 13 października do urn, głosujcie na PiS, bo Ojczyzna w potrzebie, a jak PiS nie wygra, może być z nią krucho. PS 2. "Necessitas in loco, spes in virtute, salus in victoria"!!!
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.10.3 16:14
Niech Sheen zamknie ten zapijaczony pysk i przeprosi za ukrywanie pedofilów!
Jan2019.10.4 15:43
"Nie wszyscy możemy być filozofami, bo któż by świnie pasał?" Stefan Żeromski – Syzyfowe prace
re2019.10.11 14:43
za Ural, p****ony razemisto-lenninisto
andrzejhahn32019.10.3 13:21
to raczej poganscy sekciarze katoliccy powinni sie nawracac
stan2019.10.3 12:00
Święty kapłan i święte słowa.
anonim2019.10.3 9:20
DO ATAKUJĄCYCH KK - CZEMU SIĘ CZEPIACIE KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO - PRZECIEŻ TO NIE WASZ KOŚCIÓŁ. Kościół Katolicki NIKOGO DO NICZEGO NIE ZMUSZA ANI DO WIARY, ANI DO CHODZENIA NA RELIGIĘ ANI NA MSZĘ ŚW. ANI NA PIELGRZYMKI - DO NICZEGO. KATOLICKI oznacza powszechny, każdy człowiek na świecie może do KK należeć z własnej nieprzymuszonej woli - może z niego wystąpić też z własnej nieprzymuszonej woli - PEŁNA WOLNOŚĆ !!!!!!!!!!! - Kościół Katolicki TO WSPÓLNOTA LUDZI OCHRZCZONYCH W IMIĘ JEZUSA CHRYSTUSA - m. in. ja też jestem Kościołem bo jestem ochrzczony
katolik 2019.10.3 9:44
z moich podatków te pazerne i pedofilne nieroby w koloratkach są utrzymywane także każdy może ich krytykować
anonim2019.10.3 10:32
a ciebie kto finansuje?
stan2019.10.3 12:04
Czyżbyś chodził do Kościoła? Kościół utrzymują wierni, więc ska taka furiacka pasja atakowania Kościoła? przekazywa
violencja2019.10.3 19:37
Zero płacisz podatków na KK .To ksiądz płaci podatki , Tumanie niedouczony! .Brana jest pod uwagę ilość mieszkańców parafii-ilu mieszkańców -taka kwota! Ksiądz z twojej parafii płaci za Ciebie i za wielu , którzy nie chodzą do kościoła.Tym samym i my , parafianie płacimy za Ciebie. Najpierw niedouku doczytaj , a potem strzykaj jadem . P.S. W mojej parafii tylko 1/3 chodzi do kościoła . Wielu z nich płaci tylko złotówkę , dwa razy liczyłam "tacę", wiem.Często trafia się 2 zł ,b. rzadko 5 zł, banknoty nie za często10, 20 zł.nie widziałam 50 , czy 100. Zanim niedouki coś powiecie , to w to wniknijcie i poznajcie , bo się ośmieszacie niewiedzą , a wydaje się Wam , żeście takie hohoho ŹENADA
BiegunkaProrocza2019.10.3 9:09
Miło czasem posłuchać takiego katolickiego furgotania z odbytu.
Jan2019.10.4 15:50
"I tak w sobie papirem i myślą kaprysząc się, coraz inteligentniej był inteligentnym i ta inteligencja jego, sama sobą pomnożona i sama na sobie okrakiem, tak już Inteligentna stawała się, że Jezus Maria!" Witold Gombrowicz – Trans-Atlantyk
anonim2019.10.3 8:48
Kościół jest Chrystusowy i takim powinien pozostać, kiedy przestanie takim być traci rację istnienia i ani siły boskie, które odrzuci, ani ludzkie go nie uratują.
katolik 2019.10.3 8:14
Kościół katolicki zbrodniczy i pazerny oszust z dwudziestowiekowym doświadczeniem, wykonał olbrzymią, trudną pracę intelektualną, w efekcie której zbudował system mafijny oplatający cały świat!
anonim2019.10.3 10:28
dzielnicowy, musisz być strasznie odwodniony tym ciągłym pluciem
trzeźwo myślący2019.10.3 11:59
A faryzeusze ciągle swoje przez ponad 2 tysiące lat! To m.in. nad dzielnicowymi płakał Jezus w ogrodzie Oliwnym.
Jan2019.10.4 15:46
"Należy zachować zimną krew, zdrowy rozsądek i szablę przy boku." Henryk Sienkiewicz – Potop
Jan2019.10.4 15:51
"Nuda bracie, ma jeszcze większe oczy niż strach ! Jak się nudzisz, to Bóg wie co sobie wyobrażasz !." Witold Gombrowicz – Kosmos