- „Chcemy podnieść pięć głównych punktów. Na pierwszej części spotkania, z udziałem sekretarza generalnego ONZ, będziemy mówili o inicjatywie Polski i KE dotyczącej uprowadzanych dzieci ukraińskich. KE zdaje sobie sprawę, że Polska może być najlepszym partnerem w podnoszeniu tej sprawy na forum międzynarodowym”

- powiedział szef polskiego rządu przed spotkaniem unijnych przywódców.

Premier przypomniał, że o interwencję w tej sprawie Polskę prosiła Ukraina.

Drugi ważny temat zapowiedziany przez Mateusza Morawieckiego to Europejski Fundusz Pokojowy.

- „Polska otrzymała już ponad 200 mln zł na refinansowanie zakupów zbrojeniowych na rzecz Ukrainy. Otrzymujemy już dzisiaj duże środki finansowe i chcemy zabiegac o kolejne 240 mln euro. Kolejny miliard wkrótce popłynie do Polski, zakomunikuję to, myślę, jeszcze przed Wielkanocą”

- zapowiedział.

Premier chce w Brukseli rozmawiać również o sprawie Białorusi.

- „Uszczelniamy sankcja, wskazujemy na bardzo niedobrą rolę Białorusi w wojnie na Ukrainie. podnosimy również to, że reżim Łukaszenki uwięził ponad 1000 więżniów politycznych, w tym wielu Polaków aktywnych na Białorusi. Jeżeli to będzie trwać, to będziemy wzmacniać nasze sankcje”

- podkreślił.

Przywódcy będą rozmawiać również o jednolitym rynku europejskim.

- „Nasz wspólny, wewnętrzny rynek jest wielkim dobrem, Chcemy by objął on także rynek usług. Jest w interesie polskich przedsiębiorców, aby rynek usług był otwarty także dla polskich firm”

- powiedział Morawiecki.

Dodał, że poruszy również kwestię walki z rajami podatkowymi.

Ostatnim zapowiedzianym przez polskiego premiera tematem jest kwestia migracji.

W czasie dwudniowego posiedzenia przywódcy będą rozmawiać o pociągnięciu Rosji do odpowiedzialności za dokonane zbrodnie wojenne, w tym o wykorzystaniu zamrożonych aktywów rosyjskich na rzecz odbudowy Ukrainy. Rada Europejska będzie też dyskutować o kolejnej pomocy dla napadniętej Ukrainy.

- „Jak zawsze potwierdzimy nasze niezachwiane zaangażowanie w pomoc Ukrainie”

- zapewnił przewodniczący Rady Charles Michel.

Ważnym tematem jest też zagwarantowanie bezpieczeństwa dostaw energii w przystępnych dla konsumentów cenach.