Watykan: to jedne z najmroczniejszych czasów. Przez przemoc muzułmanów - zdjęcie
30.12.14, 20:50Watykan: to jedne z najmroczniejszych czasów (fot. sxc hu)

Watykan: to jedne z najmroczniejszych czasów. Przez przemoc muzułmanów

5

„Przeżywamy jedne z najmroczniejszych momentów historii ludzkości” – mówi przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego na łamach L’Osservatore Romano, kard. Jean-Louis Tauran. „Nie mija żaden dzień bez tragicznych wydarzeń w różnych krajach” – stwierdza kardynał odwołując się zwłaszcza do mordów dokonywanych przez islamskich ekstremistów.

„Nie oszczędzają one nikogo: dzieci, starców, kobiet, osób cywilnych, ludzi innych religii, ale też współwyznawców. Sytuację pogarsza i komplikuje powoływanie się na Boga czy religię dla usprawiedliwienia takiej przemocy” – mówi purpurat.

Pyta w tym kontekście, czy wiarygodny jest jeszcze dialog międzyreligijny, przede wszystkim chrześcijańsko-islamski.

„Wierna misji powierzonej jej przez Kościół w osobie jego najwyższego Pasterza Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego kontynuuje, a nawet nasila swą działalność, zwłaszcza z muzułmanami” – opowiada kardynał Tauran.

Przypomina też, że wkrótce odbędzie się wiele inicjatyw w ramach dialogu z islamem. To między innymi doroczne zebranie Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Muzułmanami, które poprzedzi spotkanie Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego z ekspertami w dziedzinie, którą zajmuje się ta dykasteria. Kardynał mówi też, że w Iraku udało się otworzyć nowy kanał dialogu: to stały komitet z udziałem przedstawicieli muzułmanów szyitów i sunnitów, chrześcijan oraz sabejczyków.

pac/radio watykańskie

Komentarze (5):

anonim2014.12.30 21:15
Sami sobie te najmroczniejsze czasy stworzyli.
anonim2014.12.30 23:45
sami sobie ten los zgotowali
anonim2014.12.31 7:50
Tryt napisał: " To muzułmanie się bombardowali w Iraku, Syrii, Libii i Afganistanie. " Pozwolę sobie zauważyć, że wojska koalicyjne, w w/w krajach, zabiły w sumie niewielu cywilów - jak podczas każdych działań wojennych jakaś ilość ludności cywilnej ginie, ale znacznie więcej ofiar było za czasów panujących w tych państwach reżymów. Natomiast jest faktem, iż to właśnie muzułmanie w tych krajach muzułmanów prześladują, islamscy fundamentaliści wymordowali tam więcej muzułmanów, aniżeli chrześcijan. Z prostej przyczyny - tych pierwszych było i jest tam zdecydowana przewaga. *** Co do handlu ludźmi. Zdecydowanie więcej muzułmanów trudniło się i trudni tym procederem - zarówno w przeszłości, jak i w czasach nam współczesnych. O braniu w jasyr słyszałeś? A o ostatnim handlu dziewczynkami i kobietami, jaki prowadzą muzułmanie?
anonim2014.12.31 13:09
..."czy wiarygodny jest jeszcze dialog międzyreligijny, przede wszystkim chrześcijańsko-islamski..."---------nie był, nie jest i nie będzie
anonim2014.12.31 13:11
Tryt ; ty też startujesz w konkursie na Największego Cymbała Wśród Komentatorów Frondy? duuużo was, jak ten kraj ma dość do dobrobytu przy takich jenteligentach