Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił skargi ws. relokacji uchodźców - zdjęcie
06.09.17, 11:30Zdj. Bwag, CC BY SA 4.0, Wikimedia Commons

Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił skargi ws. relokacji uchodźców

Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił skargi Węgier i Słowacji dotyczące decyzji o obowiązkowej relokacji uchodźców przebywających na terenie Grecji i Włoch. 

Jak napisano w komunikacie, w ocenie sędziów mechanizm ten "skutecznie i w sposób proporcjonalny przyczynia się do sprostania przez Grecję i Włochy kryzysowi migracyjnemu z 2015 roku".

Postanowienie o relokacji 120 tys. uchodźców Rada UE przyjęła we wrześniu 2015 r. W posiedzeniu uczestniczyli szefowie MSW państw Unii Europejskiej. 

W przypadku tej decyzji zastosowano głosowanie większością głosów. Przeciwko kwotowemu rozmieszczeniu uchodźców były Czechy, Słowacja, Rumunia oraz Węgry, natomiast Finlandia wstrzymała się od głosu.

Bezpośrednio po posiedzeniu Rady władze Słowacji poinformowały, że nie podporządkują się decyzji o relokacji i zaskarżą ją przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. Podobny krok uczyniły później Węgry. W czasie rządów Platformy Obywatelskiej Polska poparła decyzję o relokacji, jednak nowe władze naszego kraju zdecydowały się poprzeć Słowację i Węgry przed unijnym Trybunałem. 

Przeciwko Słowacji i Węgrom popieranym przez Polskę wystąpiły przed Trybunałem Niemcy, Francja, Szwecja, Luksemburg, Belgia, Włochy, Grecja, a także Komisja Europejska.

yenn/PAP, IAR, Fronda.pl