Polska i państwa UE do Izraela: wstrzymać zasiedlanie Zachodniego Brzegu - zdjęcie
29.10.21, 10:02

Polska i państwa UE do Izraela: wstrzymać zasiedlanie Zachodniego Brzegu

17

Jedenaście państwa UE oraz Wielka Brytania zaapelowały do Izraela o wstrzymanie akcji osadniczej w Zachodnim Brzegu. Izrael planuje wybudować ponad 3 tysiące domów w Zachodnim Brzegu. Na liście sygnatariuszy jest także Polska. 

"Ponawiamy nasz zdecydowany sprzeciw wobec polityki ekspansji osadniczej na Okupowanych Terytoriach Palestyńskich, która narusza prawo międzynarodowe i podważa wysiłki na rzecz rozwiązania dwupaństwowego" - czytamy w oświadczeniu resortów spraw zagranicznych Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Niemiec, Irlandii, Włoch, Holandii, Norwegii, Polski, Hiszpanii i Szwecji.

Oświadczenie stanowi odpowiedź wymienionych krajów na izraelskie plany budowy 3130 domów mieszkalnych w Zachodnim Brzegu. Jednocześnie Izrael zatwierdził także plany budowy mieszkań dla Palestyńczyków.

Wcześniej akcję osadniczą w Zachodnim Brzegu potępiła administracja prezydenta USA Joe Bidena.

- Zdecydowanie sprzeciwiamy się rozbudowie osiedli, która jest całkowicie sprzeczna z dążeniem do obniżenia napięć i zapewnienia spokoju, a szkodzi perspektywom rozwiązania dwupaństwowego – powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

Uwadze izraelskich mediów nie uszła obecność Polski wśród sygnatariuszy apelu. W trakcie tegorocznej operacji militarnej Izraela w Strefie Gazy Polska konsekwentnie milczała, podczas gdy na Izrael spadła krytyka nieomal z całego świata.

"To oznacza zmianę pozycji. Dzieje się tak po tym, jak Warszawa uchwaliła prawo praktycznie uniemożliwiające ocalałym z Holokaustu i ich potomkom odzyskanie mienia. Izrael mocno skrytykował nowe prawo, a kraje wycofały swoich ambasadorów" - pisze na temat Polski izraelska prawicowa gazeta Jerusalem Post.

Jerusalem Post wskazał także, że akcja osadnicza została skrytykowana przez Rosję. - Zasadnicze stanowisko Rosji jest takie, że działalność osadnicza Izraela jest nielegalna - gazeta cytuje słowa szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa.

Do apelu 11 państw UE dołączyła się także Wielka Brytania.

"Wzywamy rząd Izraela do cofnięcia decyzji z 24 października i 27 października w celu przyspieszenia budowy osiedli na okupowanym Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie. Osiedla są nielegalne w świetle prawa międzynarodowego i stanowią przeszkodę dla pokoju i stabilności regionu" - czytamy w oświadczeniu brytyjskiego ministra ds Bliskiego Wschodu Jamesa Cleverly'ego.

jkg/rp

Komentarze (17):

Rabin Goldstein2021.10.29 19:20
Moja Mame i Tate otrzymały zwrot domu. Złożyły do waszego sądu papiery i ja dostał swoje. Ale nasze Bracia lecą na wydrę bo nie miały nic a chcą majątki innych. Szczególnie te Chazary z Rosji.
pyerdolone palestyńskie obszczymury2021.10.29 17:18
niech nie podskakują i niech się cieszą że Izrael to nie Jordania bo by arabskie brudasy miały drugi Czarny Wrzesień
Palestyna2021.10.29 17:32
Buda żydoski szczurze -złodzieju
droma2021.10.29 14:08
brawo izrael arabusy wypalone mózgi nic z tymi ziemiami nie zrobią to nygusy pierwszej wody ,budować nie pękać arabusów lutować nie żałować ...
bogdanus2021.10.29 13:27
Izrael ma dużo pustyni, by wybudować domy, po co podsycać konflikt.
Adeptus2021.10.29 14:00
Bo judeochrześcijański Bóg nakazał w Biblii podbicie całej Ziemi Obiecanej i bezlitosną eksterminację tamtejszej ludności. Po prostu Izraelczycy pobożnie i posłusznie wykonują wolę ich wspólnego z chrześcijanami Boga. adeptusrpg.wordpress.com
Szlomo Rozencwajgier2021.10.29 12:39
A co to ma być? Jakieś gardłowanie? Podatki i ZUS zapłacone? To łapy won od Izraela.
katolicka deratyzacja Polski2021.10.29 13:38
Zydokomuna wsciekla,bo to jest jej jedyny czuly punkt. NARESZCIE POLSKA gora !
Anonim2021.10.29 10:59
Polska śmie coś sugerować naszemu Izraelowi?! Antysemityzm!!!
gorka2021.10.29 10:36
Polska zawsze była adwokatem Izraela w Europie, ale, jak się przekonaliśmy, to się zupełnie nie opłaciło. Teraz zamiast marchewki pa-rchy zobaczą kij..!
Anonim2021.10.29 10:51
dokładnie, czemu nikt z naszych elyt nie biega z reklamówką po palestyńskiej granicy
Adeptus2021.10.29 10:33
Przecież sam Wasz Bóg w Waszym Piśmie Świętym nakazał Żydom zasiedlenie Ziemi Obiecanej i eksterminację tamtejszej ludności! Jak możecie sprzeciwiać się Bogu? adeptusrpg.wordpress.com
Palestyna2021.10.29 10:52
Kiepsko znasz Tore ale pewnie lepiej talmud .
Adeptus2021.10.29 11:36
No przecież to właśnie w Torze, która jest dla Was chrześcijan święta, jest napisane: "Przestrzegaj tego, co Ja dzisiaj tobie rozkazuję, a Ja wypędzę przed tobą Amorytę, Kananejczyka, Chetytę, Peryzzytę, Chiwwitę i Jebusytę. Strzeż się zawierania przymierza z mieszkańcami kraju, do którego idziesz, aby się nie stali sidłem pośród was", "Mój anioł poprzedzi cię i zaprowadzi do Amoryty, Chetyty, Peryzzyty, Kananejczyka, Chiwwity, Jebusyty, a Ja ich wygładzę.", "Tylko w miastach należących do narodów, które ci daje Pan, twój Bóg, jako dziedzictwo, niczego nie zostawisz przy życiu. Gdyż klątwą obłożysz Chetytę, Amorytę, Kananejczyka, Peryzzytę, Chiwwitę i Jebusytę, jak ci rozkazał Pan, Bóg twój, abyście się nie nauczyli czynić wszystkich obrzydliwości, które oni czynią ku czci bogów swoich, i byście nie grzeszyli przeciw Panu, waszemu Bogu", "Taki był zamiar Pana, który uczynił upartymi ich serca, tak że prowadzili wojnę z Izraelem i popadli pod klątwę bez miłosierdzia aż do wyniszczenia, jak rozkazał Pan Mojżeszowi". Chrześcijanie, przestańcie się tak podniecać tym Talmudem! W Waszej i żydowskiej Biblii jest wystarczająco dosyć zbrodni, obrzydliwości i absurdów, nie trzeba sięgać dalej! adeptusrpg.wordpress.com
Adeptus2021.10.29 11:47
Przepraszam, poprawka, część cytatów jest z biblijnej księgi Jozuego (imiennika Jezusa), czyli już spoza Tory (pierwszych pięciu ksiąg).
katolicka deratyzacja Polski2021.10.29 13:42
Jezus uznal swoj Kosciol za Nowy Narod Wybrany ! I dlatego zostal odrzucony przez Zydow ! I dlatego my nie jestesmy Zydami !
Adeptus2021.10.29 14:01
Ja tam nie jestem żydem, bo mam gdzieś okrutnego semickiego bożka i jego bękarta. adeptusrpg.wordpress.com