PIT-36 - dla kogo? 

Deklaracja PIT 36 przeznaczona jest przede wszystkim dla podatników prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej 12% i 32%. Warto zaznaczyć, że dotyczy to pozarolniczej działalności gospodarczej. Obejmuje również działy specjalne produkcji rolnej. Formularz PIT-36 składają podatnicy, którzy choć część swoich przychodów uzyskali bez pośrednictwa płatnika. 

PIT-36 to deklaracja, która bardzo często obowiązuje przy wspólnym rozliczaniu małżonków. Jeśli bowiem jeden z nich zobowiązany jest do wypełnienia właśnie formularza PIT-36, to niezależnie od rodzaju, czy wysokości osiągniętego dochodu drugiego małżonka, należy wspólnie rozliczyć się przy pomocy deklaracji PIT-36. 

Swój podatek dochodowy za pomocą formularza PIT-36 rozliczają także między innymi podatnicy, którzy osiągają przychody z tytułu pracy wykonywanej za granicą, z najmu, dzierżawy, podnajmu, a także innych źródeł opodatkowanych na zasadach ogólnych. 

PIT-36L dla prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną liniowo 

PIT-36 występuje także w innej wersji, czyli PIT-36L. I choć na pierwszy rzut oka deklaracje te mogą sprawiać wrażenie tych samych, to jednak służą do zupełnie innych rozliczeń. Łatwo jest to przeoczyć i się pomylić, dlatego też należy bardzo uważać przy wyborze formularza. 

PIT 36L rozliczają podatnicy, którzy płacą podatek liniowy, i taki też sposób opodatkowania zadeklarowały. Podobnie, jak w przypadku formularza PIT-36, dotyczy to osób prowadzących działalność gospodarczą - z tym, że w tym przypadku na zasadach liniowych. Prócz tego, PIT-36L wypełniają również wspólnicy działający w spółkach osobowych, a także przedsiębiorcy rozliczający specjalne działy rolne opodatkowane liniowo. 

PIT-36 - do kiedy? 

Podatki rozliczamy zawsze terminowo. Jest to zasada, której należy trzymać się niezależnie od tego, jaką deklarację PIT składamy. Urząd Skarbowy przewiduje bowiem szereg kar dla podatników, którzy spóźnią się ze złożeniem swojego formularza. Może być to na przykład kara grzywny. Na szczęście na spełnienie naszego obywatelskiego obowiązku mamy całkiem sporo czasu, bo od połowy lutego, aż do końca kwietnia. W roku 2023 termin ten zostanie wydłużony do 2 maja. A wszystko to dlatego, że ostatni dzień miesiąca, czyli 30 kwietnia wypada w niedzielę. W poniedziałek zaś jest Święto Pracy. Dzięki temu mamy na rozliczenie podatku aż 2 dni więcej niż zazwyczaj. 

Jak wypełnić PIT-36 online? 

Dawniej, by rozliczyć się z Urzędem Skarbowym, niezbędne było uzupełnianie grubych plików dokumentów. Dziś jest to na szczęście znacznie łatwiejsze i mniej czasochłonne. Wypełnienie deklaracji PIT online jest naprawdę proste. Można zrobić to w dosłownie kilkanaście minut i to z dowolnego miejsca. Wystarczy nam jedynie dostęp do internetu. Mamy do wyboru kilka metod wypełniania deklaracji PIT-36. Jednak ze względu na ogromną wygodę i łatwość dostępu, większość podatników robi to za pomocą programu do PIT lub usługi Twój e-PIT. 

Program PIT 

W internecie znajdziemy całkiem spory wybór programów do PIT. Nie wszystkie są jednak równie funkcjonalne, a co najważniejsze, nie każdy z nich spełnia standardy bezpieczeństwa. Dlatego też wybierajmy jedynie sprawdzone programy do PIT, które maksymalnie dbają o ochronę danych podatników. Takim jest na przykład program e-pity. To łatwe w obsłudze narzędzie, z którym wypełnimy nasz PIT szybko, prosto i w sposób całkiem bezpieczny. E-pity dostępny jest dla każdego bezpłatnie. 

Twój e-PIT

Twój e-PIT to usługa uruchomiona przez Ministerstwo Finansów w celu usprawnienia procedury wypełniania i składania deklaracji podatkowych. Jej największym atutem jest to, że na podatnika czeka już częściowo wypełniony formularz. Wystarczy więc jedynie uzupełnić brakujące dane, uwzględnić ulgi i odliczenia w podatku dochodowym PIT-36, czy też wprowadzić ewentualne poprawki. Dzięki tej usłudze, wypełnianie PIT jest łatwiejsze niż kiedykolwiek! 

Do usługi Twój e-PIT ma dostęp każdy zalogowany użytkownik. Aby wejść na swój profil, należy zalogować się na stronie e-Urzędu skarbowego. Można zrobić to między innymi przy pomocy profilu zaufanego. 

Jak dostarczyć PIT-36 do Urzędu Skarbowego? 

Dostarczenie wypełnionego PIT-36 do Urzędu Skarbowego to już jedynie formalność. Możemy zrobić to na kilka sposobów. Pierwszą i przy tym najmniej wygodną metodą jest oczywiście osobiste dostarczenie formularza do odpowiedniej placówki. Nieco bardziej komfortową opcją jest wysyłka deklaracji PIT pocztą. Ma ona jednak wiele wad - choćby taką, że nie mamy gwarancji szybkiego dostarczenia. Nie mówiąc już nawet o możliwości zagubienia listu przez pocztę. Dlatego też najwięcej osób decyduje się obecnie na wysłanie swojej deklaracji PIT online. 

Jeśli korzystamy z usługi Twój e-PIT, wystarczy jedynie zatwierdzić formularz i cała procedura zostanie wdrożona automatycznie. Program e-pity umożliwia natomiast wysyłkę deklaracji online osobom, które dysponują podpisem elektronicznym. Warto jednak pamiętać, by w takim przypadku koniecznie pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru.