Jak pisze Maike Hickson z „Life Site News”, odprawiający w zeszły czwartek (15 II) Mszę św. ks. Edward Dougherty „tolerował niezliczone bluźnierstwa i szyderstwa z wiary katolickiej w czasie nabożeństwa, w trakcie którego wyszydzano Matkę Bożą (zastępując słowa Ave Maria śpiewem Ave Cecilia, tak jakby Gentili był świętym porównywalnym z Panną Najświętszą). Gdy ksiądz siedział w pobliżu, jedna homoseksualna para wymieniła pocałunek na ołtarzu. Kiedy mąż Gentiliego nazwał zmarłego aniołem, ks. Dougherty zaklaskał w dłonie z aprobatą. Inny przemawiający nazwał Gentiliego naszą świętą, która pracowała nad tym, by sex workerzy byli wolni”.

Sam ks. Dougherty nazywał konsekwentnie zmarłego transwestytę „naszą siostrą” i mówił o nim jako „ona”. Aplauzem nagrodzili obecnie w katedrze słowa duchownego, gdy stwierdził: „Z wyjątkiem Niedzieli Wielkanocnej tak naprawdę nie mamy tłumu, który zgromadziłby się tak licznie, wiecie?” Jedna z wygłaszających mowę pogrzebową osób powiedziała, że zmarły to „św. Cecilia, matka wszystkich dziwek”.

Zmarły miał 52 lata i przeprowadził się z Argentyny do Nowego Jorku, gdzie działał jako aktywista LGBT i angażował się w działalność organizacji pomocowych dla „osób LGBTQ” chorych na AIDS. Był współzałożycielem darmowej kliniki dla tzw. „sex workerów” w Callen-Lorde Community Health Center. Swoją działalnością przyczynił się do dekryminalizacji prostytucji w Nowym Jorku zakładając DecrimNY. Oprócz tego, że był zadeklarowanym ateistą, szydził z wiary katolickiej. Jak podaje „Church Militant”, „na przykład w jednym z tweetów z 24 kwietnia 2023 r. Gentili szydził z Najświętszego Serca Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi, by promować swój tzw. show jednej kobiety pt. Czerwony Atrament”.

Po oburzeniu wiernych w Katederze św. Patryka odprawiono w sobotę Mszę zadośćuczynienia za świętokradztwo. Także Archidiecezja Nowego Jorku „wyraziła głębokie oburzenie w związku z wykorzystaniem gościnności kościoła i braku szacunku dla jego sakralnych przestrzeni”. W sobotę ks. Enrique Salvo, reprezentujący archidiecezję, opublikował na jej stronie internetowej oświadczenie, dziękując za to, że tak wiele osób poinformowało o skandalicznym wydarzeniu.

Jak czytamy w oświadczeniu: „W katedrze wiedziano jedynie, że rodzina i przyjaciele poprosili o Mszę pogrzebową dla katolika i nie spodziewano się, że nasza gościnność i modlitwa zostaną poniżone w tak świętokradczy i zwodniczy sposób”. Ks. Salvo zauważył, że sprawę pogarsza również fakt, iż do takiego skandalu doszło „gdy zaczynał się Wielki Post, coroczne czterdziestodniowe zmaganie z siłami grzechu i mroku, [co] jest przypomnieniem tego, jak bardzo potrzebujemy modlitwy, zadośćuczynienia, skruchy, łaski i miłosierdzia, do czego ten święty czas nas zaprasza”.

„Church Militant” zwraca uwagę na to, że jednak „pozostaje niepewność co do tego, co archidiecezja wiedziała – i kiedy – odnośnie tożsamości Gentiliego, mimo twierdzenia ks. Salvo, że w katedrze nie przewidziano tego, co się zmaterializowało”.

Znany ze swojej prohomoseksualnej działalności jezuita o. James Martin twierdzi, że był zaproszony, by przemówić na pogrzebie Gentiliego, ale nie mógł wziąć udziału z powodu wyjazdu. Według portalu „zdystansował się od niektórych bardziej bluźnierczych aspektów przebiegu wydarzeń”, gdyż – jak stwierdził – „pewne działania są zakazane” w przestrzeni sakralnej. Choć według niego „osoby LGBTQ powinny być włączone, jak każdy inny parafianin”.

„Life Site News” zainicjował petycję o to, by kard. Timothy Dolan, arcybiskup Nowego Jorku, nie tylko „przewodniczył zadośćuczynieniu za to oburzające zbezczeszczenie katedry, ale także dokonał egzorcyzmu, by pozbyć się z kościoła wszelkich pozostałych złych duchów”. Petycję poparło prawie 11.000 sygnatariuszy.

Z kolei grupa duchownych, intelketualistów i uczonych wystosowała Otwarty list do wszystkich kardynałów i biskupów świata: Działajcie, nim będzie za późno. Wśród sygnatariuszy znaleźli się: Donna Bethell, dr Gavin Ashenden, diakon Nick Donnelly, dr Jules Gomes, dr Maike Hickson, dr Peter Kwasniewski, dr Janet Smith, Elizabeth Yore, John-Henry Westen. Zwracając uwagę na świętokradcze wydarzenia w Katedrze św. Patryka i podając ich opis oraz wiążąc je z opublikowaniem deklaracji Fiducia supplicans, dopuszczającej błogosławienie par homoseksualnych, sygnatariusze kończą swój list: „Błagamy cały katolicki episkopat, by domagał się unieważnienia Fiducia supplicans i rezygnacji kardynała Victora Manuela Fernandeza. Ks. Edward Dougherty powinien być publicznie zdyscyplinowany, a Katedra św. Patryka musi być niezwłocznie egzorcyzmowana”.