Parafia przeprasza Hołownię za odmowę Komunii - zdjęcie
16.01.20, 14:50

Parafia przeprasza Hołownię za odmowę Komunii

91

Parafia Trójcy Świętej w Warszawie skomentowała fakt odmówienia Komunii świętej Szymonowi Hołowni.

Hołownia chciał przyjąć Komunię w kościele karmelitów bosych na Solcu w Warszawie. Kapłan jednak odmówił mu Eucharystii."Sumienie mi nie pozwala. Za poglądy, które pan głosi" - powiedział kapłan udzielający Eucharystii, gdy zobaczył Hołownię w kolejce. Karmelita pogroził też Hołowni palcem, westchnął, po kilku minutach miał Komunii jednak udzielić - i znowu pogrozić palcem.

Kandydat na prezydenta opisał to natychmiast na facebooku. Trudno powiedzieć, po co to zrobił. Mógł porozmawiać z zakonnikiem, zamiast tego - wolał zrobić szum.

Hołownia napisał następnie, że zadzwonił do niego rzecznik prasowy archidiecezji. "Zapowiedział, że sprawa zostanie formalnie wyjaśniona, a ów zakonnik złamał kościelne przepisy, one bowiem wyraźnie stanowią w jakiej sytuacji można odmówić komuś komunii, i jak się o tym mówi, a w tym wypadku ani nie było takiej potrzeby, ani forma nie była zgodna z prawem. Przeprosiny przyjąłem, żadnych formalnych skarg składał rzecz jasna nie będę" - napisał Hołownia.

Później sprawę skomentowała sama parafia. W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej napisano:

"W związku z zamieszaniem powstałym podczas udzielania komunii świętej panu Szymonowi Hołowni pragniemy wyrazić ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji. Nie powinna ona mieć miejsca. Odpowiedzialny za zamieszanie został upomniany i pouczony o zasadach udzielania komunii w Kościele katolickim".

bsw/fb

Komentarze (91):

ania2020.01.18 20:09
Hołownia ma poglądy nie zgodne z nauczaniem Kościoła, więc zakonnik miał prawo odmówić takiemu osobnikowi komunii świętej!
Wxyz2020.01.17 23:44
Nie wieśma co przepraszać dobrze postąpił. Holownik się przewróciło w głowie.Myśli że zjadł wszystkie rozumu.
Zenon2020.01.17 21:08
Wstyd! Co za parafia!! Juz nic co Boże sie nie liczy, tylko poprawniść polityczna i niech każdy rozstrzyga w swoim sumieniu- jak podpowiada Franciszek ! Świat zmierza fo zguby!
mój głos nic nie znaczy2020.01.17 16:04
Hołownia sam odpowie za fałsz.Ksiądz chciał mu oszczędzić kary.
AAAA2020.01.17 15:07
Parafia przeprasza człowieka, który obiecał, że będzie zdejmować krzyże z przestrzeni publicznej, najpierw usunie wszystkie krzyże z pałacu prezydenckiego. Podpisze też wszystkie ustawy, które mu podsuną, najpierw tę o związkach partnerskich. Takiemu człowiekowi chcą księża podawać Ciało Chrystusa!!!
Marta2020.01.17 13:10
Co ma do tego parafia? To parafia decyduje kto może przyjąć Komunię Św., a może Proboszcz, a może TSUE? Nawet publiczne tłumaczenie się tego Kapłana byłoby nie na miejscu, bo to publiczne roztrząsanie win. To sprawa sumienia. Z całą pewnością miał ważne powody. Już sam fakt przebywania w klasztorze tego pana i jego późniejsza kariera nasuwają wiele wątpliwości co do jego rzeczywistej roli. Nawiasem mówiąc nie po raz pierwszy wstydzę się za kurię.
Marta2020.01.17 12:37
Czy Komunię św. ma otrzymać ktoś, kto popiera aborcję? Poglądy Hołowni są sprzeczne z nauką Kościoła!
Jazzz2020.01.17 12:05
Parafia jest bardzo nowoczesna i bardzo postępowa. Kandydat na prezydenta publicznie, jawnie, popiera praktyki których zabrania Kościół. Bo Kościół Katolicki, poprzez przykazania i Katechizm mówi że aborcja, eutanazja, stosunki homoseksualne to grzech. Kandydat TVN na prezydenta, sieje zgorszenie, które skutkuje utwierdzaniem ludzi przekonaniu że życie w grzechu, jest właściwe. A Kandydat, jak przystało na postępowego i nowoczesnego, wykorzystał incydent z niekonsekwentnym zakonnikiem i strachliwym proboszczem do akcji promocyjnej.
Matwiej Bej2020.01.17 11:27
Dzięki TAKIM Parafią ,jak NAJDALEJ od tzw.NOWOCZESNEGO K.K.
ZZ2020.01.17 8:35
Chyba żyjemy w czasach ostatecznych. Pan Bergoglio, pan Ziewiec, pan Gądecki.... Zawsze na zdjęciach sprawdzam, czy spod sutanny nie wystają kopyta (znaczy racice) i ogon.
wojtekmk2020.01.17 8:15
Brawo dla tego karmelity. Dzięki Bogu że są jeszcze tacy ludzie w kościele! Pan Hołownia podobno katolik a popiera mordowanie dzieci nienarodzonych. Przypomnę że w prawie Bożym jest przykazanie - Nie zabijaj! Pan Hołownia o nim raczy nie pamiętać.
Maria2020.01.17 7:53
Czy parafia jeszcze rozumie co to jest sacrum?
Barabasz2020.01.17 1:39
Mnie kiedyś zakonnik nie chciał udzielić rozgrzeszenia, uznając że robię sobie jaja, wcale nie mam żalu za grzechy, ale jestem cyniczny. A to była spowiedź po wielu latach nieobecności w KK. Zabolało mnie, ale nie leciałem z płaczem na skargę do proboszcza czy mediów, ale w pokorze przyjąłem tę decyzję. To był mądry ksiądz. Żal za grzechy i mocne postanowienie poprawy o raz naprawienie krzywd - to warunki ważnej spowiedzi. Hołownia nie wydaje się żałować głoszonej przez siebie herezji i bluźnierstw. Jego cynizm widać w jego oczach. Jakby naprawdę był człowiekiem trwającym w stanie łaski uświęcającej - czyli w stanie pokory, to by wyszedł z kolejki i poszedł gdzie indziej, skoro ma czyste sumienie w swoim mniemaniu. A takie pieniactwo Hołowni pokazało tylko tyle, że karmelita miał rację. Swoją drogą Hołownia to człowiek masonerii albo agentury (na jedno wychodzi), pchany odgórnie i finansowany do siania zamętu. Myślę, że to agent, podobnie jak Lemanski czy towarzystwo Więzi, Znaku, Stacji 7, Deona i Tyg. Pwsz., Gdańskiego Centrum św. Jana (gnoza).
1 List św. Jana 22020.01.17 1:27
Należy wystrzegać się nauczycieli fałszu 18 Dzieci, jest już ostatnia godzina, i tak, jak słyszeliście, Antychryst5 nadchodzi, bo oto teraz właśnie pojawiło się wielu Antychrystów; stąd poznajemy, że już jest ostatnia godzina. 19 Wyszli oni z nas, lecz nie byli z nas; bo gdyby byli naszego ducha, pozostaliby z nami; a to stało się po to, aby wyszło na jaw, że nie wszyscy są naszego ducha.
1 List do Koryntian 112020.01.17 1:22
28 Niech przeto człowiek baczy na siebie samego, spożywając ten chleb i pijąc z tego kielicha. 29 Kto bowiem spożywa i pije nie zważając na Ciało [Pańskie]13, wyrok sobie spożywa i pije. 30 Dlatego to właśnie wielu wśród was słabych i chorych i wielu też umarło. 31 Jeżeli zaś sami siebie osądzimy14, nie będziemy sądzeni. 32 Lecz gdy jesteśmy sądzeni przez Pana, upomnienie otrzymujemy, abyśmy nie byli potępieni ze światem.
Izajasz 32020.01.17 1:20
Ludu mój! Przywódcy twoi cię zwodzą, i burzą drogę, którą kroczysz, 13 Pan powstał, by wszcząć rozprawę, stoi, by toczyć spór ze swoim ludem. 14 Pan wchodzi na rozprawę ze starszymi swego ludu i z jego książętami: To wyście spustoszyli winnicę, coście biednemu zrabowali, jest w waszych domach. 15 Jakim prawem uciskacie mój lud i przygnębiacie oblicza ubogich? Wyrocznia Pana, Boga Zastępów.
Lublinianka2020.01.17 1:11
Hołownia swoimi PUBLICZNYMI wypowiedziami w wywiadach i mediach społecznościowych nt. aborcji, in vitro, związków sodomickich, niezgodnymi z oficjalną doktryną i nauką Kościoła Katolickiego, sam siebie wyłączył ze wspólnoty Kościoła, czyli zaciągnął na siebie ekskomunikę. Dotychczas nie wycofał się z owych wypowiedzi, nie przeprosił publicznie i nie poprosił publicznie o przywrócenie do wspólnoty Kościoła Katolickiego, zatem ekskokunika nadal trwa. Wobec tej sytuacji Ojciec Karmelita nie miał innego wyjścia jak odmówić udzielenia Hołowni Sakramentu Eucharystii, bowiem do tego zobowiązuje go prawo kościelne. Oburzające jest działanie przełożonych zakonnika, proboszcza parafii i Kurii Warszawskiej, którzy trzęsąc portkami przed dziennikarzynami z TVN i GW oraz lewactwem, prześcigają z przeprosinami wobec żałosnego celebryty i niedoszłego dominikanina, jednocześnie wprowadzając wśród wiernych KK oburzenie i poczucie obrzydzenia ich lizusowską postawą oraz zgorszenie wobec łamania prawa naturalnego, prawa kościelnego i sumienia zakonnika. Uprzejmie przypominam owym hierarchom, że Jezus przestrzega wierzących w Niego przed tchórzostwem wobec publicznego przyznawania się do wiary w Ewangelii Mt 10,32-33: "Do każdego więc, który się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie. Lecz kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie". Tak na marginesie to ten cytat z Ewangelii kieruję również do Hołowni w kontekście jego wypowiedzi o usuwaniu krzyży z Pałacu Prezydenckiego 😕😕😕😕😕
stan2020.01.17 0:54
Czy proboszcz parafii nie czytał wynurzeń "katolika", który nazywa Jezusa zwierzęciem? Kto kogo powinien przepraszać? Zatem ten proboszcz zgadza się z poglądem 'arcykatolika" Hołowni, który wierzy we wszystko, tylko nie w Jezusa? SKANDAL!!!!
ksioncklaj2020.01.16 23:53
brawo zakonnik ....precz z pierdzielami z naszego życia
kalikst2020.01.16 22:42
Czy ktoś wie jakie zasady obowiązują w zakresie udzielania komunii świętej ? czy te zasady mówią, że publicznym grzesznikom, gorszycielom, złoczyńcom należy udzielać komunii bez rozgrzeszenia ? O co tu chodzi?
Michał Pasierb 2020.01.16 22:18
Czyżby już widzieli w nim prezydenta RP?? Parafia? to znaczy kto konkretnie..proboszcz z pewnością.... a babcia z kółka Różańcowego to bardzo wątpię.
anna2020.01.16 21:31
przecież p.Hołownia robi sobie kpiny z religii i jeszcze go przepraszać, za co , publicznie jest przeciwko krzyżowi to niech publicznie pokaja się ,a wtedy może przyjąć komunię , innym daje przykład , że można bluźnić i to nic nie znaczy i jeszcze przyjąć komunię,
matis892020.01.16 21:04
To u naszych kapłanów lewakoateiści mogą przystępować do Komuni Św ?? Hołownia wyznaje zupełnie inną religię i innego boga i pokazał to publicznie.
Leon2020.01.16 20:30
Bardzo to niebezpieczna zabawa i naigrawanie z Sakramentu dla katolików świętego . Oby imprezowiczom ( Hołownia, ksiądz, dziennikarze opisujący, internauci komentujący) nie wyszła bokiem. Jedno słowo za dużo, jedna nadinterpretacja, jedna przypisana komuś opinia jak mówią kłamcy niefortunna nieścisłość.
wer2020.01.16 22:40
Bóg ich wszystkich moze tak pokarac ,ze będą wyli o laskę,ale dla nich jej nie bedzie
Polak2020.01.16 20:19
Dobrze zrobił, teraz Hołownia "pokornie" będzie atakował i robił szum dla poklasku.
Leon Napoleon2020.01.16 19:37
Rzecznik prasowy archidiecezji do wymiany. Ksiądz miał prawo do odmowy udzielenia Komunii św.!! Karmelita zachował się poprawnie. Hołownia jątrzy. Ci co przepraszają powinni wyjechać na misje i się zastanowić nad swoim powołaniem!! Pozdrawiam ojca Karmelitę, który ma sumienie na właściwym miejscu.
Piotr Nowak2020.01.16 19:25
A za co przepraszać ?! Przecież to jeden z największych wrogów Kościoła !!!
ubawiony2020.01.16 19:20
Jedno mnie dziwi. Jak człowiek niewierzący może znosić takie rytuały, które przecież dla niego jako niewierzącego są pustymi rytuałami? Łazić na msze? To może jeszcze bić pokłony w meczenie pójdzie albo do synagogi? A wydawałoby się że żywot ateisty jest taki prosty!
KATOLIK2020.01.16 18:58
Za co ta parafia przeprasza? Ksiądz miał obowiązek odmówić komunii świętej osobie publicznej, której poglądy są sprzeczne z wiarą katolicką.
Foster2020.01.16 18:15
Mam pytanie - do kogo,trzeba udać się po karteczkę o wyrażeniu zgody na przystąpienie do komunii świętej ?. Nie chciałbym, żeby mnie cos takiego spotkało.
Rycerz Niepokalanej!2020.01.16 19:17
Wystarczy, że nie będziesz zachowywał się i mówił jak szmata czyli jak Hołownia. Uściślając nie będziesz mówił, że kompromis aborcyjny jest ok. ; że zgadzasz się na związki miłośników odbytu; i nie będziesz chciał zdejmować krzyży z miejsc publicznych.
Niejestemrobotem2020.01.16 22:11
Czyli kościół jednoznacznie mówi, że jak ktoś jest normalny, to nie udzieli mu komunii bo ta jest tylko dla fanatyków? Dobrze wiedzieć. Ale to czemu mówią, że katolików jest większość, jak wg. ich kryteriów to może 10% zasługuje na dopuszczenie do komunii?
ff2020.01.16 18:09
Skoro na sądzie ostatecznym będą go sądzić świnie, to co stoi na przeszkodzie żeby mu udzieliły komunii na tym łez padole... a przeprasza niech każdy za siebie
stan2020.01.17 1:06
Skoro będą go sądzić świnie, to niech idzie do świń, a nie do Kościoła.
Ewa B.2020.01.20 8:14
Można ucztować w pałacu lub w chlewie, wybór jest nasz.
polak2020.01.17 17:21
odpowiedz tchórzu na mój wpis
polak2020.01.17 17:51
wytłumacz biskupa nycza ,który dziękował HGW,,że wyrzuciła na bruk 40 tys ludzi ,,---napisz coś o tym tchórzu
gio'2020.01.16 18:05
Parafia tchórzy i lizusów!
izydor2020.01.17 8:34
Mięczaków bez zasad i charakteru.
Ciekawy2020.01.16 17:58
W piśmie św jest nie sądźcie abyście nie byli sądzeni ale polscy katole tego nie stosują są mądrzejsi od Boga
ff2020.01.16 18:12
co ma piernik do wiatraka lewaku
Wojtek Polak2020.01.16 20:12
w piśmie św jest nie sądźcie abyście nie byli sądzeni a zaraz potem nie rzucajcie swoich pereł przed świnie jak się nie ma pojęcia o czym się piszesz to lepiej milczeć. a tak robiłeś z siebie głupka .
kalikst2020.01.16 22:48
Koń jaki jest, każdy widzi i nie ma tu żadnego sądzenia tylko opisywanie stanu rzeczy.
Tomasz2020.01.16 17:42
Proboszczu tej parafii! Łamiesz prawo kanoniczne! kanon 915! Ten karmelita miał prawo odmowic komunii osobie tkwiacej uporczywie w grzechu ciezkim !
nie ślepy2020.01.16 17:39
Kogo hołownia chce oszukać, Pana Boga?
AAAA2020.01.17 15:00
Obawiam się, że dla niego Bóg nie istnieje.
Wojtek Polak2020.01.16 17:33
a czemu to Karmelici z Solca ubolewają z zaistniałej sytuacji z celebrytą a nie mówią mu wprost że popierane przez niego związki homoseksualne to grzech że na sądzie ostatecznym staniemy twarzą w twarz z Bogiem i to ON będzie sądził a nie panteon zwierząt zjedzonych przez kogokolwiek że aborcja to grzech {5 Przykazanie nie zabijaj}.my mamy się bać BOGA a nie ludzi nawet celebytów
Rycerz Niepokalanej!2020.01.16 17:11
Odkąd się dowiedziałem o tym zacnym zakonniku stał mi się idolem! Gdybym go miał u siebie w mieście dreptałbym po sakramenty tylko do Niego. Waliłbym na kolana do konfesjonału nawet jakby było napisane 100 za odpuszczenie grzechów. Trzymaj się bracie! Pan Jezus i Maryja Niepokalana z Tobą.
Tercios2020.01.17 10:51
Może lepiej nie grzesz? to nie będziesz musieć płacić za odpuszczenie grzechów. Komu chcesz płacić 100 zł za odpuszczenie, Bogu? Śmieszni jesteście katolicy wyznania Toruńskiego.
Rycerz Niepokalanej!2020.01.17 17:02
Masz iloraz inteligencji jak pelargonia? Nie rozumiesz prostego zdania, biorąc moją hiperbole literacką (wyolbrzymienie) dosłownie.
Antek z Czerniakowa2020.01.16 16:59
Jeszcze powinni dać mu poparcie, JUDASZE !!!!
Andy Semicki Rabin2020.01.16 16:58
Pewnie znowu interweniowała gmina żydowska w Polin.
jula2020.01.16 16:37
Ksiądz proboszcz przestraszył się ? Kogo ? Czego ? Co to za twór "sama parafia " ?
Beno2020.01.16 18:18
To nie tyle proboszcz, co naciski z kurii. Niestety poprawni politycznie
Magdalena2020.01.16 16:22
20 wpisow, 19 przeciw parafii i slusznie. Prosimy o przeproszenie kaplana i nas.
Hipokryzja mendy2020.01.16 16:06
Bezrobotna menda 𝐍𝐨𝐰𝐚𝐤-𝐫𝐨𝐛𝐚𝐜𝐳𝐞𝐤 mulititasking asshole. Żyje bezwstydnie z podatków prawaków, katoli i moherów. Bezrobotna menda 𝐍𝐨𝐰𝐚𝐤-𝐫𝐨𝐛𝐚𝐜𝐳𝐞𝐤 mulititasking asshole, nie może życ bez moherskiego forum - bo to katolskie forum nie cenzuje jak GW.
Adam2020.01.16 15:41
" Trudno powiedzieć, po co to zrobił. Mógł porozmawiać z zakonnikiem, zamiast tego - wolał zrobić szum." To może warto przeczytać cały wpis? Poruszył szerszy temat wykluczenia ze wspólnoty, oraz to, że odmowa nie była dyskretna, a publiczna.
Ewa B.2020.01.20 8:10
Pan Szymon publicznie głosi grzeszne poglądy, publiczne upomnienie jest usprawiedliwione a nawet pożądane, jest publiczną nauką dla otoczenia publicznie wprowadzanego w błąd. Jednoczesna deklaracja wiary i poglądów sprzecznych z Ewangelią jest okrutną kpiną z Chrystusa.
Paweł2020.01.16 15:24
Homiliia Chryzostoma, specjalne słowo kaznodzieja kieruje do kapłanów i diakonów: "Uważam za obowiązek i do was się skierować, abyście uważnie tych darów udzielali. Niemała czeka was kara, jeśli pozwolicie wziąć udział w tej uczcie temu, o którym wiecie, że ma grzech na sumieniu. Jego krwi z waszych rąk zażądają. Czy to będzie dowódca, czy prefekt, czy nawet koroną ozdobiony, nie dopuść go, jeśli przystępuje niegodnie". To przestroga dla Rzecznika KEP, Sekretarza, Prymasa oraz możnowładców kościoła z Franciszkiem na czele.
Paweł2020.01.16 15:16
Prawowity kapłan upomniany za niedopuszczenie do świętokradztwa i profanacji Najświętszego Sakramentu. Zaś wyznawca Szatańskiej ideologii przeproszony przez zwierzchnictwo Kościelne.. W dzieciństwie nie rozumiałem co miało znaczyć powiedzenie dziadka że piekło księżmi delowane będzie, oczywiście tylko tymi którzy stanęli po stronie zła a troszkę ich jest. Świadome udzielenie Eucharystii osobie nieczystej- jawnie trwającej w grzechu ciężkim, tym bardziej jeśli to grzech przeciw samemu Bogu, jest PROFANACJĄ, oraz udziałem księdza w Świętokradztwie z wszystkimi tego skutkami. Radzę żeby księża poważnie to traktowali bo odpowiedzą za to przed Bogiem.
MaxFiend2020.01.16 20:07
Skoro tak to Ciebie boli, to dlaczego nie protestujesz gdy kapłani udzielają sakramentów kolegom pedofilom? Co robisz, kiedy kapłan jawnogrzesznik odprawia mszę?
Paweł2020.01.16 20:32
Protestuję i upominam a nawet ich karcę ale nie mam innej mocy sprawczej poza modlitwą a w moich okolicach nie znam kapłanów jawnogrzeszników. Jestem jednak pełen nadziei i ufny Ewangelii że "bramy piekielne Kościoła Chrystusowego nie zwyciężą". Wiesz że wszyscy jesteśmy grzeszni ale tylko niewielka część kapłanów jest tak ohydnie występująca przeciw Słowu Bożemu, choć czasem wysoko postawiona. Zatem módlmy się o Światło i Dary Ducha Świętego oraz świętość dla Kapłanów i Papieża. Zostań z Bogiem
wer2020.01.16 22:36
Sybilla sie niemylila-droga do piekla będzie wybrukowana glowami polskich księzy,ale napewno nie tego porządnego karmelity
robaczek 2.02020.01.16 15:12
JAKZE TO BYLO CHRZESCIJANSKIE!!!1 ;] no i jak was nie kochac warcholki ;] PRZECIEZ WY TĄ WASZA WIARE TAK GLEBOKO W D_U_P_I_E macie......... dla was to zwyczajna "pałka". bo z bogiem na ustach łatwiej, trudniej stosowac sie do regul co dziadki ! ;] tylko Polski szkoda!
Lech2020.01.16 15:34
a mi was "ruskych" nie szkoda- onuca ćwa twoja mać
robaczek 2.02020.01.17 16:03
ale ja z PL jestem ;] ur w latach 80tych. ;] mam inne zdanie to znaczy ze ruski ? oj metody PRL widać ciężko z was wyrwać co? ;] we krwi zostało ;]
zapluty kopciuch reakcji2020.01.16 15:12
Komunistów kler przeprasza z wieklą łatwością, ale przeprosić naród Polsko-Katolicki za swoje knowanie z komunistami uwieńczone okrągłym stołem i wyniszczającą Trasmutacją z PRL w III RP to już nie. Te pokolenie księży jest połączone nierozerwalnym węzłem grzechu z SBkami i PZPRowcami...
Yoshka2020.01.16 15:50
Najpierw niech przeproszą za ciągłe napaści na nas przez Zakon Najświętrzej Marii Panny, zdejmą klątwę papieską nałożoną na nasz naród w 1410, potem za Targowicę i rozbiory oraz rozbiorowe msze dzięksczynne, potem za knowanie z faszystami i konkordat z Hitlerem, potem za aprobatę zajmowania przez nazistów polskich diecezji, potem za knowanie z komunistami przez Wyszyńskiego i zdradę Polaków w zamian za nieruchomości na tzw. ziemiach odzyskanych, a okrągły stół na koniec - tu sam Kościół mało co zawinił w porównaniu do tego co czynił wczesniej, mordując nas i wynaradawiając. Nie znamy ani pisma, ani religii naszych przodków, zostaliśmy przez zbrodniczy Kościół całkowicie odcięci od swoich korzeni i osieroceni od naszrgo dziedzictwa kulturowego.
zapluty kopciuch reakcji2020.01.16 17:54
Na Ziemiach Odzyskanych Kardynał Wyszyński usiłował wprowadzić diecezje polskiego Kościoła już od 1945 r., tak aby te ziemie były dobrze umocowane do Polskiego Kościoła Katolickiego, a tym samym do Polski. Ale miał ciągle blokadę w Watykanie, bo silne były wpływy biskupów niemieckich. Ostatecznie dopiero po ratyfikacji traktatu granicznego z niemcami (starania Gomułki), Stolica Apostolska przyznała diecezje polskie na Ziemiach Odzyskanych. Dzięki staraniom Kardynała Wyszyńskiego - niezłomnego antykomunisty! Późniejszi kardynałowie byli już tylko gorsi i gorsi, a swoje "serca mają po lewej stronie", żeby sparafrazować tow. Kwaśniewskiego
zapluty kopciuch reakcji2020.01.16 18:43
I jeszcze jedno @Yoshka Ty piętnujesz Kościół, ja piętnuje jego błędy komunistyczne. Nie mam nic wspólnego z twoim wpisem.
JS2020.01.16 15:11
Co się dzieje z Kościołem hierarchicznym w Polsce ??? Do czego doszedł w postępie ? Przeprasza się jawnego grzesznika za odmowę dania komunii świętej ? Żyjemy niewątpliwie w chorym Kościele. Króluj nam Chryste Pozdrawiam
Andrzej2020.01.16 15:14
JS a bałwochwalstwo ( stawianie siebie w roli Boga) które prezentujesz to grzech czy nie?
JS2020.01.16 15:50
Nie stawiam się w roli Boga a jedynie staram się trzeźwo myśleć, czego wielu obecnym tu brakuje. Pozdr.
Lublinianka2020.01.17 0:02
@andrzeju, masz jakąkolwiek wiedzę lub szeroko rozumiane pojęcie o wierze wierze, Piśmie Świętym, Kościele Katolickim i jego nauce nt. 10 przykazań i grzechów??? 😕😕😕 Nie wstydzisz się publikować komentarza, w którym MYLISZ bałwochwalstwo (czyli oddawanie czci należnej wyłącznie Bogu innym bożkom lub szeroko pojmowanym "wartościom" materialnym) z pychą (czyli 1 -największym- z 7 grzechów głównych, wynikającym z fałszywego obrazu samego siebie i nieuporządkowanej miłości człowieka wobec siebie samego)??? Publiczne wykazywanie się brakiem znajomości i rozumienia podstawowych pojęć we współczesnym świecie, gdy masz szeroki dostęp do internetu i możesz znaleźć każdą definicję w słownikach i encyklopediach - chociażby PWN-u, jest żenującym dowodem twojej indolencji. 😂😂😂😂😂😂😂 A tak na marginesie, to @JS w swoim komentarzu ma 100% rację
Henryk2020.01.16 15:08
Karmelita dobrze postąpił! Hołownia popiera aborcje, homoseksualizm i in vitro a to poglądy sprzeczne z nauczaniem Kościoła!
Pracownik2020.01.16 15:16
Podaj jeden cytat Hołowni, w którym popiera aborcję albo homoseksualizm.
Ewa B.2020.01.20 8:02
Publicznie nie jest przeciwny, publicznie powiedział, że jak trzeba będzie to podpisze. Mało?
Dawid2020.01.16 15:25
Jakieś brednie. A skąd takie informacje? Proszę o cytat.
ja...2020.01.22 10:08
....wszystko się zgadza....oprócz...in vitro....bo chłop nie urodzi.../chyba/???
Polak Ateista Dumny Gej 2020.01.16 15:07
nycz---- musi przepraszać ,bo inaczej pokarzą jak --molestował dzieci
Lech2020.01.16 15:30
kto za tobą stoi (od tyłu), pedzio zgredek?
polak2020.01.17 13:49
może zapytaj siebie ,kto za Nuczem stoi?---on to chwali HGW -za to , że wyrzuciła 40 tys. ludzi na bruk i chwalił ""tfy hrabiego ,który pochwalał opluwać i poniżać lodzi modlących się ---- napisz ty niby Polski patrioto ----napisz kto za tobą stoi --może ten co Polaków mordował ---jestes tylko tchórzem
ff2020.01.16 18:11
a ty co, znowu kacapie niezaspokojony ...
polak2020.01.17 16:12
może ty ff odpowiesz na przedstawione FAKTY jak wyżej -----tchórzu
Leszek 2020.01.16 15:07
Jesli ludzie kosciola nie bronia Boga , to niech sie nie dziwia , ze Bog nie da powolan. Ale moze o to chodzi w tym calym postempowaniu chierarchow. Madry pojmie w lot , glupiemu nie pomoze mlot.
anonim2020.01.16 16:00
Tobie zaś nie pomoże ortografia..., z którą masz na bakier.
man.of.Stagira2020.01.16 15:05
UWAGA! 'naukowcy s u g e r u j ą, że TO ... dowód' . xD
man.of.Stagira2020.01.16 15:04
Parafia pod wezwaniem św. Katolika Bezobjawowego? pogratulować . ha!
anonim2020.01.16 19:03
Znalazł się wierzący Ksiądz katolicki mający sumienie i odwagę. A SH robi za piątą kolumnę wśród katolików. Nic dziwnego, że rzecznik Nycza (udzielającego Komunii św. innemu "katolikowi" swego czasu) go przeprasza.
MaxFiend2020.01.16 20:04
Ciekawe, czy by odmówił koledze pedofilowi, bo inni jakoś nie mają z tym problemów.