Spotkanie szefów MSZ krajów NATO. Będzie o słowach Macrona? - zdjęcie
20.11.19, 15:43zdj. screen Youtube

Spotkanie szefów MSZ krajów NATO. Będzie o słowach Macrona?

3

Dziś w Brukseli spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO i przygotowanie do jubileuszowego szczytu przywódców w Londynie, w 70.rocznicę utworzenia Sojuszu.

Niektórzy spodziewają się dyskusji o kondycji NATO po niedawnych komentarzach prezydenta Francji. Emmanuela Macrona, który w wywiadzie dla brytyjskiego tygodnika "The Economist" mówił o "martwicy mózgu NATO".

Wyraził również wątpliwość w skuteczność artykułu 5 dotyczącego kolektywnej obrony, ocenił, że Europa nie może liczyć na Stany Zjednoczone w kwestiach bezpieczeństwa.

Sekretarz generalny NATO, podczas spotkania z dziennikarzami przed naradą ministerialną podkreślał, że Sojusz jest podstawą transatlantyckiego bezpieczeństwa.

- NATO jest silne, NATO dostarcza gwarancji, NATO robi więcej teraz niż w ostatnich dekadach mimo różnic między sojusznikami - powiedział Jens Stoltenberg.

I mimo napięć nie tylko po wywiadzie francuskiego prezydenta, ale także po operacji tureckiej w Syrii, sojusznicy podejmują kolejne decyzje. W środę uznają przestrzeń kosmiczną za piątą domenę działań wojskowych, po powietrzu, lądzie, morzu i cyberprzestrzeni.

- Nie będziemy wysyłać broni w kosmos. Chcemy mieć pewność, że mamy możliwości obrony w tej dziedzinie w czasach pokoju, kryzysu i na wypadek konfliktu - powiedział szef Sojuszu.

To odpowiedź na doskonalenie potencjałów kosmicznych Chin i Rosji by precyzyjniej wykrywać satelity innych krajów, ale też mieć możliwości zakłócania pracy systemów nawigacji i komunikacji satelitarnej.

yenn/IAR, Polskie Radio

Komentarze (3):

anonim2019.11.20 16:51
Macron skumał się z Putinem i chce osłabić NATO !!!!!!!!!!!! - wredne jątrzenie bolszewii
Pisbusters2019.11.20 16:33
W NATO można wierzyć tak jak my polegaliśmy w 1939 r na Francji i Anglii. Polska nie powinna polegać na NATO, wyjątkiem jest USA, których wojska są obecne na terytorium Polski, ale absolutnie nie polegałbym na Niemcach, Francji, ogólnie starej 15, tak samo UE, to coraz bardziej przypomina kołchoz w którym albo narzuca się bezprawie i ingeruje we wew. sprawy państw, np. kwestie prawa czy narzucania emigracji barbarzyńców, czym szybciej ten konglomerat się rozpadnie tym lepiej, proponuje Międzymorze. Dlatego ważniejsza dla polski jest bezpośrednia pomoc i rozmieszczenie wojsk USA niż np. niemiecka armia "pomagająca" Polsce w ramach NATO !!!
Tadeusz 2019.11.20 21:09
A nie boisz się, że ktoś napisze Twitta, że jego plany strategiczne się zmieniły i losy ameryki idą w innym kierunku? Zostaniesz wtedy z ręką w nocniku czy masz plan B?