Otrzeźwienie? Niemiecka prasa: przyszedł czas, aby Putin zaczął się bać! - zdjęcie
02.12.21, 07:18Fot. kremlin.ru CC 4.0

Otrzeźwienie? Niemiecka prasa: przyszedł czas, aby Putin zaczął się bać!

29

Zdaniem komentatora niemieckiej ogólnokrajowej gazety Die Welt, Zachód przeciwko Rosji może polegać jedynie na sankcjach i trzeba z tej opcji skorzystać. "Moskwa musi zacząć się bać rachunku za atak na sąsiada" - czytamy.

"Jak powinien zareagować Zachód? Jeśli NATO wzmocni swoją obecność w krajach bałtyckich i wyśle wojska do Polski, Putin może poczuć się pod presją do reakcji i zaatakować Ukrainę. Wojnę trudno byłoby opanować. Jeśli zaś NATO dozbroi Kijów, czego Ukraina się domaga, także może wywołać to efekt odwrotny do zamierzonego i dać Moskwie powód, którego szuka, do usprawiedliwienia własnego postępowania" - pisze komentator Die Welt.

Komentator podkreśla jednak, że NATO i Europa nie mogą w tej sprawie milczeć. Milczenie zostałoby odczytane jako słabość i jeszcze bardziej rozzuchwaliło Putina. "Od wtorku trwają obrady ministrów spraw zagranicznych NATO, ich posiedzenie ma być wstępem do szybkich rozmów, których efektem musi być nowy mechanizm sankcyjny. Jeszcze przed jakimkolwiek krokiem podjętym przez Putina, trzeba mu jasno uświadomić, z jakimi sankcjami musi się liczyć przy dalszej eskalacji. Tak szybko, jak to możliwe, rosyjski rząd musi znać koszty, jakie pociągnie za sobą atak na Ukrainę – polityczne, gospodarcze i finansowe" - pisze autor komentarza.

Co istotne, komentator zaznacza także, że rosyjska inwazja na Ukrainę oznaczałaby de facto koniec projektu Nord Stream 2, który w ocenie Angeli Merkel był "jedynie projektem biznesowym".

"Jednocześnie rosyjski atak prowadziłby do masowej obecności natowskiej na wschodniej granicy sojuszu – czyli do czegoś, czego Bruksela i Waszyngton unikały, mając wzgląd na Rosję. Odstraszanie to pokój poprzez strach. Nadszedł czas, aby Moskwa zaczęła się bać" - czytamy.

Z kolei w ocenie komentatora Frankfurter Allgemeine Zeitung, trudno póki co ocenić, czy Putin rzeczywiście zamierza wkroczyć na Ukrainę. Zdaniem publicysty zgromadzona przy granicy ukraińskiej liczba żołnierzy jest wciąż zbyt mała, aby dokonać pełnowymiarowej inwazji.

"Ale na Zachodzie nie powinno się nie doceniać bezczelności władcy Kremla. Głośne ostrzeżenia z Waszyngtonu i NATO powinny uchronić go przed błędnym założeniem, że ponowny atak na sąsiada nie miałby żadnych albo tylko niewielkie skutki. (…) Zachód, a głównie Unia Europejska, mogłyby przede wszystkim wprowadzić nowe sankcje. Obowiązujące restrykcje zaszkodziły już rosyjskiej gospodarce. Putin zna cenę za rabunek ziem w Europie" - ocenia komentator.

"Nord Stream 2 nigdy nie był projektem niepolitycznym, tylko od samego początku wielkim strategicznym błędem" - uważa autor na temat gazociągu Nord Stream 2. Ponownie jest to pogląd zasadniczo odmienny od tego, którą wyznawał rząd Angeli Merkel, decydując się na stworzenie gazociągu.

jkg/deutsche welle

Komentarze (29):

alzara_2021.12.2 14:34
Putin już się boi, widzimy to po jego manewrach wokół różnych granic..... Przegrali z Łukaszenką bój o granice z Polską, przez co i NATO się umacnia, więc jeśli coś wymyśli, to będzie "łapa" na jego ludziach. Unia nam nie pomoże i Unii Putin się nie boi.
OSTRA ORKA!!! OTRZEŹWIENIE!!!2021.12.2 13:16
„Szaleństwem jest demonizowanie prezydenta Rosji” – mówił w 2018 r. w dzienniku „La Repubblica” premier Węgier Viktor Orbán. "W Europie bardzo ryzykowne jest wypowiedzenie choćby pół słowa przychylnego Putinowi. Przedstawiany jest z kopytkami i rogami, jak diabeł. Aby być uznanym za dobrego Europejczyka obowiązkowe jest opisywanie Putina jako diabła" - stwierdził Orban. Węgierski premier zaznaczył, że Putin "rządzi wielkim i prastarym imperium" i odbudował wielkość swego kraju, a Rosja odgrywa znów pierwszoplanową rolę w światowej polityce. "UE nie rozumie Rosji" - dodał premier Węgier.
Anonim2021.12.2 10:55
W pis złodziej złodzieja złodziejem pogania !!!!!!! Szok co się dzieje !!!!!
Grizzly2021.12.2 11:30
W pis złodziej złodzieja złodziejem pogania !!!!!!! Szok co się dzieje !!!!!
Olej2021.12.2 10:50
Niemiecka prasa jedno. Rząd federalny drugie. I trzecie niedrażnienie sowietów równające się ze śmiechem na Kremlu. Trzeba było taką samą retorykę niedrażnienia zastosować podczas kryzysu kubańskiego lub kryzysu berlińskiego. Wówczas jakoś inaczej żeście ćwierkali. Zwłaszcza wtedy gdy sowiety chciały wziąć Berlin. Łatwo jest dzielić skórę - nie swoją i straszyć wydumanymi sankcjami, które nijak się mają do rzeczywistości i zagrożenia.
SZOK!!! BOŻE JAKA ORKA OSTRA!!!!2021.12.2 10:22
Nowa międzynarodówka: przyjaciele Putina i neofaszyści z inicjatywy Kaczyńskiego? „Szaleństwem jest demonizowanie prezydenta Rosji” – mówił w 2018 r. w dzienniku „La Repubblica” premier Węgier Viktor Orbán. Największym sojusznikiem Putina i... Kaczyńskiego w Europie są Orban, Salvini i Le Pen. Putin finansuje swoich sojuszników, a przeciwko Kaczyńskiemu organizuje ruch migrantów, który przypadkowo wzmacnia sondaże PiS.
OKOPZN2021.12.2 9:57
Szabrownictwo 2.0 w ataku na nasze bilionowe zasoby naturalne ... a won za Don !!!! https://www.youtube.com/watch?v=IF4oZ5Q41Kc
To tylko kolejna runda zabawy2021.12.2 9:47
...w "dobrego i złego policjanta". Celem jest osłabienie determinacji Polski i innych krajów sprzeciwiających się NS2.
><2021.12.2 9:19
Niemcy oddały Europę Zachodnią pod łapy Putina za bardzo drogi gaz. A teraz Niemcy chcą budować potęgę swojego kraju dominującą nad Europą, ale nie mają armii tak potężnej jak Putin i mogą mu jedynie pomachać swoimi gazetami.
hitlerowcy współpracują z ruSSkimi2021.12.2 9:14
Może zdarzają się POJEDYNCZE głosy rozsądku, ale to nic nie znacząca MNIEJSZOŚĆ. W czasach hitlera, też tak było: 90% szkopów popierało jego zbrodnie i chętnie w nich uczestniczyło.
rebe2021.12.2 9:48
a ty z żydami
co na to kundle pisowskie2021.12.2 9:02
Niech Putin nałoży sankcje na USA! Niech wywali rodziny kongresmenów USA z Rosji! Już wiele rodzin kongresmenów USA mieszka w Rosji, rodzina Pompeo w Irkucku , Hellms we Władywostoku a np rodzina Dingella w Omsku
czapajew2021.12.2 9:47
te barany nie są wstanie zrozumieć jak się nimi manipuluje , oligarchia żydowska musi mieć niezły ubaw z tych polskich cymbałów jak skaczą sobie do gardeł i napuszczają jednych na drugich, tym żydowskim oligarchom z całych sił popomaga żydowska agencja propagandowa Fronda zapewniając obsługę medialną i transmisję z skakania sobie do gardeł przez głupiego polskiego goja, który nawet nie zauważył , że w Polsce nic nie jest już jego, nawet 500+ jest zabierane przez żydów z PIS jednym i dawaniem innym, ku chwale żyda głupi goj okrada głupiego goja ale po to jest goj aby całe życie był głupi, goj ma widzieć wroga tylko w goju
taki2021.12.2 9:00
Ci idioci dalej nic nie rozumieją, setki lat ruskiej presji nie nauczyły ich prostej prawdy, że kacap rozumie tylko pięść przy nosie, każde ustępstwo odczytuje jako słabość.
droma2021.12.2 8:39
helmuty wyrażnie bredzą na polecenie rosji-kaput ,nie wysyłać wojska ,a tylko tego się car boi ,tylko straszyć brednie ...
zakiwany pis2021.12.2 9:03
zacznij pisać po polsku, wy w tej ambasadzie Izraela nie macie mądrzejszych od ciebie?
ha ha2021.12.2 9:08
mocarz polski zabrał głos
Anonim2021.12.2 8:39
szwabskie kręcenie ,jak zwykle ,majaki pijanego pederasty z ss
jesteś hipokrytą2021.12.2 9:19
a co napiszesz o pederastach z PIS biegających po nocach naćpani lub pijani w pidżamie lub nago, dlaczego o nich boisz się wspomnieć? Jarek nie pozwala a ty jak wierny pies każdą komendę wykonujesz sumiennie?
Hania z pomorskiego2021.12.2 11:09
podaj przykłady, nazwiska, wtedy uwierzę
Newsroom2021.12.2 8:25
NATO, ma 50%, (30 państw ), potencjału gospodarczego całego świata, jeśli podejdzie do sankcji przeciw Rosji poważnie, to Rosja padnie za pół roku, i to bez wystrzału - mam nadzieję że to wkrótce się stanie !
będzie tak2021.12.2 8:42
to im Rosja wstrzyma dostawy gazu i ropy i zobaczymy, chleb 20 razy droższy, paliwo 30 razy droższe, tragedia z ogrzewaniem , inflacja 1500%, nie wymyślono jeszcze kija o jednym końcu
ekonom z PIS2021.12.2 8:44
ale nie ma 50% surowców i to dla ciebie nic nie znaczący szczegół
migg2021.12.2 9:07
Na to, że Rosja upadnie Polacy piastują nadzieję aż z samego 1612 roku, kiedy Rosjanie z hańbą, jak ohydnych złodziejów, wyrzucili ich z Kremla! Rosja dotychczas stoi i stać będzie!!! Jest bardzo mało prawdopodobne, aby te polskie nadzieje kiedykolwiek się spełniły!
kacap z PIS2021.12.2 9:28
słucham już tego polskiego pi**lenia od 1989 roku i okazuje , że na pi**leniu się kończy, ile ty masz lat , że jesteś takim cymbałem? 11? czy mniej
rabbi inoCenty stinkfurtz2021.12.2 8:19
... a kogo ma sie bac dobrze obrzezany ... bo lewy pejs ten sam co prawy ...
pije po 13 tej2021.12.2 8:17
Trochę już żyje a może jeszcze dłużej i zawsze to zachód bał się Ruskich a nie odwrotnie . Przecież Putin trzyma paluszek na przycisku atomowym i gdyby go użył to NATO wdrażało by doktrynę wojenną miesiącami poprzez akceptacje parlamentarną poszczególnych krajów a jednomyślności i tak by nie było.
Centralna Szkoła Prawnicza im. Teodora Duracza2021.12.2 8:48
wg pisowskich przygłupów Putin boi się panicznie naszego zbawiciela Jarosława wielkiego miłośnika ukochanych przez PIS banderowców, którzy za jego plecami krzyczeli "śmierć Lachom a on uśmiechnięty bił im brawo
tak mi się marzy2021.12.2 8:07
pobożne życzenia przygłupów, może Błaszczak wzmocni i uzbroi Ukrainę w 300 mobilnych ołtarzy, przy takiej broni los Putina jest przypieczętowany a hetman koronny Antoni Obłąkaniec Smoleński Pierwszy na jakiejś białej chabecie z upadłego Janowa wjedzie do Moskwy i władzę wtedy obejmie nad Rosją osobiście konus żoliborski, wtedy ziści się żydowskie marzenie o wielkim Polin a wyznawcy PIS jak i jego przeciwnicy będą z radością z widłami i łopatami maszerować do Kibucu aby pracować ku chwale swoich żydowskich panów a Jarosław zostanie koronowany na cara Jarosława Kalkenstina Pierwszego