Dokładnie 35 lat temu funkcjonariusze komunistycznej bezpieki uprowadzili i bestialsko zamordowali 37-letniego kapelana "Solidarności", ks. Jerzego Popiełuszkę. 

Ten niezłomny męczennik i błogosławiony Kościoła Katolickiego przyszedł na świat w roku 1947, w wiosce Okopy na Białostocczyźnie. Był kapelanem związanym z Solidarnością i robotnikami. W okresie stanu wojennego wlewał nadzieję i wiarę w serca Polaków podczas mszy świętych za Ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Choć podczas nabożeństw publicznie krytykował nadużycia komunistycznej władzy, jednocześnie przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy opresyjnego systemu. Wszystko w myśl zasady: "zło dobrem zwyciężaj", która przyświecała kapłanowi przez cały okres jego działalności duszpasterskiej. 

19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka.

Ciało ks. Jerzego Popiełuszki spoczęło na placu przed kościołem św. Stanisława Kostki. W ostatnim pożegnaniu kapelana "Solidarności" uczestniczyły setki tysięcy ludzi.

Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas mszy św. na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Trwa jego proces kanonizacyjny.

W związku z 35. rocznicą zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki w całej Polsce będą odbywać się uroczystości i obchody upamiętniające niezłomnego duchownego. Ich centralnym punktem będzie msza święta w sanktuarium św. Stanisława Kostki, która rozpocznie się dziś o godzinie 18:00. W trakcie nabożeństwa odbędzie się poświęcenie kaplicy z udostępnionymi relikwiami sutanny będącej świadectwem męczeńskiej śmierci błogosławionego.

Uroczystej liturgii będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Stworzona została także nowoczesna, narracyjna strona internetowa (www.muzeumkspopieluszki.pl), zawierająca 53 dźwiękowe wypowiedzi i 17 filmów z rejestracją świadków życia księdza Popiełuszki oraz liczne zdjęcia i skany dokumentów. Pierwszy raz w historii prezentowany jest tam zbiór nagrań wszystkich homilii z mszy za ojczyznę odprawianych za życia księdza Jerzego Popiełuszki oraz nagrania rejestrujące ostatnie jego publiczne wystąpienia w Bydgoszczy 19 X 1984 r.

yenn/PAP, Fronda.pl