Rosyjskie władze prowadzą śledztwo w sprawie śmiertelnego zatrucia aż 18 osób po spożyciu alkoholu metylowego w leżącym w azjatyckiej części kraju – Jekaterynburgu. Dotychczas aresztowano dwie osoby, grozi im do 10 lat więzienia.

Póki co, śledczym udało się ustalić, że śmiertelny trunek w mieście oddalonym o kilkaset kilometrów od granicy z Kazachstanem, został sprzedany przyszłym ofiarom jego konsumpcji pomiędzy 7 a 14 października. Spożywający napój mieli nie mieć pojęcia, że piją metanol.

To nie pierwszy tego typu tragiczny przypadek w Federacji Rosyjskiej w ostatnim czasie. Na początku października Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej poinformował o śmierci w obwodzie orenburskim 36 osób, które zatruły się metanolem.

Alkohol metylowy (metanol, spirytus drzewny) posiada głównie zastosowanie przemysłowe, choćby przy produkcji włókien syntetycznych. Pomimo, że od alkoholu etylowego nie różni się on ani smakiem ani zapachem, a jego narkotyczne działanie jest nawet słabsze, to jednak jest on o wiele bardziej toksyczny. Podczas metabolizmu alkoholu metylowego wytwarzają się niezwykle toksyczne metabolity: aldehyd i kwas mrówkowy, które powodują bardzo silne zakwaszenie organizmu oraz uszkodzenie głównego ośrodkowego układu nerwowego, nerek, serca, wątroby, a także nerwów wzrokowych. Niebezpieczeństwo oślepnięcia istnieje już po spożyciu 4–15 ml metanolu. 

 

 

ren/kresy24.pl, o2.pl