TYLKO U NAS! Prof. Aleksander Nalaskowski: Gdyby szkoła była niepotrzebna dawno byśmy ją zamknęli - zdjęcie
22.03.20, 09:15

TYLKO U NAS! Prof. Aleksander Nalaskowski: Gdyby szkoła była niepotrzebna dawno byśmy ją zamknęli

35

Obecnie pracujemy w trybie awaryjnym [...] Przekazywanie treści przez komputer, czyli czysta dydaktyka jest pozbawiona wychowania [...] Ruszenie samego paradygmatu edukacji jest właściwie zachwianiem całym systemem gospodarczym i społecznym [...] Będziemy musieli wymyślić zupełnie inną ścieżkę niż cyberedukacja- prof. Aleksander Nalaskowski, pedagog, wykładowca UMK w Toruniu dla portalu Fronda.pl.
 
Fronda.pl: Rząd wydłużył okres zamknięcie szkół o kolejne 3 tygodnie do 14 kwietnia 2020 r. Jaki wpływ na uczniów, nauczycieli i system edukacji może mieć ten ponadprogramowy czas szkolnej absencji?
 
Prof. Aleksander Nalaskowski, wykładowca UMK: Zasadniczy wpływ. Gdyby szkoła była niepotrzebna i można byłoby do niej nie chodzić, to by szkoły nie było. Szkoła jest ważna. Jest część programów, które uczeń może opanować drogą samokształcenia, np. można zadać mu do przeczytania lekturę. Część programu można zrealizować interaktywnie, czyli przez komputer, z użyciem tych technologii, które teraz przeżywają renesans. I dobrze. Ale jest część programu, które przekazuje się wyłącznie w sposób bezpośredni.
 
Przekazywanie treści przez komputer, czyli czysta dydaktyka jest pozbawiona wychowania. Zupełnie inaczej przebiega koncentracja ucznia kiedy siedzi w domu- czasami uczeń leży w łóżku i oglądał prowadzone przez nauczyciela zajęcia. Jest zupełnie inaczej kiedy siedzi się w ławce. Szkoła wypracowała pewne rytuały i anturaż, który jest niezbędny, on jest spójny z programem. Czasami kwestionuje się istnieje szkoły- upatruje się w tym nowoczesności. Jeszcze raz powtarzam: gdyby szkoła była niepotrzebna już dawno byśmy ją zamknęli. Jednak jest skuteczna i daje dobre efekty.
 
Obecnie pracujemy w trybie awaryjnym, robimy to co można. Na przykład w moim samochodzie nie ma koła zapasowego- jest tylko taka mała „dojazdówka”. Kiedy łapiemy gumę kontynuujemy jazdę na tej dojazdówce, ale samochód jest wtedy przechylony na jedną stronę. Dojazdówka służy to tylko po to, żeby podjechać do najbliższego serwisu i sprawę poprawnie załatwić. Tak jest w tej chwili- to jest sytuacja zupełnie awaryjna.
 
Czy te niecodzienne okoliczności będą miały wpływ na uczniów?
 
Poczekamy zobaczymy. Trudno mi przewidzieć wpływ tej absolutnie sytuacji nadzwyczajnej. Nie ma badacza Polsce, nie wiem czy jest na świecie, który by pokazał jak to wygląda. Patrząc per analogiam, chociaż był to zupełnie inny społeczny klimat, rok temu mieliśmy dokładnie taką samą sytuację, z tym że wówczas nauczyciele odmówili pracy. Tak, że część uczniów będzie miała dwa razy pod rząd skrócony rok szkolny w sposób bardzo poważny.
 
A szkoły wyższe?
 
Jeśli chodzi o uczelnie, to na kierunkach wykładowych, takich jak pedagogia, przynajmniej częściowo, można młodych ludzi kształcić, chociaż pozbawiamy studentów praktyk. Natomiast nie wyobrażam sobie kształcenia w Akademii Muzycznej czy Akademii Sztuk Pięknych, a zwłaszcza na kierunkach medycznych. Będziemy potrzebowali lekarzy, a przynajmniej jeden rocznik będziemy mieli kulawy, ponieważ nie ma ani planu ani ochoty, żeby to odrabiać, kompensować- nie ma nic takiego. Jak zrobić prosektorium czy laboratoria przez komputer?
 
Skończy się to tak jak odrabianiem w soboty, kiedy puszczało się uczniom jakiś film i to była edukacja.
 
Analogia z ubiegłym rokiem jest widoczna, jednak obecna perspektywa jest inna: w ubiegłym roku mieliśmy przekonanie, że ten protest kiedyś się skończy i wrócimy na normalne tory działania. Dziś takiej gwarancji i takiej perspektywy nie ma. Czy obecna sytuacja może wymusić zmieniony struktur i procedur w systemie edukacji?
 
Nie mamy żadnych doświadczeń. Gdyby doszło do tego, że to będzie okres permanentny, np. będzie to trwało przez rok, to wyrwa będzie tak duża, że jej uzupełnienie będzie wymagało nie tylko zmiany struktury ale wręcz zmiany paradygmatu edukacji jako takiego. Czy da się nauczycieli wtłoczyć w taki nowy paradygmat? Czy oni to opanują? Pamiętajmy, że mówimy o grupie prawie 700 tysięcy ludzi. Ja sam z pomocą wnuczki opanowałem Skype’a, który służył mi głównie do zabawy. Teraz okazało się, że jest to bardzo poważne narzędzie, które może pomóc.
 
Ile osób będzie w stanie się przestawić? Ilu rodziców będzie w stanie się przestawić na inne funkcjonowanie dziecka? Dzieci pozostające w domu, poza szkołą, będą pozbawione opieki.
 
Jak ta sytuacja mogłoby to wpłynąć na rynek pracy?
 
Ruszenie edukacji, czy ruszenie samego paradygmatu edukacji jest właściwie zachwianiem całym systemem gospodarczym i społecznym. Nie wypracowaliśmy sobie naczyń okrężnych w edukacji. Tak naprawdę mamy dwa sposoby edukowania: mamy szkołę i mamy korepetycje. Jesteśmy w kropce. Obawiam się, że będziemy musieli wymyślić zupełnie inną ścieżkę niż informatyka. Informatyka, czy cyberpedagogika będzie mogła co najwyżej tę nową ścieżkę wspierać, ale nie będzie mogła być dla niej alternatywą.
 
Mamy tu dwie perspektywy: jedna długoterminowa, dotycząca ewentualnej zmiany paradygmatu systemu edukacji; druga dotyczy perspektywy nieco bliższej, czyli zbliżających się terminów egzaminów ośmioklasistów i egzaminów maturalnych, a potem przyjęć na studia. Czy te egzaminy są w jakiś sposób zagrożone?
 
Mówimy tu o dwóch rzeczach. Z jednej strony mówimy o prawdziwej wiedzy- ci uczniowie muszą coś realnie wiedzieć, bo bez tego nie będą mogli funkcjonować ani na studiach ani w życiu. A z drugiej strony mówimy o czymś czym możemy dowolnie manipulować, czyli o pewnej umowności. Z całą pewnością zrobi się taki egzamin, który np. będzie mógł być realizowany przez internet. Okazuje się, że nawet szkolenia BHP robi się teraz przez internet.
 
To nie jest problem, bo jest to kwestia administracyjna. O ile to się zmieści w prawie, bo w grę wchodzi tu Centralna Komisja Egzaminacyjna ale też okręgowe komisje egzaminacyjne- funkcjonują już takie rozwiązania dla osób niepełnosprawnych czy obłożnie chorych.
 
Terminy też można wydłużyć, żeby wszyscy mieli dostęp do komputera. To nie jest problem. To będzie tak jak się umówimy. Natomiast co do braku wiedzy nie możemy się umówić, że to nie jest brak wiedzy.
 
Czyli to, o co tak bardzo obawiają się rodzice tj. najbliższe egzaminy ósmoklasistów i matury zdaniem pana profesora nie są zagrożone?
 
Tak, ale za tym kryje się pewna pułapka. W ubiegłym roku i w tym roku nie było i nie ma lekcji ale wszyscy zdają maturę. Może to posłużyć do obniżenia autorytetu szkoły, czy też kwestionowania tego czy szkoła jest potrzebna, czyli dalszego brania szkoły w cudzysłów, zwłaszcza przez młode pokolenie.
 
Matury będą takie jak się umówimy. Maturą będzie to co uznamy za maturę. To co można zmienić w dokumentach to się zmieni, i będzie można zrobić maturę. Ja tego nie pochwalam, tylko pokazuję, że w obecnej sytuacji jest to mniej ważne.
 
Co pan profesor mógłby doradzić rodzicom, którzy chcą zapewnić swoim dzieciom jak najlepszy dostęp do edukacji?
 
Kiedy w stanie wojennym generał Jaruzelski wprowadził ogromne restrykcje na sprzedaż benzyny, żeby upokorzyć i upodlić naród- a nie było takiej potrzeby- i wprowadził kartki, które dawały możliwość posługiwania się samochodem przez pięć dni w miesiącu, to Polacy wymyślili tysiąc sposobów na omijanie kartek. Pomysłowość ludzka w pozyskiwaniu benzyny nie znała granic.
 
Otóż rodzice powinni się zachować tak jak pomysłowy Dobromir. Albo inaczej: rodzic powinien zachować się jak rodzic. Teraz rodzice nie powinni spokojnie patrzeć na to, że nie ma szkoły i problemem jest tylko kto z dzieckiem zostanie w domu, tylko powinien pomyśleć: ono nic nie będzie umieć. I wtedy organizuje się ciotkę-klotkę, szuka się w internecie informacji, podsuwa się książki, samemu sobie przypomina się wiedzę, żeby odpytać, żeby coś zrobić, żeby ten młody mózg utrzymać w ruchu.
 
Wszyscy dziś tą sytuacją jesteśmy zaskoczeni, łącznie z całym państwem i z całym światem. Musimy dokonywać wyborów i rzeczy niezwyczajnych, wręcz nadzwyczajnych.

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze (35):

Vip Randki kamerki pokazy skype!2020.03.23 10:35
Seks kamerki chat skype! Nowy portal oferujący Randkę Online S.E.X online oraz inne udogodnienia! Nie trać czasu poznaj panią juz dziś online! www.lexlale.eu A może trafisz na piękną sąsiadkę!
qwerty2020.03.23 7:41
Wy tu na flądrze to jak wam wygodnie, jak chorągiewka, żadnej konsekwencji. Jak wychowanie seksualne to wasi pieprzą że wychowywać mają rodzice a szkole nic do tego, jak teraz to szkoła wychowiuje a nie tylko uczy.
Marek2020.03.22 19:11
A prof. z Krakowa ma inne problemy: https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1948730,1,liturgia-w-czasach-zarazy-czy-kosciol-uprawia-sabotaz.read
NiechŻyjePiS2020.03.22 12:07
Idźmy wszyscy na wybory zróbmy to dla naszego Prezesa i dla dobra PiSu choć po wyborach prawdopodobnie zginie więcej ludzi na koronowirusa jak w Smoleńsku ale na to poświęcenie nasz Prezes zasługuje!!!
Szczepionki się nie doczekacie!2020.03.22 12:04
Mendy blogowe, mendy na forach mam dla was tragiczna wiadomość: szczepionki się nie doczekacie! Za ileś tam m-cy, może za rok jak będziecie mieli "szczęście", forum opusztoszeje. - Menda Nowak-robaczek dowie czy "czy Go nie ma". - Menda "Leszek" Keller-Krawczyk ze swoją cukrzycą i otyłością pewnie bez wirusa padnie. - Menda Albert, jego strawi nienawiść, choć kto wie, może go wirus wcześniej dopadnie, - Menda Stachu nie zrobi żadnej "headway" w swojej "karierze zawodowej" - dead end, literally. - Żyd wyklęty znany też jako Klapafuckyousz, NIE BADZ blah, blah.. jeżeli go przysłowiony ch....(obrzezny) nie strzeli to przed wirusem nie ma ratunku w jego wieku. Też się dowie czy warto było być ch.... złamanym, niewychowanym robiąc ordynarne "uwagi" pod Jego adresem. - Pedał "dumny" od dawna nosi w sobie wyrok śmierci, ale kto wie, może będzie miał to szczęście i zanim go HIV nie powali, powali go "corona" i skończy się branie w koronkę. Ale to nie wszystko; inflacja pochłonie wasze emeryturki, zarobki nie pokryją wydatków, 20% bezrobocia, gangi na ulicach, brak lekarstw, braki w sklepach, brak wody, prądu, itp., ... A tak naprawdę, i tu nie trzeba być żadnym 'frojdem" by niezauważyć jak ze strachu rżniecie kupy w gacie, przez internet czuć. Ale póki co, nadrabiajcie minami. My katole mamy to czego wam brak, nadzieję, a ta zgodnie z powiedzeniem ostatnia umiera.
Korepetytor własnego dziecka2020.03.22 11:58
Problemem są niektóre podręczniki. Są źle napisane i nie powinny być dopuszczone do użytku. Nie nadają się do samodzielnej pracy ucznia. Innym problemem była panika nauczycieli, która była przekazywana uczniom
Wojtek Polak2020.03.22 11:35
Zes-sra-łem się prawicowym gó-w-nem idę się umyć
Wojtek Polak2020.03.22 18:36
nie wykorzystuj mojego nicka obleśny pedało-pedofilu.a z tym myciem bardziej ciebie się tyczy bo wiadomo że pedrylom zwieracze nie trzymają.
Katolik2020.03.22 18:59
Wojtek Polak chyba się dzisiaj nachlałeś że piszesz z samym sobą i uważaj byś się jeszcze nie zsikał
Wojtek Polak2020.03.22 21:28
bujaj się obleśny zboczeńcu
Pisowiec nie wierzący2020.03.22 11:31
W obecnej sytuacji wszystkie kościoly powinno się przekształcić w szpitale a krzyże i ołtarze porąbać i zużyć na opal w szpitalach
trucker2020.03.22 20:51
A TY cretino na rozen
Irena2020.03.22 11:27
Panie Profesorze, dziękujemy. Polecam Forumowiczom felietony Pana Profesora w tygodniku "Sieci".
Winnetou2020.03.22 10:58
Wszyscy domyślają się, że nauczanie wyłącznie przez komputer nie wystarczy. Wyczuwają też, że powrót do "tradycyjnej" edukacji będzie bardzo trudny. Co dalej?
może tak2020.03.22 22:44
edukacja domowa. Ósmoklasistów i maturzystów posłać dalej na podstawie konkursu świadectw. Pozostali nauczanie domowe, a egzaminy po epidemii.
Je-ba-ny kościół2020.03.22 10:55
Na pewno co trzeba na stałe zamknąć to są kościoły bo są niepotrzebne a są tylko siedliskiem zarazy
Wojtek Polak2020.03.22 11:09
kolejna lewacka kreatura zamknąć to sobie możesz pedalskie speluny. to jest największe siedlisko chorób wenerycznych hiv i wszelkiej zarazy.
ZERR02020.03.22 17:43
Spróbuj swoich sił. Ruski miesiąc popamiętasz.
ryszard2020.03.22 10:35
Pan Profesor zapomniał o innym bezprecedensowym doświadczeniu Polaków, kiedy wszystko było nieprawdopodobne a funkcjonowanie oświaty w szczególności..To czasy niemiłeckiej okupacji. Już w parę miesięcy po wtargnięciu hord niemieckich ludobójców zaczęło działać zorganizowane tajne nauczanie choć udział w nim wiązał się z ryzykiem życia. Mimo prześladowań, łapanek, rozstrzeliwań i wywózek, przetrwało ono całą okupację. Bo mieliśmy prawdziwych profesorów i nauczycieli. Niestety od 1989 roku polska oświata i jej kadry(również kadry naukowe) są systemowo niszczone. Mam jak najgorsze opinie o Jaruzelskim, bo to on zaczął planową degradacje Polski, którą kontynuowano konsekwentnie po 1989, ale jeśli chodzi o poziom nauczania przedmiotów ścisłych (szczególnie matematyki) to był on w latach siedemdziesiątych najlepszy w całej powojennej historii Polski.
Sex portal2020.03.22 10:33
Chcesz się umówić na SZYBKI SEKS BEZ ŻADNYCH ZOBOWIĄZAŃ? Legendarny portal otworzył ponownie rejestracje. To najstarszy portal erotyczny do umawiania. Tysiące zweryfikowanych profili i lata doświadczenia na rynku czynią serwis numerem jeden! www.zwiaz24.pl
Stach2020.03.22 10:19
Profesor, jak zwykle, nie zawodzi..
Koniec przymusowej szkoły2020.03.22 10:17
Nie ma szkoły i żyjemy. 3/4 nauczycieli won i od razu budżet odsapnie i wszyscy mocno zyskają bo nauczyciele pójdą do pożytecznej pracy a nie warczeć końcówkami przewodu pokarmowego w stołki i brać kasę za niszczenie i ograniczanie młodych ludzi. Przymusowo im dostarczanych zresztą jak więźniowie do Auschwitz.
Piotr Nowak2020.03.22 10:13
Hej wy , komentujący przygłupy z antyPISowskiego psychiatryka ! Zerkam od czasu do czasu na różne portale internetowe i wszędzie spotykam grupkę komentujących lewackich przygłupów z totalnie zdeformowanymi mózgami. I na prawie wszystkich portalach zagnieździli się jak tasiemce uzbrojone. Myślę sobie, po co oni to robią ? Jaką z tego mają korzyść ? Czyżby PO im płaciło ? Nie wierzę ! Przecież PO z Tczewa nagrywa PO z Warszawy, jedni gryzą się z drugimi, no to i tak pozagryzają się nawzajem i wylądują na śmietniku historii. Te Lewackie szczochy i frustraci gardzący Polakami nie czują tego, że są Polsce niepotrzebni, niechciani, i że dla tego balastu nie ma miejsca w naszej Ojczyźnie, szczególnie dla tych, dla których Polskość to nienormalność. Oni wyparli się Polskości ! Oni są przeciwko wszystkiemu co jest dobrem, wszystkiemu co robi polski rząd i prezydent , a ich nienawiść , podłość i obrzydliwość udziela się nawet do kota Kaczyćskiego.
Japa2020.03.22 22:11
Moo o o c c c c nne. , ale prawdziwe , panie Piotrze . Ale lepiej bez pomocy reszty Polaków nie będzie..Prof Nalaskowski to facet i mądry i odważny Ale niestety za prawdę o kolegow po fachu oberwał . Ma to swoją wymowę zwlaszcza w dziedzine politycznej .. Broniarzy ci u nas poddostatkiem ..A tak poza tematem Mam wielkie uznanie dla Profesora za wprowadzenie do obiegu wyrazu wielofunkcyjność odbytu, tak ważny dla par jednopłciowych. Za to tez,,oberwał' .
Seth2020.03.22 10:10
Panie Profesorze, tak czy tak trzeba te "szkoły" zamknąć ! Nie ma sensu utrzymywać tej lewackiej patologii, które plasują się w piątej setce uczelni na świecie. Po ponownym otwarciu, trzeba tam zatrudniać rzeczywistych naukowców, a nie lewackich nierobów. Marzeniem Stanisława Janeckiego, na przykład, jest orwarcie uczelni, gdzie wykładaliby tylko Polacy zza granicy lub obcokrajowcy, ale w żadnym przypadku nie ci, którzy otrzymali tytuły od PZPR czy postkomunistycznej Rady Naukowej !!!
Japa2020.03.22 21:52
No to nam się marzy . Mnie podobnie . Tyle tylko ,że mam te marzenia ,,obszerniejsze" . ,,Czyszczenia , Polska , niestety wymaga na kazdym szczeblu .To co teraz mamy to sukces Stalina i Hitlera . Wiedzieli z czego Polskę dla siebie ,,wyczyścić" Sprawa nie łatwa . Ktoś kiedyś w , Głosie " , wtedy pod kierownictwam p. Macierewicza , napisał : PZPR liczyla 3 miliony złodziei. Pan Macierewicz w swoim komentarzu mial inne zdanie . Rożnie to bywalo z tym ,,upartyjnieniem " Nie wszyscy byli złodziejami .- pisał.I miał rację niestety . To gorsze llewactwo bylo cwane i do dziś działa .A swoje wredne ukryte działanie przkrywają ,,Piotrowiczami,"Niestety mają jeszcze pomocnikow . Obecnie w Brukseli .
szcze rydzykowi w pysk2020.03.22 10:09
Nalaskowski najlepiej by było jakby ci zamknęli ryja!
moderator2020.03.22 10:12
Opppps ! Uwaga debil na Portalu ! Proszę nie komentować ! Tego „komentarza” nie likwiduję celowo, ku przestrodze, co ludzie bez rozumu mogą tworzyć mając do dyspozycji internet i umiejętność ograniczonego pisania.
trucker2020.03.22 20:49
Tegoryjec ;nazryj sie azotoxu poprawi sie.
Japa2020.03.22 21:34
A przy szczaniu podnosisz nogę Toś kundel od Budki .albo Czarzastego.
Katolicka Kretynizacja Polski2020.03.22 10:00
zamknijcie kościoły! bo to wylęgarnia debili!
moderator2020.03.22 10:11
Opppps ! Uwaga debil na Portalu ! Proszę nie komentować ! Tego „komentarza” nie likwiduję celowo, ku przestrodze, co ludzie bez rozumu mogą tworzyć mając do dyspozycji internet i umiejętność ograniczonego pisania.
Japa2020.03.22 21:30
No wiecie co państwo . Co krok to zaskoczenie w tej Frondzie . ,,Pisarz z nickiem ,,Katolicka Kretynizacja Polski " wykluł się w kościele . Najdziwniejsze ,że On się sam kapnął i tym się chwali.
Epidemiolog2020.03.22 9:33
Ogromy Szacunek dla Pana Profesora za całokształt..
Alojzy Cedzidło 2020.03.22 21:21
Mam wielki szacunek do Pana Profesora . Za Jego odwagę głoszenia swoich poglądów w większości zgodnych z moimi .Zgadzam się z Nim w sprawie złych stron tych przymusowych wakacji . Natomiast mam małę wątpliwości co do skuteczności Jego rad .Mamy inne czasy inne podejście do nauki , życia . To nie lata 45 - 2000 a wiedza ,babci , dziadka , cioci ,mamy , taty niestety jak na 21 wiek , uboga . Wystarcza zwykle na szkołę podstawową .Matematyka , fizyka , biologia na poziomie wyższym często z głowy uciekła No i młodzież tez jest inna .Obawian się , że akurat tu trzeba zrobić wybor pomiędzy wiedzą a chorobą a często życiem. No i rzecz podstawowa . Wyłączyć politykę z wychowania dzieci. A niestety broniarzy nie brakuje..