W zamian za wsparcie Rosji Łukasznka może oddać władzę - zdjęcie
14.09.20, 16:23fot. Kremlin.ru

W zamian za wsparcie Rosji Łukasznka może oddać władzę

5

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka przyleciał dziś do Soczi, gdzie ma spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Komentując tę wizytę rosyjskie media zapowiadają, że najpewniej dojdzie w jej trakcie do ustalenia ceny, jaką Mińsk będzie musiał zapłacić za wsparcie ze strony Moskwy. W grę ma wchodzić nawet kontrolowane przekazanie władzy przez Aleksandra Łukaszenkę.

Jak podkreśla „Niezawisimaja Gazieta”, obecna sytuacja Aleksandra Łukaszenki jest bardzo niestabilna i określa się go jako polityka „toksycznego”. Jest on już nie tylko prezydentem nieuznawanym przez Europę i USA, ale również na samej Białorusi drastycznie spadła jego pozycja:

- „Dziś Łukaszenka nie jest już takim gospodarzem kraju z pełnią władzy, jakim był przed kampanią wyborczą, kiedy osobiście mógł decydować, czy podpisywać jakieś dokumenty, i ani społeczeństwo, ani nomenklatura nie mogły na to wpłynąć” – ocenia politolog Waler Karbalewicz.

Gazeta wymienia przypuszczenia ekspertów co do ceny, jaką prezydent Białorusi będzie musiał zapłacić za pomoc z Rosji. Mówi się m.in. o sprzedaży pewnych białoruskich przedsiębiorstw czy przeniesieniu tranzytu towarów białoruskich z portów w państwach bałtyckich do portów w Rosji. Eksperci mówią też o możliwym powrocie do tematu rozlokowania wojskowych baz Rosji na Białorusi.

Rosyjska gazeta bierze pod uwagę również możliwość „kontrolowanego przekazania władzy” na Białorusi. Miałoby chodzić o wprowadzenie nowej konstytucji a po niej przedterminowych wyborów prezydenckich. 

- „Zdaniem ekspertów właśnie taki wariant Łukaszenka gotów jest zaproponować, a pomoc Rosji będzie polegać na poparciu i lobbowaniu” – przekonuje „Niezawisimaja Gazieta”.

kak/PAP, niezależna.pl

Komentarze (5):

Randka juz dzis2020.09.14 19:13
Szukam miłego i kulturalnego faceta na spotkania Mam na imię Monia 24 wiosny.... wiecej moich fotek i kontakt do mnie tu- www.frircikvip.com.pl ====================== Znajdź mnie- Monikj- napisz do mnie i spotkajmy sie!
Michał Jan2020.09.14 17:32
Ciekawy deal - za uratowanie od śmierci, zapłaci życiem...
Roman2020.09.14 18:29
Za obietnice bezkarności i sukcesji dla dzieci odda niepodległość Białorusi.
Michał Jan2020.09.14 19:52
A Ty byś wziął takie obietnice na serio?
Vi2020.09.14 16:46
Głupi człowiek, oni go wykończą. Dla przegranych mają tylko pogardę. Już bezpieczniejszy byłby gdyby pozostał własnym narodzie, Białorusini nie są mściwi.