Szczoteczka soniczna to zaawansowany model szczoteczki elektrycznej. Składa się z rękojeści, w której znajdują się baterie lub akumulator, a także z końcówki wymiennej. Rączka jest zazwyczaj smukła, wodoodporna, a podłużną głowicę czyszczącą należy wymienić po trzech miesiącach, gdyż ulega ona odkształceniu i zniszczeniu. Technologia szczoteczek sonicznych oparta jest na pracy fali dźwiękowej i wykonywaniu ruchów wymiatających. Tego rodzaju urządzenia bardzo skutecznie usuwają płytkę nazębną oraz z łatwością docierają do wszystkich trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, np. przestrzeni międzyzębowych, dokładnie je oczyszczając. Są przy tym bezpieczne dla dziąseł, gdyż ryzyko podrażnienia jest w tym przypadku minimalne. Najbardziej zaawansowane technologicznie szczoteczki tego typu pracują z prędkością 96 000 ruchów sonicznych na minutę! Wiele modeli wyposażono w udogodnienia, które mają zapewnić komfort i wysoką jakość użytkowania. Są to m.in.: czujniki kontroli nacisku, czasomierze, różne programy pracy, wskaźniki zużycia włókien końcówki czy możliwość połączenia szczoteczki z aplikacją w smartfonie.

Po szczoteczkę soniczną może sięgnąć każdy – zarówno młodszy, jak i starszy. Dzieje się tak dzięki zróżnicowanym trybom pracy poszczególnych modeli, a także dzięki wielu końcówkom wymiennym do wyboru. Koszt urządzenia sonicznego zależy od jego funkcji i obecności przydatnych gadżetów w zestawie. Przymierzając się do zakupu tego typu szczoteczki, musisz liczyć się z wydatkiem od 200 do nawet 1200 złotych! Końcówki do szczoteczki sonicznej kosztują około 50-100 złotych za 2 sztuki.

Rodzaje końcówek wymiennych

Producenci każdego modelu szczoteczki sonicznej zapewniają mu kompatybilność z kilkoma końcówkami wymiennymi. Czym mogą różnić się od siebie? Z pewnością przeznaczeniem oraz grubością i sposobem umieszczenia włókien. Możemy wyróżnić następujące rodzaje najpopularniejszych główek do szczoteczek sonicznych:

  • standardowe – przeznaczone do codziennego szczotkowania zębów i usuwania płytki nazębnej

  • wybielające – przeznaczone do usuwania plam i przebarwień powierzchniowych, często z twardymi i gęstymi włóknami

  • sensitive – przeznaczone dla osób cierpiących na nadwrażliwość zębów i dziąseł oraz borykających się z ich krwawieniem

  • dziecięce – przeznaczone do oczyszczania wrażliwych zębów i dziąseł dzieci, często
    o mniejszych rozmiarach dopasowanych do dziecięcej jamy ustnej

  • do języka – przeznaczone do oczyszczania języka, posiadają specjalne, gumowe wypustki na drugiej stronie

  • do aparatów ortodontycznych, mostów i koron – przeznaczone do oczyszczania trudno dostępnych przestrzeni między zamkami

Jak wybrać odpowiednią końcówkę?

To oczywiście zależy od tego, czego oczekujemy od urządzenia sonicznego pod kątem jego właściwości. Warto pamiętać także o tym, że nie wszystkie marki szczoteczek sonicznych oferują szereg końcówek wymiennych. Należy więc wybrać taką, która będzie kompatybilna
z jak największą liczbą główek. Jeśli zależy nam na śnieżnobiałym uśmiechu, warto zaopatrzyć się w wybielające końcówki czyszczące, jeśli natomiast chcesz pielęgnować swoje wrażliwe zęby za pomocą delikatnych włókien, idealnym wyborem będą główki z miękkim włosiem. A może potrzebujesz dziecięcych końcówek dla swojej pociechy? Sięgnij po produkty z bardzo miękkim włosiem o niewielkim rozmiarze główki czyszczącej. Wiele innych końcówek czyszczących znajdziesz na oficjalnych stronach producentów. W internecie można dodatkowo znaleźć zamienniki popularnych modeli, ale ich jakość w wielu przypadkach pozostawia wiele do życzenia.

Jak dbać o końcówki wymienne?

W jaki sposób należy dbać o końcówki wymienne? Powinniśmy płukać je po każdym użyciu i przechowywać w bezpiecznym miejscu bez możliwości kontaktu z główkami czyszczącymi innych użytkowników. Niektórzy producenci oferują specjalne stacje dezynfekujące, w których możemy umieścić nasze końcówki. Pamiętajmy, aby z głowicy korzystała tylko jedna osoba. W ten sposób unikniemy transferu obcych zarazków i bakterii do naszej jamy ustnej. Każdą końcówkę należy wymienić po upływie około trzech miesięcy.