Prof. Andrzej Zoll dla Fronda.pl: Zbiórka na Szpital Świętej Rodziny jest legalna - zdjęcie
09.07.14, 21:19prof. Andrzej Zoll (fot.TVP Info/YouTube)

Prof. Andrzej Zoll dla Fronda.pl: Zbiórka na Szpital Świętej Rodziny jest legalna

13

Prof. Jan Hartman nie pozostawił suchej nitki na inicjatywie abp. Marka Jędraszewskiego o zorganizowaniu kościelnej zbiórki na pokrycie 70 tys. zł, które decyzją NFZ ma zapłacić Szpital im. Świętej Rodziny. Jego zdaniem to sabotaż i „bojkotowanie państwa i jego prawa”. Uważa też, że nawoływanie do zbiórki przez kościelnego hierarchę „należy traktować w kategoriach międzynarodowego skandalu”.

- To nie są żarty, jeśli w Kościele zbierane mają być pieniądze w celu - de facto - uniemożliwienia wykonywania prawa, czyli w tym przypadku ukarania placówki medycznej. Taka zbiórka pieniędzy to jest sabotaż i bojkotowanie państwa i jego prawa. (…) A jeśli na dodatek nawołuje do tego arcybiskup - przedstawiciel obcego państwa, bo przysięgę wierności składał papieżowi, a nie Polsce - to będzie to sabotowanie wykonywania prawa i rzucanie symbolicznego wyzwania prawu i państw” – powiedział w rozmowie z portalem Onet.pl. Ocenił, że z punktu widzenia moralnego i politycznego organizowanie takiej zbiórki jest „jednoznacznie naganne”. Prof. Hartman dzieli się też swoimi wątpliwościami, czy zbiórka jest w ogóle zgodna z prawem.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy prof. Andrzeja Zolla.

- Uczestniczymy obecnie w sporze społecznym na temat tego, czy dziecko jest tylko zlepkiem komórek, czy też możemy mu przypisywać charakter człowieczeństwa. Jeżeli uznamy, że człowieczeństwo istnieje od w chwili poczęcia, to lekarz ma prawo odmówić dokonania aborcji, powołując się na klauzulę sumienia – powiedział Andrzej Zoll. A w takim przypadku, zdaniem prof., organizowanie zbiórki przez Kościół jako instytucję, nie jest niczym nagannym.

W odpowiedzi na obiekcje prof. Hartmana, czy zbiórka nie narusza przepisów obowiązującego w Polsce prawa, prof. Zoll stwierdza jednoznacznie: - Nie możemy w tym wypadku mówić o karze ani grzywnie, tylko o administracyjnym obciążeniu szpitala, a w takich przypadkach organizowanie publicznej zbiórki nie jest wykroczeniem. Naganne byłoby zbieranie publicznych pieniędzy na pokrycie takich kosztów nałożonych na osobę prawną, a tu mamy do czynienia z podmiotem zbiorowym.

Emilia Drożdż

Komentarze (13):

anonim2014.07.9 21:27
Dla informacji Szanownego Pana Hartmana (podobno profesora??), póki co żyjemy wciąż w państwie swobód obywatelskich... W wolnym społeczeństwie, na mocy Konstytucji, żaden z profesorów, górników, artystów i Bóg wie kogo jeszcze, nie może w jakikolwiek sposób hamować, wzbraniać inicjatywy społecznej, wolności zrzeszeń, działań obywatelskich. Prawo w żadnym z jego aspektów złamane nie zostało. Pan Hartman, jako człowiek honoru, człowiek dochowujący wierności wszelkim normom przyzwoitości, po prostu nie powinien wchodzić "z buciorami na nieswoje podwórko", "na podwórko", dodajmy, które opuścił, aby nie wyrazić myśli w słowach próby najwyższej, zdradził...
anonim2014.07.9 21:35
Głupota i demagogia Hartmana jest porażająca!!!!!!
anonim2014.07.10 1:31
"z punktu widzenia moralnego i politycznego organizowanie takiej zbiórki jest „jednoznacznie naganne”. " Panie Hartman... naganne to jest nakładanie na wspaniale prosperujący szpital kary za to, że w jego murach nie chciano zabić człowieka... Skoro to ma być kosztem dla tego szpitala, to znaczy, że nałożenie tej kary spowoduje, że będzie miał on niedobór środków na opiekę nad swymi pacjentami. Jest kara co najmniej odrażająca, gdyż może zagrażać życiu i zdrowiu ludzi... No... ale jeśli się karze za to, że się nie zabija...
anonim2014.07.10 1:33
@Sylabariusz "Druga gwiazda na prawo, i prosto, aż do poranka. Należy polecieć. Aby polecieć, wystarczy Cudowna Myśl i trochę Wróżkowego pyłu." A obok profesorów, górników artystów dodałbym jeszcze biskupów , tak dla porządku :)
anonim2014.07.10 1:57
//''Jeżeli uznamy, że człowieczeństwo istnieje od w chwili poczęcia, to lekarz ma prawo odmówić dokonania aborcji, powołując się na klauzulę sumienia''// Aha, czyli sumienie to sprawa uznaniowa, zależy od tego co orzeknie w sprawie życia kilku lewackich naukowców. Czy Zoll nie widzi, że prawo które współtworzył go ośmiesza? Ten człowiek jest słaby moralnie i mierny mózgowo.
anonim2014.07.10 8:36
wymiar absurdu jest powalający, kara na państwowy szpital, w efekcie to państwo samo musi wypłacić sobie karę, a najwyraźniej chodzi o to aby uzasadnić nie wypłacenie należnych pieniędzy szpitalowi bo w kasie tuska dno już widać
anonim2014.07.10 9:43
Staczamy się w kierunku totalitaryzmu, gdzie - jak za komuny - ludzie będą zbierali pieniądze na pokrycie dotkliwych kar finansowych nakładanych przez totalitarne państwo. Hartmana od dawna uważam za wroga zachodniej cywilizacji i jednego z głupszych profesorów jakich ta ziemia nosiła.
anonim2014.07.10 9:46
Oby się tylko nie skończyło tak jak ze zbiórką Rydzyka na Stocznię Gdańską, przy okazji której miliony wsiąknęły gdzieś, zniknęły, a Rydzyk zaczął jeździć luksusowymi limuzynami i rozbudowywać swój biznes.
anonim2014.07.10 9:54
Czy przez te upały nie przydarzył się prof Hartmanowi czasem Sonnenstich...?
anonim2014.07.10 9:55
osobiście wpłacę swoje srebrniki dla Judaszy z NFZ.
anonim2014.07.10 10:00
@PawełBro Jak po lewej stronie w awatarze masz słowo Wisdom, to staraj się aby po prawej też coś z tego było. No chyba, że ma być to pewna forma sztuki, na zasadzie kontrastu....
anonim2014.07.10 11:27
"Nie możemy w tym wypadku mówić o karze ani grzywnie, tylko o administracyjnym obciążeniu szpitala," Ja chyba śnię...To powiedział prawnik? Jak wg niego brzmiała decyzja? "W związku ze stwierdzonymi uchybieniami i rażącymi naruszeniami przepisów na Szpital Świętej Rodziny nakłada się ADMINISTRACYJNE OBCIĄŻENIE w wys. 70 tys zł?:-))
anonim2014.07.10 19:09
zbierać pieniądze bo nie zabił dziecka ....HGW powinna umrzeć!!!