Prof. Krzysztof Szczerski: Gospodarka - to kluczowy wymiar sojuszu z USA - zdjęcie
22.06.19, 14:15fot. Adrian Grycuk, lic. CC BY-SA 3.0 via Wikipedia, zdj. edytowane

Prof. Krzysztof Szczerski: Gospodarka - to kluczowy wymiar sojuszu z USA

5

"Zmiany formuły amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce na obecność trwałą jest strategicznym osiągnieciem wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA, bo pokazuje, że Polska i USA stają się partnerami na rzecz bezpieczeństwa wschodniej flank NATO" - przekonuje szef gabinetu prezydenta, prof. Krzysztof Szczerski.

"Prezydent w stu procentach zrealizował plan, który zakładał przed wizytą w Stanach Zjednoczonych. Po pierwsze to były cele polityczne, które zostały realizowane w Waszyngtonie. Przede wszystkim pokazanie trwałości sojuszu polsko-amerykańskiego i jego strategicznego wymiaru dla obu krajów" - powiedział polityk w rozmowie z PAP.

Jak wskazał Szczerski, sojusz polsko-amerykański przynosi korzyści obu stronom i ma wymiar strategiczny.

" Stany Zjednoczone i Polska są dziś partnerami w kwestiach bezpieczeństwa. I to jest bardzo mocne przesłanie, które wybrzmiało z wizyty w Białym Domu, zwłaszcza fakt zmiany formuły amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce na obecność trwałą, co jest strategicznym osiągnieciem tej wizyty, bo pokazuje, że Polska i USA stają się partnerami na rzecz bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO" - zaznaczył.

Szczerski zauważył przy tym, że Polska jest coraz ważniejszym partnerem gospodarczym USA; dzięki inicjatywie Trójmorza staliśmy się niezwykle istotnym graczem w sprawie rozwoju amerykańskiego biznesu energetycznego w Europie Środkowej. To daje mocne korzyści Waszyngtonowi i sprawia, że tym silniejszy jest sojusz.

"Ogólne przesłanie tej wizyty mówi o partnerstwie polsko-amerykańskim. Polska jest dziś w Stanach Zjednoczonych postrzegana jako kraj, który ma istotne znacznie także dla gospodarki amerykańskiej - energetyki, nowoczesnych technologii – dla amerykańskiej polityki i dla bezpieczeństwa" - dodał Szczerski.

bsw/pap, fronda.pl

Komentarze (5):

Wprost2019.06.23 13:17
Polska jest postrzegana tylko jako zyskowny rynek zbytu i bardzo dobrą lokalizację dla wojsk USA czy ekspansji swojego korporacyjnego przemysłu bo pamiętajmy cała polityka USA bez względu kto rządzi ta gospodarcza jest polityką służącą korporacjom a często od nich wprost wywodzą się politycy .Oczywiście fachowiec od Niemiec w trójmorzu czekający na jakąś lukratywną posadę w NATO znany jest z tego że nie warto liczyć się z jego zdaniem bo to bez sensu
anonim2019.06.23 13:16
Oczywiście gospodarka USA,bo na umowach podpisanych przez Dudę Polska nie skorzysta.No bo jak skorzystać na kupnie bardzo drogiego gazu,który podniesie koszty produkcji,a dodatkowo nikt go od nas nie kupi.Co już ogłosiły sąsiednie kraje ustawiając się w kolejce po tańszy gaz z rury.Kupno uzbrojenia z ameryki nie przyniesie żadnych korzyści naszej gospodarce,bo nie zostaną nam przekazane żadne technologie,a i w Polsce nie ma firm,które te technologie mogłyby wykorzystać.W sumie będziemy wysyłali miliardy dolarów do USA i tam utrzymywali miejsca pracy.Duda podpisał umowy stulecia z korzyścią tylko dla amerykanów.W umowach znalazł się zapis o wparciu USA po za NATO.Oczywiście chodzi tu o wysłanie polskich żołnierzy na wojnę z Iranem do,której USA dąży z polecenia izraela.Polska strategicznie potrzebna jest USA w celu całkowitego przecięcia Jedwabnego Szlaku łączącego Chiny z Europą Zachodnią(Ukrainą już kontrolują).Drugą potrzebę znalazł sobie Duda:Polska jako odbiorca niekonkurencyjnych towarów po wielokrotnie wyższej cenie.Polska to nie sojusznik, to kolonia USA.I tak Polska wstała z kolan.
mordechaj2019.06.22 17:23
Co to za bzdury ! Polska nie jest w USA postrzegana jako kraj z nowoczesnymi technologiami, których Polska OBIEKTYWNIE nie posiada, tylko jest postrzegana jako kraj taniej siły roboczej. Do tego dochodzą dowcipy w USA o głupocie Polaków, prawdziwej czy domniemanej. Polska nie może być ŻADNYM partnerem USA, bo nie posiada broni nuklearnej. A tylko takie państwa mogą być partnerem mocarstwa nuklearnego. Polska jest klientem USA.
ardo2019.06.22 18:33
Polska geopolitycznie dla Usa i Chin jest bardzo ważna lemingu.
Marek212019.06.22 14:34
I dlatego TVN jest bezpieczne od wprowadzenia tam komisarzy politycznych PiS.