Prezydent upomina się o Nawalnego w ONZ: Wzywam do jego uwolnienia!  - zdjęcie
22.02.21, 11:21Fot. screenshot - YouTube (Prezydent.pl)

Prezydent upomina się o Nawalnego w ONZ: Wzywam do jego uwolnienia!

27

Prezydent Andrzej Duda wystąpił dziś na forum Rady Praw Człowieka ONZ, poruszając kwestię pandemii koronawirusa, sytuacji na Białorusi i w Rosji oraz wolności religii i wyznania. Andrzej Duda stanowczo zaapelował do władz Rosji i Białorusi o uwolnienie więźniów politycznych.

W swoim wystąpieniu prezydent Andrzej Duda podkreślił, że jako lider państwa Europy Środkowo-Wschodniej chce zwrócić uwagę na sytuację w Rosji, na Białorusi i na Ukrainie. Przypomniał o manifestacjach, które odbywają się na Białorusi po sfałszowanych tam wyborach prezydenckich. Podkreślał, że społeczność międzynarodowa nie może milczeć w obliczu ogromnej skali represji białoruskich władz.

Zaznaczył przy tym, że w regionie nie tylko Białoruś stosuje represje wobec swoich obywateli. Prezydent odniósł się do sytuacji w Rosji i sprawy Aleksieja Nawalnego.

- „Wzywam władze rosyjskie do wywiązania się ze swoich zobowiązań międzynarodowych i uwolnienia Aleksieja Nawalnego oraz jego aresztowanych zwolenników”

- apelował.

Andrzej Duda mówił również o konieczności wsparcia integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy.

Poniżej pełna treść wystąpienia prezydenta.

Ekscelencje!

Dostojni Delegaci!
Szanowni Państwo!


Z wielką przyjemnością zabieram głos na forum Rady Praw Człowieka.

Pozwolę sobie rozpocząć od złożenia gratulacji Jej Ekscelencji Ambasador Nazhat Shameem Khan z Fidżi w związku z jej nominacją na stanowisko Przewodniczącej Rady Praw Człowieka. Życzę Pani wszelkich sukcesów w kierowaniu Radą.

Chciałabym również wyrazić uznanie dla Wysokiej Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka, Pani Michelle Bachelet i jej Biura za zaangażowanie na rzecz poprawy standardów praw człowieka. Zapewniam Panią, Pani Wysoka Komisarz, że w Polsce ma Pani silnego sojusznika i oddanego partnera.

Ekscelencje!

Czasy, w których żyjemy, są pełne wyzwań. Sytuacja w zakresie praw człowieka nie ulega poprawie. Wręcz przeciwnie: jest jeszcze wiele do zrobienia.


Rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19 i próby jego powstrzymania stanowią najpilniejsze wyzwanie dla społeczności międzynarodowej. Pandemia pokazała, że żadne społeczeństwo ani żaden kraj – biedny czy bogaty – i żadna część świata nie jest odporna na jej negatywny wpływ i skutki uboczne. Konsekwencje pandemii są jednak jeszcze poważniejsze.

Po pierwsze, COVID-19 podniósł kwestię opieki zdrowotnej, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa zdrowotnego do rangi podstawowych praw człowieka.


Po drugie, nie możemy pozwolić, aby pandemia przyczyniła się do jeszcze większego wykluczenia w świecie; do podziału na bogatych i biednych.


I wreszcie, co nie mniej ważne, fakt, że od ponad roku większość uwagi poświęca się zwalczaniu COVID-19 nie oznacza, że inne problemy zniknęły jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Wręcz przeciwnie: sytuacja w wielu częściach świata pogarsza się na naszych oczach.


W moim dzisiejszym wystąpieniu chciałbym się skupić na kilku najpilniejszych kwestiach.


Jako przywódca państwa leżącego w Europie Środkowej pragnę zwrócić uwagę na sytuację w krajach, które graniczą z moim krajem - Polską: na Białorusi, w Rosji i na Ukrainie. Należy podkreślić, że po wyborach prezydenckich w swojej ojczyźnie tysiące Białorusinów wyszły na ulice, aby skorzystać z przysługujących im podstawowych demokratycznych praw. Skala represji ze strony białoruskiego reżimu, która nastąpiła później, była wręcz alarmująca. W tej sytuacji społeczność międzynarodowa nie może milczeć. Każdy kraj musi wypełniać swoje zobowiązania wynikające z międzynarodowego prawa w zakresie praw człowieka. Wzywam władze białoruskie do odejścia od polityki ucisku na rzecz polityki dialogu.

Niestety, Białoruś nie jest jedynym krajem w naszym regionie, którego władze stosują represje polityczne wobec swojego społeczeństwa. Dobitnie pokazała to Federacja Rosyjska w masowych zatrzymaniach pokojowych demonstrantów, którzy zebrali się, aby wyrazić swoje poparcie dla Aleksieja Nawalnego i jego współpracowników. Nie są oni znani z imienia i nazwiska, a ich los w wielu przypadkach pozostaje nieznany, ale bazując na naszym doświadczeniu możemy ocenić, że może być on tragiczny.


Przywracanie podejścia "business-as-usual" w stosunkach z Rosją i oczekiwanie, że wpłynie ono na zachowanie Kremla, jest naiwne. Nie na tym polega właściwy dialog. Właściwy dialog oznacza konieczność przestrzegania pewnych standardów. A w przypadku Rosji te standardy się nie poprawiają, lecz ulegają pogorszeniu. Wzywam władze rosyjskie do wywiązania się ze swoich zobowiązań międzynarodowych i uwolnienia Aleksieja Nawalnego oraz jego aresztowanych zwolenników.


Społeczność międzynarodowa powinna również nadal zwracać baczną uwagę na fatalną sytuację w zakresie praw człowieka na terytoriach Ukrainy znajdujących się pod kontrolą rosyjskich sił okupacyjnych lub wspieranych przez Rosję separatystów. Polska jednoznacznie potwierdza swoje poparcie dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy w jej międzynarodowo uznanych granicach.


Szanowne Koleżanki i Koledzy!


Przechodząc do kwestii prześladowań religijnych, należy podkreślić, że wolność religii i wyznania jest jednym z podstawowych praw człowieka i wymaga ochrony na całym świecie. Naruszanie tego podstawowego prawa powinno być skuteczniej zwalczane przez społeczność międzynarodową.

 

Polska jest szczególnie zaniepokojona nasilającym się zjawiskiem dyskryminacji i prześladowań religijnych chrześcijan i innych mniejszości religijnych. W związku z tym 22 sierpnia 2019 r. z inicjatywy Polski Zgromadzenie Ogólne przyjęło rezolucję pt. "Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie".


Polska angażuje się również w ochronę grup wrażliwych, w tym dzieci, osób starszych i osób z niepełnosprawnościami. Musimy bronić tych którzy nie są w stanie obronić się sami. Musimy dążyć do Solidarności.


Szanowni Państwo!


Ostatnią kwestią, na którą chciałabym zwrócić dziś uwagę, jest wolność słowa. Jest ona określana mianem  ͈pierwszej wolności" i musimy zadbać o to, by w dobie rewolucji cyfrowej taką pozostała. Dlatego zadaniem, które stoi przed nami, jest budowanie otwartej sfery publicznej w domenie cyfrowej.


Ekscelencje!


Na zakończenie pragnę zapewnić, że jako członek Rady Praw Człowieka Polska będzie kontynuować misję, którą rozpoczęła w czasie swojego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Dążymy do świata opartego na "sile prawa", a nie na "prawie siły" i będziemy angażować się we współpracę ze wszystkimi interesariuszami, którzy podzielają naszą wizję.


Dziękuję.


Prezydent.pl

Komentarze (27):

LookSkyWalker2021.03.9 11:55
Wzywać to Prezydent może swojego psa lub kota. Tyle może....
Leon2021.02.23 13:30
Takie teksty jak wzywam to może pan panie Prezydencie stosować do swojej rodziny a i tak nie wiem czy by pana usłuchali. Prezydenta Putina to pan najwyżej może o coś prosić a nie wzywać. Trochę kultury.
Polak2021.02.22 19:20
Panie Prezydencie. Nas obchodzą nasze polskie problemy, jest ach co nie miara. Może lepiej byłoby zająć się naszymi polskimi sprawami a nie jakimś tam Nawalnym.
Beno2021.02.22 18:08
Głupota prezydenta. Czego znowu pcha się przed szereg? Inni tylko zacierają ręce i śmieją się z naszej głupoty. Naswalny tyle ich obchodzi, co zeszłoroczny śnieg. Ratowali dziada, a ten znowu wrócił do swoich. Zagraniczne media prawie, że milczą na jego temat. Politycy chcą robić interesy z Rosją, bo gospodarka dla nich jest bardzo ważna, a nie jakieś rozgrywki polityczne. Lepiej, gdyby nasz prezydent się zajął żydostwem i ich paszkwilami na temat Polski - byłoby to o wiele lepsze i w interesie naszego narodu.
m2021.02.22 17:18
Żenada. Podejrzewam, że gość myśli tylko o swojej przyszłości.
Anonim2021.02.22 16:44
narty ten lepek glupawy juz zdjal?
Maciej Piwowar2021.02.22 16:18
@ Anonim MASZ RACJE>>>KOMEDIANT. Wstyd się przyznać ,że dałem głos na Niego. SUWERENIE PRZEPRASZAM.
Anonim2021.02.22 16:06
komedia(nt)?
Zimny lech.2021.02.22 15:44
śmiech na sali. ty sobie możesz pajacu upominac na chacie starą. Nie liczysz się nigdzie.
Szanowny Panie Prezydencie,2021.02.22 15:05
Nawalny jest ruskim szowinista i NIE jest w interesie Polski, aby taki ktoś doszedł do władzy. Rosja bez względu kto jest na Kremlu jest jak Afryka - stracona.
adamk2021.02.22 12:04
prezydencie Duda kiedy reforma wymiaru niesprawiedliwości?
Anonim2021.02.22 12:09
Nie zawracaj mu du..pska, on ma teraz na głowie sezon narciarski.
x2021.02.22 12:04
Przecież Adrian do niedawna aktywnie się sprzeciwiał tego rodzaju naciskom.
Anonim2021.02.22 11:59
Ch..j tam Nawalny, ważne że się dobrze zjeżdżało (i nie stało w korku jak motłoch).
Anonim2021.02.22 11:54
Jaki ten nasz Duduś jest rozkoszny :D
Carl Friedrich Freiherr von Münchhausen2021.02.22 11:53
Czy on nie ma innych, własnych, polskich problemów?
T.2021.02.22 11:48
Telegram Putina do Dudy. Gratuluje wystąpienia STOP gaz STOP ropa STOP.
el_dresso2021.02.22 11:42
budyń skończ p.ierdolić wstydu sobie oszczędź jesteś najbardziej skompromitowanym pseudorezydentem w historii Bolka przebiłeś po 100-kroć
Anonim2021.02.22 11:40
jak to dobrze że warunki narciarskie były dobre.
Nina2021.02.22 11:40
Andrzej Duda nie umiał poradzić sobie z sadami niesprawiedliwości w Polsce, zawetował ustawę poprawiającą ich pracę, a wzywa Rosję do pionu. Putin tak się go wystraszy, że od razu wypuści Nawalnego. Po co się puszyć i ośmieszać. UE jak nogą tupnie to Polska wykonuje wszelkie idiotyczne ich nakazy. Lepiej niech PAD pomyśli jak przestać się bać tego zgniłego moralnie związku unijnego, bo same szkody Polsce przynosi.
Józef2021.02.22 11:38
Biden nie zadzwonił, to może zadzwoni Putin albo Łukaszenko.
pisowski pachoł2021.02.22 11:38
jak bandyci z PIS 3 lata więzili bez postawionych zarzutów Piskorskiego w Polsce to ten pisowski pachoł nie miał odwagi się odezwać bo żydzi mu nie wydali rozkazu a jak nie ma rozkazu to to ten ubezwłasnowolniony człowiek nic nie zrobi, jest żydowski rozkaz to i jest działanie, słowo klucz Piskorski to Polak i go to nie obchodziło a Nawalny to żyd więc należy ujadać
***** ***2021.02.22 11:37
Pyza gotująca się w moim garnku ma więcej mądrego do powiedzenia niż ta powyżej.
chłopka2021.02.22 11:35
Wszyscy posłuchają A. Dudy . Czy ten napuszony bufon nie zdaje sobie sprawy ze swojej śmieszności ? Pewnie nie . Jest tak zadufany w sobie , że nigdy mu to nie przyjdzie do głowy . Ja nawet nie patrzę na tę twarz , taką we mnie wzbudza odrazę .
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.02.22 11:31
https://pbs.twimg.com/media/Euq6iaeXMAIz_up?format=jpg
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.02.22 11:31
uwaga mocne pedofil Jędraszewski wkłada język w usta niewinnej dziewczynce!
mordechaj2021.02.22 11:35
to ty byłeś przebrany za dziewczynkę, czego to nie zrobisz aby ci cokolwiek włożyć