Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk gościł w programie „Jung & Naiv”, gdzie mówił o historii polsko-ukraińskich relacji, naznaczonych m.in. potworną zbrodnią Ukraińskiej Powstańczej Armii na polskim narodzie. Ukraiński dyplomata przekonywał, że „to była wojna” i dochodziło do masakr zarówno Polaków, jak i Ukraińców. Stwierdził też, że Stepan Bandera nie był „masowym mordercą”.

W sprawie interweniowała polska dyplomacja, a ukraińskie MSZ odcięło się od słów ambasadora. Głos zabrała również ambasada Izraela w Berlina.

- „Wypowiedzi ukraińskiego ambasadora to przeinaczenie faktów historycznych, banalizowanie Holokaustu i zniewaga dla tych, którzy zostali zamordowani przez Banderę i jego naród. Wypowiedzi Ambasadora nie tylko podważają wartości, którym wszyscy hołdujemy i w które wierzymy, ale także odważną walkę narodu ukraińskiego o życie według wartości demokratycznych i pokoju”

- napisali izraelscy dyplomaci na Twitterze.

Teraz do tego wpisu postanowił odnieść się sam Melnyk, który opublikował na Twitterze swoje zdjęcie w towarzystwie ortodoksyjnych Żydów zapewniając, że zawsze potępiał Holokaust.

„Drodzy izraelscy przyjaciele, Drodzy żydowscy współobywatele, ZDECYDOWANIE odrzucam te absurdalne oskarżenia! Każdy, kto mnie zna, wie, że zawsze potępiałem Holokaust w jak najostrzejszych słowach!”

- napisał dyplomata.