Sejm nie zajmie się dzisiaj likwidacją OFE - zdjęcie
20.04.21, 10:09Fot. Aleksander Zieliński/Kancelaria Sejmu, via: Flickr CC 2.0

Sejm nie zajmie się dzisiaj likwidacją OFE

11

Sejm wznowił dzisiaj przerwane w ubiegły czwartek posiedzenie. Głosowana będzie m. in. kwestia powołania Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Sejm nie zajmie się jednak głosowaniem w sprawie projektu ustawy likwidującej Otwarte Fundusze Emerytalne.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, którym mają zająć się posłowie to projekt rządowy. Fundusz ma zwiększyć ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej. Ma być zasilany ze składek płaconych przez deweloperów.

Odbędzie się również głosowanie nad projektem ws. usprawnienia postępowania w tzw. upadłości konsumenckiej oraz nad przepisami doprecyzowującymi powoływania młodzieżowych rad przy jednostkach samorządu terytorialnego.

Z porządku obrad spadło jednak głosowanie w sprawie projektu ustawy likwidującej OFE.

Zgodnie z projektem ustawy każdy uczestnik OFE będzie miał dwie możliwości. Pierwsza to przeniesienie środków z OFE na indywidualne konto emerytalne (IKE) przy pobraniu z nich 15 proc. w formie "opłaty przekształceniowej".

Druga zaś to złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich środków na rachunek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, działającego w imieniu i na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Te środki miałyby podlegać dziedziczeniu.

Posłowie PiS przekonują, że projekt rządowy naprawi system emerytalny nadwerężony przez rządy PO-PSL w 2014 roku. System został ich zdaniem nadwerężony transferem środków z OFE do ZUS.

Projekt skrytykowała cała opozycja. Szczególnej krytyce poddano opłatę przekształceniową, nazwaną przez opozycję „prowizją od oszczędności”, „oszustwem”, „haraczem”, czy „skokiem na kasę”.

Po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów, marszałek Sejmu Elżbieta Witek zdecydowała o nieprzeprowadzaniu we wtorek głosowania projektu ustawy dotyczącego likwidacji OFE. Następne posiedzenie Sejmu ma się odbyć 19-20 maja.

jkg/pap

Komentarze (11):

Jest Fronda? Jest LOLcontent!2021.04.20 15:35
Po dzisiejszym przełożeniu głosowania w sprawie OFE i po ostatniej konwencji Porozumienia jest oczywiste, że Polską kieruje rząd mniejszościowy, który nie ma większości ani w Sejmie ani w Senacie.
JKL2021.04.21 5:02
Nie doszło do skutku głosowanie ws. ustawy o OFE, bo ZP się nie dogadała. Mówi się, że to już rząd mniejszościowy. Zjednoczona Prawica jest w agonii. Interesy mają sprzeczne, a rozbieżności dotyczą ambicji zarówno Ziobry, jak i Gowina. Na tych ambicjach jest zbudowana ideologia, która nie pozwala Ziobrze brać z Funduszu Odbudowy z UE, powiązanego z praworządnością, a praworządnie Ziobro powinien gnić w więzieniu.
robaczek2021.04.20 12:52
hahahhaa..................................... tylko tyle napisze PISdziurki ............................ zakłamane złodziejaszki no....................
Filip2021.04.20 11:43
Kiedy Donald Tusk doprowadził do przelewu pieniędzy z OFE do ZUS-u nikomu nic nie zabierając, to spotkał się z krytyką polityków z PiS-u. W tym czasie Mateusz Morawiecki był jego doradcą, to znaczy również firmował tą decyzję swoją osobą. Teraz Mateusz Morawiecki zabiera z OFE 15% i politykom z PiS-u, to nie przeszkadza. To dopiero jest hipokryzja!
hehehe2021.04.20 12:24
Ty się lepiej dowiedz bo wtedy zniknęło coś chyba 17 miliardów przy tej okazji, o ile dobrze pamiętam i żadna peowska świnia nie potrafiła wytłumaczyć gdzie to poszło. Poza tym cała reszta też przepadła w czarnej dziurze a teraz ma być podobno na kontach indywidualnych i dziedziczona po śmierci. Zobaczymy :-)
Filip2021.04.20 12:28
Propaganda pisowska w dużym stopniu polega na okłamywaniu ludzi. Jeśli to co piszesz byłoby prawdą, to Zbigniew Ziobro osoby winne wsadziłby do więzienia i maksymalnie nagłośniłby sprawę!
hehehe2021.04.20 12:46
Ile masz lat, że nie pamiętasz? To była głośna sprawa nawet w peowskich mediach a wtedy wszystkie były peowskie. Wygogluj sobie.
leo2021.04.20 11:32
Ja pokazałem "lichocką" PO+PSL za ofe i wiek emerytalny. Ciekawe czy PiS popłynie tak samo?
Anonim2021.04.20 11:01
Dzięki rozwiązaniom PIS - jakbyś się nie obrócił - du.pa z tyłu, albo PiSdzielce zajumają 15% twoich pieniędzy, albo żegnaj dziedziczenie wkładu. Co za złodziejskie ku.rwy.
hehehe2021.04.20 12:27
Tamci zajumali wszystko i też nie ma dziedziczenia... ani kasy :-) PiS kradnie ale się dzieli łupem :-)
o "skoku na OFE z opłatą za transfer środków2021.04.20 10:51
Likwidacja OFE przyjęta. Ekonomiści: Podatek od oszczędności, pod pretekstem opłaty przekształceniowej rząd zabiera pieniądze obywatelom (15%). Tak PiS zajumał Polakom kasę. SZOK! ZAORANIE!! ZMIAŻDŻENIE!!! KASTA BASTA|!!!!