TYLKO U NAS. Tomasz Sakiewicz: Weto byłoby błędem. Wywalczyliśmy, co było do wywalczenia  - zdjęcie
12.12.20, 11:15Fot. screenshot - YouTube (Telewizja Republika)

TYLKO U NAS. Tomasz Sakiewicz: Weto byłoby błędem. Wywalczyliśmy, co było do wywalczenia

57

Porozumienie zawarte na szczycie w Brukseli stało się obiektem diametralnie różnych komentarzy. O opinię na temat konkluzji wypracowanych przez szczyt Rady Europejskiej zapytaliśmy m.in. Tomasza Sakiewicza, redaktora naczelnego "Gazety Polskiej".

 

Według naszego rozmówcy wypracowane porozumienie jest najkorzystniejszą opcją, którą w tym momencie Polska mogła uzyskać.

"Więcej nie można było tutaj osiagnąć. Można było po prostu zawetować budżet i wrócić do negocjacji w styczniu. Nasz problem polegał na tym że wrócilibyśmy sami. Węgry uważały, że uzyskały wszystko, co chciały uzyskać, więc Polska byłaby w negocjacjach samotna i to byłaby sytuacja trudniejsza. Po drugie - co jest też prawdopodobnym sukcesem - żadne istotne zagrożenie nie zostało przesądzone. To znaczy, wracamy do punktu wyjścia za parę miesięcy, może za dwa lata i wtedy będziemy musieli rozstrzygnąć o kształcie Unii Europejskiej."

Tomasz Sakiewicz zwrócił uwagę, że atutem Polski oraz innych krajów jest istnienie w wypracowanych rozwiązaniach swoistych hamulców, które blokują możliwość ingerencji instytucji unijnych w kompetencje państw. Nie powinniśmy się zatem obawiać, przynajmniej za obecnego rządu, prób naruszania naszej suwerenności przez Unię Europejską:

"Ilość mechanizmów blokujących możliwość odbierania nam suwerenności jest na tyle duża, że gdyby je ominięto i złamano, to tak na prawdę my też moglibyśmy się już wtedy nie przejmować żadnymi regułami, też mielibyśmy rozwiązane ręce. Obydwie strony są tego świadome."

Redaktor naczelny "Gazety Polskiej" zwrócił zarazem uwagę na potencjalne zagrożenie, związane z możliwością zupełnie innej niekorzystnej dla Polski interpretacji wypracowanych zapisów w przypadku zmiany układu politycznego w naszym kraju.

"Największym niebezpieczeństwem wyników tych negocjacji tak naprawdę jest to, że inny rząd będzie wykorzystywał te zapisy, a wtedy się okaże, że one będą zupełnie inaczej interpetowane, albo też te hamulce, które są tu wmontowane, nie będą używane. To znaczy, stworzy to ogromną pokusę zmiany władzy w Polsce i to jest to chyba największe niebezpieczeństwo, że tak naprawdę nic nie będzie powstrzymywać Unii od próby zmiany tego rządu, żeby nie musieć się wywiązać wobec niego ze zobowiązań." - stwierdził rozmówca naszego portalu. Dodał również:

"Próbuję analizować te zapisy, niestety ich interpretacje są skrajnie różne. Wniosek jest taki, że one w zasadzie, tak jak podobnie, wcześniejsze ustalenia nie mają żadnego oparcia w żadnym prawie, natomiast mają silne, jakieś tam psychologiczno polityczne  hamulce. Tak samo, jak odejście od traktatów i próba narzucenia nam innego oparcia w prawie, tak i obecne zapisy są słabo oparte w prawie unijnym, ale wzajemnie  się wiążą."

Zdaniem Tomasza Sakiewicza trudno w rezultacie mówić o jakichś wygranych rozgrywki wokół sporu z Unią o mechanizm praworządności.

"W tej chwili bitwa jest nierozstrzygnięta, co można uważać oczywiście za sukces, bo mogło być gorzej. To nie Grunwald, to raczej Płowce." - podsumował redaktor naczelny "Gazety Polskiej".

Z Tomaszem Sakiewiczem rozmawiał Tomasz Poller.

Komentarze (57):

Dam2020.12.14 8:08
Orban dostał to co chciał, może wciąż malwersować pieniądze z UE do swoich kolegów i utrzymywać oligarchię. PIS dostał okrągłe Ziobro, bo praworządność i tak zacznie obowiązywać. A sam Ziobro został z "veto albo śmierć" stał się miękiszonem.
linus2020.12.14 0:15
Grunwald dzieli od Płowców 80 lat i czas ten został optymalnie wykorzystany, czego Grunwald jest najlepszym dowodem. My mamy znacznie mniej czasu na przygotowanie jakiegoś Grunwaldu, bo możemy być pewni tego samego co Polacy przed 700 laty: żadnej długotrwałej zgody być nie może i nie będzie, bo różnice są absolutnie fundamentalne, cele często przeciwstawne, etos i wartości z innych galaktyk. Oni wiedzą i my też powinniśmy, że albo my ich, albo oni nas. Odliczanie dawno się zaczęło, ale nic nie jest przesądzone w żadną stronę, uporczywe niemieckie ataki są tego dowodem. Ważne tylko, byśmy nie opuszczali rąk, zwycięstwo jest możliwe. W Bogu nadzieja i do roboty..
Monika2020.12.13 21:33
Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Naturalnie przed spotkaniem chciałabym się lepiej poznać, wymienić się numerami telefonów i zdjęciami jeżeli jesteś zainteresowany napisz do mnie na : http://panieonline.pl/monia89
Pytajniczek2020.12.14 1:33
Potrzebuję pomocy żeby zasadzić ziemniaki.Pomożesz?
Anonim2020.12.13 16:44
Nie znam się na tym , gdyż mnie to nie interesuje . Osobiście wolałabym by Polski Rząd nie dostał od UE ani 1 euro . Ale myślę , ze ten polityk ma rację .
katolicka deratyzacja Polski2020.12.13 15:19
PIS bedzie glosowal RAZEM z PO za Merkel i przeciwko Ziobrze.
Anonim2020.12.13 14:06
Jaką moc sprawcżą ma pieniężna kroplówka, jak choćby ze spółek SP dla Gazety Polskiej? i żeby tak łżeć wbrew swoim słwom jeszcze dwa dni wcześniej. Kroplówki pieniężne są niezawodne! PiS-owskie pragramy pomocowe. Sorosa kroplówka dla Gazety dla polskich Żydów.
Marian P.2020.12.13 12:08
Kto słucha tego pisowskiego trolla ten sam sobie szkodzi.
Anonim2020.12.13 11:43
Sakiewicz ? czys pan pedal czy tez komunistom pan sie sprzedal ????
Anonim2020.12.13 17:23
i jedno i drugie
Anonim2020.12.13 11:28
Nie wpadajcie w zachwyty i samozadowolenie bo pewnie nie wiecie co fałszywi ,, przyjaciele " z Unii Europejskiej nam szykują a Stasi z Niemiec i KGB z Rosji, Mosad z Izraela w Polsce działają a my pewnie NIE. ,, Wszak to przecież wszyscy nasi ,, PRZYJACIELE " .
antoni.s2020.12.13 11:07
Czytam tego sakiewicza, słuchałem i oglądałem go kilka razy na tv i twierdzę że cała wiedza tego faceta to same ogólniki, wyświechtane deklaracje bez głębszej treści zawsze po fakcie dopasowane do aktualnej sytuacji, ten gość zna się trochę na wszystkim i idealnie trafił w swoją niszę w której z gazetki o 15-to tysięcznym nakładzie wyciąga grube miliony z reklam państwowych spółek, których to odbiorcami są kluby gazety polskiej, a które to miliony nie wystarczają na opłacenie pracowników owej gazetki, taka sytuacja.
Kicimehr2020.12.13 11:01
Do rzeczy niemozliwych nikt nie jest zobowiazany.
Polonia Semper Fidelis2020.12.13 8:39
"Kończymy nasze relacje biznesowe ze skutkiem natychmiastowym" - poinformowała Radio Maryja w Kanadzie tamtejsza stacja radiowa, która udostępniała toruńskiej rozgłośni swoje fale. Zdecydowano się na ten krok po tym, jak Radio Maryja nie odniosło się do zarzutów dot. antysemickich treści w swoich programach. "Wspaniały dzień dla praw człowieka w Kanadzie. Ksenofobiczny program radiowy, Radio Maryja, już więcej nie będzie nadawany na Kanadyjskich falach radiowych!"
Anonim2020.12.13 7:16
Haha a jeszcze kilka śni temu mówił ze weto jest potrzebne Oj gubią się „dziennikarze” zalezni od PiS
Jakub2020.12.13 5:04
Sakiewicz, jesteś po prostu sprzedajnym knurem. Lata temu gdy zacząłeś obcować z PiS-em obiecywałeś, że poparcie twoje będzie uczciwe a nie klakierskie. W tym czasie przeszedłeś drogę nie tylko klakiera ale najgorszego kłamcy, cenzora każdej zdrowej myśli i podlizywacza. Wolałbym tu napisać o tobie, że jesteś uczciwym dziennikarzem a nazywanie cię szmatą nie sprawia mi żadnej przyjemności. A twoi współpracownicy? Jaki pan, taki kram.
Jakub2020.12.13 23:30
Chciałbym dodać ze zdziwieniem ale i z zadowoleniem, że Targalski w ostatnim Geopolitycznym Tyglu nie szczędzi krytyki PiS-owi. Zresztą przewidywał taki koniec negocjacji. Chyba go nie wywalą?
TrybunaRobotnicza2020.12.14 1:36
Wywalą. Jak Fronda Matkę Kurkę, za antypandemiczne felietony.Wtedy przyjdzie jakiś Karnowski i na pisze , po linii partyjenej, co trzeba.
sx2020.12.13 1:08
prawacki debil
Beno2020.12.12 22:50
Sakiewicz, ciebie też już przerobili. może obiecali ci trochę z tych pieniędzy, że zmiękłeś. A gdzie Polska i jej suwerenność? Iluż to Judaszy się nazbierało w ciągu tych 30 lat wolnej Polski. Zgroza.
Janek2020.12.12 19:51
Jak fajnie będzie to się okaże. Raczej szybciej niż później. Bez jakiegoś konkretnego planu i działania Niemcy dadzą nam popalić. Możemy pisać odwołania zapytania itp. Powodzenia
Polonia Semper Fidelis2020.12.12 18:33
Ale przecież było mówione: veto albo śmierć
Kamil2020.12.12 16:20
Mateusz Morawiecki - Konrad Walenrod, właśnie uczynił następny krok do powstania paneuropejskiego państwa - takie Stany Zjednoczone Europy. Już niedługo rząd federalny przejmie większość kompetencji.
Mała162020.12.12 14:30
Celem miało być żeby niemcom wybić z głowy te głupie pomysły, a nie jakieś negocjacje i ugody. Jestem rozczarowany bardzo.
Ja2020.12.12 14:12
Jak to ku..a błędem? Najpierw napier......e na UE, Niemcy, czy też Holandię, a teraz mówicie, że to nie tak? Moja mama była święcie przekonana, że jak zgodzimy się i podpiszemy się pod tymi dokumentami, to już będzie po Polsce! A wy teraz mówicie o jakimś błędzie? Co jest? Kto teraz jest patriotą, a kto zdrajcą? Panie Sakiewicz, czy aby nie chodzicie i wy na pasku Berlina i Brukseli?!
Uczciwy2020.12.12 14:11
UE jest na zachodnich portalach krytykowana, a niemiecka prasa krytykuje polski rzą. Czyli przegrali i nic na Polsce nie wywalczyli.
Beno2020.12.12 22:53
Uczciwy, może jesteś i uczciwy, ale trzeba jeszcze włączyć rozsądek.
ryszard2020.12.12 14:07
To jest wzorzec mentalności obciążonej syndromem półprawd. Niestety to jest genetyczne, jeśli już ktoś tak ma, to ma. Prawda, w tym przypadku jest nieco inna (w słowach tylko nieco, w skutkach to zupełnie inna rzeczywistość) - należałoby ująć to tak: "Weto byłoby błędem, powinniśmy wywalczyć co trzeba."
Lolek2020.12.12 14:01
Teatrzyk dla tubylców.
matis892020.12.12 14:00
Hehe teraz lewacki PIS będzie udawał przy każdym udawanym spięciu że broni suwerenności Polski bo zła lewacka UE której lewacki PIS włazi w tyłek jak okupant chce pozbawić Polski suwerenności. Z drugiej strony ten okupant jest taki dobry i wspaniały jak mówi PIS. Lewacki PIS już tak zamotał się w tych kłamstwach że stoi w jednym szeregu z Tuskiem i PO.
Monika2020.12.12 14:00
Cześć, mam imię Monika, poznam jakiegoś normalnego faceta, wiem czego chcę od życia, żeby było jasne - nie szukam męża, chcę się po prostu zabawić bez angażowania się w coś poważniejszego. Nie pytaj czy jestem wolna, dla mnie to nie istotne czy kogoś masz. Naturalnie przed spotkaniem chciałabym się lepiej poznać, wymienić się numerami telefonów i zdjęciami, także możemy porozmawiać na portalu randkowym, sprawdź mój profil: http://panieonline.pl/monia89
sprzedajny "dziennikarz" za pisowskie pieniadze2020.12.12 13:46
Lepiej słuchać Polaków i Patriotów jak bł. Stefan Kardynał Wyszyński:"nie ma polskiej polityki za niepolskie pieniądze" https://www.youtube.com/watch?v=cgnSFE1gqBY&t=3s
Anonim2020.12.12 14:08
Można zawsze UE podziękować za towarzystwo ale na dzień dzisiejszy jest za małe poparcie społeczne dla tego pomysłu. Morawiecki zrobił co mógł zrobić, wziął kasę i będzie próbował budować silniejszą pozycję Polski, kto silniejszy ten ma rację w UE, prawo nie ma znaczenia, ostatecznie i tak postawili by na swoim.
lepszy rydz jak nic2020.12.12 13:41
Vetem nie jedni już straszyli ale ostatecznie go nie użyli, więc to nie jest nic nadzwyczajnego. Widocznie nie było wystarczającego wsparcia, inne kraje wolą się nie narażać decydentom czyli Niemcom. A nasza opozycja zupełnie legalnie opowiedziała się po niemieckiej stronie. Nie zawrócisz Wisły kijem ale przynajmniej daliśmy głośny sygnał że zapisy o praworządności są nieprecyzyjne a reszta państw przyznała rację, doprecyzowali i się tego nie wyprą bo jest to zapisane. Czyli mamy jakiś argument w ewentualnej walce o swoje racje gdyby próbowali nam coś narzucać.
hehehe2020.12.12 13:35
To znaczy, że jak lewackie unijne ściervo wysmaży następny bezprawny pomysł, łamiący przyjęte wcześniej traktaty to trzeba będzie znów starać się wywalczyć ile się da ? W końcu jak urzędasy podejmą decyzję o utylizacji Polaków to wywalczymy rozłożenie jej na raty i będzie megasukces ?
Jazzz2020.12.12 12:38
W trzech zdaniach mozna streścic to tak. Dostaliśmy pieniadze, ale w kwestii ochrony suwerenności niczego nie osiagnięto. Rozprawa z Polską została przełozona na później. Może po zmianie rządu, Unia nie będzie musiała o nic walczyć, bo następcy bez szemrania zgodzą sie na wszystko.
A co mieliśmy "osiągnąć"?2020.12.12 12:56
"ale w kwestii ochrony suwerenności niczego nie osiagnięto"
prof. doktorJ. Hertrich-Woleński portret własny2020.12.12 12:33
https://imgur.com/a/TkVUo3S
Skrzypek na dachu2020.12.12 12:14
Targowica za trzy lata albo Polexit bo Unia ma swe dnie policzone.
Sakiewicz - NIE MYDLCIE OCZU2020.12.12 12:07
Polakom. Gównoście wywalczyli. Patrioci spod biało-niebieskiej gwiazdy
fdf2020.12.12 12:07
Dziennikarz ścierka.
Anonim2020.12.12 12:07
Sakiewicz teraz nawija, że błędem było weto?? Może nie niech się zdecyduje. Widać przekaz dnia się zmienił co za wstrętny sprzedawczyk
Dobromir Dobry Mir2020.12.12 12:06
Ja pierldole, przecież to już oficjalnie przyznanie się dziennikarza, że za rządowe srebrniki powie i napisze wszystko. Ktoś już tu napisał ale zgadzam się w pełni - dziennikarska dziwka
Anonim2020.12.12 11:56
Jak to ludzie zmieniają zdanie, przed wetem, i po wecie? a może chodzi o kroplówkę ze spółek Skarbu Państwa?
Anonim2020.12.12 11:54
Poller rozmawia z Sakiewiczem. Jeszcze tylko Jasia Bodakowskiego zabrakło do świętej trójcy frondowskich dzbanów.
( ಠ ͜ʖಠ)2020.12.12 11:50
co za zakłamany typ. śpiewa tak jak władza mu zagra. sprzedajna dziennikarska dziwka
Anonim2020.12.12 11:50
Pisowczyki dostały po uszach to teraz trzeba dostosować przekaz że jednak wygraliśmy i tak miało być od początku xD Sakiewicz to by gówno zjadł i podziękował, byle by się Kaczyńskiemu przypodobać.
Nazbol Polska2020.12.12 11:43
https://www.youtube.com/watch?v=MZkEMxhsAV8&t=177s
Agnieszka2020.12.12 11:38
A no jasne. Dla waszej władzy weto byłoby błędem. Podobnie jak ustawy anty447, które zabezpieczałyby Polskę, dawały jasność, co do intencji każdej władzy w sprawie roszczeń żydowskiej gangsterki. Toż twoja protegowana, panie Sakiewiczu, pupilka kierująca warszawskim klubem GP czyli rzeczniczka PiS Anita Czerwińska powiedziała wtedy, że nie potrzeba żadnych ustaw chroniących Polskę, bo wasza załgana, zdradziecka, kryptolewacka, partyjniacka i antypaństwowa władza jest i ma być jedyną gwarancją ochrony i innych być nie może ... A po was to choćby potop? No to zdrajcy - po stokroć zdrajcy!!!!
Anonim2020.12.12 11:58
W pełni się zgadzam. Pozdrawiam!
Jakub2020.12.13 4:51
do Agnieszka 2020.12.12 11:38. Zgadzam się z Pani wpisem, odbiega korzystnie od większości tu zamieszczonych. Po paru latach od przejęcia władzy, PiS pokazał, że nie będzie robił rzetelnych reform a raczej działania pod "publiczkę". Tragedia! Najgorzej, że ja przynajmniej nie widzę żadnej społecznej i politycznej siły w Polsce, która by to zrobiła.
Józef2020.12.12 11:28
Czy Sakiewicz wie co to honor, bo gdyby miał lustro to wstyd w nie patrzeć. Teraz czekam kiedy Ziobro i spółka powie że weto byłoby błędem, a podpisanie kompromisu sukcesem.
Nazbol Polska2020.12.12 11:23
https://www.youtube.com/watch?v=MZkEMxhsAV8&t=177s
ak2020.12.12 11:23
To jednak ktoś jest miękiszonem. Pytanie kto ? Może pan Sakiewicz wykona pogłębioną analizę tego problemu ?
AAAtomek2020.12.12 11:20
Weź Sakiewicz wstydu oszczędź i wyp...ol się z polityki! Dla dobra Polski i Polaków! ps. Zawsze możesz nauczyć się jakiegoś prawdziwego zawodu.
AAAtomek2020.12.12 11:19
Uwielbiam hipokryzję prawaków!!!! Co innego myślą, co innego mówią, co innego robią! :D
katolicka derartyzacja Polski2020.12.13 15:21
Jestem zachwycony inteligencja Atomka. Jest czlowiekiem podlym,ale przynajmniej glupim,i w tym widze reke boza.