1. Na czym polega badanie eeg głowy?

2. Jak powinno wyglądać przygotowanie do badania eeg?

3. Kto powinien wykonać badanie eeg?

4. Gdzie warto wykonać badania eeg?

Na czym polega badanie eeg głowy?

Badanie eeg jest niczym innym jak badaniem aktywności neuronów kory mózgowej oraz istoty szarej. Głowa pacjenta jest wkładana do specjalnego czepka, który jest podłączony z urządzeniem eeg. Podczas badania, urządzenie monitoruje aktywność mózgu. Zróżnicowana aktywność mózgu jest istotnym elementem podczas wykrywania różnorodnych chorób, na przykład padaczki. Prawidłowy zapis eeg może wykluczyć lub potwierdzić chorobę neurologiczną. Badanie wykonuje się również u najmłodszych pacjentów. Badanie eeg u dziecka nie różni się od badania dorosłego pacjenta. Nadal jest to nieinwazyjny i bezbolesny zabieg.

Jak powinno wyglądać przygotowanie do badania eeg?

Chociaż badanie eeg jest badaniem nieinwazyjnym, wymaga, aby się do niego przygotować. Nie jest zalecane wykonanie tego badania z tak zwanego marszu – może to wywołać nieprawidłowy zapis eeg. Jest wiele czynników, które wpływają na wynik badania, dlatego pacjent musi być przygotowany w stu procentach do prawidłowego przebiegu badania eeg. Po pierwsze, dobę przed badaniem, pacjent nie może zażywać napojów alkoholowych oraz napojów kofeinowych. Zalecenie to obejmuje nie tylko zakaz picia kawy z mlekiem, ale również energetyków oraz zażywania substancji niedozwolonych. Po drugie, przed badaniem nie należy używać kosmetyków do stylizacji włosów, ponieważ na głowę będzie nakładany specjalny czepek. Następną ważną sprawą jest odstawienie leków, które są zażywane codziennie i które są niezbędne w leczeniu chorób przewlekłych, w tym leków przeciwpadaczkowych. Warto w tej kwestii skontaktować się z lekarzem prowadzącym, a także neurologiem, który zleca owo badanie. Przed przystąpieniem do badania, pacjent powinien być zrelaksowany i pozytywnie nastawiony do przeprowadzenia badania.

Kto powinien wykonać badanie eeg?

Prawidłowo wykonane badanie da odpowiedź na wiele pytań związanych z naszym zdrowiem. Jednak wskazaniem do wykonania tego badania jest szereg niepokojących i uciążliwych objawów, które występują często. Niektóre z nich to: silne oraz długotrwałe bóle głowy, problemy ze snem, zaburzenia wzroku, drgawki, omdlenia oraz częsta utrata przytomności, a także zaburzenia świadomości.

Co więcej, jeśli chodzi o dzieci, to objawy mogą być podobne. Ponadto wskazaniem do wykonania badania eeg są trudności w nauce, opóźnienie mowy oraz niekontrolowane napady agresji, które nie miały miejsca wcześniej.

Gdzie warto wykonać badania eeg?

Badanie eeg głowy powinno być wykonane w miejscu, gdzie będziemy się czuli bezpiecznie i komfortowo. Zazwyczaj placówkę do przeprowadzenia takiego badania wybiera lekarz neurolog, który kieruje nas do wykonania tego badania. Jednak, jeśli pacjent chce wykonać takie badanie samodzielnie, to ma do tego prawo. Obecnie w Polsce można znaleźć kilkadziesiąt placówek, które wykonują takie badania. Co więcej, wynik badania eeg jest dostępny w tym samym dniu, lub najpóźniej w kolejnym dniu roboczym. Badanie jest przeprowadzone przez doświadczony personel, które udzieli wszelkich informacji przed badaniem, a także odpowie na nurtujące pytania.