Bardzo niedobra dla naszego żywienia jest żywność przetworzona, która żywi, ale nie odżywia – należą do niej przede wszystkim potrawy przyrządzane na szybko, w tym fast-foody, zupki w proszku, gotowe sosy, konserwy oraz tanie wędliny; wszystkie one zawierają dużo konserwantów, barwników, szkodliwych tłuszczy, soli i cukrów.

W zdrowej diecie trzeba ograniczyć nabiał krowi (substytutem może być ten z mleka koziego), cukier, mąkę oczyszczoną (w tym białe pieczywo i makaron, pierogi oraz naleśniki na bazie mąki rafinowanej; z powodu zawierania przez nie glutenu); zdrowym odpowiednikiem mogą być produkty pochodne mąk pełnoziarnistej lub orkiszowej.

Niedobre jest dla żywności oczyszczanie – rafinowanie, które pozbawia jej składników odżywczych. Produkty takie jak biały ryż, biała mąką i białe pieczywo zapychają jedynie przewód pokarmowy i spowalniają jego pracę. Istotną również kwestią jest to, że statystyczny Polak, spożywa 5 razy za dużo soli, która jest w wędlinach, chlebie, serze żółtym, przyprawach, potrawach w proszku. Sól (szczególnie rafinowana oraz w nadmiernej ilości) zatrzymuje wodę w organizmie, zwiększa ciśnienie oraz prowadzi do wielu chorób cywilizacyjnych.

W diecie człowiek powinien kierować się zasadą 4 U – Umiarkowanie, uregulowanie, urozmaicenie oraz utrzymanie w cieple. Co przez to rozumiemy? Jedzenie musi być o odpowiednio dobranych, regularnych porach. Powinno być ciepłe oraz w odpowiedniej ilości – żeby się najeść, a nie przejeść. Posiłki muszą składać się z wielu różnych potraw i składników odżywczych, by dostarczyć zarówno przyjemności z jedzenia, jak i potrzebnych mikro- i makro- elementów. Spożywając ciepłe posiłki, pozwalamy organizmowi lepiej pracować i zachowywać odpowiednią temperaturę ciała. Warto dbać o spełnianie powyższych założeń, ponieważ pozwoli nam to niskim kosztem zwiększyć odporność i wydajność swojego organizmu.