Zbigniew Kuźmiuk: Czy jesteście za prywatyzacją szpitali? Pytanie do kandydatów z PO i PSL - zdjęcie
26.04.20, 08:30Fot. Platforma Obywatelska via Flickr, CC 0 / Screenshot Youtube - Strawberry

Zbigniew Kuźmiuk: Czy jesteście za prywatyzacją szpitali? Pytanie do kandydatów z PO i PSL

29

1. Wczoraj sztab wyborczy prezydenta Andrzeja Dudy zorganizował konferencję prasową poświęconą sytuacji w ochronie zdrowia związanej z walką z pandemią koronawirusa, podczas której zostało zadane pytanie jego konkurentom ubiegającym się o prezydenturę - czy jesteście za prywatyzacją szpitali?

To pytanie jest bardzo zasadne w świetle dotychczasowych doświadczeń wynikających z trwającej już blisko 2 miesiące walki z pandemią koronawirusa, w której prywatne placówki ochrony zdrowia praktycznie nie uczestniczą.

Co więcej doszło po wielokroć w tych palcówkach do odmowy świadczenia usług nawet na rzecz pacjentów, którzy mieli wykupione odpowiednie polisy ubezpieczeniowe i byli stałymi klientami konkretnych palcówek medycznych.

2. To pytanie jest także bardzo aktualne w odniesieniu do kandydatów na prezydenta reprezentujących Platformę i PSL, bowiem to podczas 8-letnich rządów koalicji tych dwóch partii, doszło do zaawansowania procesów prywatyzacyjnych w ochronie zdrowia, szczególnie na poziomie samorządowym przez reprezentujących te partie, prezydentów miast, starostów i marszałków województw.

Na konferencji wyświetlono spot, w którym ministrowie wywodzący się z Platformy zachwalają prywatyzację szpitali, podkreślając same korzyści z takich decyzji, najpierw mówi o tym ówczesny minister skarbu Aleksander Grad, oraz ministrowie zdrowia Ewa Kopacz i Bartosz Arłukowicz.

Ten ostatni nawet radzi ówczesnemu marszałkowi województwa małopolskiego Markowi Sowie, oczekującemu od niego miliarda złotych na wsparcie 4 szpitali, którymi zarządzał, aby dwa z nich zamknął, a on wtedy wesprze go kwotą 200 mln zł.

Są w tym spocie także wypowiedzi byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego, który zapowiada podpisanie ustawy pozwalającej na prywatyzację szpitali i swoisty rodzynek wypowiedź senatora Tomasza Grodzkiego, który w na początku czerwca 2016 roku podczas prac w Senacie nad uchwaloną przez Sejm ustawą zakazującą komercjalizacji i prywatyzacji szpitali będących w zasobach samorządów zapowiada, że jeżeli Platforma wróci do władzy, to ten zakaz zniesie.

3. Takie podejście do majątku ochrony zdrowia ze strony polityków PO i PSL, w tym zgoda na jego komercjalizację, a w konsekwencji i na prywatyzację, nie jest żadnym zaskoczeniem, standardy w tym zakresie wyznaczyła była posłanka PO Beata Sawicka, która już w 2007 roku mówiła „okręceniu lodów” i „robieniu biznesu” na majątku ochrony zdrowia.

W 2014 roku tabloid „Fakt” opisał dokładnie jeden z kilku sposobów „kręcenia lodów” na majątku ochrony zdrowia, występujący dosyć powszechnie na poziomie miast i powiatów, które zarządzały szpitalami.

Na początku stycznia 2014 roku na łamach „Faktu”, ukazała się informacja o tym, że dwójka radnych Platformy współwłaścicieli spółki Mysłowickie Konsorcjum Medyczne, nabyła za symboliczną kwotę 135 tysięcy złotych 100% udziałów w mysłowickim miejskim szpitalu, który na rok 2014 ma podpisany kontrakt z NFZ na 7 milionów złotych i dodatkowo ma dużą szansę na dotację z tzw. funduszu norweskiego.

Tak się złożyło, że wspomniana dwójka, to radna i jednocześnie przewodnicząca komisji zdrowia w radzie miejskiej w Mysłowicach, a radny z kolei jest członkiem rady miasta w sąsiednich Gliwicach.

Jeszcze do niedawna 100% udziałów tego szpitala było warte 4,5 miliona złotych (każdy udział o wartości 500 zł) ale decyzją rady miasta, wartość udziałów obniżono ponad 30-krotnie do 15 zł i w związku z tym znacznie obniżyła się także wartość szpitalnej spółki.

Wprawdzie spółka ma zobowiązania w wysokości 2,8 mln zł, ale duża część z nich to długi wobec miasta, więc pewnie nowi jej właściciele, skorzystają za jakiś czas znowu z przychylności mysłowickich radnych.

Wspomniane Mysłowickie Konsorcjum Medyczne jest już zresztą właścicielem innych palcówek ochrony zdrowia w tym wcześniej prywatyzowanej przychodni kolejowej w Katowicach.

4. Tyle tabloid „Fakt” ale takie sposoby uwłaszczania się na majątku ochrony zdrowia były powszechne i trwały długie 8 lat, a jednym z wielu niekorzystnych rezultatów była prywatyzacja, a często i likwidacja laboratoriów badających testy, których brakowało w pierwszej fazie walki z koronawirusem.

Dopiero ustawa zakazująca komercjalizacji i prywatyzacji placówek ochrony zdrowia przygotowana przez rząd Zjednoczonej Prawicy i uchwalona w czerwcu 2016, zaledwie pół roku po objęciu rządów, ukróciła ten proceder.

Ale to właśnie wtedy senator Grodzki odgrażał się, że jeżeli Platforma wróci do władzy, to przywróci możliwość komercjalizacji i prywatyzacji placówek ochrony zdrowia, więc pytanie do kandydatów na prezydenta zarówno z PO jak i PSL, czy podtrzymują to stanowisko jest jak najbardziej aktualne.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (29):

alfons "Leszek" Keller-Krawczyka zaprasza:2020.04.26 14:17
Chcesz zobaczyć tłustą i brudną larwę kremlowską? Jestem tutaj: www.lexlale.eu. Chcesz nawet przez internet złapać syfa kremlowskiego? Jestem tutaj: www.lexlale.eu Chcesz zostać impotentem do końca życia? Obejrzyj mnie tutaj: www.lexlale.eu. Jesteś pedałem i chcesz nim pozostać? Obejrzyj mnie tutaj: www.lexlale.eu Syf i coronavirus na mojej "koronie" tylko tutaj: www.lexlale.eu Jako bonus dorzucę malware i wirusy aby ci się komputer sperd......lił!
Chcesz sie umowic na SZYBKI SEKS BEZ ZADNYCH ZOBOW2020.04.26 13:26
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.lexlale.eu Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
wacula2020.04.26 12:12
A durne wypowiedzi byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego to można wsypać do kosza
Michał Jan2020.04.26 11:11
Przy dobrym systemie organizacji i finansowania, typ właściciela nie ma aż takiego znaczenia. Przy tak fatalnej organizacji, jaka charakteryzuje nasz system opieki zdrowotnej z finansowaniem przez NFZ na czele, państwowa własność oznacza nieustanne umarzanie długów kiepsko zarządzanym szpitalom, a w przypadku prywatnego, perturbacje w przypadku upadłości, ale jednak priorytet ekonomicznego zarządzania. Zacząć trzeba od przyczyn, a nie roztrząsać się nad skutkami.
Marcel2020.04.26 10:25
Pandemia COVID- 19 to kara dla kościoła katolickiego na całej ziemi. To kara mająca na celu opamiętanie się opływających w luksusie księży, którzy zatracili powołanie. To kara za grzechy księży, oszustwa, molestowanie dzieci, to kara za szerzenie nietolerancji, upolitycznienie, i wiarę w fałszywych proroków. TO KARA OD BOGA DLA KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO
Stephanie2020.04.27 14:17
Co za bzdura ,przeciez Wirus dotyczy wszystkich ludzi a nie tylko katolikow . Jezeli to nazywa pan kara to jest to napewno dla wszystkich ,bo oplywamy w luksusach i tego nawet nie zauwazmy .-!! A czarne owce sa wszedzie ,najlepiej zaczac od siebie.
antonim2020.04.26 9:57
prywatne placówki nie uczestniczą, boich uczestnictwo jest blokowane przez działania rządu. nigdy nie byłem za PO,PSL i inną komuną, ale coraz bardziej widzę, że ideowo PiS to jest to samo. Różnica polega na tym, że małą część kradzionego rozdają między wybrane grupy społeczne, zatem z wyborcami się trochę dzielą (niestety nie ze mną). Ale kradną tak jak wszyscy socjaliści. Czy ktoś wie na co idą podatki ??? i jaka część idzie za granicę ???
Nie będzie niczego .2020.04.26 9:34
Wszystko sprzedamy wszystko nie będzie nic polskiego i damy Niemcom Żydowskim obiecujemy P O już nasza ukochana Angela, Urszula i z naszym Donaldem pomorze .
Viking2020.04.26 9:30
a tusek śmieje sie opitolili ludzi z synkiem z oszczędności i za ten chwalebny czyn dostał od makreli posadę na stoliku w uni ..
POwiesić tylko 2020.04.26 9:28
PEŁO zadłużyło Polskę bardziej w 8 lat niz komuna w 50 lat !
na Gnojnej bez jedzenia i bez picia2020.04.26 9:24
nu Kidawko nie jest żle - tańczmy białe tango andrusowskie
lubimy kręcić LODy,a obciągać ameykanos NO2020.04.26 9:12
oświadczamy że nie znamy Sawicką z plastykową torebką
nadajemyz Redio Erewań z piaskownicy2020.04.26 9:10
ile razy my dobrana para do tanga za pół rubla/marki, że nigdy nie byliśmy/nie jesteśmy/nie będziemy; - za podwyższeniem wieku emeryturalnego, za podwyższaniem podatków, za u mowami śmieciowymi itd
ryszard2020.04.26 9:05
"Na konferencji wyświetlono spot, w którym ministrowie wywodzący się z Platformy zachwalają prywatyzację szpitali, ". Takich "zasłużonych" jest więcej, np. wybitnie "zasłużeni" w "prywatyzacji", potężnej kiedyś kolejowej służby zdrowia.
Prorok2020.04.26 9:05
Słowo ZSLowskiego aparatczyka Kamasza przed wyborami jest mniej więcej warte tyle co taczka gnoju.
JS2020.04.26 9:02
Sprzedadzą szpitale, potem te szpitale zostaną odsprzedane komuś innemu, np. nieprzyjacielowi z zagranicy, takiemu jak ten co kupił huty a potem je zlikwidował bo mu się coś nie opłacało. I gdzie będziemy się leczyć i jak ?????????????????? Pozdrawiam
Lulejko2020.04.26 8:53
POwrócą do władzy i wyprzedadzą wszystko. Polacy mają być parobkami niemców. Przecież to jawny program Platformy, nigdy tego nie ukrywała.
Obiektywny2020.04.26 8:52
Większych złodziei od P.O. nie było jeszcze w historii powojennej Polski .
Idith2020.04.26 9:16
Mafia PiS ukradła już wszystko, teraz kradnie na kredyt który spłaca Polacy.
C2020.04.26 12:21
Idith to pewnie skrót od idiota?
Pet2020.04.27 21:46
Racja, takich złodziei jak PiS to od wojny nie było, tak jawnych i bezczelnych w dodatku.
Niszcz komE.U.ne2020.04.26 8:51
za rządów po wszystko zostało zadłużone a gdyby dalej byli przy korycie sprzedali by pewnie z chęcią nawet dostęp do Bałtyku szwabom mazury i Śląsk na koniec góry w licytacji żydomarabom albo chinolom a co tam
Taka prawda2020.04.26 8:49
PO I PSL POWINNO SIĘ ZDELEGALIZOWAĆ A W CO NIEKTÓRYCH KRAJACH ZOSTALI BY PO PROSTU JAKO ZDRAJCY .... I PO STRAWIE !!!
Idith2020.04.26 9:14
Tak się stanie z mafią pisowską !!!
jozef2020.04.26 8:46
Typowa propaganda komunistyczna, od dbania o zdrowie obywateli jest rząd a nie prywatna służba zdrowia. Tak samo Policja ma pilnować porządku, a nie prywatne firmy ochroniarskie. Zaraz Kuźmiuk powie, że susza też jest winą Grodzkiego, bo nie modlił się o deszcz. Władza która nie radzi sobie z problemami powinna się podać do dymisji, a nie szukać winnych wśród opozycji.
wodzu2020.04.26 10:14
A opozycja ma gotowe patenty na wszystko bo oni wszystko lepiej wiedza sa wyksztalceni i maja fachowcow.Mowisz o propagandzie komunistycznej i zaraz ze wszystko nalezy ci sie od panstwa.Wladza sobie radzi ale musi tez walczyc z chorymi na glowe ktorzy maja ;wizje;
Ola2020.04.26 11:07
A mnie wydawało się że Józefy to mądre chłopy - jednak zdarzają się wyjątki.Puknij sie w łeb bo nie wiesz co piszesz.
Marian2020.04.26 8:45
Po co pytać?Na nagraniach CBA poslanka PO mówiła ze służba zdrowia jest po to, by kręcić na niej lody.
Michał Jan2020.04.26 11:18
Dlatego prywatyzacja jest lepsza, bo lody kręci się kosztem właściciela, a nie podatników.