Wojna ibuprofenu z paracetamolem przyprawia o ból głowy - zdjęcie
20.03.20, 16:12Fot. via. Pixabay

Wojna ibuprofenu z paracetamolem przyprawia o ból głowy

7

15 marca francuski minister zdrowia Olivier Veran publicznie odradzał lekarzom i pacjentom stosowania ibuprofenu jako leku przeciwzapalnego w przypadku podejrzenia COVID-19. Według ministra należy stosowań wyłącznie środki na bazie paracetamolu.

Paracetamol i ibuprofen są lekami o zupełnie innych mechanizmach działania. Ibuprofen działa przeciwzapalnie w miejscu powstania stanu zapalnego, podobnie jak aspiryna, ale znacznie skuteczniej. Paracetamol natomiast wysyła do mózgu sygnał, „manipulując” go, przez co spada temperatura ciała.

Na całym świecie, w tym w Polsce, zaleca się najpierw zwalczanie gorączki lekami na bazie paracetamolu, a to ze względu na mniejsze niż w przypadku ibuprofenu skutki uboczne. Ibuprofen, zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu, działa toksycznie na nerki i układ krążenia.

W związku z opinią ministra zdrowia Francji na temat tych leków, o opinie sią pytani naukowcy. Ci natomiast nie widzą sensu w podejściu do tematu, jakie przyjął minister. W dyskusji wymienia się badania kliniczne, w których obserwowano pacjentów cierpiących na inne schorzenia zapalne układu oddechowego. Wynika z nich, że włączenie ibuprofenu w sytuacji pojawienia się komplikacji takich stanów zapalnych dawało raczej negatywny dla poprawy stanu chorego skutek. Medyczne czasopismo „Lancet” opublikowało natomiast artykuł, który podejmuje zagadnienie hipotetycznych przyczyn, z jakich ludzie z nadciśnieniem i cukrzycą mają większą tendencję do powikłań w przebiegu choroby wywołanej nowym koronawirusem. Artykuł stawia hipotezę, że być może, niektóre leki przeciw nadciśnieniu i cukrzycy powodują na powierzchni komórek osób biorących je m.in. podniesienie częstości występowania receptora, z którego korzysta wirus SARS-CoV-2, by wejść do naszych komórek. Również ibuprofen, ze względu na molekularny mechanizm działania, mógłby mieć taki wpływ na „gęstość” ACE2.

Nauka jednak w tych kwestiach opiera się na teoretycznych hipotezach, a w kwestii COVID-19 wie jeszcze nie wiele.

W aplikacji WhatssApp pojawiło się też nagranie, gdzie kobieta mówiła, jakoby w Wiedeńskim Szpitalu Uniwersyteckim ustalono, że ibuprofen niesie ryzyko głębokich powikłań w przypadku COVID-19 i trzeba go ściśle unikać. Wiedeński Szpital Uniwersytecki następnego dnia, a za nim niemieckojęzyczne media, dementowały tego fake newsa.

17 marca Światowa Organizacja Zdrowia podjęła decyzję, by oświadczyć publicznie, że nie rekomenduje korzystania z ibuprofenu w sytuacji epidemii koronawirusa. Decyzję tę WHO oparło na publikacji w „Lancet” i francuskiej rekomendacji. Jednocześnie 18 marca Europejska Agencja ds. Leków ogłosiła, że nie ma przesłanek do takiej rekomendacji.

Głos w całej sprawie zabrał też prezes polskiego Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, który oświadczył, że nie ma naukowych przesłanek do zrezygnowania z terapii ibuprofenem w związku z COVID-19. Jednocześnie zalecił działanie zgodnie z krajowymi wytycznymi, które w większości zalecają paracetamol jako pierwszy wybór w leczeniu gorączki i bólu.

19 marca  WHO wycofała się ze swojej rekomendacji nt. ibuprofenu, zapowiadając wnikliwe obserwowanie sytuacji.

Wiedza medyczna o COVID-19 jest nieugruntowana i codziennie jesteśmy zasypywani przez media różnymi informacjami, które nie są potwierdzonymi faktami, ale badanymi hipotezami. Dlatego należy pamiętać, że korelacje między różnymi zjawiskami nie oznaczają zachodzenia między nimi związków przyczynowo-skutkowych.

kak/ Magdalena Kawalec-Segond, PORTAL TVP.INFO

Komentarze (7):

taro2020.03.20 19:57
a ja bede lykac novamin.
robert2020.03.20 18:43
Wysiadam, wolę Tramal😜😜😜
Jude, was machst du denn hier?2020.03.20 18:35
@ NIE BADZ OBOJETNY, Żydzie wyklęty ...aaa_ ... ty Klapafuckyousz pisze: - "A teraz … głośno pierdzę, aby zagłuszyć kaszlnięcie." - I kto takich wpuścil do chrześcijańskiej Europy i Polski?! To wszystko od tego koszernego szajsu. Żryj ten swój koszerny szajs bo stygnie!
ladychapel2020.03.20 16:54
Pinokio: rzad od paru miesiecy przygotowywal sie na ewentualnosc pandemii koronawirusa, ktorej jeszcze miesiac temu nikt sie nie spodziewal. No miszcz normalnie!
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.03.20 16:48
Na tym "portalu" to raczej oczekujemy debaty o wyższości modlitwy katolickiej nad protestancką, albo nowenny pompejańskiej nad dziewanną trędownikowatą.
Czesc kotku2020.03.20 16:48
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek w wieku od 21lat. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, ================= wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - www.lexlale.eu i wyszukaj mnie po niku: Kamka napisz do mnie i spotkajmy sie!
Michał Jan2020.03.20 16:47
Jak komuś wątroby staje, to może paracetamol.