Lista dokumentów przydatnych u notariusza
Spotkania z notariuszem mają często miejsce w emocjonujących momentach życia. Może to być na przykład sprzedaż lub zakup mieszkania, dziedziczenie, rozwód lub rozmaite istotne sprawy zawodowe. Kiedy w grę wchodzi stres, zdarza się, że zapominamy o najbardziej podstawowych sprawach, które w innym momencie byłyby dla nas oczywiste. Z tego względu warto przypomnieć sobie, jakie dokumenty są najczęściej potrzebne u notariusza.
-
Dokument tożsamości. W zależności od sytuacji osobistej może to być dowód, paszport lub karta pobytu. Notariuszowi będzie potrzebny numer PESEL, jeśli dana osoba go posiada, ponieważ dzięki niemu zidentyfikuje osobę, która uczestniczy w spotkaniu.
-
Akt urodzenia. Potrzebny bywa do potwierdzenia stanu cywilnego, jest też niezbędny, jeśli wizyta u notariusza dotyczy osób małoletnich.
-
Akt małżeństwa. Wymagany jest, jeśli sprawa dotyczy majątku wspólnego małżonków. Czasami niezbędny jest również projekt umowy o podziale majątku.
-
Odpis skrócony aktu zgonu lub testament. Konieczne są podczas czynności związanych z dziedziczeniem.
-
Dokumenty związane z nieruchomością. W zależności od tego, czego dotyczy sprawa, mogą to być: odpis z księgi wieczystej, tytuł prawny do nieruchomości, umowa sprzedaży, decyzja o pozwoleniu na budowę, umowa darowizny, zaświadczenia o niezaleganiu z płatnościami czy umowa przedwstępna.
-
Dokumenty dotyczące przedsiębiorstwa. Odpis z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), NIP, REGON, statut lub umowa spółki.
-
Pełnomocnictwo. Jest niezbędne zawsze wtedy, gdy ktoś działa w imieniu innej osoby.
Źródło: https://www.sprawdzonynotariusz.pl/
Dlaczego warto mieć ze sobą wszystkie dokumenty?
Każdemu zależy na czasie i efektywności, a dobre przygotowanie jest podstawą załatwienia wszystkich formalności bez niepotrzebnego przedłużania niezbędnych czynności. Ponadto właściwa weryfikacja kompletu dokumentów pozwala uniknąć nieporozumień i problemów w przyszłości. Z tego względu warto na spotkanie zabrać nawet więcej dokumentów, niż jest to wymagane. Może się zdarzyć, że podczas wizyty wypłyną jakiekolwiek wątpliwości, a przezorność uchroni w tym momencie przed opóźnieniem czynności notarialnych. O czym jeszcze pamiętać przed spotkaniem? Zazwyczaj notariusz prosi o oryginały dokumentów, czasami jednak mogą to być poświadczone kopie. Niezwykle istotne jest, żeby zawsze były one aktualne i kompletne. Dobrym pomysłem jest zwrócenie się bezpośrednio do notariusza po szczegółowe instrukcje. W przypadku wyjątkowo skomplikowanych spraw można umówić się na wstępną konsultację, która pozwoli dokładnie ustalić wymagane dokumenty i przebieg czynności. To może ułatwić szybkie i bezstresowe załatwienie sprawy