To zmiana szczególnie bolesna dla Chin, które przez dekady zacieśniły więzi handlowe z największą gospodarką świata. Import dóbr z Chin do USA sięgnął w pierwszych siedmiu miesiącach 2023 r. 239,06 mld USD. W tym czasie ich przywóz z Meksyku do Stanów Zjednoczonych sięgnął 274,95 mld USD. O ile w lipcu Chiny odpowiadały za 14,6 proc. importu do USA, to Meksyk za 15 proc. Południowy sąsiad Stanów Zjednoczonych jest też dla nich ważniejszym rynkiem eksportowym od Chin. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2023 r. z USA do Meksyku wyeksportowano dobra warte łącznie 186,96 mld USD. W tym samym czasie wysłano do Chin towary 83,25 mld USD.
Korzyści z przesunięcia źródeł zaopatrzenia do Meksyku jest znacznie więcej, biorąc pod uwagę przede wszystkim fakt, że wojna handlowa między USA a Chinami trwająca obecnie piąty rok, nie wykazuje żadnych oznak osłabienia. Jej elementem jest nałożenie przez USA na import z Chin karnych ceł w wysokości od 7 do 25 proc. o wartości ponad 350 miliardów dolarów. Ponadto prawo amerykańskie stanowi, że w przypadku niektórych towarów, jak pojazdy silnikowe, wymagany jest 75-proc. wkład podzespołów z rynku północnoamerykańskiego. Należy zauważyć, że transport kontenera z Chin trwa minimum trzy tygodnie z Meksyku zaledwie trzy dni. To bardzo istotne dla płynnego zarządzania produkcją, tak samo jak kosztami pracy. W sektorze produkcyjnym w Chinach to 840 dolarów miesięcznie, gdy za południową granicą USA tylko 480 dolarów.

Rola Meksyku w relacjach gospodarczych z USA będzie rosła. Na niedawnym lipcowym szczycie Komisji ds. Wolnego Handlu USMCA przedstawiciele USA, Kanady i Meksyku zadeklarowali przeniesienie 25 procent azjatyckiego importu do Ameryki Północnej, co przełoży się na wzrost PKB Meksyku o dwa punkty procentowe. W związku z tym według analityków finansowych w ciągu następnej dekady do Meksyku w ramach strategii biznesowej może napłynąć od 60 do 150 miliardów dolarów. Spowoduje to, że udział Chin w globalnym przemyśle przetwórczym będzie powoli spadał. Jednak z powodu niewielkich możliwości swojej gospodarki i ponad 10-krotnie mniejszej populacji, Meksyk nie jest w stanie przejąć roli Chin jako głównego globalnego dostawcy.

W ostatnich miesiącach prezydent Joe Biden starał się poprawić stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Chinami po tym, jak w ostatnich latach doszło do ich zerwania, czego wyrazem była w lutym, decyzja o zestrzelenie chińskiego balonu szpiegowskiego. Sekretarz stanu Antony Blinken spotkał się w czerwcu z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem, a sekretarz skarbu Janet Yellen odbyła niedawno czterodniową podróż do Chin.
Blinken i Xi zobowiązali się do ustabilizowania stosunków między Chinami a Stanami Zjednoczonymi. W międzyczasie Yellen wyraziła zaniepokojenie „nieuczciwymi praktykami gospodarczymi”, ale powiedziała, że ma nadzieję, że obie strony będą mogły bliżej współpracować, ponieważ „świat jest wystarczająco duży, aby oba nasze kraje mogły się rozwijać”.W obliczu ciągłych zmian, zwłaszcza w stosunkach z Chinami, jedno jest pewne: handel między Meksykiem a USA wydaje się być tak silny, jak nigdy dotąd i powinien wciąż się umacniać.

Autor: 

Paweł Rudnik – absolwent studiów magisterskich na kierunku Bezpieczeństwo Narodowe, specjalizacja Bezpieczeństwo Międzynarodowe na Uniwersytecie Pomorskim w Słupsku. Prezes studenckiego oddziału stowarzyszenia Młodych dla Polski Słupsk. Główne obszary zainteresowań to tematyka Inicjatywy Trójmorza, bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej, stosunków międzynarodowych, polityki historycznej i dyplomacji.

Źródła:

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/meksyk-kosztem-chin-staje-sie-glownym-partnerem-handlowym-usa/4ftdrgr (14.09.2023)

https://www.rp.pl/gospodarka/art39095941-meksyk-wyprzedzil-chiny-w-handlu-z-usa (15.09.2023)

https://apnews.com/article/us-mexico-trade-jobs-nafta-trump-usmca-4c6a51df6ebcd2acf5c6863012f9777b ( 14.09.2023)

_______

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.

[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ]