TYLKO U NAS! T. Poller: Podstawą walki z koronawirusem są ,,buble prawne'' - zdjęcie
17.10.20, 16:30Fot. yt/patryk jaki

TYLKO U NAS! T. Poller: Podstawą walki z koronawirusem są ,,buble prawne''

58

Nic nie daje rządowi prawa do tworzenia prawa niezgodnego z prawem i żaden koronawirus nie jest tu żadnym usprawiedliwieniem. Nie trzeba naprawdę być prawnikiem, aby złapać się za głowę, widząc radosną twórczość polegającą na produkcji aktów prawnych o randze rozporządzenia, niezgodnych z ustawami, z konstytucją, a na dodatek sprzecznych pomiędzy sobą. Kto te rozporządzenia wymyśla? Czy w ogóle w rządzie pracują jacyś prawnicy? Czy w ogóle oglądają oni to, co otrzymuje potem do podpisu premier? I jak ktoś przy zdrowych zmysłach może dopuścić, by policja egzekwowała od zwykłego obywatela przestrzeganie bezprawnych aktów?

Na wstępie wyjaśniam: ani nie twierdzę, że koronawirus nie istnieje, ani nie twierdzę, że epidemii nie ma, nie twierdzę również, że profilaktyka chorób zakaźnych jest bezsensowna. Uważam natomiast, że radosna twórczość rządu uprawiana od ponad pół roku jest gorsza dla państwa prawa niż ekscesy wszystkich margotów razem wziętych. Nie ma usprawiedliwienia dla prawnego niechlujstwa rządu!

Ostatnim, głośnym i komentowanym zresztą, kuriozum jest Rozporządzenie z 9 października w §27.1. zawierające nakaz zasłaniania ust i nosa w "miejscach ogólnodostępnych". (1) Kwestię definicji "miejsca ogólnodostępnego" pominę (choć konia z rzędem temu, kto znajdzie ją w polskim prawie, a samo pojęcie jest nawet bardziej problematyczne niż "miejsce publiczne", w kontekście którego warto choćby przypomnieć sobie sobie dyskusję nad legalnością picia piwa nad brzegami Wisły).

Czy wszyscy jesteśmy podejrzani?

W świetle obowiązującego w Polsce porządku prawnego podstawą prawną rozporządzenia musi być być ustawa (jest to wyraźnie określone w Konstytucji, z którą zresztą muszą być zgodne z kolei ustawy). Jeśli chodzi o rozporządzenie zawierające nakaz zasłaniania ust i nosa, podaną podstawą prawną mają być tutaj art. 46a i art. 46b pkt 1–6 i 8–12 Ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Czy w przywoływanych artykułach i punktach Ustawy znajdujemy jednak cokolwiek, co możnaby uznać za podstawę wprowadzenia rzeczonego nakazu oraz karania za niestosowanie się do niego?

W art. 46b pkt 4. czytamy, owszem, o możliwości ustanowienia "obowiązku poddania się badaniom lekarskim oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie".

Tak więc, uznając zasłanianie ust i nosa maseczkę, przyłbicę lub fragment odzieży (rozporządzenie wymienia tu kilka możliwości) za "inny środek profilaktyczny", rownocześnie jednak powołano się na przepis, który mówi wyraźnie o osobach chorych lub podejrzanych o zachorowanie.

Należałoby zatem uznać, że wszyscy jesteśmy podejrzani o zachorowanie? Wydaje się to poniekąd logiczne, i sądząc po skali zachorowań, być może należałoby tak uznać, jednak Ustawa definiuje również pojęcie "podejrzenia". To zresztą wyjaśniał w rozmowie z Dorzeczy.pl Jerzy Kwaśniewski z Ordo Iuris: "Ustawa definiuje też wąsko, czym jest "podejrzenie" - to albo stwierdzone objawy kliniczne choroby albo dowiedziony kontakt z osobami zakażonymi. Nie można uznać całej populacji za "podejrzaną o zachorowanie".

Tak więc nakaz noszenia maseczki lub zasłaniania ust i nosa w inny sposób określony w rozporządzeniu nie ma żadnych podstaw prawnych. Jest bezprawny, a co za tym idzie, bezprawne jest również karanie za niestosowanie się do bezprawnego rozporządzenia.

"Tereny zieleni" czyli nielegalna droga do klatki schodowej

To tylko ostatni przykład radosnej twórczości w wydaniu rządu. Tym bardziej kuriozalny, że na przygotowanie odpowiedniej ustawy czy też nowelizację którejś z ustaw dotychczasowych było naprawdę sporo czasu, bo ponad pół roku.  Jednak bubli prawnych w ramach walki z kowidem stworzono całą masę, a ich szczególny wysyp miał miejsce wiosną. Pomijam już kontrowersje prawne związane z idiotycznym wiosennym zakazem wstępu do lasów (w Warsiawce pewnie nie zdają sobie sprawy, że na prowincji sporo osób do własnego domu może dotrzeć jedynie przez teren leśny).

Kuriozalne było także rozporządzenie z końca marca b.r. zakazujące od 1 do 11 kwietnia"korzystania z pełniących funkcje  publiczne i pokrytych roślinnością terenów zieleni". W rozporządzeniu, pod hasłem "w szczególności" wymieniono niektóre przykłady takich terenów. (2)  

Zwróćmy uwagę, że nie użyto tutaj terminu "tereny zielone" z języka potocznego, ale właśnie "tereny zieleni". Co to jest "teren zieleni"? Ano, jest to termin mający określone znaczenie i to zdefiniowany w Ustawie o ochronie przyrody. W myśl tej definicji takimi terenami są "tereny urządzone wraz z infrastrukturą techniczną i budynkami funkcjonalnie z nimi związanymi, pokryte roślinnością, pełniące funkcje publiczne, a w szczególności parki, zieleńce, promenady, bulwary, ogrody botaniczne, zoologiczne, jordanowskie i zabytkowe, cmentarze, zieleń towarzysząca drogom na terenie zabudowy, placom, zabytkowym fortyfikacjom, budynkom, składowiskom, lotniskom, dworcom kolejowym oraz obiektom przemysłowym”. (3)

Jaja z pogrzebu czyli zamknięcie cmentarzy od prima aprilis

To, co rzuca się w oczy to, po pierwsze, terminologiczne niechlujstwo w rozporządzeniu. Podstawiając ustawową definicję do pojęcia użytego w rozporządzeniu otrzymujemy, uwaga: "pełniące funkcje publiczne i pokryte roślinnością tereny (...) pokryte roślinnością, pełniące funkcje publiczne". Czyli masło maślane.

Warto nadmienić o innym absurdzie, który wyłaniał się z rozporządzenia. Iluż mieszkańców osiedli dochodzi do klatek schodowych przez tereny zieleńców czy nawet parków, a więc przez 11 kwietniowych dni łamało cytowane rozporządzenie?

Ale kuriozum jest jeszcze jedno.  Zgodnie z definicją oraz wyszczególnieniem w Ustawie do terenów zieleni należą cmentarze. W myśl Rozporządzenia były one zatem formalnie zamknięte od 1 do 11 kwietnia! Pytanie: Czy ktoś w ogóle w Polsce o tym wiedział i czy np. pogrzeby mające miejsce w tym czasie były nielegalne? Nie mowiąc już o tym, że przepis kolidował zresztą z inną regulacją, która wówczas określała ilość osób mogących uczestniczyć w ceremonii na cmentarzu.

Przypisy

1. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r.w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii

2. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31marca 2020r.w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku zwystąpieniem stanu epidemii. Rozdział 7, §17.1.

3. Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Art. 5, pkt 21

Tomasz Poller

Komentarze (58):

Leon2020.10.18 8:44
A może w uzupełnieniu analiza 5 dla zwierząt. Która bardziej durna? Kurnikarze załatwili sobie hallal a wskazują żeby bydło wozić statkami do krajów śródlądowych. Gdy polskiego chłopa udręczonego przez biurokrację zaatakują trójki pomalowanych z gołymi tyłkami zboczeńców LGBTQ+/- (58 płci wydumanych). PiS jedzie po równi pochyłej
Tomasz Leon poleruje…2020.10.17 21:24
twarz Tadeusza Grzesika na portalu fronda.pl. Ale tylko dla zabawy.
frondziarze są zabawni2020.10.17 20:45
„Dorosłe dzieci mają żal o kiepski przepis na ten świat”.
To , , " nie jest cudzysłów2020.10.17 19:30
Jasne. Trzeba było procedować ustawę zamiast bić się o stołki.
B.2020.10.17 19:13
Prawnik się znalazł!!!! Jak wiadomo filozof zna się na wszystkim, a Poller to filozof, tak jak Gowin, który też zna się na wszystkim. Mamy geniuszy, nie ma co! Filozof -publicysta cieszy się, że znalazł w ustawach rządowych jakieś formuły, które mu się nie podobają i wrzeszczy o bublach prawnych. Opamiętaj się człowieku! Naprawdę możesz znaleźć bardziej pożyteczne zajęcie niż ataki na rząd w tragicznej prawie sytuacji epidemicznej. Rząd naprawdę robi co może, żeby ratować Polaków i gospodarkę, ale różne pieski uwielbiają szarpać po nogawkach ludzi, którzy ciężko pracują.
B.2020.10.17 19:15
Dzięki Ci Boże, że mamy dobry rząd i mądrego premiera, bo dzięki temu jakoś się jeszcze trzymamy!
B.2020.10.17 19:18
Nie będziesz brał imienia Pana, Boga twego, na daremno.
BieS2020.10.18 22:16
Kim ty jesteś, że nie zrozumiałeś co to jest używanie imienia Pana Boga nadaremno?
rebeliant2020.10.17 19:54
Aż nadejdzie kolonawirus i trzymanie... puści. I tak ma być.
rebelint2020.10.17 19:22
W przypadku faktycznego zagrożenia, to byś miał reżim dyscypliny zaprowadzanej siłami wszelkich możliwych służb. Nie było by pajacowania z barami, dyskotekami, restauracjami. Zostały by wyjęte księgi zasobów Polski włącznie z zasobami ludzkimi i chodziło by to w trybie awaryjnym.
rebeliant2020.10.17 19:53
Miało być rebeliant. Tajne służby zeżarły mi "a".
ex-rebelyant z rebelya.pl2020.10.17 20:00
No, już ci uwierzę ;-(
BieS2020.10.18 22:19
Niezrozumiały ten twój bełkot.
Poland. Last updated: October 17, 2020, 17:05 GMT2020.10.17 19:10
Coronavirus Cases: 167,230 Deaths: 3,524 Recovered: 90,162
Belarus. Last updated: October 17, 2020, 16:54 GMT2020.10.17 19:00
Coronavirus Cases: 86,392 Deaths: 921 Recovered: 78,990
Palindrom2020.10.18 12:17
Obok Białorusi przedstaw jeszcze tak samo wiarygodne dane z Chin i Korei Północnej; w tej, odnotowano chyba tylko jeden przypadek zakażenia SARS-CoV-2.
rebeliant2020.10.17 18:20
A co z covidem na Białorusi ? Tam są protesty... i właśnie te stare baby powyłaziły i jakoś ich ta zaraza nie dziesiątkuje, a przecież ganiają się tam bez masek, w ścisku, w aresztach. Coś niesamowitego.
baćka Łukašenka2020.10.17 18:50
https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-na-bialorusi
rebeliant2020.10.17 19:13
W takim razie ja wierzę w Godzillę - tyle tego leciało w TV.
Teofila Bepkovič2020.10.17 19:16
Ale ŭ čym sprava, Spadar Paŭstaniec?
bingo2020.10.17 19:35
Nas możesz oszukać, ale ukrywając się nawet w doopie u murzyna wirusa nie oszukasz.
Vajciach Krapinoŭski2020.10.17 18:53
Alaksandr Łukaszenka udzielił Białorusinom porad, które jego zdaniem powinny chronić przed koronawirusem. Według prezydenta ludzie powinni wychodzić na zewnątrz i jeździli na rowerze. Ma to pomóc w prawidłowym funkcjonowaniu płuc i może zapobiec problemom z oddychaniem. Łukaszenka jest także zdania, że przed koronawirusem ochroni nas... wierność. Zwrócił się również do mężczyzn, by w czasie pandemii koronawirusa nie zawierali nowych znajomości z kobietami. "Jeśli już kogoś pocałowałeś, to nadal całuj tę samą osobę. Jeśli jesteś prawdziwym mężczyzną, trzymaj się z dala od innych kobiet, bądź cierpliwy przez miesiąc. Jeśli miałeś romans, przerwij go i pozostań w rodzinie" - radzi Łukaszenko. Wcześniej Łukaszenko stwierdził m.in. że picie wódki i chodzenie do sauny również może pomóc w walce z koronawirusem. Według prezydenta, mądrość ludowa głosi, że gdy nadchodzi trudny czas, lepiej w życiu nic nie zmieniać.
rebeliant2020.10.17 19:10
" Łukaszenka jest także zdania, że przed koronawirusem ochroni nas... wierność." No i widzisz sam" że chodzi o operację inżynierii społecznej.
Vajciach Krapinoŭski2020.10.17 19:13
Nie viedaju, što ty maješ na ŭvazie, pryjaciel.
rebeliant2020.10.17 19:25
Widzę, że cyrku dobrze pilnują.
rebeliant2020.10.17 20:03
Bom pisda albo ta co gwizda.
Anonim2020.10.17 19:10
Afryke co rusz nawiedzały epidemie eboli ale dziwnym trafem koronawirus im nie straszny. Tylko Afryka, Białoruś i Szwecja nie dały się zrobić w konia. Nikt nie kwestionuje zupełnie nowego, z tego też powodu groźnego wirusa przeziębienia (systemowo koronawirusy klasyfikowane są niżej grypy) ale strzelania z armaty do muchy i wynikłej z tego wielomiesięcznej obstrukcji służby zdrowia.
Anonim2020.10.17 19:17
Są już opinie wirusologów i pulmonologów. Bezobjawowość koronawirusa o wiele niższa (75-97%) niż w przypadku grypy (33%). Podobnie powikłania pogrypowe są uznawane za wiele cięższe. A to że nowy koronawirus niewiele się różni od "starych" prof Gut mówił od początku.... Cała czarna magia sars cov 2 to efekt jego nowości, bo w dzieciństwie nie było nikomu dane go poznać.
SARS-CoV-22020.10.17 20:01
Mówię: SPRAWDZAM!
Anonim2020.10.17 20:07
A sprawdzaj i to szybko. Pół roku ci za mało było? Mnie szybko nie zobaczysz bo jestem świeżo po chorobie i zjawiskiem paranormalnym lub typowo geriatrycznym, była by jakakolwiek powtórna infekcja .
Palindrom2020.10.18 12:35
O powikłaniach pokowidowych g**no wiadomo; za mało czasu, by porównywać z grypą, którą znamy od ponad 100 lat. Ponadto "znamy" koronawirusy… Które? Jest ich kilka dużych grup, o których wiemy, że są, ale ponieważ są głównie zwierzęce, to niewiele o nich wiemy. Po trzecie grypa – koza to nie krowa. → https://i.postimg.cc/bYg1j9RR/Wrong-person-place-and-time.png (ten obrazek pochodzi z dużej pracy → link u dołu obrazka).
Palindrom2020.10.18 12:26
Przede wszystkim Korea Północna nie dała się zrobić w konia, a Chiny już sobie z wirusem poradziły (przynajmniej w statystykach). Dziwne, jak często ludzie wspominają o Szwecji, a ani słowem nie bąkną o Japonii. W Japonii lockdown był prawnie NIEMOŻLIWY, więc Japonia musiała sobie radzić, i poradziła sobie, inaczej. Ponadto Japonia jest znana z długowieczności obywateli normalnego życia rodzinnego, czego w Szwecji, pełnej singli i domów opieki, nie ma.
BieS2020.10.18 22:30
Widzisz jak ta mucha załatwiła świat a ty zjadłeś wszystkie rozumy, czyli tytan intelektu i powołujesz się na takie marne rejony a tam się dopiero zaczyna. Zaniemówisz jeszcze z wrażenia.
JS2020.10.17 18:05
Podstawą rozpoznawania wirusa i tej całej epidemii są śmiechu warte "testy" PCR, które gdyby przy ich pomocy szukać genów człowieka znajdzie je u szympansa, leniwca, psa, banana, ślimaka. Taki to jest test ! Szatańska KPINA Z LUDZKOŚCI ! Panie Jezu przyjdź !
Dekalog III2020.10.17 18:16
Nie będziesz brał imienia Pana, Boga twego, nadaremno; bo nie będzie miał Pan za niewinnego tego, który by wziął imię Pana, Boga swego, nadaremno. (Wj 20:7)
A jak to jest w Talmudzie2020.10.17 18:18
czy Torah?
Panie Ziobro2020.10.17 18:37
To cytat z Tory, Szemot (2. Mojżeszowa). A oryginalnie to tak: _____________________________________________________________________________________________ לא תשא את שם יהוה אלהיך לשוא כי לא ינקה יהוה את אשר ישא את שמו לשוא
foliarz i proepidemik?2020.10.17 18:33
Hmmm…
Palindrom2020.10.18 12:44
jestem pod wrażeniem twojej wiedzy z biologii molekularnej; jeżeli Chińczycy wyprodukowali tego wirusa, jak niektórzy twierdzą, to twoja opinia o genach szympansa przy diagnostyce SARS-CoV-2 jest kretyńska. No i te mutacje, chociażby wirusa grypy, to pewnie też geny szympansa, tylko za każdym razem innego?
obiektywnie2020.10.17 17:42
Podstawą walki z epidemią przeziebienia jest izolowanie osób starszych i słabszych oraz osobista przezorność oraz budowanie odporności np regularnie spożywanym miodem. Propolis przez kogoś tutaj promowany to zbyt ciężka amunicja, bardziej odpowiednie do celów dorażnych.
Fronda2020.10.17 17:35
Drogi nasz czytelniku, dziękujemy że jesteś u nas i tak aktywny. Martwi nas, tu w redakcji, twój stan psychiczny. Masz coraz to bardziej nerwowe i niekontrolowane te "HAHAHAHAHA...". Ponieważ mamy weekend nasz kolega redakcyjny, lekarz, jest w szpitalu w Tworkach przy pacjentach, niestety nie możemy ci pomoc. Może spróbuj powolny głęboki wdech i powolny wydech. Kilkakrotnie i nie zniechecaj sie.
SMieszny2020.10.17 17:57
marna prowokacja
Powolny głęboki wdech i powolny wydech...2020.10.17 18:04
pomaga
Dziennikarz TVN2020.10.17 17:25
Ja z kolegami z tv kłamiemy każdego dnia i nikt nam nic nie zrobi HAHAHAHAHAHA W pyski się śmiejemy Polakom i KŁAMIEMY!!!!!!!! HahHAHAHAHAHAHAHA
Polak Dumny nie gej2020.10.17 17:31
Dlatego będziecie zlikwidowani.
Anonim2020.10.17 17:24
wiecie kiedy Bialoruś miała szczyt zgonów na covid? szczytu z dziesięciokrotnie wyższą falą uderzeniową w ogóle nie było bo nie było lock downu .....wykres dzieło sztuki - google koroanawirus statystyki baiałoruś ............Lokalizacja Przypadki Zgony Białoruś 87 093 +658 925.............. dla przykładu Ukraina 294 tys. +6410 Ozdrowienia 124 tys. Zgony 5517 +109.............. spytajcie Ciechanouskiej ile osób na totalnie zatłoczonych białoruskich ulicach umiera na covid albo pogadajcie z piłkarzami Dynama Mińska z którym niedawno grał Piast Gliwice lub kibiców BATE Borysów z którymi się przyjaźnią o to ile zmarło na ich stadionach które jako niemal jedyne w Europie były otwarte
Poller In2020.10.17 17:14
Faktycznie. Można było procedować ustawę.
ewa2020.10.17 17:01
Panie Poller, nie życzę nikomu źlw, ale takim mędrkom jak pan jednak życzę, by sie pn zmierzył z ciężkim okropnym umieraniem na covid kogoś bliskiego, a przestanie pan farmazonić
BTW2020.10.17 17:53
Jeśli nie życzysz nikomu źle to nie życz również panu Pollerowi, tym bardziej, że ofiarą ma być jakaś Bogu ducha winna osoba. Wracając do meritum, czy uważasz, że prawne niechlujstwo pozwala żyć bezpieczniej?
Czechy nas prześcignęły2020.10.17 16:44
10 tys. nowych zakażeń dziennie przy 3-krotnie mniejszej liczbie mieszkańców.
Anonim2020.10.17 17:29
Czesi też mieli mądre głowy do wypłaszczania krzywej zachorowań na jesień bo przecież latem ludzie zawsze masowo umierają... Ciekawe czy czescy ministrowie też mają tak wielkie brzuchy symbolizujące ochronę życia od poczęcia za cene każdego wieleset miliardowego deficytu
Anonim z Ordo Iuris2020.10.17 16:43
Adoptuję chore genetycznie dziecko. Nawet takie, co przeżyje może tylko parę miesięcy.
Anonim2020.10.17 16:39
miejsca ogólnodostępne, Poller tego nie może pojąć ... co to jest, potrzebna tu jest jakaś wiedza tajemna bo normalny umysł tego nie ogarnia :)
BieS2020.10.18 22:40
Przecież to filozof, dlatego nie ogarnia.
prosty2020.10.16 15:22
To, co wyłapało Ordo Iuris i przy okazji koronawirusowych regulacji, to tylko czubek góry lodowej. Nowelizacja ustawy o IPN, w dniu wyzwolenia obozu w Oświęcimiu - woda na młyn polakożerców i nie tylko. Tryb procedowania przy ostatniej nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt - szkoda komentować. Co nowa regulacja, to jakaś komisja, tryb powoływania członków, wynagrodzenia. Czy nikt nie analizuje krytycznie, co się podsuwa do głosowania, podpisu? Światełkiem ostrzegawczym były wypowiedzi posłów PiS w drugim bodaj roku po przejęciu władzy: "My ciężko pracujemy, uchwalamy tyle stron ustaw, 2 razy więcej niż poprzedni sejm." Ktoś pomyślał po co i jakie będą skutki? Może coś uprościć? Już wklejałem link na frondzie, ale w temacie: https://www.money.pl/podatki/polska-wsrod-najgorszych-swiat-docenil-nasza-skarbowke-6564535436146817a.html
w sumie tyś nie prosty, tylko prościuch2020.10.17 16:39
:-P
prosty2020.10.17 20:19
SJP: "prościuch: cham, prostak; człowiek ordynarny, bez manier, grubiański, nieokrzesany, niekulturalny; grubianin, gbur, prymityw". O to Ci chodzi?
Anonim2020.10.16 15:09
Pan Bóg czekał i czekał aż rząd PiS twierdzący, że jest dobrą zmianą zatrzyma mordy na chorych dzieciach, które my wszyscy przymusowo finansujemy z podatków na dodatek. Wybiła piętnasta - módlmy się za sędziów Trybunału aby usłyszeli ten płacz dzieci i podjęli decyzję o bezwzględnej ochronie życia w Polsce. W Radio Maryja tuż po Koronce do Miłosierdzia Bożego, jest litania w tej intencji. Włączmy radio i działajmy!