Rzecznik Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego postanowił podzielić się w mediach społecznościowych swoimi światłymi poglądami na temat płodu. Samuel Nowak stwierdził, że płód „nie jest człowiekiem”, dlatego można „robić z płodów farsz do pierogów”.

Na wpis działacza Partii Razem uwagę zwrócił Dariusz Matecki z Solidarnej Polski, którego zainteresowała zbieżność personaliów autora z nazwiskiem rzecznika Instytutu Psychologii UJ. Szczeciński radny zadzwonił na służbowy numer rzecznika. Ten sugerował oddzielenie swoich prywatnych poglądów od pełnionej przez siebie funkcji i sugerował Mareckiemu, aby zadzwonił na jego prywatny numer.

Warto więc przypomnieć panu rzecznikowi, że współczesna nauka nie ma wątpliwości, iż ludzkie życie zaczyna się w momencie poczęcia.

- „Rozwój człowieka zaczyna się od połączenia dwu komórek – gamety żeńskiej, czyli komórki jajowej (oocytu), i gamety męskiej – plemnika, w akcji zapłodnienia” – pisze prof. dr hab. Michał Troszczyński w pracy zatytułowanej „Położnictwo. Ćwiczenia. Podręcznik dla studentów medycyny”, jednoznacznie wskazując, że momentem rozpoczęcia ludzkiego życia jest moment poczęcia.

- „Żywot człowieka rozpoczyna się w momencie poczęcia, to jest zapłodnienia, i kończy się w momencie śmierci” – przekonuje prof. zw. dr hab. med. Rudolf Klimek.

- „W świetle obecnej wiedzy nie ulega wątpliwości, że życie człowieka zostaje zapoczątkowane w następstwie połączenia się dwu komórek rozrodczych – gamet – żeńskiej i męskiej w postać komórki macierzystej zwanej zygotą, która od tej chwili zaczyna żyć własnym rytmem” – czytamy w artykule prof. dr hab. nauk medycznych Marii Rybakowej.

To kilka wypowiedzi polskich naukowców. W encyklopedii Britannica czytamy natomiast:

- „Zygota, zapłodniona komórka jajowa, która powstaje w wyniku połączenia żeńskiej gamety (jajo) z męską gametą (plemnikiem). W rozwoju embrionalnym ludzi i innych zwierząt etap zygoty jest krótki, potem pojedyncza komórka zostaje podzielona na mniejsze komórki i dalej następuje okres podziałów. Zygota stanowi pierwszy etap rozwoju genetycznie unikalnego organizmu. Zygota jest obdarzona genami od dwóch rodziców, a zatem jest diploidalna (niosąca dwa zestawy chromosomów)”.

kak/Twitter, PCh24.pl, nauka.wiara.pl