„Podporządkowanie kobiet w Kościele katolickim jest dla mnie niezrozumiałe. Potrzebne są tutaj zmiany” – stwierdził bp Gmür, który ma też wziąć udział w zbliżającym się Synodzie o synodalności. Co więcej szwajcarski biskup wygłosił według Swissinfo jeszcze inny zdumiewający komentarz: według hierarchy „Kościół nie jest tam, gdzie musimy go mieć, gdy chodzi o zakaz konkubinatu dla pracowników”. Opowiedział się też za decentralizacją Kościoła i nową moralnością seksualną.

Pogląd bp. Gmüra na święcenia kapłańskie dla kobiet jest sprzeczny z nauką Kościoła. Jak wyjaśniał m.in. w liście apostolskim Ordinatio sacerdotalis św. Jan Paweł II: „fakt, że Najświątsza Maryja Panna, Matka Boga i Matka Kościoła, nie otrzymała misji właściwej Apostołom ani kapłaństwa urzędowego, ukazuje wyraźnie, iż niedopuszczenie kobiet do święceń kapłańskich nie może oznaczać umniejszania ich godności ani ich dyskryminacji, ale jest wiernością wobec zamysłu mądrości Pana wszechświata”.

Mówiąc o celibacie, bp Gmür powiedział: „Celibat oznacza, że jestem dostępny dla Boga. Ale uważam, że ten znak nie jest już więcej rozumiany przez dzisiejsze społeczeństwo. Czas dojrzał, by znieść celibat. Nie mam problemu z wyobrażeniem sobie żonatych księży”.

Wypowiadając się o nadużyciach seksualnych, szwajcarski biskup stwierdził, że zmienił na tę sprawę „swoje spojrzenie z biegiem czasu”. Uważa on, że dochodzenia kościelne w kwestii nadużyć seksualnych powinny być monitorowane z zewnątrz. Tymczasem, jak informuje „Life Site News”, bp Gmür w 2017 r. „zaaprobował, by ksiądz, który był skazany za seksualne molestowanie kilku dorastających chłopców w latach 1999 – 2010, został przydzielony do parafii w Rhien”. Uważał on, że kapłan ten powinien otrzymać drugą szansę. Sprawa przedostała się do publicznej wiadomości i nominację uchylono.

Według Maike Hickson z „Life Site News” szwajcarski hierarchia jest znany z pobłażliwego stanowiska w różnych kwestiach. W 2017 r. popierał legalizację „małżeństw” osób tej samej płci, a w 2020 r. stwierdził w wywiadzie, że może sobie wyobrazić kobietę przy ołtarzu. Bp Gmür to nie jedyny hierarcha szwajcarski, którego poglądy są – mówiąc delikatnie – dalekie od ortodoksji katolickiej.