Skandal. Moskwa usprawiedliwia pakt Ribbentrop-Mołotow i atakuje Polskę - zdjęcie
21.08.19, 11:00Fot. via Wikipedia, CC 0

Skandal. Moskwa usprawiedliwia pakt Ribbentrop-Mołotow i atakuje Polskę

11

Wczoraj w Moskwie otwarto wystawę poświęconą II wojnie światowej. W otwarciu uczestniczyli między innymi dyrektor wywiadu Siergiej Naryszkin, szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oraz chargé d’affaires ambasady Niemiec. Mamy do czynienia z kampanią, której celem jest usprawiedliwienie paktu Ribbentrop-Mołotow.

Według Ławrowa, który przemawiał w trakcie otwarcia wystawy, w jednej linii stawiani są kaci oraz ich ofiary, a celem jest „oczernianie Rosji jako spadkobiercy ZSRR”. Nawiązał też do usuwania z przestrzeni publicznej symboli sowieckiej dominacji w Polsce czy krajach bałtyckich.

Słowa, jakie padły z ust Ławrowa, są po prostu szokujące. Stwierdzał, że ZSRR był zmuszony do podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Powód? Podpisanie przez Polskę deklaracji o niestosowaniu przemocy z Niemcami w 1934 roku, a także polityka Wielkiej Brytanii oraz Francji. Polska miała według informacji znajdującej się w anonsie wystawy odrzucić sowieckie propozycje przeciwdziałania niemieckiej ekspansji i przez to być winna temu, że już w 1939 roku nie powstała koalicja antyhitlerowska.

Według Łukasza Jasiny, który jest ekspertem w zakresie polityki pamięci w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych – Rosja usiłuje stworzyć przekonanie, że działanie ZSRR nie różniło się od zachowania państw, które próbowały hitlerowskie Niemcy powstrzymać. Jak podkreśla na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” Michał Potocki – jest to też część odpowiedzi na fakt, że Władimir Putin nie został zaproszony do Polski na obchody 1 września.

W tekście wskazano też na treść tweetów, które opublikowała ambasada Rosji przy OBWE. Wybiela się w nim zawarcie porozumienia Stalina z Hitlerem poprzez zrównanie ich z innymi dokumentami, jakie z Niemcami hitlerowskimi podpisywały inne kraje, w tym Polska.

Wystawę w Moskwie za darmo można oglądać do 10 listopada i skierowana jest ona do rosyjskiego odbiory, choć Rosji zależy też na wyjściu z nią za granicę. W poniedziałek podobna wystawa ma się pojawić w Domu Rosyjskim w Berlinie.

Wspomniany Łukasz Jasina choć podkreśla, że zachowanie Rosji to nic nowego, to jednak w propagandzie Moskwy mamy do czynienia też z nowymi elementami:

Choćby oskarżenia, formułowane niestety przy współpracy z niektórymi środowiskami na Zachodzie i w Izraelu, budujące obraz Polski jako kraju, który w sposób porównywalny do III Rzeszy miał się przyczynić do prześladowań ludności żydowskiej”.

dam/"Dziennik Gazeta Prawna",Fronda.pl 

Komentarze (11):

kamil2019.08.21 18:41
A tablica upamiętniająca Szeptyckiego na UW to czym jest ???
qq2019.08.21 15:56
Moskal , jak przystało na gangstera , zawsze się usprawiedliwia .
Olej2019.08.21 14:55
To jest ta sama ,,muzyka’’ dwóch diabłów spod ciemnej gwiazdy, lub spod czerwonej. Ten sam koncert który na Europę sprowadza piekło, najpierw nieludzkich i odszczepionych od wszystkiego ideologii a następnie, kaźni dokonującej się na milionach ludzi. Tak jest i tym razem gdy budowane są podstawy kłamstwa pod nową szwabsko kacapską rzeczywistość. Owa rzeczywistość ma zmienić świadomość nowych pokoleń, nie pamiętających już wojny, przysposobić je do nienawiśći a następnie do wzajemnego mordowania się. Sowiety i Szwaby to zło w czystej i zawoalowanej postaci. To morderczy smród przyperfumowany kłamstwem i przewrotnością jakie od początku XX wieku zastosował bolszewizm na masową skalę propagandy sowieckiej. To jest taka sama ,,prawda’’ jak ta że dzisjejsza Rosja jakoby nie ma nic wspólnego z ZSRR. Tymczasem ta współczesna Rosja jest doskonalszą mutacją sowieckigo systemu, zagrażającemu światu. To od niemieckiego marksizmu zaraza przeszła do Rosji zmieniając ją w g…….o a następnie owe g……o rozlało się na cały świat. Oni o ile nie mają lufy przy łbie nie dotrzymują żadnych traktatów. Trzeba by o tym pamiętano na Zachodzie.
Janusz2019.08.21 19:22
Najbardziej zagrażają światu żydzi bo wszędzie jest ich pełno jak w Rosji Ameryce czy Polsce oni rządzą a że w Rosji rządzi Putin to wszystkich szlak trafia..Na całym świecie maczają swe łapska i z tego czerpią zyski.. A nigdzie nie mają żadnego majątku , wszędzie po sobie zostawiali w bankach długi...
anonim2019.08.21 13:46
a gzie są nasze instytucje powołane do prowadzenia polityki historycznej, gdzie publikacje nasze i wystawy tylko kaskę biorą z korytka żro i lamentują że kacapy i szwaby historie robio
zatroskany2019.08.21 13:26
Och... jak oni by nas obronili. Przecież "bronili" nas już przed II wojną światową... ze skutkiem śmiertelnym.
Ewangelista2019.08.21 13:08
zapomnieliście dodać na zdjęciu Georga Michaela.
zatroskany2019.08.21 13:28
Nie wiesz co mówisz.
bogdanus2019.08.21 11:47
Wspólny interes bandytów łączy ich.
Zygfryd2019.08.21 11:42
Gdyby nie Polacy i Polska Żydostwa nie byłoby na świecie istnieja i żyją tylko dzieki Polsce i wielu wspaniałych zwykłych ludzi.
W\\\\\\\\305\\\\\\\\\\\\202odek2019.08.21 11:28
Prawda jest taka, że Niemcy tak długo szli na wschód jak długo wystarczyło im zapasów -ropy, żywności, stali itd- dostarczonych prze wybuchem wojny przez Rosję. .Gdy zapasy się skończyły skończyły się Niemieckie sukcesy. To na terenie Rosji mieli swoje biura konstrukcyjne i poligony do rozwoju wojsk pancernych czego zabraniał im traktat wersalski Niemcy popełnili również inne błędy. Nie pamiętali o doświadczeniach Napoleona - wojny z Rosją nie zaczyna się pod koniec lata.Traktowanie jeńców rosyjskich też im nie pomogło, Gdyby traktowali ich po ludzku mieliby armię 2-3 mln żołnierzy gotowych do wspólnej walki z komunizmem. Tyle, że to nie było zgodne z ich ideologia o roli narodów słowiańskich jako podludzi.